Priberanie 3 mesačného bábätka, 100-130 g týždenne?

simcika
13. máj 2019

Ahojte, je tu nejaká maminka, ktorej bábo priberie týždenne len 100 g až 130 g, no zároveň je plne dojcene? Zaujíma ma že či lekári niečo riešili v rámci takéhoto priberania zaujíma, alebo nie...

simcika
autor
13. máj 2019

@kikinda201 opravila som 😂😂

jarca1111
13. máj 2019

@simcika my tak priberame a nikto nic neriesi

kikinda201
13. máj 2019

@simcika v pohode. 🤗 len tak vtipne to vyznelo. 😂

simcika
autor
13. máj 2019

@jarca1111 aj s riešila, že prečo to tak je? Malo papa alebo genetika...?

mogaa
13. máj 2019

@simcika priberá ti tak od narodenia alebo len teraz? Také tie základné veci ti doktorka asi hovorila, preberať ak zaspáva pri kojení, kojiť len z jedného(aby sa dostalo aj k zadnému mlieku), častejšie ponúkať prsník.....ono ide o to či dieťa inak prospieva, či je čulé, spokojné, dosť pocikaných plienok......Kojené deti zvyknú priberať skokovo, čiže kludne môýe týždeň dva priberať menej a zraju príde obdobie rastu a za týždeň ti priberie 300g🙂Doteraz priberal ok?

simcika
autor
13. máj 2019

@mogaa Priberá takto od narodenia. Teraz máme 3 mesiace. Bola u nás aj laktačná poradkyňa, takže všetky veci ohľadom dojčenia som skúsila. Inak pekne rastie, spinka, je pevná a silná, prestáca sa na bruško, usmieva sa. A aby som nezabudla ma reflux. Uz je slabší...ale vidieť ešte, že jej mlieko ide hore. Lekárka tvrdí, že to je príčina....ale podla mňa ho už nemá. Reflux dostala A v 7 týždni...

mogaa
13. máj 2019

@simcika pokiaľ papá dostatočne, tak sa tým netráp....Môžeš skúsiť po kojení odsať ešte mlieko a po budúcom kojení po napapaní z prsníka ponúknuť ešte z flaše MM. Ako často papá? Naša sa napr.narodila maličká 2300g a kázali nám ju prvé týždne budiť každé 2hodiny a až keď začala dobre priberať tak 3-3,5hodiny....ak ti prespí celú noc tak ju aspom raz preber na kojenie(stačí jej dať v polospánku).

jarca1111
13. máj 2019

@simcika neriesila vobec nic.. ani sa nad tym nepozastavila 😀 ja som sa pytala, ze ci to neni malo a povedala, ze niektore deti tak priberaju a to pritom je na um a z neho by teda mal dost priberat... skor si myslim, ze je to genetika

pieksamaki
13. máj 2019

@simcika
Mne sa overilo take pravidlo,ze v 6.mesiacoch by malo mat dvojnasobok porodnej vahy
Ja som dala nutrilon ked mi priberalo posledne dieta 120g tyzdenne...aj na radu lekarky...kedze sme sa zhodli ze ja som nestihala kojit...netvorilo sa mi mlieko.
Ty to mas vsak ine....

simcika
autor
13. máj 2019

@mogaa papa každé dve hodiny, aj v noci...niekedy si po pýta skôr... Keď je napapana už nechce nič. Skúšala som jej dať odsate mlieko. Ale nechce.

mogaa
13. máj 2019

@simcika ak dávaš z oboch prsníkov, skús dať jedno kojenie len z jedného(aby ťahal aj to zadné mliečko). Ono to vyzerá že papá koľko potrebuje(hlavne ak papá každé 2hodiny), ide o to aké máš mlieko....Jedávaš dosť plnotučných jogurtov, syrov, mlieka? Doktorka nenavrhla každé druhé kojenie vymeniť za UM?Problém nie je slabé priberanie v nejakom období, ale ak ti bude stále priberať takto máličko -tak bude drobnučká a chudučká....Teraz je to obdobie kedy by mala priberať a rásť najviac, neskôr to už nebude také výrazné....Akú váhu mala pôrodnú váhu a koľko váži teraz?

