Raňajky a večere pre 5 mesačné deti

patricia81
26. júl 2020

Ahojte chcem sa vás popýtať čo dávate bábätkám na raňajky a večeru? Moja mala mala už 5mes. A začali sme zeleninkou najprv to bola mrkvička, potom petržlen ale len trošku a teraz sme zaviedli brokolicu papa už aj zemiak no ráno jej davam vyzivku ale nechutí jej a piškôtku zje ale len trošku . Obed neriešim iba neviem čo na raňajky a večeru? A dopnujem ešte že ju dojčím stale....A ešte jedna otázka na vás veľmi som schudla s pôvodnej váhy po pôrode mohla by som užívať Pivovarská kvasnice keď dojčím? Ďakujem 😊

martinahm
26. júl 2020

@patricia81 ahoj, dojčene detinsa idoorucaju príkrmovat od ukonceneho 6. Mesiaca. Neviem.kdkial máš informacie o jedalnicku dieťaťa ake dieta neorechadza z jedneho dna na pevné ranajky desiatu obed olovrant a veceru. V pr im rade sa zacina zeleninou. Kazdy druh zeleniny by si mala dietatu davat zhruba 3 dni aby si si overila, ci nema alergiu.nasledne zacinas robit kombinacie idskusanych zelenin. Postupne po ccca 3 az 4 tyudnoch prodavas mäso. Kralicie, kuracie, telacie, prepelica. Bravcove sa neodporuca minimalne do roka. Opat robíš rozne kombinacie. Takyto príkrm podavas dietatu v doobednych hkdinach, cize rano mlieko desiata prikrm obed az vecera mlieko. Od cca 7. Ukončeného mesiaca mozes zacat s podavanim ovocia, vhodne je jablko hruska, banan, narhula, broskyna, nekratinka. Exoticke ani citrusy nie. No a k tej piškóte..... Obsahuje lepok, ktory nie je lre dieta v tomto veku vhodny. Na zavadzanie lepku do stravy by si mala cakat medzi ukoncenym 6. A 7. Meiscom. Kedy je potrebne podat dietatu male mnozstvo lepku. To znamena, ze orikrp zahustis lyzicou krupice alebo uvaris pár bezvajecnych cestovin a rozmixujes ich. Jedalnicek dietata potom vyzera tak ze rano mlieko na desiatu ovocny prikrm(opat zavadzas tak postupne ako zeleninu, odstup 3-4dni) na obed mlieko olovrant zelenina s mäsom večera mlieko. Opat neskor mozes veceru nahradit tak, ze ju rozdelis na 2 casti, orvu cast das kasu pres kúpaním bez lepku do 6.m to je ryzova kukuricna psenova alebo potom krupicna. Dieta na celodenne odstavenie od mlieka orechadza cca v roku. Tak sa prosim opytaj svojho oediatra ako soravme dokrmovat a zavadzat jednotlivé potraviny. Existuje aj mnoho knih o orikrmoch ore deti a vzdy je leoaie najskor sa opytat a az potom robit. Ovocie a piškóty by som uplne odstranila (obsahuju cukor aj bielok ktory sa detom opat donroka neodporúča kvoli alergii) . Dieta do pol roka sa ma vyhradne dojcit.

angelheart
26. júl 2020

skús túto skupinu: https://www.modrykonik.sk/group/1880/
sú tam veľmi dobré rady

jvasenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
26. júl 2020

@jvasenka ale zakladateľka chce riešiť akoby plnohodnotné raňajky obed večeru. A to je na 5 mesačne (navyše kojene) dieťa zbytočná a príliš veľká stravovania zmena. Dieťa má chutnať pár lyžičiek a postupne nahradiť 1 kojenie prikrmom. Jasné, každé dieťa je iné, môj napr jedol pol porcie dopoludnia a zvyšok dojedol popoludní. Ale bola to len jedna porcia. Dve plnohodnotné jedla (ovocný príkrm s vločkami, či jogurtom a druhý masovo-zeleninovy) jedol tak po 2-3 mesiacoch možno, keď už sme mali odskúšané dosť zeleniny, ovocia a aj všetky druhy masa plus jogurt a vajce. A kaše na večeru nikdy.

