Skúsenosti a liečba popôrodnej depresie

lukulu12
23. aug 2019

Ahojte baby, niekto skusenosti ako ste sa liecili na poporodnu depresiu? U mna to zacalo jemne uz po porode ale az po 2m sa to naplno prejavilo, ta tazoba depresie a nekonecny smutok, nechut zit a k tomu uzkostne stavy, ako keby som to nebola ja vo vlastnej kozi, nebola som schopna a stale nie som starat sa sama o babatko, vycitam si citovu prazdnotu k nemu aj celkovo a neschopnost sa on postarat, navstivila som lekara a ten mi predpisal sertralin, po 6t uzivania sa najhorsie stavy zmiernili ale stale to nie je “ono”, necitim sa ani dobre ani schopne a trapi ma tiez umorna nespavost, tak striedam tiez lieky na uvolnenie a spanie, lekar mi zmenil liek (ze vraj silnejsi) tak som znova na zaciatku a mam len cakat, prosiˇ kedy to odide a co vam pomohlo v liecbe? Dakujem!

clodika22
23. aug 2019

@lukulu12 hlavne treba myslieť pozitívne a skúsiť sa tešiť z banalít, mne sa dosť páči kniha 500 dôvodov prečo byť šťastní, sú tam veci typu preto, že som našla čokoládu, preto lebo som si po náročnom a horúcom dni dala studenú sprchu a také veci, mne to veľmi pomáha 🙂

asia83
23. aug 2019

@lukulu12 Duša sa liekmi liečiť nedá. Skúste v niečo veriť. V hocičo. V niekoho. V niečo, čo vám dá zmysel a na čo sa budete tešiť. V blízkej budúcnosti budem cestovať. V blízkej budúcnosti budem športovať. Budem robiť niečo, čo som vždy chcela. Zrealizujem svoje plány a tešte sa na to.

agbu0108
23. aug 2019

Ahoj. Ja neviem presne ci som mala poporodnu depresiu ale ja som stale plakala,bala som sa a necitila som sa dobre. Vzdy ked k nam prisla mamina na zaciatkoch chodila pomahat s domacnostou.. Tak bolo mi fajn stastna a vsetko bolo dobre ale ako si spomeniem ajtak som prehanala všetko.. Bola som uplne v strese a akonahle odisla mamina ja som plakala a plakala.. Sama neviem preco ale stale som plakala a bala som sa co bude. O maleho som sa snazila vzorne starat az som to prehanala no velmi som sa bala. Nebola som u dr ani nic ale casom to preslo ako maly rastol. Stale niekedy mam slabe chvylky ale myslim si ze to su uz materské hormony a pocity 🙂 drzim palce. Skus vyhladat spolocnost v ktorom sa citis dobre a uvolnene

77daniela77
23. aug 2019

@lukulu12 Tes sa ze je babatko zdrave,ze rastie a vie kazdym dnom nieco nove.To je este balancovanie hormonov,upravi sa to casom.Bolo by dobre keby si mala kamaratku a idealne aj s dietatom.Chodili by ste vonku a preberali rozne veci,pomohlo by ti to.Kup si nieco co ti urobi radost,venuj sa niecomu co ta tesi.

biba2014
23. aug 2019

@lukulu12 to co prezivas je len obdobie,ktore prejde,mat babatko je velka zmena,nevyspis sa,hormony su rozkolisane atd.nemas po blizku dobru kamosku?ktora by ta vypocula,zajdite na prechadzku s kocikom,nebud sama.mne pomohlo,ze som zacala.chodit cvicit s kamaratkami,mama mi na hodinku postrazila maleho...proste nebyt sama,potesit sa z niecoho. Babatko rychlo rastie a cim dalej bude lepsie,drz sa

lukulu12
autor
23. aug 2019

@biba2014 mne ale chyba motivacia nieco robit, nie som schopna, nemam volu ani na jednoduche cinnosti a nieto este na stretnutia, cvicenie a podobne, je to velmi tazke a lieky zatial nezaberaju

