Podarilo sa vám naučiť 1,5 ročné dieťa zaspávať samé?

alex2019
8. okt 2020

Ahojte, momentalne riesime tak trocha problem so zaspavanim, jednoducho stravim s malym vecer vzdy vyse hodiny a niekedy aj dlhsie uspavanim a mam pocit ze sa to v poslednej dobe stale zhorsuje, dokonca sa par krat stalo, ze aj na obed to trvalo nekonecne dlho co predtym nebol vobec problem. Pritom pobede vzdy chodime von, ma program, teraz chodi na odrazadle, tak by som cakala, ze bude unaveny a nic.. Co este by som spomenula, ze spi s nami v posteli a koji sa pred spanim, predtym by som povedala, ze sa uspaval kojenim, ale to uz nie je celkom pravda lebo hoci sa vzdy koji a pyta si cicik, tak potom tam aj tak s nim lezim dalsiu hodinu, kedy si tiez este obcas pyta, ale rozhodne to nie je ziadna istota ze zaspi, vlastne teraz uz mozno skor len taky zlozvyk, ktory by asi tiez bolo dobre ukoncit 🙂 Mame znamych, ktori deti jednoducho daju do postele a zaspia same, len tam deti evidentne na tento sposob zaspavania ucili od mala. Neda sa povedat ze by mi vadilo uspavanie ako take, velmi rada mu cosi precitam, polezim si tam s nim, len jednoducho toto co sa deje teraz, ze on po hodine vstane a zacne skakat po posteli, zapinat svetlo, alebo sa len tak posadi alebo chce knizku, to je fakt unavne, plus teda ja tym padom cely vecer venujem len tejto cinnosti (uz sa stalo par krat, ze som uz aj ja ostala spat, lebo bolo tolko hodin..) pricom fakt by mi dobre padlo, mat aspon hodinku-dve kedy mam volno a ozaj nic nemusim, ved snad chapete 🙂 Mozno ze to takto maju mnohi a odpoved je, ze kazde dieta je ine a treba si zvyknut, preto som aj zvedava co mi tu napisete. Pripadne teda ak sa vam niekomu podarilo prist na tom ako dieta aj v starsom veku naucit same zaspavat, tak ze by sme si napr daco precitali, pomojkali sa a potom ho necham spinkat tak to by bolo super. Dakujem za vsetky rady.

lenka2710
8. okt 2020

@alex2019 no neviem co ti tu mamičky napíšu, ale ja som s malou chodievala spávať hádam do jej 5rokov, ale štýlom že prečítam knižku, pomojkam a zaspala, ale do tých troch rokov to bolo o drzku, každý večer boje a veľakrát som zaspala skôr ako ona, ale teraz na to len s úsmevom spomínam a chcela by som vrátiť tie chvíle! Možno ti napíšem sprostost ale užívaj si jeho blízkosť, keď sa pozriem spätne, som rada, že sme to tak mali a nemenila by som

nickpick
8. okt 2020

@alex2019 mam niekedy podobne vecery s rocnou, zo skusenosti viem, ze dlho zaspava ked nie je dostatocne unavena, ked ma vela aktivit a naozaj vyplneny den zaspi na prse do 10-15 minut, tie deti treba proste znicit, mozno sa tvoj dostatocne vyspi cez den a staci ho dat vecer o hodinu neskor do postele, tiez by som rada mala vecery pre seba ale zial nie vzdy sa mi to postasti, pytala si sa znamych ako naucili spat deti same?su iste metody, ale ak si citlivejsia na plac tak to asi nedas, pozri treba vydrzat rok-dva kym dieta dozreje a pojde to aj bez placu, pripadne nech skusi uspavat ocino, niekomu sa to osvedcilo....

zuzuliennka1
8. okt 2020

dieta nenaucis spat same a take male uz vobec nie, na to musi proste dozriet... syn bude mat v decembri 3r a doteraz zaspava tak, ze lezim vedla neho, este ma aj vezme za ruku. Uzivaj si to, ze chce zaspavat s tebou, dlho to nepotrva..
a ak je problem dlhe zaspavanie - skus prehodnotit dlzku poobed. spanku resp. dokedy spi... mne to vychadza, ze kedze poobedne zaspavanie trva dlho - tak aj dlho spi, tympadom by ste poobede museli asi vyslapat everest, aby si ho unavila tak, ze zaspi sam...
a pripadne este - nepokusas sa ho ulozit spat prilis skoro? ze proste este unaveny nie je? syn az teraz zaspava o 19:00, poobede uz nespava a viac sa unavi, ale ako 1,5r bezne chodil spat po 21:00/22:00, proste take obdobie - kombinacia prespatych noci - dostatocne vyspaty a este potreba poobed. spánku - no skor to neslo... teraz ako pomaly 3r. chodi spat skor..

janapeterjana
8. okt 2020

@alex2019 mam 17 mesačného, večer zaspi bud na prsníku alebo leží vedľa mňa, hladkám ho a tak. Tiež už by som s tým rada prestala. Minule sme urobili experiment, dali ho do postieľky, že prekusneme aj plač a vydržíme. A po 10 minútach intenzívneho plaču sa dovracal :-/ jeden z mojich fakt zlých zážitkov. Čiže moc na výber nemám a pokračujem bud cicík alebo ze budem vedľa neho.

