Pranie topánok Gore tex

edyta
31. máj 2017

Mam pekne topanky goratex, brusena koza a latka. Na stranke vyrobcu (primigi) je napiseane, ze ked je operiem tak sa znici membrana. Ako je mozem vycistit aj z vnutra?

butyha
31. máj 2017

Ahoj,
toho výrobcu nepoznam, každopádne je hlúposť, že sa opraním GTX membrána zničí - to by boli potom všetky výrobky s GTX membránou (vrátane búnd a nohavíc) na jedno použitie 🙂
Z pohľadu výrobcu je to samozrejme najjednoduchšie riešenie prípadných reklamácií - uviedli sme, že sa to nemá, tak ste to nemali robiť... klasika alibizmus.

Pri topánkach je samozrejme potreba "prania" výrazne nižšia, ako pri oblečení.
Odporúča sa z topánok čo najskôr po turistike vybrať vložky a nechať ich na vetranom mieste pri izbovej teplote (žiadny zdroj tepla, ten môže GTX membránu a kožu poškodiť) dôkladne vyschnúť. Príp. používať spreje pre obuv s antibakteriálnymi zložkami (Scholl, Peo, ...). Tým sa eliminuje vznik zápachu.

Samozrejme časom, po mnohonásobnom použití, je potrebné topánky s membránou vyčistiť aj z vnútra.
Nielen kvôli príp. zápachu, ale aj kvôli membráne samotnej - potením sa zanášajú jej póry a je čím ďalej menej priedyšná (ono aj úplne nová GTX je na tom s priedyšnosťou dosť zle...).

Dôležité ale samozrejme je, aby si použila prací prostriedok, ktorý je vhodný pre membránové materiály.
Z osobných skúseností môžem odporučiť Nikwax Tech Wash, Granger's Performance Wash alebo Toko Eco Textile Wash.
A samozrejme, nevopchať ich do práčky, ale "vyprať" ručne.

Postup je v podstate jednoduchý:
1. topánky vypláchni niekoľkokrát vodou s teplotou max. 35°
2. rozrieď si jednu dávku (podľa odporúčania na etikete) technického pracieho prostriedku v menšom množstve vody (približne pol litra), tiež s teplotou max. 35°
3. do každej topánky nalej polovicu, rukou, príp. nejakou jemnou kefkou to tam trochu "prečisti"
4. dolej vodou s rovnakou teplotou po okraj topanok a nechaj 20-30 minút pôsobiť
5. následne roztok z topánok niekoľkokrát vylej a nalej späť, prebehni kefkou, ...
6. a už len dokladne vypláchni studenou vodou x-krát (pokým nebude voda naozaj číra)
7. topánky umiestni podrážkou hore, aby z nich mohla zvyšná voda čo najviac vytiecť, z času na čas povytláčaj vodu čo sa nahromadí v členkovej oblasti
8. následne ich otoč do "klasickej polohy" a nechaj pri izbovej teplote poriadne niekoľko dní vyschnúť (žiadne teplo, ani na slnku), proces sušenia možeš na začiatku urýchliť vložením savého papiera
9. keď už budú len málinko vlhké, môžeš do nich dať napináky (má to význam asi len pri mäkšej obuvi)

Osobne som takto "vyprala" tri páry turistickej obuvi (La Sportiva, Salewa, Salomon) - žiadnym sa nič nestalo.
Želám mnoho zdaru 🙂

butyha
31. máj 2017

Tak ma napadlo že pozriem, aké topánky to Primigi vlastne vyrába... a ono sú to detské do mesta 🙂 Mohla som hneď pozrieť...

Takže čo som pisala vyššie bolo myslené pre klasickú turistickú obuv.

Je možné, že v takých mestských topánočkách sú použité aj medzivrstvy z papiera a pod. (bežné aj v teniskách - a ľudia to perú v práčke... 🙄 ). Tomu by aj také šetrné "pranie", ako popisujem, moc dobre asi neurobilo...

Na druhej strane - potreba čistenia vnútornej časti takých topánok je podľa mna mizivá - to nemá dieťa pri nosení ako ušpiniť do stavu, že by to bolo potrebné vyprať...

