Zlomená psychika a malé dieťa.

nini15
1. mar 2020

Starate sa o babatko a mate problem s psychikou? Uzivate lieky? A ked mate zle dni uzkosti tak ako s tym bojujete? Ja mam 4 mesacne babo a je to tazke ked mam dni plne uzkosti:(

michaella24
1. mar 2020

Jednoznačne sa poradiť so psychiatrom a nenechávať nič na náhodu, že to prejde samé. Liečbu je veľmi dobré doplniť aj sedeniami u psychológa, ak to tak cítiš. Bábätko ťa potrebuje zdravú, mať ho je veľká zmena, pracujú aj hormóny, ale aj psychika. Takže smer lekár a hovoriť o tom, poprosiť o pomoc rodinu, manžela... ♥️

nini15
autor
1. mar 2020

@michaella24 ano musim sa poradit jedine s mojim lekarom,ze co dalej robit any som opat bola stastna a plnohodnotna matka, lebo teraz trpi aj moje babo:(

daisylucky
1. mar 2020

Pravdepodobne sa bez psychiatra a antidepresiv nepohnes, k psychiatrovi nepotrebuješ odporúča i lístok, tak obvodným sa zdržovať nemusíš.

daisylucky
1. mar 2020

@daisylucky ale určite nezúfaj, z vlastnej skúsenosti viem, že tieto veci sa dajú liečiť (len čím dlhšie otalas, tým dlhšie sa budeš dávať dokopy, takže keď je zle, treba riešiť). A aj psychoterapia veľmi pomáha.

michaella24
1. mar 2020

@nini15 počas tehotenstva si nemala nastavenú liečbu? Teda, pokiaľ si mala problémy už skôr. Určite neváhaj s návštevou lekára, aby to nebolo len a len horšie. Držím palce, nech všetko dobre dopadne 🙂 Snaž sa aspoň zatiaľ myslieť pozitívne, uvažuj, prečo sa cítiš tak ako sa cítiš, prípadne sa zdôver mamine, kamarátke či partnerovi. Je dôležité o tom hovoriť, uľaví sa ti. Staraj sa hlavne o bábätko, ak náhodou to teraz nie je tip top v domácnosti, kašli na to. Si čerstvá maminka a dôležité je vaše zdravie. Chodievajte na prechádzky, prevetraj si myseľ na čerstvom vzduchu. Ja som dlho váhala s liečbou, začala som terapiami už keď bolo naozaj veľmi zle, ale už to nestačilo a musela som doplniť liečbu aj psychiatrom. Pomohlo mi to a už o dva týždne som sa cítila lepšie. Bolo to ešte pred tehotenstvom, pred ním som začala pomaly vysádzať lieky a zamieňať za iné, aby som neohrozila plánované bábätko, po zistení som liečbu prerušila, ale som pripravená v prípade potreby sa k nej vrátiť po pôrode. Aj keď možno prídem o možnosť kojiť, ale nemôžem sa zase nechať zničiť psychikou. Všetko dobre dopadne.

nini15
autor
1. mar 2020

@daisylucky ja praveze mam lieky len ako keby zrazu prestali ucinkovat:( hned po porode som mala poporodnu depresiu a hned sme ju liecili a pred par dnami som sa rano zobudila a hned uzkost strach atd...

nini15
autor
1. mar 2020

@daisylucky aj musim aj psychoterapiu vyskusat,kedze lieky mam

nini15
autor
1. mar 2020

@michaella24 hej bola som liecena pred otehotnenim no hned ako som zistila,ze som tehotna tak mi psychiater vysadil lieky a tehotenstvo bolo super.no ked som porodila tak hned na druhy den sa mi vsetko vratilo tak mi nasadili liecbu a do teraz bolo vsetko ok a zrazu zas sama uzkost strach atd...nechapem preco tie lieky uz nezaberaju?

ghelena
1. mar 2020

lieky od psych. potrebuju cas.... toto nie su analgetika, co ti zabera do par minut.........tu treba cas........ pripadne si zavolaj k dr. a mozno ti zmeni lieky za nove, ine

nini15
autor
1. mar 2020

@ghelena ano to viem lenze ich beriem uz 3 mesiace a do teraz boli fajn a zrazu ne? Asi mi bude musiet zvysit davku alebo zmenit lieky vsak uvidin co mi povie