malicka_mysicka
8. okt 2020

@alex2019 mozno este nie je unaveny, kedy chodite spinkat? kolko ti spinka v noci a cez den? U nas tiez syn rok a pol skoro, chodil cele leto spavat o 21 a zaspal do 10 minut, tata sa nastval, ze z vecera nic nemame, tak s nim teraz chodi sam o pol 9, ale trva mu to pol-tristvrte hodinu. Muz veri, ze sa to zlepsi ale ja si to nemyslim 😀 ale maly sa naucil chodit spavat s tatom i ked prvy tyzden sa mu to vobec nepacilo.
Dieta mozes naucit spat same ale je tam vela vela placu. Je o tom knizka Kazde dieta sa vie naucit spat. Ja by som to nedala ale poznam vela super matiek ktore to zvladli a pochvaluju si to.

lanvinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lanvinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maaji
8. okt 2020

Môj synček ma 1 rok a zaspava sám
Poobede ho uspavam ja a to len ho capkam po riti a zaspi a večer zaspi sam len ho ulozim on sa hádže ,skáče po posteli a potom zaspi netrvá to veľa a niekdy zaspi aj pri mliečku keď pije. lebo od malička ešte ked bol male babo som ho vôbec ja neuspavala ani v kočíku ako si dieťa naučiš tak máš

andulka1988
9. okt 2020

Nasa zaspava sama uz dlho a ma 13 mes.ale zvykne mat dni ked nechce a to sa snazim ju riadne unavit a uz potom zaspinka

3petka
9. okt 2020

@alex2019 Mne sa to podarilo až pri 3 rokoch. Skúsila som ho uložiť a vysvetlila že ešte si musím niečo porobiť a kde tu som ho skontrolovala a zaspal. Takto sa to postupne naučil.

bavlnka92
9. okt 2020

@3petka takto som robila aj ja od 2,5 roka a postupne pochopil. povedala som mu budem tu pri tebe, pospinkaj si. robila som svoje a po čase zaspal 😅

nickpick
9. okt 2020

@lanvinka toto je velmi individualne, nechapes to lebo tvoje dieta nevyzadovalo tak intenzivne tvoju pritomnost, mesacne a ani starsie dieta sa neda naucit nic, je to nezmysel ktory ti potvrdi kazdy psycholog, vidim to na sestre, ma dve dcerky, starsiu musela uspavat sposobom akym uvadza autorka, mladsia nie je taka placliva, je kludna a zaspi sama v postielke, lisi sa to od povahy deti....ucit mozes 2-3 rocne dieta a nie mesacne, ktoreho jedinym zaujmom je mliecko a citit pritomnost matky....keby si toto iste robila s autorkinym dietatom ver tomu, ze by to nefungovalo...

mirka969
9. okt 2020

Da sa to naucit. Vsetko je to len o trpezlivosti. Ja som syna naucila sameho zaspavat ked mal rok, trvalo to tyzden a bolo to uplne bez placu. To ze dieta sa nenauci same zaspat pokym na to nedozrie je nezmysel.

lujza123
9. okt 2020

@alex2019 áno, cca v podobnom veku 1.5 roka som ju naučila zaspávať samu, lebo presne ten istý scenár ako popisujes, vrtenie, vymýšľanie, ja nervózna lebo som vyse hodiny musela ležať a kratil sa mi môj jediný čas voľna za deň ktorý som večer mohla mat..
Najskôr som začala tým ze som v izbe ale nelezim vedľa v posteli, sedela som v kresle, to moc nefungovalo tak som si sadla hneď za pootvorené dvere. Malú som zakaždým keď vyliezla z postele položila naspäť, keď plakala vždy som prišla, dala jej mojkacika do ruky, pohľadkala po hlave so slovickom csss a znova odišla. Týždeň to bolo hrozne, prvy den z toho bolo teda 3 hodinové uspavanie ktoré skončilo vreskom pri ktorom zaspala. Ale tak trpezlivo sme pokračovali, potom sa stačilo už len ozvať spoza dverí že naozaj nieje sama ale som blízko a po pár dňoch super.

Naučila sa zaspávať sama a do 10 minút, oveľa lepšie ako predtým keď som ju uspavala vedľa seba aj hodinu a pol.

zuzuliennka1
9. okt 2020

@lanvinka a kde pisem ze spi s nami? ja som zasadne proti spolocnemu spaniu, od narodenia spi vo vlastnej posteli. Stojim si za tym, ze naucit sa to neda. Niektore deti to vedia skor, ine neskor. Mne syn (takmer 3r) od narodenia prespi noc, zratam na prstoch jednej ruky ze sa v noci budil. Co ma povedat matka ktora vstava 50x? Ze ako som ho to “naucila”...
no nijak... na druhu stranu ale nevie “zaspat sam”, ale v tomto kontexte som radsej aj za to uspavanie, nez keby som mala v noci iks krat vstavat

alex2019
autor
10. okt 2020

@zuzuliennka1 ten pobedny spanok moze bt problem, lebo on prespi aj 3 hodiny, co je super, ale asi by bolo lepsie, keby spal pobede kratsie a potom skor zaspal vecer. lebo co pocuvam znamych tak tie 3 hodiny su asi ozaj nadstandardne dlho..