biba2014
23. aug 2019

@lukulu12 skus po malych krocikoch...nie naraz.najprv som sla na kratku prechadzku s kocikom,potom som si do mobilu stiahla appku na pocitanie krokov,to ma bavilo,ked som vedela kolko som zasla krokov.tiez som mala blbe myslienky,ked som sa citila ako vyflusnuta handra,bez duse.ja som az chorobne maleho sledovala...ale potom som si povedala,dost,ved nie je z cukru moj maly,mam zdrave dieta,potrebuje mamu,zdravu,veselu,musim byt silna pre neho...nesmiem sa lutovat,musim bojovat,pre seba,pre maleho...ten pohyb velmi lieci a spanok,clovek na.svet pozera inymi ocami

lukulu12
autor
23. aug 2019

@biba2014 verim tomu ze treba nieco robit aj ked sa nechce len kedze neviem spat je to o to narocnejsie preto beriem lieky na spanok

juliet86
23. aug 2019

@lukulu12 to co sa ti deje je normalne. poporodnou depresiou trpi vela zien. ale je to tabu a nehovori sa o tom. lebo sa za to hanbime. citime sa nie dost dobre slabe.... v kom mas oporu? co ti kedysi v tazkych casoch pomohlo? popros vseobecneho alebo psychiatra nech ta predpise aj na sedenia k psychologovi. viem ze teraz tomu neveris ale toto je obdobie ktore prejde. ide o to prezit s co najmensou ujmou par tyzdnov/par mesiacov a s pomocou lielova terapie sa zase najdes a zas objavis radost z bytia. je normalne zs teraz to tak necitis. posielam nadej a objatie. si uzasna ze si vyhladala odbornu pomoc

biba2014
23. aug 2019

@lukulu12 tie lieky ti pomozu,je lepsie si dat tabletku na spánok,nech si telo oddychne ako uplne padnut od vycerpania.silno ti držím palce,nech to prejde cim skor.

zoruska
23. aug 2019

Ahoj, ak sa Ti da, skus na spanie nejake bylinkove caje. Ja som sa liecila na depku cca 2 roky opakovane, lieky na spanie mi robili len horsie: nespavala som po nich vobec a na dalsi den som bola uplne mimo. Mne zabral Popradsky caj na nervy a stres. Len je to individualne, kazdemu zaberie nieco ine. Drzim silno palce, aj poporodnu depku som si uzila skoro rok, viem, ako sa citis...zvladnes to, aj ked tomu mozno teraz neveris.

labajka
23. aug 2019

Ahoj. Viem co prezivas. Prezila som si to aj ja. V prvom rade si nic nevycitaj. Je to choroba a tu si nikto nevybera. V druhom rade, lieky naplno posobia az po dvoch mesiacoch. Ak teda sadli. Prezit sa to naozaj da, ak ti to teraz tak nepripada. Prejde to, urcite. Mne to trvalo zhruba rok, kym som sa z toho uplne dostala. Lieky znizila na polovicu a prislo necakane tehu. Najskor radost a potom sa potvrdil Downov syndrom. Rodila som ho normalne a šup, znova po mesiaci nabehla poporodna depresia. Do tretice...... tretie tehu, depka pre istotu uz v 20tt a nasadene lieky, znovu. Porodila som pred 6t a konecne si dietatko dokazem uzivat. Drz sa, prejde to. 😉

lukulu12
autor
23. aug 2019

@labajka spoliehala som sa na lieky ale kedze nezabrali uplne musim brat nove a znova cakat, som asi slaboch a nemam trpezlivost, ale nechcem dlho trpiet

labajka
23. aug 2019

A ukludnovaky typu neurol alebo frontin ti k liekom nedali.? Neukludnia ta aspon na chvilku?

lukulu12
autor
23. aug 2019

@labajka dali mi xanax 0.5 raz denne ale ako keby mi nezaberal, necitim sa kludnejsia, pred tym som mala oxazepam ten mi lepsie zaberal

lukulu12
autor
23. aug 2019

@labajka ako vies ze lieky sadnu? Nejake prvotne signaky? Nejake zmeny som tam videla aj ja napr. Tie tazive depky boli trosku miernejsie ale boli ale napr. vsimla som si ze spanok sa vobec nezlepsil ani energia tak som usudila ze nesadli a preto mam nove

lukulu12
autor
23. aug 2019

@zoruska dakujem za podporu

lukulu12
autor
23. aug 2019

@juliet86 dakujem

lukulu12
autor
24. aug 2019

@labajka vacsina zien hovori ze im to trvalo zhruba rok sa z toho dostat, hrozne, ze to je taka dlha doba, zlepsovalo sa to aspon po mesiacoch?

