Ako sa naučit nemecky?

alicka01
18. jan 2022

Ahojte baby
chcela by som sa poradiť ohľadom učenia sa nemčiny. Je reálne, ak sa budem doma sama učiť slovíčka, spájanie do viet, frázy cca 30-40 min denne, okrem víkendov, tak dokážem sa do leta naučiť nemčinu používať tak, že rozprávať aspoň základy a hlavne porozumieť? Na ZŠ a aj na SŠ som mala nemčinu, ale nemala som ju veľmi v obľube, čiže len pár slovíčok viem povedať😃alebo ak máte vy samé nejaké rady, že ako najľahšie na to, tak budem rada za každu radu ❤

snehulak77
18. jan 2022

Ano, základy určite. Odporúčam jazykový mentoring Lýdia Machová. Kukni si, má tam videa. Je to polyglotka, ktorá učí ako sa učiť jazyk

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slavkadi
18. jan 2022

@alicka01 skús aj pozerať rozprávky či relácie v nemčine, či čítať detské knihy v NJ, aj v knižniciach mávajú.

petronellla87
18. jan 2022

@alicka01 tiež odporúčam jazykový mentoring

alicka01
autor
18. jan 2022

@snehulak77 už si to pozerám a vyzerá to tak ľahko, len potom si k tomu sadnem a mám pociť, že je to pre mňa španielska dedina...tie členy ku každemu slovičku 😔

snehulak77
18. jan 2022

@alicka01 áno, hrôza. Ale vraj keď sa dostaneš cez istú hranicu, už to pôjde dobre. Ale neviem to potvrdiť, nikdy som sa nedokopala 🙈

petronellla87
18. jan 2022

@alicka01 ja som sa tiež bála členov 😆 ale až keď som začala nemčinu používať pravidelne v práci a musela som telefonovať som zistila ze ved ti Rakúšania mi rozumejú bez ohľadu na clen😆 Inak by som ti odporučila ešte keď dáke základy už máš hlavne sa rozkecat nájsť si dakoho na konverzáciu a počúvať podcasty seriály pesničky.. To je jedno.. Treba dostať ten jazyk i do ucha. Držím palce ❤️

sense
18. jan 2022

@alicka01 ak si sa učila v škole tak ako taký základ máš... Skôr ako učenie slovíčok a spájanie slovíčok, pozeraj, a počúvaj TV v nemeckom jazyku, nájdi si na nete noviny v nemcine napr Bild, alebo Švajčiarske 20min alebo. Blick a čítaj noviny, alebo si stiahni knižky pre deti, jednoduché testy

alicka01
autor
18. jan 2022

@petronellla87 moje základy spočívaju asi v pár slovičkach a v 3-4 vetach, ktoré viem povedať😁ale snažím sa v okoli najsť niekoho kto by so mnou aspoň 1-2x do týždňa pokecal na par minut a ak nie, tak verím, že nejako to do tej hlavy dostanem..od leta by som chcela ist do Nemecka si niečo zarobiť a viem, že robota sa tam da najsť aj bez jazyka, ale lepšie vedieť aspoň niečo ako nič😁

anicka176
18. jan 2022

@alicka01 mne pomohla jazykovka, kde sa rozprávalo len v nemčine a tak isto veľa učenia slovíčok, členov, skloňovanie, minulý čas.... A potom hlavne konverzácie v jazyku

kika52621
18. jan 2022

Moja sestra žije v nemecku a teda členy nepoužíva vôbec ono to len my sa tie členy drvime my sa ich strašne bojíme ale pre nich to nie je až také strašné keď ich nepoužijes.... Takže poradím ti členy sa uč ale neboj sa ich keď zabudneš tak zabudneš

marcellka32
18. jan 2022

Ako prvé určite nie správy v tv, ale nejaký seriál, kde sa používajú vety v hovorovej nemčine, správy sú už odborné vyrazy

lenorky
18. jan 2022

@alicka01 ja som šla do Nemecka s mini slovníkom.Tak rýchlo ta nik nenaučí keď si sama medzi nemecký hovoriacim ľudom.Odporucam vycestovať. 🙂

savanna
18. jan 2022

V prvom rade si zozen nejaku dobru knihu pre samoukov, podla ktorej budes postupovat. Najdi si na youtube nejakych youtuberov na temy, ktore ta zaujimaju a pocuvaj kazdy den. Hlavne, aby to bolo nieco, co ta zaujima, ze teda vydrzis pri tom kazdy den. Vypisuj si odtial slovicka a slovne spojenia a tie sa potom uc naspamat. Hlavne neodporucam, aby si sa ucila do nemoty naspamat nejake frazy z ucebnic, to nema zmysel.