simcika
autor
13. máj 2019

@mogaa práveže som vôbec nejedla nič mliečne ako prevenciu na kolíky ( lebo pri synovi som jedla a ten bol teda tucko ale mal kolíky) a doktorka ma v tom podporila. Potom dostala reflux a vraj to súvisí aj s kolikami, tak som pokračovala. Minulú poradňu nepribrala ani 95 g. Tu na MK mi poradila laktacna aby som mliečne produkty jedla a začala som začiatkom mája asi...teraz pribrala malá za tyzden 140g..možno je to naozaj v tom. Dávam papať z jedného aby sa dostala k zadnemu... Porodba váha bola 3920, 52 cm. Veľká buchta. Teraz ma 5, 54 a 62 cm. A nie lekárka nenavrhla UM. Za čo som rada.

simcika
autor
13. máj 2019

@jarca1111 vidíš to. Aj si myslim, že UM by nevyoila viac...inak neviem č keď dieťa vypije toľko isto ml mlieka mm a um sa odrazí na váhe. Ci automaticky sa priberie viac z um?

mogaa
13. máj 2019

@simcika pokiaľ je slabé MM tak z umelého priberie viac....ide o to že pri kojení ťahá najskôr predné a potom zadné(tukové)mlieko. UM je celé tukové.....čiže zákonite tie deti pri rovnakom množstve vypitého mlieka priberú viac. Deti na UM priberajú rovnomerne a kojené deti zvyknú skokovo - to by malo byť teraz u vás, tak určite pokračuj v kojení. Okrem toho malinká má tú výhodu že sa narodila veľká, takže váhu má stále peknú aj keď priberá menej. Unašej by to bol obrovský problém takéto malé priberanie lebo sa narodila ako 2300gramová🙂🙂ale teda priberala pekne a v 4mesiacoch dobehla deti čo sa narodili o 1kg väčšie🙂

simcika
autor
13. máj 2019

@mogaa to rada počujem, keď sa dá dobehnúť. Áno nevyzerá zle...teda nie je úplne chudunka. Len stále mi vŕta hlavou prečo...keďže syna som mala vykrmeneho. Možno aj ten reflux spravil svoje. V každom prípade vidím, že keď jej ustúpil tak papa akoby viac ale prírastok na váhe tomu nenasvedčuje. Ale ďakujem za radu, alebk teda poznámku o mliečnych výrobkoch. Skúsim teda viac jest a dúfame, že sa to polepši. A ak mi teraz aj lekárka navrhne um, ja ti odmietnem. Ešte jej chce zobrať krv, aby sa nieco nezanedbalo.

simcika
autor
13. máj 2019

@mogaa inak o zlezwni materského mlieka sa píše, že potrava je v tomto prípade zanedbateľna.
https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php...

jankapatriko
13. máj 2019

@mogaa nič ako slabé mlieko neexistuje a len 2% z toho čo žena zje ide do mlieka a ak bude jesť tučne jedla dieťa môže dostať koliky zadné mlieko ide po pár Cucoch čiže ak si pýta z oboch prsníkov tak nech dáva nebude tu maminka musieť riešiť o dva mesiace zapálene prsníky

simcika
autor
13. máj 2019

@jankapatriko ako to viem, že slabé a silné mlieko nie je a predsa mi aj lekárka dala najavo, že nemám jest mlicne výrobky.

natassa2
14. máj 2019

@simcika podla man to je jednoduche, kazdy sa vyvija inak, niekto pomalsie a niekto rychlejsie, nerobila by som az tak paniku z toho 🙂

pieksamaki
14. máj 2019

@natassa2
Prepac dovolim si nesuhlasit....ono nepriberanie ...nedostatocne priberanie ...su take prve naznaky ze sa nieco deje...velakrat su za tym syndromy..ktore sa ukazu neskor.
Nechcem tym znehodnotit tvoju poznamku...myslim to v dobrom, ved aj s tvojim nazorom suhlasim....len chapem ze sa mamicka spravne znepokojuje....