homolca
24. aug 2019

Ako prebiehala diagnostika? Jedno sedenie, tu máte lieky a príďte o dva mesiace? A potom nové lieky a zas o dva mesiace? Chodíš na nejakú terapiu? Čo amnzel/ partner? Lebo lieky samé o sebe pomôžu s hormónmi a výkyvmi, ale depresia môže mať oveľa viac príčin, ktoré je dobré si prebrat s niekým...

labajka
24. aug 2019

@lukulu12 ahoj, ale jasne, bolo to citelne zlepsovanie. Prichadzala radost zo zivota, z dietatka, postupne sa upravoval spanok😉
Dobre je, ze mas tie druhe lieky, ak si teda pri tych prvych nepocitovala zlepsenie. U mna zlepsenie stavu znamenalo najskor postupne pribudanie fyzickej energie, potom to, ze som sa dokazala na nieco konecne sustredit. Potom nasledovala potreba ist medzi ludi, mat akysi denny rytmus. A inak myslim si, ze xanax 1x denne je malo pri tomto stave. Ja som mala frontin 0,5 mg az 3x denne, drzkaj sa, prejde to, je to choroba, ktora ma koniec👍😇

lukulu12
autor
24. aug 2019

@labajka ako dlho si brala frontin? A ktore AD ti nakoniec pomohli? Ten spanok a nespavost si tiez docasne riesila liekmi? Za ako dlho sa to zlepsilo?

lukulu12
autor
24. aug 2019

@homolca presne tak 6t lieky ze vraj najslabsie. Este som vtedy kojila a teraz uz nekojim tak mi dal silnejsie a zase treba cakat na ucinok a brat pri tom benzodiazepiny☹

homolca
24. aug 2019

@lukulu12 skús kontaktovať psychológa, možno ženu, je jedno aké zameranie, hlavne aby si sa tam cítila príjemne...ideálne ak niekto vtedy postráži dieťa a ty budeš mať pevný termín pre seba...jednu hodinu do týždňa...porozprávať sa s niekým bez predsudkov, bez posudzovania, hodnotenia, komu môžeš povedať čokoľvek, akékoľvek divoké myšlienky..je to dôležité a oveľa lepšie ako internet....alebo minimálne internetová psychologická poradňa...sú live chaty so skolenymi psychologmi

labajka
24. aug 2019

@lukulu12 frontin s postupnym vysadzovanim som brala 3m,ano,na spanie trittico, o maleho sa v noci staral manzel. Neskor po zlepseni uz aj ja. Ja som uzivala vzdy len escitalooram. Aj teraz

majka4848
24. aug 2019

@lukulu12 a ako ti spi bábätko v noci ? Nie som za UM ale niektoré deti po ňom vedia pekne vyspať. Alebo nechať mužovi tvoje mlieko odsate a nech sa on pár noci postará. A tiež by som skúsila nejaké bylinné čaje, napríklad materinu dusku, medovku a tak

lukulu12
autor
24. aug 2019

@labajka a kedy prislo po zaciatku uzivania escitalopramu k zlepseniu, ze si vedela ze zabera?

alica311
24. aug 2019

@lukulu12 neboj, ja som si to zazila, poporodna depresia ako vysita, presne ako pises, emocionalna prazdnota, nechut nieco robit... po pirode sa to stava, nie je to nic za co by si sa musela hanbit, casom to prejde, len treba vydržať, hormony sa upravia a bude dobre

lukulu12
autor
24. aug 2019

@alica311 preslo ti to same ci si aj nieco uzivala?

lukulu12
autor
24. aug 2019

@majka4848 spi dobre, uz nekojim, stava k nemu manzel, lebo ja musim na nespavost brat lieky a tie ma vypnu, tak by som k malemu vstavat nemohla