Skúsenosti a liečba popôrodnej depresie

lukulu12
23. aug 2019

Ahojte baby, niekto skusenosti ako ste sa liecili na poporodnu depresiu? U mna to zacalo jemne uz po porode ale az po 2m sa to naplno prejavilo, ta tazoba depresie a nekonecny smutok, nechut zit a k tomu uzkostne stavy, ako keby som to nebola ja vo vlastnej kozi, nebola som schopna a stale nie som starat sa sama o babatko, vycitam si citovu prazdnotu k nemu aj celkovo a neschopnost sa on postarat, navstivila som lekara a ten mi predpisal sertralin, po 6t uzivania sa najhorsie stavy zmiernili ale stale to nie je “ono”, necitim sa ani dobre ani schopne a trapi ma tiez umorna nespavost, tak striedam tiez lieky na uvolnenie a spanie, lekar mi zmenil liek (ze vraj silnejsi) tak som znova na zaciatku a mam len cakat, prosiˇ kedy to odide a co vam pomohlo v liecbe? Dakujem!

lukulu12
autor
1. júl 2020

@123nikolaa123 ahoj Nikola, je to rok uz,obcas citim stale nervozitu a citim sa emocne plocho, ale uz je to lepsie, beriem este stale lieky. Neviem kedy to bude 100% dobre?

123nikolaa123
1. júl 2020

@lukulu12 mne sa počas tehu a v prvých 5 mesiacoch po pôrode vyskytla prechodná nespavosť - napr. 3 dni zle, 2 tyzdne dobre (trpela som ňou aj v roku 2013-skôr úzkosti ako depresie) (liečila som sa tak ledabolo) pred týždňom začala naozaj ta nespavosť gradovať a totalne má to psychicky odrovnalo (každý deň som placliva, samozrejme nevyspata, telo oddychuje, hlava nevypne, hneď som včera išla psychiatričke, pretože začínam pociťovať neschopnosť sa tešiť z mojej nádhernej dcérky)

123nikolaa123
1. júl 2020

@lukulu12 moje dieťatko pritom krásne spi, malinká sa budi iba raz za noc... mám nasadené lieky (najviac má trápi ta nespavosť a obavy, aká bude zasa noc, myslím, že keby začnem normálne spat, je to fajn, len sa tak strašne bojím :( podobne Pocity a urputnu nespavosť som mala v 16 TT , kedy som tiež par noci nespala... )

juliet86
1. júl 2020

@123nikolaa123 prosim ta akymi liekmi ti pomohli z nespavostnych stavov? co ti pomaha? aj ja to mam...

123nikolaa123
2. júl 2020

@juliet86 ahoj, v roku 2013 som mala mirzazen antidepresívum, teraz užívam druhý deň Triticco (je to antidepresívum ktoré pomáha postupne navodiť spankovu štruktúru), ale tieto dva dni užívania príšerne zhoršenie stavu, takze na noc mám liek Hypnogen, ten ta proste vypne (to sa nesmie dlho užívať, len kým sa vymotas z bludneho kruhu) - lekárka si mysli, že mám depresiu.... áno, možno mám, ale z tej prekliatej nespavosti, dnes som sa zobudila ako iny človek a idem si užiť tento krasny deň

123nikolaa123
23. júl 2020

@juliet86 ahoj, pisem ti ešte raz, z nespavosti sa to veľmi rýchlo zvrtlo (lieky na spanok predpísané 30.6.)-po dvoch dobrých nociach prišli pocity, aké nechce zazit žiadna matka... a pred 10 dňami mi bola diagnostikovana poporodna depresia najťažšieho typu...nevládzem sa sama postarať ani o seba, v hlave mi víria strašné myšlienky...liečim sa zatiaľ v kruhu najbližších...a zda sa, že to zaberá...

juliet86
23. júl 2020

@123nikolaa123 ahoj. velmi si vazim ze aj v takomto pre teba najtazsom case mi pises. velmi ti orajem skor vyliecenie zotavenie aby tie hrozne pocity skoro odisli a ty si sa citila dobre. cize ked problem so spankom zmizol tak prislo?? co? och velmi ma to mrzi. priznavam ze som sa vydesila lebo presne to bol moj plan konecne sa vyspat a dufat ze potom mi uz bude iba dobre a budem si uzivat zivot a malicku... prosim ta mozem sa ta spytat. poradis mi naco si mam davat pozor? co boli varovne signaly ze nieco je zle? dakujem. myslim na teba kiez ti je dobre

