Problém s kúpaním 1,5 ročnej dcéry

mischell0110
28. dec 2015

Potrebuje radu,pomoc! Ked napisem,ze moja mala sa nerada kupe,poviete si,sak takych je vela.Ale ja uz mam taky problem,ze mam pocit,ze ona ma fobiu z toho.ked bola malinka,este to slo.Minule leto sme boli v Chorvatsku,nebala sa vody,tesila sa,aj doma v bazene.Kupanie vo vani bolo tazie,ale aspon si sadla,okupala som jej telicko,napenila vlasy a zmytie bolo problem.No zrazu jedneho dna,zacala strasne hucat uz len ked som jej vyzula ponozky a vyzliekla ju,vedela,ze sa ide kupat a odvtedy si nechce ani len sadnut do vane,to nieje ani plac,ale zavijanie a ked jej napenim vlasy a idem umyt,sama si neporadim,co sa tak vzpiera a kope,pomaha mi mama,a moja mala je bordova,az tak hika a kolkokrat sa povraca z toho placu.Susedia si budu mysliet,ze jej rezem prsty zaziva,ako reve.Skusala som uz vsetko-tablet,cdo kupelne a zapnut jej rozpravky,co ma rada,skusala som malu vanicku,bazen,ist s nou do vane,urobit jej penu a kopec hraciek,somariny,alebo rozprasovacom navlhcit vlasy,este ked je obelecena a potom zmyt pod umyvadlom,sprcha je des nieco,co robi,ked pustim,a uz som zufala,ked nemozem dieta okupat,je mi jej luto,co dokazuje a bojim sa,aby to casom nebolo este horsie,aby sa nezajakavala,nepocikavala,alebo nepridusila,ked sa vzdy dovraca z placu.Obratila by som sa aj na nejakeho odbornikaak existuje na nieco taketo,ale neviem kde,kam.Dr.mi povielen,ze to casom prejde,ale dovtedy ju mam ako kupat?Mama aj brat,co je doma do mnalen hucia,ze nech nieco s nou robim,ze toto neni normalne takto aby robila.Len mavytacaju,lebo sama viem,ze to neni normalne,ale ako mamnanu este ist,uz fakt si neviem dat rady.

bonaqa2013
28. dec 2015

@mischell0110 mám 4 deti a 3 z nich mali takýto istý problém.... tiež v tomto veku.... Chce to len čas....

mischell0110
autor
28. dec 2015

@bonaqa2013 a ako si ich kupala?Kedyto preslo,ako?

bonaqa2013
28. dec 2015

deti vrieskali na ratu pozatvárala som okná - aby si nemysleli že deti týram, a rýchlo som kúpala.... Kedy to prešlo? ako u ktorého - myslím že aj pol roka to trvalo.... Zvykneš si.... Pri mojich 4 deťoch som už zvyknutá na kade čo...

mischell0110
autor
28. dec 2015

@bonaqa2013 no hej uz som si zvykla,len jaski mi je luto,ked sapovraca a jebordova,peryaz modre,abojim sa,ze takto budeeste horsie a mama mi stale vravi,ze takto dalej a zle dopadne.

sseb
28. dec 2015

My sme nemali problém s kúpaním, ale len s umývaním hlavy. Odstrihla som zo starej šiltovky šilt, pripevnila gumičky a nasadila na hlavu. Bolo to trocha nešikovné, potom som kúpila detské okuliare do vody - vlasy sme umývali v predklone pred vaňou s nasadenými okuliarmi do cca 5,5 roka. Rýchlo. Najprv bez šampóna. Držím palce.

susi123
28. dec 2015

@mischell0110 podobne sme mali aj my, v zhruba rovnakom veku, a to pri zmyvani vlasov. Chcelo to len cas...ako prislo, tak odislo. Pred zmyvanim vlasov som sa zhlboka nadychla a isli sme na to... Niektore krpcove poziadavky som akceptovala- sprchuje sa postojacky, pri zmyvani vlasov si drzi na tvari uterak a pod... Plus ked vidim, ze zacina hystercit, tak mu poviem "Vydrz este 5 sekund a bude to". Odratam mu nahlas do 5, aby vedel, kolko este musi drzat. A vela vela som chvalila, ked zvladol bez sceny. Chvalila som aj pred tatinkom a zvyskom rodiny, aby mal pocit hrdosti zo seba. A takto nejako sme to prezili 🙂 Ale teraz uz je dobre, asi po pol roku ho to preslo. Hlavne zostan pokojna, uvidis, ze to prejde. Pri umyvani na nu hovor pokojnym hlasom, skuste si dat limit, ze napr za 5 minut to cele zvladnete a nastav jej v kupelni budik, aby videla, ako je to ubuda....a pod. Akceptuj situaciu a vymyslaj, ako jej nateraz mozes pomoct. Drzim palce.