daisylucky
1. mar 2020

@nini15 možno aj tie externé faktory na teba podvedome vplývajú, že koronavirus, voľby, psychoterapia v tomto môže pomôcť. Ja mam lieky, chodím na psychoterapiu, vo všeobecnosti mi je tak dobre ako mi nebolo celé roky, avšak udalosti posledných dní na mňa dolahli a včera večer mi bolo otrasne, takze:
1. Skúšam to brat tak, že keď mi bolo včera otrasné, nemusí to tak byt vždy. Tieto choroby sú špecifické tým, že zaváhania občas pridu, nemusím to brat, že to takto bude navždy, takýto prístup sa mi osvedčil a ozaj vždy znovu začne byť lepšie. Samozrejme takýto pristup je možný pri určitom množstve a prenose serotoninu, takže keď sa nedá, tak sa nedá, možno treba zvýšiť množstvo liekov alebo zmeniť lieky, ale k tomu už vie viac psychiater.
2. Co sa týka udalosti posledných dní, tak som si nakúpila zásoby a bola voliť, urobila som teda všetko, čo som mohla a už sa tým nemusím zaoberať, lebo to neviem ovplyvniť. Ale absolútne chápem, že pri veľkom nedostatku serotoninu sa takto rozmýšľať nedá. A určite nemám patent na riešenie situácie, len píšem, ako sa to snažím riešiť ja.

nini15
autor
1. mar 2020

@daisylucky jejko dakujem krasne za radu,velmi mi to pomaha ked pocuvam,ze nebojujem s tym sama a ze ty chodis aj na paychoterapiu.Myslim,ze aj mne by pomohla a ano je to s tym serotinom tazke takze uvidim po rozhovore s mojim lekarom co mi odporuci🙂

michaella24
1. mar 2020

@nini15 Lieky by mali začať zaoberať zhruba po mesiaci, ja som prvé účinky cítila po dvoch týždňoch, kedy nastala úľava. Možno nemáš vhodne zvolenú liečbu, môže sa stať, že lieky jednoducho nesadnú, aj mne pri každej zmene hovorievala lekárka, aby som sa ozvala aj skôr, ak by niečo bolo a nečakala do kontroly. Lieky majú aj vedľajšie účinky a môžu stav dočasne zhoršiť. To sa mi nestalo. Lekári tiež len skúšajú, čo bude fungovať. Môže ti zmeniť liečbu úplne, pridať vhodnú kombináciu iného lieku alebo zvýšiť dávku. A tak ako je písané vyššie, možno ani len netušíš čo všetko ťa môže ovplyvňovať. Byť mama je samo o sebe veľká a aj nová zodpovednosť, je to krásne ale aj stresujúce. Plus vplyvy okolia, počasie je tiež na nič. Mne veľmi pomáhajú slnečné dni. Ja som vtedy úplne nový človek.

meluela
1. mar 2020

@nini15 samotne lieky nepomozu, treba lieky+terapia+idealne aj eliminacia toho co k tomu viedlo ak sa da (napr. ak ma niekto debilnu pracu). drzim palce

nini15
autor
1. mar 2020

@michaella24 no mne zabrali hned po 2 tyzdnoch.no a preto nechapem,ze zrazu nefunguju ale jasne moze to byt aj tym ze som novopecena mama a mozno este hormony mi skacu ja netusim.vzdy mi pomahali tieto lieky aj pred tehotenstvom a zrazu ne:(slniecko by pomohlo aj mne🙂

nini15
autor
1. mar 2020

@meluela hej treba to asi skombinovat a bude fajn🙏🏻

bubo551
1. mar 2020

Ja sa liecim 15 rokov s prestávkami. Keď som bola tehotná, vtedy som nebrala a bolo fajn. Po tehotenstve som nemala problémy. No po niekoľkých mesiacoch znova. Mám panickú poruchu. U mňa je problém vtedy keď, niekto z blízkych ochorie. Vtedy mám úzkosti. Keď to príde, tak na niekoľko dní si nasadím neurol a po dohode s dr. zvýšim dávku. Potom zase znížim, keď je lepšie. Teraz mám znova zvýšenú dávku lebo nám zomrel švagor a zle som to znášala. Pri pohrebe mi pri vyťahovaní vreckovky z vrecka padla jedna vreckovka na zem a nemôžem sa zbaviť toho, že to je zlá predtucha. Proste si namýšľam zlé veci a ešte správy o koronavíruse... Proste panika ako vyšitá. Po zvýšení dávky som kľudnejšia. Myslím si, že aj tebe pomôže na čas zvýšiť dávku. Potom bude lepšie. Potrebuješ viac serotonínu..

nini15
autor
1. mar 2020

@bubo551 fuha tak to mi je luto ale ty aspon vies co je spustac ale ja netusim preco zrazu sa mi to vratilo ale ako pises tiez si myslim,ze potrebujem viac serotoninu. a potom bude dobre🙂