123nikolaa123
23. júl 2020

@juliet86 Dakujem ti za podporu, ja ta nechcem asi ďalej strašiť... áno, materstvo je isto náročné, ale pokial už cítiš, že si neuzivas dni (ja viem aké je to užívať si dieta, užívala som si ho plnými dúškami 5 mesiacov), Rozpravaj s niekym o tom a nedus to! A ak nemáš komu porozprávať alebo budú bagatelizovať tvoj stav, chod psychiatricke! Sama! Aj ja som išla sama!
Zle bolo to, že som sa akoby bala zas noci a ako sa vyspim a začala mi to akoby riadiť život a nedalo sa mi užiť malicku ( už to asi začínalo), plakala som (ty nemusis plakať, pokial to dusis), po týždni som išla teda psychiatricke, tu som presvedčila, že sa potrebujem IBA vyspat, pomohlo to na dve noci a potom som akoby emočne otupela (možno to zhoršili tie lieky alebo urýchlili), začala som spavat ešte horsie, budila som sa o 3 rano, vracala som, hnackovala a fyzicky a psychicky som sa úplne zrútila, v hlave mi neustále virili hrozivé myslienky beznádeje a strachu akoby moje telo nebolo ani moje, upadla som do stavu, kedy som sa v priebehu asi 10 dni prestala o seba a domácnosť starať, lebo som proste nemohla, nemala som silu, starostlivosť o dieta už iba z posledných Sil, ledva som už plienku držala, hádzalo má po byte, padala som na posteľ, stále som plakala a hlava mi išla puknúť, chcela som ísť do nemocnice, telefonovala som psychiatricke, že sa so mnou niečo deje, že som asi otrávená liekmi, ona že určite nie, že sa mi vyvíja choroba, ja som tomu stake neverila, už som k nej išla aj s partnerom, uz rozpravala takmer iba s ním, lebo ja som mlela nejaké bludy, že mi nič nie je a nepotrebujem lieky, hneď mi to diagnostikovala - tazka poporodna epizóda, ďalšie lieky, teraz som iba s rodinou, chvalabohu, kontrolujú má, lebo myslienky sú ako na hojdačke stále, ale cítim extrémnu zmenu a vidim svetlo na konci tunela...prechádzam peklom...

123nikolaa123
23. júl 2020

@juliet86 vraj som z toho o mesiac vonku, už mám lieky 10 dní, takze uvidíme, liečiť sa budem ale dlhodobo, možno roky...

juliet86
24. júl 2020

@123nikolaa123 moc ti drzim palce

juliet86
24. júl 2020

@123nikolaa123 priznavam ze to znie velmi strasidelne co opisujes co si prezila/prezivala... kiez je ti skoro dobre. cize si bola 5 mesiacov stastna mamina potom bez nejakeho dovodu (zubky choroba stres) ti zacal haprovat spanok a toto sa z toho vyvinulo. tak? verim ze ti bude stale lepsie a lepsie ked ti nasadia lieky suoer ze mas rodinu ktora ti vie pomoct a podporit. ja som dnes v noci spala.bez liekov ale normalne mam vnutornu neistotu ked toto citam. kiez je ti dobre!!!! urcite to s dcerenkou a s manzelom zvladnete len prezzit tieto dni. nie je ti tvoja chyba ani vina

123nikolaa123
24. júl 2020

@juliet86 haproval mi spanok hej, najskôr jeden deň zle týždeň dobre, tri dni zle, 2 tyzdne dobre a potom posledný týždeň jeden deň dobre, druhý deň zle, dva dni dobre, dva dni zle... a takto a tým, že som bola unavena som bola placliva...som plakala, že nemôžem dobre spať a neviem si užiť deň

juliet86
24. júl 2020

@123nikolaa123 ja to mam velmi velmi podobne... kiez sa ti ulavi. a kiez sa mi toto vyhne. drz sa!! myslim na teba

123nikolaa123
24. júl 2020

@juliet86 budem ti držať palce, skús aj nejaké prírodné veci, čaje, melatonín... sedatif pc... a keď nepomôže, netráp sa v tom sama, ja viem, čo je to žiť krásne a naozaj šťastne mamicky sa nepretvaraju, su skutočne šťastne... nie sú to iba pózy...

juliet86
24. júl 2020

@123nikolaa123 tak ako si sa citila ty prvych 5 mesiacov ze? verim ze chemia v mozgu sa liekmi opravi. k tomu spravna psychoterapia a opat budes spokojna ako predtym a este viac

juliet86
10. aug 2020

@123nikolaa123 ahoj ako sa mas ako sa citis? myslievam na teba.. ja niektore dni a noci lepsie a niektore horsie. dnes som spala 21 00 az 2 00 cize 5 hodin ale potom zaspat ani za svet. skusam stale bylinky a volnopredajne veci z lekarne ale ak by som mala viac zlych dni a noci uz si dam ten stilnox no... v stredu zacinam kognitivno behavioralnu terapiu cez skype vsade na nete pisu ze to ma pomoct... uvidime... a vsade citam ze ked tak tretinu antidepresiva trittico na vecer a zw sa pritom da aj dojcit to beriem ako poslednu moznost. myslim na teba