susi123
28. dec 2015

@mischell0110 A este ma napadlo...mamine aj bratovi povedz, nech ta radsej podporia, ako ta maju vytacat. Vycitkami nepomahaju ani tebe, ani malej. Tvoje dieta je uplne normalne, ma jednoducho teraz taku fazu vyvinu. Pri takychto malych detoch moze prist hocikedy hocico. A vacsinou, ako pride, tak odide. Ak by si sa predsa len rozhodla hladat odbornu pomoc, tak skus detskeho psychologa alebo psychiatra, ale to naozaj len v pripade, ze by si mala dojem, ze dieta zacina mat nejaku vaznu traumu (k tomu ale verim nedospejete).

mischell0110
autor
28. dec 2015

@susi123 no hovorim im,ze tym mi nepomahaju,ze len to zhorsuju a ze ked su taki mudri,aby mi poradili teda ako na nu,ked sama uz neviem ako,ich odpoved neviem,ale takto sa to neda,ale ako sa to da,to nevedia ani sami.neviem,co urobit,lebo mam pocit,ze ako by mala traumu,len nechapem preco a z coho,nic sa zle nestalo pri vyzliekani,ani pri kupani,ze by si to zapamätala a mala strach,nechapem jednoducho.

sseb
28. dec 2015

Teraz ma napadlo: keď už máš problém už pri vyzliekaní, skúste najprv okúpať bábiku - napustiť vaňu alebo lavór vodou, vyskúšať teplotu, vložiť bábiku, držať ju, aby sa neponorila jej tvárička,..... Všetko popisovať, rozprávať. S bábikou nech manipuluje dieťa, ty len dávaj pozor, aby sa jej bábika neskĺzla pod vodu. Skús zmeniť čas kúpania - vtedy, keď máš čo najmenej "divákov a kibicov": potom, keď vyriešite problém, kúpanie postupne presunieš na vhodnejšiu dobu.

sissy27
28. dec 2015

@mischell0110 sprcha deťom obyčajne vadí kvôli hluku, ktorý robí padajúca voda... a pri zmývaní vlasov zas ten pocit, že sa utopí... ja ako dieťa som sa strašne bála peny 😅 pri umývaní v pohode, ale taká tá hustá pena v plnej vani, amen tma, ani chytiť 😀 neviem, čo mi išlo hlavou, ale nezabudnem na to nikdy, ako som jačala, keď mi spravili vo vani obrovskú penu, len som uhýbala aby sa ma to nedotklo, no museli vypustiť vaňu a dať mi čistú vodu...
no a dcéra tak okolo 2-3 rokov tiež panika pri umývaní vlasov, tiež som len čakala kedy sociálka vyvalí dvere a odvlečú ma... nakoniec to vyriešil chlap, sedel s malou v kúpelni a ja za dverami len počúvala debatu: máš strach? mám... a veľký? ...ano veľký... tak daj zahodíme ho.... otvorili sa dvere, chlap "niečo" vyhodil... ešte máš strach? ešte trošku... tak daj, zahodíme aj tú trošku, nebudeš mať žiadny strach... to som nakukla - vkladal mu do rúk strach (nič konkrétne, len proste akože niečo), on opäť vyšmaril von dverami... tak a čo teraz? už nemám žiadny... môžeme umyť vlásky? ano... a bolo 🙂 odvtedy som jej v pohode mohla umyť vlasy bez revu, bez scén 🙂 tak si to trošku modifikuj na celé kúpanie ( u nás bol problém len vlasy opláchnuť) ale mal by to skúsiť niekto iný, nie ty, ty si v jej očiach tá, ktorá ju "týra" kúpaním, popros brata, otca, muža... niekoho, kto je v jej očiach v tomto smere dôveryhodný 🙂 možno to nezaberie, ale za pokus nič nedáš 🙂

mischell0110
autor
28. dec 2015

@sissy27 skusal to muz,aj mama sama,ale jej je jedno kto,robi rovnake sceny.a kedze ma 1,5 roka,mozem jej rozpravat cokolvek,nevnima ma ani nic okolo,ze idu rozpravky a pesnicky,len reve a reve