martinahm
26. júl 2020

@ukulela presne zaklad je mat odskúšané co najviac a hlavne to nesilit a neponahlat sa. moja malá 6,5 m napr tiež ešte ovocie nezačala jest a ani kaše vecer. Viem ze po nich býva tazko na brusko. Ale niektoré deti zaspia iba tak. Kazdopadne by si tá mamina mala trosku naštudovať ako zavádzať prikrmy. Moze uskodit bábätku aj ked nevedomky.

macko1007
26. júl 2020

@patricia81 ahoj,ja som zacala od 6mesiaca davat prikrmy..ma na obed zeleninku a po skoro 2tyzdnoch prikrmov som jej dala na skoru veceru kasu 🙂 ak chces napis mi spravu

patricia81
autor
26. júl 2020

@macko1007 No s kaši mi zvracala tak jej nedavam

angelheart
26. júl 2020

@patricia81 nechcem sa do toho veľmi miešať, ale podľa mňa by to chcelo trošku spomaliť. Tak malé dieťatko má čo robiť, aby si zvyklo, že trávi zeleninu a nie aby hneď malo aj raňajky, aj desiatu, aj kašu. Medzi zavedením jednotlivých príkrmov by mal byť aspoň mesiac, niekedy aj dva. Treba to robiť postupne, v roku by malo jesť dieťa 4-5 príkrmov (jedál), v 5.mesiaci úplne stačí 1.

ukulela
26. júl 2020

@patricia81 Pribrzdiť trocha. Dávaj len zeleninu zatiaľ, pridaj mäso. Striedajú s ovocím, jablko, banán .... Postupne po troche pridaj lepok, ovsené Vlocky a tak. Po mesiaci žĺtok, ružu, cestoviny, .... Potom biely jogurt. Jedna porcia stačí ten polovičný výživový pohárik. A po prikrme v pohode ešte nadojci. Skúšaj bataty, čerstvý špenát, cviklu, kaleráb, kukuricu, .... Nový druh vždy tri dni, aby si vedela odsledovať alergiu. Zahustiť môžeš psenovou, či špaldovú kašou potom neskôr. Ja som tieto kaše aj miešala s ovocím na desiatu. Ale základ je ísť na to pomaly a postupne.

ukulela
26. júl 2020

@angelheart presne. Mamičky si neuvedomujú, že dieťa malo dovtedy len mlieko a stačilo mu bohate. Stresuju, že stále je dokola krumple mrkvu cukinu. Ale pre to dieťa je lyžička mrkvy cez deň ako narodeninová torta pre dospelého. Úplne nová chuť. Fakt treba autorke spomaliť, aby ešte malému nerozhadzalo trávenie....

angelheart
26. júl 2020

@ukulela okrem iného neviem si potom predstaviť odsledovať, čo robí šarapatu .. Naša strávila mrkvu hádam až ako 7-mesačná, dala som jej ju ako 5.mesačnej 2 dni po sebe a 2 večery prerevané, o 3 týždne zas to isté, tak som skúsila až v 7. a už to bolo ok. Neviem si ozaj predstaviť, že by som ešte pomedzi to, ako skúšam zeleninu, zavádzala niečo iné..

stanislavicenka
26. júl 2020

Velmi sa ponahlas, naozaj velmi. A este aj kojis. Najskor je obed, potom vecera, desiata, olovrant, posledne ranajky, a tie nastupime tak v Roku. V 5 mesiacoch toho papa prilis Vela.
A uplne najdolezitejsie, piskoty rozhodne nepotrebuje. Zarabas mu tym zbytocne zavislostou na cukre

patricia81
autor
26. júl 2020

@stanislavicenka ona raňajky nemá ani večeru ja som sa len chcela popýtať ráno je kojenia a najprv prsník a tak obed a jedná porcia je napr. Tri lyžičky

ukulela
26. júl 2020

@patricia81 urob ten polovičný výživový pohárik, čo má deci a ponukni, tri lyžičky dopoludnia, a zvyšok popoludní. Ak nedoje, nerieš. Nekombinuj zbytočne, a naozaj pomaly. Nové jedlo tri dni skúšaj, či sa nevyhadze nejaká alergia. Ja som lepok dávala, buď ozizlay rožok, ale tak deň starý, alebo v dmke majú aj piškóty bez cukru pre takéto miminko.

