Otec na materskej - výška materskej

1gabriela13
29. okt 2018

Ahojte. Existuje niečo také ze otec by pracoval naďalej ale ja by som dostávala výšku materského z jeho platu?ak áno, za akých podmienok? Ďakujem

luliu
29. okt 2018

@1gabriela13 otec musí uzatvoriť novú prac zmluvu na inú pozíciu. Zo starej bude čerpať materskú, samozrejme ak spĺňa podmienky a na novú bude pracovat

veronikazoja
29. okt 2018

ty nemôže dostávať materskú z mužovej výplaty, tvoj muž bude dostávať materskú, ale môže zároveň aj ďalej pracovať aj v tej istej firme ale na inú pracovnú zmluvu ale ty nebudeš dostávať nič, ani materskú ani rodičovský príspevok

katka2505
29. okt 2018

@veronikazoja
A ja sa potom ako musim nahlasit?Na neplatenu rodicovsku dovolenku?Lebo do prace sa vratit nechcem,chcem ostat s malou doma a ani vypoved nechcem dat.

veronikazoja
29. okt 2018

@katka2505 no ak nechcete ísť do práce, tak dohodnúť so zamestnávateľom neplatené voľno, len neviem ako je to potom so zdravotnou a sociálnou poisťovňou, lebo sa mi zdá že to v prípade neplateného voľna zamestávateľ neplatí

marcelatje
29. okt 2018

@veronikazoja vôbec nemusí mať neplatené volno

katka2505
29. okt 2018

@marcelatje
A ako by som to mala riesit?

marcelatje
29. okt 2018

@katka2505 môže sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Táto téma tu bola vysvetľovania už veľa krát, na linku, ktorý som pridala vyššie nájdete všetky odpovede.

katka2505
29. okt 2018

@marcelatje
Dakujem,pozriem to.Mne konci materska vo februari a po mne chceme,aby poberal manzel,ale chodil do prace.Ja chcem ostat doma s malou,no nechcem dat v praci vypoved a ist na UP ako nezamestnana.A kde sa mam hlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov?Je mi nieco platene?Alebo si platim sama?

marcelatje
29. okt 2018

@katka2505 nahlásis sa na ZP, nemusíš si nic platiť. Skutočne pozri link vyššie, baby veľmi fundovane radia 👍

katka2505
29. okt 2018

@marcelatje
Dakujem

evittam
29. okt 2018

@1gabriela13 Na co zakladas uz 3.diskusiu o tom istom?!

evittam
29. okt 2018

@katka2505 Na ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. V práci si na RD.

evittam
29. okt 2018

@veronikazoja Ziadne neplatene volno. Zena je naďalej na RD.

evittam
29. okt 2018

Ženy, ak niečomu nerozumiem tak neradim.

katka2505
29. okt 2018

@evittam
Vo februari mi konci materska a mala by som ist do SP zaniest papier na rodicovsky prispevok.A znamena to teda,ze ja sa po skonceni materskej pojdem do SP prihlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a manzel si ma zaniest papiere na matersku?A potom mam ist este do ZP a tam sa tiez prihlasit ako osoba starajuca da o dieta do 6 rokov?A to ne vsetko?

1gabriela13
autor
29. okt 2018

@evittam sorry, chcem sa opýtať platí to aj na príslušníkov PZ? Lebo muž je policajt

evittam
30. okt 2018

@1gabriela13 Pokial viem tak nie. Oni maju vlastnu SP.

marcelatje
30. okt 2018

@1gabriela13 Michal opísal spôsob ako by na materskú mohli ísť aj príslušníci, no musia si 270 dní platiť dobrovoľne pripoistenie v dosť vysokej sume, aby sa im to oplatilo.

marcelatje
30. okt 2018

@1gabriela13 Mihal 🤦‍♀️

evittam
30. okt 2018

@marcelatje Oplatí sa to aj ked by platil len z minima aj ked nie moc, stále dostane vyssiu MD ako je RP. Len extra v pluse nebude kym zaplati odvody....Ale to ani pri najvyssom VZ....

1gabriela13
autor
30. okt 2018

@marcelatje vieš mi poslať link prosím ta kde to je vysvetlene? Ďakujem krasnec

marcelatje
30. okt 2018

@1gabriela13 najlepšie v jeho knihe Materská. V niektorej skupine sa to tu aj riešilo a bolo to tam nafotene. Pozri aj jeho profil na Fb, tiež tam radi, ale musíš si prečítať príspevky, nebude odpovedať na duplicitné otázky ak už to tam raz vysvetlene je. Kto chce vedieť musí čítať. Aj Google ti vyhodí veľa návrhov keď zadáš heslo príslušník na materskej.

evittam
30. okt 2018

@marcelatje Ano a ak sa aj spytas tak za odpoveď si zaplatis. Ako som uz pisala-najskor Mihal po.ral co mohol a teraz rozdava rady a este si ich necha zaplatit.😁

marcelatje
30. okt 2018

@evittam fakt? 😳 No je pravda ze už som tam písala dávno dávno, tak neviem ako je to teraz 🤷‍♀️ preto píšem že treba čítať.

evittam
30. okt 2018

@marcelatje Pocula som,ze ano. Od 20Eur hore....Aka som uz mohla byt "zahojena" pytat tu od kazdeho aspon 10.😁😉

marcelatje
30. okt 2018

@evittam a vieš čo? Ma recht, človek keď pozerá že ľudia sú schopní sa dookola pýtať to isté aj keď by odpoveď našli s minimom námahy 🤦‍♀️ nech si teda zaplatia 🤷‍♀️

evittam
30. okt 2018

@marcelatje Asi tak. Ako tu-odpoved je nad príspevkom s tou istou otazkou.....😁

veronikakm
30. okt 2018

Chcem sa spytat ci moze manzel poberat 6 mes.mstersku ked mne uz skoncila?