stella33
28. dec 2015

My sme toto mali pri cisteni zubov. Horor. Uz ked sme mali cistit zubky, bola som v napati. A mozno to uz citil aj maly. Raz som sa este chcela osprchovat, bol tam manzel, tak mu hovorim, nech si zatial vycistia zubky. My dvaja sme rozpravali o niecom inom a popri tom mu cistil zubky. Az na konci sme si uvedomili, ze bez placu 🙂
Ked hovoris, ze nema ziadnu zlu skusenost (nestipe sampon?) mozno je len z toho otravena a mrzuta. Skusala si nejaku zmenu? Hracky, striekaciu pistol... Neviem, ako casto kupes. Skus to obmedzit. Ja malemu hlavku umyvam samponom len raz za cas. Inak sa hlavne sprchujeme, kupel ma tak raz za 3 tyzdne. Tiez ho sprchujem od malicka ked sa dokaka, takze je na to zvyknuty, ale predsa je niekedy otraveny, zabraty do hry, a nechce sa mu. My chodime od 6.mesiaca aj na detske plavanie, takze sme iny pripad, je to skor o jeho tvrdohlavosti 🙂
Skus ju navnadit na nejaku zabavu. V tomto veku maju radi vylievanie, prelievanie z nadobky do nadobky. Staci zopar poharikov, misiek... Popri tom, ju nejako nenapadne umy. Aby to nebolo o tom, ze sa ideme kupat, ale hrat. Hlavku jej umy len namocenym uterakom, nech nema prud na hlavicke. Pre niektore deticky je to viac stresujuce. Oni maju pocit, ze sa topia. Ten stres jej ublizi viac, ako nie uplne tiptop umyta hlavicka 😉

ancsika11
28. dec 2015

My máme taký istý problém ale pri obliekaní bundy a čiapky. Malý neskutočne reve, zavíja, dupá nohami rukami. Nie je to hystéria, vidím že sa toho riadne bojí. Hovori že bunda a čiapka bolia. Pritom sme mu nikdy nepricvakli krk, kožu, nič sa nestalo. Aj moja rodina bola zato, aby som ho nechala vyrevať, nechať to nanho, ale videla som že to nerobí zo vzdoru. Ja som ale išla nato vždy s kludom, že mamka ti to upraví, nebude to bolieť. Aj tak reval ale vysvetlovala som. Reval aj 20 minúť. To intenzívne revanie trvalo asi mesiac. Takmer sme nechodili von, len ked sme už museli. Pomaly sa dal na "oblbovanie" že niečo ideme pozrieť von, niekde ideme (dovtedy nás ani nevypočul) upravim mu bundu a nebude bolieť a postupne si nechal obliecť bundu aj čiapku, ale ešte 20x povie že to bolí, niekedy ešte zaplače, ale už vie že sa bunda musí obliecť. Prešlo už možno 2,5 mesiaca ale ešte stále drží jednou rukou "krk" bundy a druhou rukou čiapku. Pustí až ked sa zabudne a niečo ho zaujme vonku.
Je to katastrofa.
Musíš aj ty nejakou fintou na nu.
Určite to neprejde z jedného dňa na druhý, skus vysvetlovať niečo už možno pochopí. Aj cez den rozprávaj že aj zvieratka sa kupu, aj babiky musia umývať vlasky aj mamka aj ocko a pod. Veľa síl a trpezlivosti prajem.

mischell0110
autor
28. dec 2015

@ancsika11 toaj mna,len to neviem objednat

ccaro
28. dec 2015

@mischell0110 My sme riesili tento problem v lete.Mala sa nechcela ani sprchovat,ani kupat, ani v bazene, ani jiide inde a to prave boli tie horucavy. Hlavne ju netreba nutit,lebo to cele iba zhorsuje. My sme ficali na navlhcenom uteraku par tyzdnov bez umyvania vlaskov. Skusali sme vselici, nakoniec zabralo, ze som jej narozpravala,ze v kuelni mame obblacik a ked.mu zaspievame, tak mozno z toho zacne prsat, a vyskusame novy dazdnik, ktory sme v ten den kupivali. Tak sme si zobrali stolicku do sprchy, otvorili sme dazdnikk a zacali spievat prsi prsi, priatel pomalicky pustil sprchu. Ked.videla, ze.nic sa nedeje,tak sa pomalicky ukudnila a dokonca na dalsi den sama.navrhla,ze ideme zaspievat oblaciku. Potom sme.sa.vzdali dazdnika, potom som ju v mala na.rukach a mali extra rychlu sprchu a potom uz bol klud. Hlavna je trpezlivost a klud 🙂