patricia81
autor
26. júl 2020

@ukulela Ďakujem no mi na mrkve už ficime týždeň a je to chvála Bohu ok ešte len teraz sme zaviedli brokolicu a zatiaľ papa je to ok piškóty veľmi nechce iba aj trošičku na lyžičku skôr jej chuti zelenina....A rožok už tak isto olyzla a tak jej chutil....Ďakujem vám za rady

ukulela
26. júl 2020

@patricia81 pridaj ďalej zemiak, cukinu- tu majú v Lidli s bille aj v bio kvalite. Mojím veľmi chutili bataty. Aj listovy špenát. Aj ten býva bio, ... Bio banány máva billa aj Kaufland. Keď budeš davat o mesiac dva vajíčka, teda len žĺtko najprv, bielko až po roku, lepšie sú domáce. Alebo prepelicie, tie sú lepšie stráviteľné.

patricia81
autor
26. júl 2020

@ukulela Ďakujem za rady

dominka63
5. aug 2020

Takéto malé dieťa nepotrebuje toľko chodov stačí zelenina na obed ďalší mesiac mäso a kľudne 7 mesačnej desiatu ostatné chody mlieko

barbie89
5. nov 2021

@martinahm moj syn je plne kojeny a doktorka mi kazá začať davať všetko raňajky rožok v materskom mlieku alebo vUM(lepok), obed zeleninka, vravela aj zeleninove polievky (vajecny zltok, maso, ryby), na veceru ryzovu kasu, ževraj sa to takto zaraduje aby sa to stihlo v imunologickom okne aby sa babo oboznamilo so vsetkymi alergenmi, ja som z toho v šoku lebo pri dcera az od 6. mesiaca sme zacinali postupne ako pisete, ale vraj posledne 2-3 roky sa to takto odporuča, ja som zacala len preto lebo som videla ze synovi moje mlieko uz nestaci a vtedy je vraj lepsie zacat radsej s prikrmamy ako prejst na UM

martinahm
5. nov 2021

@barbie89 ahoj, no ono to velmi zalezi od tej ktorej lekarky, kazda odporuci ine, nakolko nazory na imunologicke okno su rozne a ani sami lekari sa nevedia zhodnut na 1 nazore, napr. Moja odporucala zaviest iba zltok a lepok. Neviem ci som to spominala, ale napr. Moja dcera aj napriek tomu, ze som zavadzala potraviny opatrne ma velmi silnu intoleranciu na bielkoviny kravskeho mlieka(zrejme po mne) , z coho mala od 8mes.silny vysyp. Pomohla nam s tym az dr na gastre, ktora jej dala speci Umko, za 70e/400g. A hned sa pytala na imumo okno, kde povedala, ze ona odpkroca tiez iba zltok a lepok, ze ostatne moze nadmieru zaťažiť žalúdok. A všetko sa po jej navsteve upravilo. Ja osobne som za to, ze deti do roka iba ochutnavaju, spoznávajú jedlo a ucia sa jesť. Nic im neujde. Jasne ono im po tom jedle zle nebude (moze aj nemusí) ale malokto sa uz zamysli, aka je to záťaž pre organy ktoré sa este stale vyvijaju. Oblicky, čreva zaludok su este stale vo vyvoji a zatazovanie nadmerne tazkymi potravinami im moze dost vyrazne uškodiť. Samozrejme kazda mama si pozna svoje dieta najlepsie a vsetky robime najlepsie ako vieme 😊