Obdobie vzdoru

lulllul
14. dec 2021

Ahojte. Po prvý krát sa chcem poradiť. Môj syn má 2roky a 4 mesiace a zrejme je v období vzdoru. Začalo sa to klasickým kopaním, hryzenim a bitim kade koho. Avšak za posledné 2 týždne som si všimla, že strašne zatína zuby a päste, cely sa na pár sekund roztrasie a vtedy už len čakám čo príde. Najčastejšie musí do niečoho kusnúť, či už do mňa alebo si len niečo vezme a jednoducho uhryzne, a ak nehryzie tak kope alebo buchne. Ale najviac ma znepokojuje to zatínanie zubov a pästí a to trasenie sa akokeby od nervov. Bez akejkoľvek príčiny. A urobí to aj 30x denne. Už sa začínam zamýšľať nad tým, či to nemá aj nejakú psychickú príčinu. Inak je to strašne zlatý chalan, ktorý sa vie aj pritulit, chce sa aj maznat, pusinkovat, všetkých pekne oslovuje maminka, tatuľko, babka atď. Ale tie jeho výpadky správania ma desia. Ďakujem za každý dotaz, postreh.

ariannazara
14. dec 2021

@lulllul robí to aj môj. Nevšímam si ho a prejde ho to 🙂 ale zas 30 krát do dňa? Môj to spraví možno 2 krát keď sa mu niečo nedarí, poskladať vežu atď atď. Ale kusanie a také veci to skúsil len raz. Rázne som ho chytila a povedala mu ze to nesmie robiť, začal po čase zase som ho rázne upozornila a prestal. Nepovolit, vysvetľovať.

katarina092
14. dec 2021

@lulllul nemoze ho trapit nejaka zmena, co u Vas v domacnosti mohla nastat?

laurajk
14. dec 2021

@lulllul Kazdy clovek ma v sebe zlost aj hnev. Tak isto aj deti, len ich este nevedia ovladat ako "vacsina dospelych". Treba ho naucit vyzurit sa spravnym sposobom (aby neublizoval sebe, ani inym). ...a s tym mu musis pomoct Ty "mama" a usmernit ho. Napriklad ked ta udrie, daj mu vankus a povedz, ze je v poriadku ze sa hneva, ze kazdy clovek sa hneva a nie je na tom vobec nic zle, ale nech udrie radsej do vankusa, lebo Teba to boli....
A to trasenie, zatinanie pasti... detom sa stale vyvija nervova sustava, mozog rastie enormnou rychlostou, niekedy chudence sami nevedia a nerozumeju preco robia take veci, proste si nevedia pomoct... ostan pokojna, chapava, laskava, ked bude chciet objat bud tam, ked ta bude vyhanat, len mu daj pocitit, ze si vzdy nablizku...