Ručičky v päsť

lula1209
24. mar 2023

Ahojte,
mam 8 mesačne dievčatko a trápi ma ze ma často rúčky v pasticke. Keď sa hojda v lehátku aj napríklad keď ju nosim alebo mam len na kolene no proste často aj na brušku sú väčšinou v pasticke (palec ma ale vonku) ale plazí sa s tým ze strieda ruky a keď ide pravou ma otvorenú a ľavú zatvorenu a druhou rúčkou naopak. Hracky chyta pekne,nacahuje sa prekladá z ruky do ruky, otáča si ich, vie chytiť jednu do jednej a druhu do druhej vtedy ma rúčky pekne ale keď nič nechyta sú väčšinou v pasticke.
Zatiaľ nesedí a nelezie, otáča sa na brucho a späť, od 7 mes sa plazí a dáva do 2 vzpriamenia, aktuálne sa snaží dávať popod kolienka.
Mame aj mierny hypotonus a od 4 mesiacov cvičíme vojtovku ale k tým pastickam sa nám nijako nevyjadrili tak ma to kus trápi.
Keď jej skúsim rucku otvoriť alebo sa dotknem tak pekne otvori ze niesu zovrete krcovito ale proste sú skoro stále zavrete
Vďaka🙂

anavixy
24. mar 2023

Ruky v past byvaju pritomne u hypertonickych deti.
Myslim si, ze ked to nie je pevne zovretie, palcek je vonku a dieta normálne chyta veci a nema problem past otvorit, tak to je uplne normalna poloha ruky. Je to pre dieta prirodzene, aj v spanku mavaju deti ruky v past, lebo to je este pozostatok uchopoveho reflexu, ktory je u babatiek najprv velmi silny (postupne mizne). Myslim si, ze aj preto sa nevyjadrili, lebo nema k comu 🙂 skus dieta motivovat k lozeniu, možno aj pomoct satkou, nech upusti od plazenia a vsetko pojde pekne postupne, zda sa ze napreduje, tak by pasticky nemali byt problem 🍀

lula1209
autor
24. mar 2023

@anavixy áno áno ona ich normálne otvorí aj keď sa jej dotknem pasticky ale potom si ju aj tak dá alebo keď podavam hračku otvorí vezme si hra sa s ňou ale keď sa dohra zas dá pasticku 😄 no na 4 sa ju snažíme dostať ale ma slabé bruško aj chrbát a ešte sa ani v sede neudrží ma aj diastazu tak cvičíme ale teda posledné dva dni sa snaží podsuvat kolienka tak snáď sa rozlezie, cvičíme aj na fit lopte a chodíme aj plávať ale aj vo vode ich ma rada v pasticke 😃

deedol
24. mar 2023

moj mal axialne hypotonus (brucho a chrbat) a akralne hypertonus (nohy a ruky - pasticky). ak cvicite vojtovku, malo by to casom povolit, tie cviky su aj na to - pri niektorych cvikoch by malo babo napr. zovretu pasticku uvolnit. pripadne na to upozorni fyzio pri dalsej navsteve.

tinka_1807
24. mar 2023

@lula1209 Mali sme to isté, čo deedo. Hypotonicke bruško a hypertonus v končatinách. Tiež sme cvičili, ale asi sme mohli aj dlhšie. Každopádne tie pasticky sa vytratili asi až okolo roku. A to už vtedy veselo lozil 4 mesiace. On ešte aj teraz sa pri hneve vypne napríklad. Ale
tiež od 4 mesiacov krásne držal hračky, nemal problém s uvoľnením, dokonca úchop mal krásny. No v nepohode, pri hneve, alebo únave dával pasticky v päsť. Asi to bol aj taký do istej miery prirodzený reflex. Aj dospelému človeku sa napnu svaly pri hneve. 🙂 Takže keď robíte posuny, cvičíte a pekne drží hračku nebála by som sa. 🙂