Môžem jesť túto bryndzu v tehotenstve?

28. dec 2023

Baby zjedla som bryndzovú nátierku z bryndze Billa v dýhe. Nikde sa ale teraz neviem dopátrať, či je tam pasterizovaný alebo nepasterizovaný syr/mlieko? Neviete mi prosím poradiť? Na tých čo kupujem obvykle sa to uvádza, túto som mala na návšteve 🙄
Foto stiahnuté z internetu. Je tam len že skladovaný ovčí syr.

barbora0308
28. dec 2023

Urcite pasterizovany, ak by bol nepasterizovany, tak by to malo byt jasne a viditelne uvedene na produkte. Osobne si ale myslim, ze v takychto obchodnych retazcoch uz nepasterizovane ani nekupis.

rurutiax
28. dec 2023

Bryndzu, ktorú kúpiš v obchode môžeš pokojne jesť, tá už je ošetrená a kontrolovaná. Jedinú bryndzu, ktorú by si nemala jesť je tá zo salaša, vtedy je zvyčajne nepasterizovaná.

autor
28. dec 2023

@barbora0308
@rurutiax
Ďakujem pekne žienky. Tiež verim, že by také nepredávali a že to bude ok🙏😊 ďakujem

beata_k
28. dec 2023

Az taka ista by som si nebola, ze co je z obchodu je bezpecne.
https://www.svps.sk/potraviny/info_10_1_2019.asp

autor
28. dec 2023

@beata_k tak stať sa evidentne môže čokoľvek, ale to aby človek už pomaly potom nedýchal🙄 nebudem sa asi zbytočne stresovať vopred…

beata_k
28. dec 2023

Bryndza fakt patri do kategorie hop alebo trop. Ja by som si nechala zajst chut. Nemusis sa jej vzdat na 20 rokov. 9 mesiacov je nic oproti vycitkam do konca zivota

autor
28. dec 2023

@beata_k dala som si ju prvykrát za 6 mesiacov a už to určite neplánujem, bola som ale na návšteve, kde nebolo absolutne nič iné len rybacia a bryndzová nátierka (žienka ešte tehotná nebola, nevie ako to chodí). Mala som v pláne nezjesť nič, ale bola som strašne hladná, tak som si dala jeden jediný chlieb s bryndzovou. Hádam sa nič nestane no, lebo si ma teraz vystrašila 🙄

beata_k
28. dec 2023

Nechcem ta strasit. Pravdepodobnost, ze jej nieco bolo je velmi nizka. 😉 Ale do buducna sa jej vyhni.

rurutiax
28. dec 2023

Kľudne si dopraj bryndzu, nič sa nestane. Ja som ju jedla celých 9 mesiacov pravidelne, lebo bryndzu milujem. 🙂 Ja som jedla úplne všetko. To už aby tehotná jedla len suchý chleba s vodou, koľko vecí sa zakazuje tehotným. Ak by boli nebezpečné už aj z obchodu, tak potom môže byť už hocičo z obchodu.

autor
28. dec 2023

@rurutiax faakt? Jeej tak ďakujem krásne za povzbudivé slová 🙏 veď práve no, ja som si minule čítala, že v tehotenstve sa nemá ani zeler, kaleráb a neviem čo všetko. Každý deň používam v kuchyni zeler, tak mi to príde trošku pritiahnuté za vlasy🙄 Na surové mäso, ryby, nepasterizované produkty a plesnivé syry si samozrejme dávam pozor, taktiež bylinkám (tie kt. sa nemajú) sa snažím vyhýbať, ale niekedy sa fakt stane ako napr. s bryndzou. To aby človek mal výčitky a stresoval sa pre všetko…poznám baby čo jedli tataráky v tehotenstve, lebo vraj “neodolali” a nič im nebolo. To už je na mňa extrém😅

rurutiax
28. dec 2023

Ja som jedla aj plesnivé syry, obzvlásť nivu, skrátka všetky syry. Aj štipľavé, ryby, údený losos, pečeň, surové vajíčka naše domáce, pila som normálne čierny čaj aj kávu. Jediné čomu som sa fakt vyhýbala bolo surové mäso a alkohol. Nikdy sa mi nič nestalo a malá je úplne zdravá. Všetko s rozumnou mierou. Teraz sa to neskutočne preháňa so všetkým.😅 Nakaziť sa samozrejme môžeš to nepopieram, ale to by si musela mať ozaj veľkú smolu. Nakaziť sa už môžeš kľudne aj zo zle umytej zeleniny či ovocia, zle umytého mäsa, či zo šunky a salámy čo kúpiš na pulte v obchode a to keby máš byť až takáto obozretná, tak to radšej jesť ten suchý chleba s vodou.😃

hipuska
28. dec 2023

Tak.to, že niekto jedol 9 mesiacov bryndzu a nič mu nebolo, neznamená, že to platí aj pre teba. Určite je lepšie sa potravinám, ktoré odporúčajú vyhnúť. Ako potom neskôr si niečo vyčítať

rurutiax
28. dec 2023

@hipuska Všetka bryndza v obchodoch je pasterizovaná a kontrolovaná ako hociktoré iné syry. To by už potom tehotné nesmeli jesť žiadne syry. Dokonca aj Liptovská bryndza má na obale tehotnú s popisom, že je vhodná pre tehotné, pretože je pasterizovaná. Nevidím ani jeden dôvod prečo ju nejesť.

