Materské verzus Nutrilon

9. apr 2024

Ahojte. Kojím malého, ale má takú stolicu do zelena, síce laktačna poradkyňa povedala, že to je OK, mne sa to nejako nezdá. Nakoľko som mala pocit, že mám aj malo mlieka keďže maly nepriberá, len si drží hmotnosť, začala som dokrmovať Nutrilonom po kojení 2xdo dňa. Robím 2/3 davku - 60ml a niekedy to scucne cele niekedy 40ml.
A čuduj sa svete aj stolica zrazu zoranžovela. Myslím si, že mi asi niečo chýba v strave alebo je možné, že to MM nie je také kvalitné ako by malo??? Chcela by som plne kojiť, ale isto nie za cenu že malý bude hladný alebo mu niečo bude chýbať. Je možné, že scucne len to predné mlieko?

bubuzu
9. apr 2024

Aké staré je dieťa? V materskom mlieku máš určite všetko, čo potrebuje. Umelé mlieko, aj keď je skvelé v niektorých prípadoch, určite neobsahuje toľko živín ako tvoje. Ak sa ti nezdá stolica, skoč za dr. Nepokaz si kojenie len preto, že sa ti niečo nezdá. Tým, že mu dávaš umelé, mu práve živiny uberáš, aj keď ty sa cítiš lepšie, lebo máš kontrolu a prehľad nad tým koľko zje. Ak ti nepriberá, problém môže byť skôr v trávení dieťaťa, môj priateľ napr. ako bábo nepriberal, pretože bol celiatik.

majamat
9. apr 2024

zelena stolica sa u babatka moc riesi,a le je ok, pokial nei su ine tazkosti a babo prosperuje, moja dcera mala tiez zelenu stolicu a vyzivy mala az az. priberala mesacne 1kg.

majamat
9. apr 2024

@bubuzu kojene babatka este nemaju celiakiu, cize ani priznaky. celiakia sa spusti az po konzumacii lepku a nejaky cas trva, nez sa poskodi crevo natolko,a by boli priznaky znizenej vyzivy. najskor az okolo 1r. skor len vynimocne u velmi citlivych deticiek, ale musia konzumovat lepok.

bubuzu
9. apr 2024

@majamat áno, zistili mu to až v jeden a pol roku, ale priberal málo už ako kojenec. Bolo to dávno, vtedy sa z prikrmami začínalo inak a viac zhurta. Autorka nepíše, aké staré má dieťa, takže by sa to toho jej mohlo teoreticky tykať.

bubuzu
9. apr 2024

@majamat ale teda, vyzerá, že o tom niečo vieš. Nemôže mať dieťa reakciu na lepok obsiahnutý v strave matky? Podobné ako býva reakcia na BKM?

majamat
9. apr 2024

@bubuzu to je trosku zlozite.
za normalnych okonosti sa lepok zo stravy uplne nevstrebava. zvysene vstrebavanie lepku sa vyskytuje pri zvysenej priepustnosti creva, cize pri nejakom crevnom probleme.

a teda zavisi od toho, aky ma dieta problem s lepkom, ak by lepok prestupoval do materskeho mlieka, potom by mohlo mat priznaky dieta s alergiou an lepok. no celiakia z toho nevznikne.
na celiakiu teba lepok vyslovene konzumovat. dokonca aj celiatici maju povolenu hranicu lepku, ktoru skonzumovat mozu ale je tak malinka, ze kazda lepkova potravina ju mnohonasobne prekroci. no v materskom mlieku toho asi viac nebude, ako je ta povolena hranica.

este tak rozmyslam, nerozumiem az tak biochemii a ako su na tom bielkooviny vseobecne. BKM je bielkovina ..., lepok je bielkovina.
no je tu jeden problem, bielkoviny by sa mali vstrebavat natravene, rozlozene na mensie casti - aminokyseliny a peptidy. bielkoviny maju totiz velke molekuly, ktore sa vstrebat nemozu., lebo su velke.
otazne je, ci aj tie rozlozene bielkoviny obsahuju nieco konretne typicke pre danu potravinu, co oze drazdit, alebo su rozlozene na zlozky, ktore su bezne aj v inych potravinach. toto teda neviem. mozno su tie rozlozene casti bielkovin specificke pre danu potravinua stale robia problem.

juliacenc
9. apr 2024

zelena stolica je v uplnom poriadku. Aj siva aj cierna. Na orandzovo sa sfarbila z nutrilonu. Akoze zelena je zla a orandzova je dobra? Upokoj sa a nevymyslaj 🙂

autor
9. apr 2024

dieťa má 3 týždne.
@juliacenc no laktačna mi hovorila že idealna je žltooranžova 😉 nevymyslela som si to 😏

autor
9. apr 2024

@majamat no mne ani tak nevadi ta zelena skor to že nepribera

majamat
9. apr 2024

a ako ste na tom s priberanim?

autor
10. apr 2024

@majamat no za tri tyždne sa nedostal ani nazad na porodnu hmotnosť :( prevažila som ho obdeň a mal -30g

juliacenc
10. apr 2024

Ja viem ze nie, ale ja ti hovorim ze kazda farba stolice je v poriadku pretoze materske mlieko ma rozne zlozky a kazda zlozka “ farby” tu stolicu inak. A tie zlozky sa zvysuju, alebo znizuju podla toho co momentalne babatko najviac potrebuje. A nie vzdy, je vsetko “ idealne “ takze prosim ta, never tomu, ze nejaky nutrilon je pre tvoje babo lepsi, ako materske mlieko, len preto, ze orandzova je krajsia farba

majamat
10. apr 2024

neskusala si ho casejsie prikladat, priapdne po pauze znovu?
tazko povedat, cim to je.
taha dobre? nehneva sa, vidiet, ze papa a ako dlho papa? je to sice nanic,a le babatka niekedy potrebuju jest fakt dlho.

autor
10. apr 2024

@majamat Papa dobre aj spi pekne 3h, niekedy sa jeduje keď saje ale inak pekne saje. Len ta hmotnosť ma frustruje lebo plienok má tak 8 do dňa a z toho tak 5-6 pokakanych takže toto funguje. 🤷🏼‍♀️

majamat
10. apr 2024

to nevyzera na problem.
pokakane a aj pockane plienky su znamkou toho, ze pije dostatok mlieka.
nerastie moc rychlo? niekedy deticky ak rychlo rastu, nestihaju priberat.

autor
10. apr 2024

@majamat neviem mne pride strašne malinký stale 🥹

majamat
10. apr 2024

tak babatka su malinke a schulene o klbka. to nerozoznas ako rastie

kathhii
Autor odpoveď zmazal
Zobraz