simcika
autor
14. máj 2019

@pieksamaki áno správne si to ponala. Hľadám odpoveď, prečo keď papa a všetko je OK, priberá malo. Zoberie sa krv - aj preto aby som nič nezanedbala.

mogaa
14. máj 2019

@simcika naša to dobehla,ale ona od narodenia priberala v maximálnych hodnotách....ked sa narodila mala 2300g a musela byť kŕmená každé 2hodiny zo striekačky, lebo mala malé ústa a nevedela si chytiť bradavku(na malé ústa veľká bradavka)...vďaka tomu častému budeniu a krmeniu sa rozpapala a po pár dňoch začala priberať v maximálnych dávkach...doma sa naučila z kočíčkov a ešte sa dokrmovala flašou odsatým MM....po 2-3týždňoch jej už stačilo len papanie z košíčkov bez dokrmovania odsatým...Čiže ona tú malú pôrodnú váhu doháňa priebežne od narodenia....ty si mala v podstate šťastie že maličká a narodila väčšia, čiže do určitého obdobia to nemusíš riešiť....alebo váhovo bude na úrovni detí s pôrodnou váhou cca 3kg....ale ak by bola menšia tak určite dokrmobanie UM lebo dobehnúť sa to dá len dovtedy kým bábo dobre priberá....u vás je ešte možné, že malinká začne lepšie priberať v období príkrmov....tam je ale zase ten možný problém, že dieťa ktoré nepriberá ani z kojenia(alebo priberá málo) , nemusí byť veľký jedák a nebude priberať ani keď sa zaradia príkrmy.....preto je tam niekedy dobré vyskúšať dokrmovanie UM...staršie kojené deti zväčša nevedia piť z flaše a ak idú zuby alebo dieťa odmieta prsník - je to problém pre dieťa s nižšou hmotnosťou...

mogaa
14. máj 2019

@simcika možno som to popísala chaoticky, ale to podstatné tam máš....ak by stále do nejakého 4-5mesiaca priberala málo, tak treba vyskúšať to UM, ale u vás to nebude ten problém , lebo si písala že malá už začala priberať cca 140g týždenne čo íce nie je tabuľkové ale je to dostatočné priberanie...
tu je tabulka priberania ak by si chcela :

1.-3. mesiac 200 g za týždeň (25-30 g denne)
4.-6. mesiac 150 g za týždeň
7.-9. mesiac 100 g za týždeň
10.-12. mesiac 75 g za týždeň

To sú orientačné hodnoty, neznamenajú že musí toko pribrať - len odporúčané hodnoty

simcika
autor
14. máj 2019

@mogaa ďakujem

mogaa
14. máj 2019

@simcika nemáš zač....ono teraz sa tvrdí že slabé mlieko neexistuje.....nie je to pravda už len tým že je predné mlieko a zadné(to tukové).....čiže to predné je zákonite slabšie🙂napriek tvrdeniu že slabé mlieko neexistuje sú stále kojené detičky čo priberajú málo, napriek tomu že papajú dostatočne...kojené bábo máva obdobia že priberie menej, v období rýchleho rastu naopak viac ako popisujú tabulky....Len nie je v poriadku ak ti málo priberá od narodenia, niekde problém bude - buď tvoje mlieko alebo niečo u maličkej....ja si myslím že u teba to bolo naozaj tým že si sa vyhýbala mliečnym tukovým výrobkom, malinká ti nepriberala v podstate polovicu toho čo mala....uvidíš ako sa to bude vyvýjať dalej, ak by sa ustálila v 4.mesiaci na aspom 130gtýždenne - tak by to bolo stále fajn. Ak nie a doktorka navrhne prikrmovanie UM - tak by som to aspom vyskúšala či pomôže.....lebo potom jedine začať skôr s príkrmami - a tam je o tiež otázne či začne lepšie priberať....