nevenka
28. dec 2023

@rurutiax nie, vsetka bryndza v obchode nie je pasterizovana, nemas pravdu. Kontrola je, ale vyraba sa aj z nepasterizovaneho mlieka.
Ja osobne som jedla ako tehotna a takisto aj detom som davala len Liptov alebo Zvolensku Slatinu.
Agrofarma napriklad vyraba z nepasterizovaneho mlieka a maju to uvedene aj na obale, ze je nevhodna pre tehotne zeny. Predava sa napriklad v Lidli.

autor
28. dec 2023

@nevenka ďakujem a ako zistím tu z billa keď to nemajú nikde uvedené, ču ide o pasterizované alebo nepasterizované? 🤔

mariska1989
28. dec 2023

Malé množstvo neublíži to by si musela zjesť toho omnoho viac

autor
28. dec 2023

@mariska1989 fakt? Bol to len jeden chlebik🙏

lucia147852
28. dec 2023

@rurutiax to nie je pravda. Stačí si prečítať zloženie tých veci a zistis, že ani náhodou každá bryndza nie je pasterizovana. A to, že ty si riskovala a nič sa nestalo, neznamená že to iste šťastie bude mat aj autorka.
Autorka , jediná vhodná bryndza pre tehotné o ktorej viem je Liptov. Inak je riziko pri bryndze rovnske ako pri plesnivých syroch. Ja som teda jedla v teho všetko okrem surového masa a vajec, plesnivých syrov a teda keď tam bryndzu Liptov.

lucia147852
28. dec 2023

@mariska1989 samozrejme že ublíži aj malé množstvo, ak ke kontaminovaná listériou. To problém bryndze, nie samotná bryndza

autor
28. dec 2023

@lucia147852 a o tejto viem kde zistiť či ide o pasterizovaný alebo nepasterizovaný výrobok?

nevenka
28. dec 2023

Najdi si v zlozeni, nevidno to na foto, z akeho mlieka to je vyrobene, prve zlozky, tam by to malo byt uvedene. Ta Agrofarma uvadza, ze cast je z pasterizovaneho mlieka a cast z nepasterizovaneho.
Bryndza je problem hlavne z hladiska vyskytu listerie v nepasterizovanych produktoch, pravdeppdobnost nakazy je vsak mala, ale neriskovala som ani to pre istotu. Ale paniku by som nerobila, hlavne, ak si to hodis na horuce halusky 😊.

nevenka
28. dec 2023

@lucia147852 presne, ludia nechapu, preco sa vlastne neoporuca. Bryndza samotna je zdrava a neskodi, len to riziko tej nakazy tam je. Sice male, ale je. Ak sa teda bavime o bryndzi z obchodu, lde by mala byt kontrolovana. Na salasi by som to neriskovala vobec teda.

autor
28. dec 2023

@nevenka je tam uvedené “Skladovaný ovčí syr min.60%, kravský hrudkový syr”. Nič iné🤷‍♀️ Keby to bolo tepelne upravené, tak nestresujem, ale bola to nátierka

nevenka
28. dec 2023

@lucia147852 priamo v Zvolenskej Slatine mi povedali, ze oni vyrabaju tiez len z pasterizovaneho mlieka. Nemaju to ale uvedene na obale. Tu som dala na horuce halusky, na surovo som jedla len tu Liptov.

nevenka
28. dec 2023

No ved to, ze to tam nenapisu, ani ta slatinska to nema napisane, len mi to tam v podnikovej predajni povedali, ze pasterizuju vsetko mlieko. No neviem. A vyrobca je aky?
Uz si zjedla, nic s tym uz teraz nespravis, riziko je naozaj male, nerob teraz stres a nabuduce si radsej kup na natierku tu Liptov.

autor
28. dec 2023

@nevenka ďakujem, nejedla som to doma ako píšem vyššie🙈 ja to domov nekupujem, bolo to na návšteve🙄 už to teda nevrátim späť..vraj keď to tam nepíšu, tak by mala byť pasterizovaná, pretože na nepasterizovanych to musí byť uvedené ako to má agrofsarma

mariska1989
28. dec 2023

@lucia147852 čerta zas maľovať netreba na stenu . V dnešnej dobe čo ide do predajní a tak je ošetrené

mariska1989
28. dec 2023

Určite to nebola čistá bryndzova nátierka bola s niečím miešaná takže jej bolo málo.

autor
28. dec 2023

Skúsila som napísať na billa kontaktný formulár, tak som zvedavá🙄

lucia147852
28. dec 2023

Už to nerieš. Bryndza je zjedena. Už to nezmeníš. Zbytočne sa stresujes. To riziko nie je veľké. Je to len o tom, kto si vytiahne čierneho Petra. Do budúcna si dáš pozor a hotovo. Stres tiež babatku neprospieva. 😉