alex2019
autor
10. okt 2020

@3petka asi to chce ozaj aj pockat, predsa len je este malicky..

bluka2
10. okt 2020

Ja len, že u nás je to úplne rovnako s mojím 1,5 ročným. Ale mám aj staršiu a teda viem, že to nepotrvá už dlho a teda podľa mňa sa na tom neoplati nič meniť, len to nechať na prirodzený vývoj... Jasné, hodinka navyše by mi tiež prospela kľudne aj každý deň 😉

alex2019
autor
10. okt 2020

@janapeterjana no mne uz kamosky vraveli, ze na postielku mozem zabudnut v tomto veku, teda na to, ze by sa v nej este naucil spat, ze potom az v normalnej.. toto je zial asi tak, ze ked raz clovek zoberie dieta spat do postele tak sa to uz len tazko zmeni..nas maly tam proste nechce byt, berie to ako vazenie alebo take daco, no proste rev a krik bol vzdy ked sme ho tam davali...bolo jedno obdobie ked som to skusala, ked sme chodili na plavanie (od korony uz zial nechodime..) a vtedy mi vzdy zaspal este v aute cestou domov a z auta som ho preniesla do postielky, ale tak ked sa zobudil tak potom bol jasne ze rev 🙂 inak to bolo bez sance a v ziadnom pripade nebol schopny tam zaspat..

alex2019
autor
10. okt 2020

@maaji jasne suhlasim, aj vsetci ktorych poznam, ktorych deti zapavaju same, to tak robili od zaciatku, preto ma zaujimalo, ci sa to niekomu podarilo aj ked to do toho cca roka a pol robil inak..

alex2019
autor
10. okt 2020

@malicka_mysicka haha, no tak u nas mal priatel podobny super napad, ze mozno chodi spat maly prilis neskoro, ze preto nevie zaspat, tak ze davajme ho skorej, no len teda nakolko sa koji tak ho stale uspavam ja, akurat, ze som tam teraz este o hodinu dlhsie 🙂

marzuz89
10. okt 2020

@malicka_mysicka nie nesúhlasím, učiť spinkat dieťa sa dá aj bez plaču. Len su maminky, ktoré o tom nič nevedia, nenastuduju si nič, len "počuli" 😥

Tu v prvom rade treba naštudovať samotný spanok deticiek. Pochopiť jeho fungovanie a meniť veci postupne, ale konzistentne. Dá sa to aj bez plaču.

marzuz89
10. okt 2020

@alex2019 "podobný super nápad" je založený na naozaj pravde, netreba ho zosmiesnovat. Vola sa to preúnava a reálne sú deti, ktoré keď sú moc unavene, zaspáva ju ťažko a často sa budia.

Odporúčam ti pozrieť stránku lepší spanok bábätiek, baba tam robí platené poradenstvo, ale dajú sa naštudovať články aj zadarmo a veľa veci pochopíš 🤗

Naučiť sa spinkat sa DÁ a DÁ sa to aj BEZ metódy vyplakania.

zuzuliennka1
10. okt 2020

@alex2019 no 3h su fakt privela... mne syn spava vyborne, ako som pisala, aj v noci aj cez den, a cca v 2r som ho este stale teda nechavala spat aj poobede dlhsie, nie 3h ako u vas, ale tak 2 urcite. A vecer to bola hroza, uspavanie nekonecne, s manzelom sme sa takmer pohadali, ze ani cas na seba nemame,.. a tak som to proste “nasilu” skratila... najprv pomerne radikalne na pol hodiny, neskor som to nechala na 45min s tym ze on tak dobre spi, ze je takmer nemozne ho zobudit, a tak spolu s 15min. budenim spava hodinku, ide sa hned von este vybehat a unavit a vecer zaspi okolo 19:00, v priebehu 10min. spi...
este aj sama pises ze “poobedne uspavanie trva pridlho” - cize on nema potrebu spat, ty ho donutis, trva to dlho, nez konecne zaspi a este aj spi 3 hodiny.... to v ziadnom pripade nemozes ocakavat “pohodove vecerne uspavanie”... radikalne by som na tvojom mieste prehodnotila poobedne spanie v takej dlzke... ja viem ze je to lakave mat klud 3h ale stoji ti to za to vecerne rodeo? urcite nie... skratit spanok, poobede unavit a urcite to bude lepsie...
podla mna tam vobec nejde o samostatne zaspavanie ako take, lebo pokial to skusis tak - ako to napr. mame my - kratsi poobed. spanok, este sa vybehat, unavit,... nebude ti vadit uspat ho, ked to bude trvat, ako u nas napr., do 10-15min... nie hodinu.... proste si k synovi lahnem, rozpravka a za 15min hotovo... to ho kludne budem takto uspavat aj do 4 rokov, ked to bude vyzadovat