mogaa
14. máj 2019

@simcika a netráp sa, teraz nepotrebuje ešte doháňať nič...na svoj vek má dobrú váhu....v najhoršom prípade ak bude priberať aj naďalej cca tých 100g/týždenne, začneš dávať príkrmy nie v 6.mesiaci ale v piatom🙂 sama vieš že zo začiatku je to len také ochutnávanie a zvykanie si na nové chute🙂to nie je hneď o jedení🙂

simcika
autor
15. máj 2019

@mogaa veď aj hnus myslím. Najviac ma jen a to, keď sa ma lekárka pýta, či nie som nervózna. Ja ze nie. Potom to začne rozvádzať, že stačí ak som vo vnútri v strese. Tak jasne pripustim aj tu možnosť. Ale z priberania si už nerobím až takú hlavu. Dokonca ju už nevážim. V každom prípade vážila som ju aby sme videli koľko zje za 24 hodín. Doktorka mi vysvetľovala, že na 3. mes bábätko sa počíta 150 a krát 5 lebo ma 5 kg. Čize by mala vypiť 750 ml. V noci som je dôkladne nevážila.leno mal aj tak DOSŤ zlý deň, nespala a keďže je pri mne na prsníku viem len ze sa koji každé dve hodiny. Túto noc, ako náschvak neviem, lebo som spala ako zabita. Tak určite cca keby len po 60 ml..co je jej štandard, tak vychádza ze za 24 hodín / keď ma zlý deň aj v jedení a papani, vypije 790 ml. Pôjdem na krv a uvidíme.... A už sa nechcem kvôli tomuto trápiť...presne. Papa, grgne 🍼, napreduje...hlavne nech je zdravá.

mogaa
15. máj 2019

@simcika nepapá málo, lebo po kojení by potiahla aj z flaše keby bola hladná..len ďalšia vec môže byť, že nevie piť z flaše.....malé deti prvé mesiace vedia piť aj z prsníka aj z flaše, neskôr ak sú čisto kojené, môžeš im dať flašu a jednoducho nevedia z nej piť...môžeš jednorazo vyskúšať pred kojením ponúknuť odsaté mlieko vo flaši, či ho bude vedieť piť....ak sa napije, tak papá dosť - to si zistila - že po kojení už nechcela flašu. Čím je kojené dieťa staršie tým je väčšia pradepodobnosť že nebude vedieť z flaše piť- naša začala s príkrmami po skončení 4.mesiaca (lebo stále bola hladná a teda aj dosť vážila, boa ako buchta) a piť z flaše vodu nevedela. Ako bábätko bola dokrmovaná flašou cca 2týždne to jej nerobilo problém, ale po 4.mesiaci už z nej nevedela piť....Inak teraz má 16mesiacov a okrem toho že zje čo vidí si stále vyžaduje aj kojenie🙂

simcika
autor
15. máj 2019

@mogaa veru, už nevie piť z fľaše a skúšala som jej aj striekačku...nechce. Má dosť. Keby nemala, plakala by a nebola by spokojná. Ďakujem 😀 za radu

mogaa
15. máj 2019

@simcika takže aj keby ti doktorka odporučila UM tak mu ho nemáš ako dávať....ale naozaj občas skúšaj malej dávať flašu s UM(trošku), ide o to aby vedela pre prípad potreby piť aj z flaše. Teraz sa deťom neodporúča flaša, lebo že potom sa preorientujú a nebudú chcieť prsník. Nie je to uplne tak lebo volakedy boli deti aj kojené aj pili vodu alebo čaj z flaše....Trošku ju skúšaj aj na flašu naučiť, keby si nemohla kojiť alebo by si mala málo mlieka. Len občas skús ponúknuť, stačí ak si cucne raz alebo 2x.....Kludne jej tam trošičku vody, stačí ak uvidíš že si dá len glg dva...Ono ak ti bude aj naďalej stále tak pomenej priberať, tak doktorka odporučí skôr príkrmy.....