Takže som v podstate neporadila :(

yanni
31. máj 2017

@edyta mame primigi goretextove a dost vela ale nikdy som neprala tie hladke kozene v pracke, len rajbala kefou a som sa zarisahala, ze take uz nekupim. TO boli tie take "vzdusne" co mali odspodu diery a stale "bordel" v topankach. Normalne so ich najskor vystriekala zahradnou hadicou na zahrade a potom drhla. Bala som sa ich hodit do pracky. Co sme mali take klasicke kozene, tie som oprala na 30 rucne pranie a nic sa im nestalo.

yanni
31. máj 2017

@butyha ale ma. To si nevidela tych nasich chalanov. Ja uz som drhla nejedny topanky zvnutra. Aj vlozky vyhadzovala a kupovala nove. Kolkokrat prisli zo skolky ako prasce. Teraz v skole uz velmi nezamazu. Ale skolkarske obdobie bolo jedna hroza.

butyha
31. máj 2017

@yanni
Tak to som mala asi stastie s mojimi detmi... ;)

Diery odspodu - Primigi to robi na sposob Geox-u?
Raz som kupila Geox kozene s GTX synovi na jesen, ze az mu to nepremokne - nikdy viac - to zo spodu doslova nasavalo vodu.
Takze od vtedy ak nieco od Geox-u, tak maximalne sandale na prezuvky do skoly 🙂

yanni
31. máj 2017

@butyha no así mala. Alebo su tvoje deti normalne a nase .... Ale najmladsia, ta je zase aj prilis cistotna. Ma sice len 22 mesaicov ale ta si utrie stopl po jedle, poobtiera zaprasene topanky celej rodine a nos si utiera ustavicne: Samozrejme vsetko s vlhcenymi vreckovkami. 😨 tie kupujem uz na tony, co ich pomina.

Vies co, Geoxy su humannejsie s tymi dierami. Tie primigi (nie vsetky, len urcita linia ma diery) su horsie. tam die dríery su nie ako na Geoxach dierky ale riadne dieriska. Raz mi stacilo: Tadial sa dostalo dni vsetko. kamienky, trava, prach, strk fuuuuuj. Väcina ostala pod vlozkou ale nieco sa po bokoch dostalo aj do topanky a to si mala vidiet tie ponozky. Akurat tak na vyhodenie.

Geoxy som chalanom ani nekupovala. Mala ma poltopanky ale tie su fakt ze v pohode. Tu kde momentalne zijeme velmi neprsi, takze nejaku "priepustnost" som este nezistila. Dierky su ale v podrazke az do topanky a este aj na vlozke, takze vodotesne urcite nie su.

yanni
31. máj 2017

@butyha tie Priming sa volaju Goretext Surround a mala som ich plne zuby.
presne tieto zelene (ta farba ma prenasleduje dodnes grrrr)

https://www.google.de/search?q=primigi+Goretex+...

mal jeden z Nasch faganov. Nikdy viac.

Co nie su Surround ale mozem fakt odporucit. Super boty aj zimne. Dobre aj pre siroke nohy s vysokym priehlavkom

butyha
31. máj 2017

@yanni
No, GTX Surround je prave o tom, ze sa snazia dostat co najviac "vzduchu" priamo k membrane - preto podla mna tie velke diery 🙂
Samozrejme na podrazke je akakolvek diera blbost z principu.

Manzel ma jedny z turistickych tieto La Sportiva: https://goo.gl/MfO2qj

Tie su tiez "GTX Surround" - tam je membrana tesne pod povrchom, ale samozrejme to ma normalnu podrazku.
Ale aj na tie nadava, ze je v tom teplo - raz je to GTX, tak to nedycha ako by malo... no ale je to dan za nepremokavost :/

Inak viacero vyrobcov zacalo koketovat so "Surround", napr. Ecco na tom postavilo velku kampan...

yanni
31. máj 2017

@butyha no ja ich nemusism. A hlavne nie detom. Klasicke Goretexove poltopanky (mali sme aj primigi aj superfit) ano, tie bez problemov ale nie tie dierave. Mna islo z toho "bordelu", co z tych topanok vypadaval, porazit. Fakt nikdy viaaaac.

edyta
autor
31. máj 2017

@butyha ty si poklad, dakujem

edyta
autor
31. máj 2017

@yanni tak tieto presne s tymi dierami mame, este po vode sme v nich nechodili, tak uvidim ale ten boldel ako pises stoji za to, co sa tyka geox tak tie tiez uz nekupujem, uz nechcem vidiet diery v podrazke

edyta
autor
31. máj 2017

@butyha a esta sa opytam ci si myslis o tom pracom prostiredku od Perwoll Sport and Active?

butyha
31. máj 2017

@edyta
Rado sa stalo.

Ten Perwoll som zahliadla akurat v obchode - podla popisu co som nasla na nete vyzera, ze moze byt:

Perwoll Sport activecare 3D čistí a chráni športové oblečenie v 3 hlavných dimenziách:
1. "Re-fresch" efekt - pre dlhotrvajúcu sviežosť oblečenia s každým pohybom.
2. Neutralizácia zápachu - neutralizuje nepríjemné pachy oblečenia.
3. Funkčnosť membrán - zachováva ich vlastnosti ako je priedušnosť a ochrana pred vetrom či dažďom.

Bod 3. je pre nas zaujimavy 🙂
Na taketo bezne topanky by som ho kludne pouzila, na nejake 200-300-eurove turisticke by som istotne radsej siahla po niektorom z tych, co som povodne uviedla.