annm81
18. jan 2022

@alicka01 Ak vieš anglicky, skús v počítači (v mobile buď platené, alebo značne okresané) duolingo. Vety si zapisuj a uč sa ich naspamäť - takto sa súčasne naučíš aj slovíčka aj si zautomatizuješ gramatiku. Bolo by super, keby si si našla partnera na konverzáciu - hoc aj online. Bez reálneho rozprávania sa jazyk naučíš len pasívne. Ak takú možnosť nemáš, nevadí, nauč sa koľko vieš a rátaj s tým, že až sa dostaneš do nemeckého prostredia potrvá ti asi niekoľko týždňov, kým reálne začneš jazyk používať.

@kika52621 Samozrejme, že členy používajú a je to kľúčové, ak nechceš znieť ako hotentot. Pochopia aj keď člen nepoužiješ, ale potom hovoríš na štýl "bola som v obchod a kúpila dva mlieka a k nim vrecku múka".

liljana
19. jan 2022

Dolezite je zvladnut zakladnu gramatiku a nadrilovat slovnu zasobu. Clenov sa na zaciatku neboj, tie dostanes do krvi postupne pouzivanim, ze ti zacnu do viet skakat same.

cosmic_origin
19. jan 2022

@alicka01 Na dorozumenie sa v danom jazyku je hlavné vedieť slová. Gramatika je dôležitá, ale treba sa hlavne zamerať na slovnú zásobu. 2 veci čo mne pomohli v učení sa cudzích jazykov sú: 1 nájsť hudbu ktorá sa ti páči s textom v danom jazyku, nájsť si preklad, porovnávať originálny text a preklad, a keď budeš počúvať danú hudbu budeš rozumieť textu a zaručujú sa ti slová lepšie v hlave 2 nájsť niekoho kto dostatočne ovláda dany jazyk a komunikovať
Pozeranie filmov s titulkami veľmi efektívne nie je, lebo nie každý sa dokáže koncentrovať zároveň na titulky a hovorené slová. Skôr je lepšie pozerať filmy bez titulkov, ale to až keď si na úrovni, že rozumieš 70% slov a ostatné dokážeš vyvodiť z kontextu.

denkatn
3. feb 2023

@snehulak77 je to tak s tou hranicou, ja som tam prisla, furt som sa ucila slovicka jak blba, a nic som v telke nerozumela, ale som sa dalej ucila, ze dorobim kupenu ucebnicu dokonca a zratu ked som aj prestavala verit som zacala rozumiet radiu. ono zacnes rozumiet az ked mas urcitu slovnu zasobu, inac nerozoznas jednotlive slova a to prislo tak necakane.

hanaxxx
3. feb 2023

Ked ides do nemecka pozeraj nejake nemecke tv stanice, radsej ako rakuske. Ja som sa nemcinu naucila z reklam, tam hovoria jednoducho a stale to iste, skus to mat doma pustene len ako pozadie. Moj muz sa tiez uci nemcinu a pozerava aj nejaky kanal na youtube, vyslovene pre ludi, ktori sa ucia nemecky, rozoberaju tam rozne temy a hovoria peknou nemcinou. On napr vetu uz pospaja, ale ma problem rozumiet (ma rakuskych kolegov), na to treba vela pocuvat a mat slovnu zasobu, takze dalsia vec su slovicka. Clenov sa az tak neboj, predpokladam,ze nebudes robit hovorkynu 🙂

dubro
7. feb 2023

@alicka01 ano vies. Ak si z Ba a mas cas aj cez den, viem ti dat par hodin, napis mi prip mail sem na konika, nie do komentaru. Beriem ale 20 eur na hod, je jedno ci si 1 alebo viac ludi spolu sa nazbierate. Ucim nemcinu, anglinu, taliancinu. Viem ponuknut aj online keby si chcela a nie si z Ba. Cez whatsapp video call alebo facetime.

dubro
7. feb 2023

@denkatn presne tak. Treba zacat podstatnymi menami a slovesami. Sama ucim, takze viem

dubro
7. feb 2023

@alicka01 a aku robotu hladas a v akom meste v DE? Mas kde zdarma byvat? Lebo nie je to len tak. Hladaju iba zdrav sestricky a opatrovatelky do ustavov ak mas patricne papiere na to.

dubro
7. feb 2023

@alicka01 ano, das to ale chce to pravidelnost. Denne par slovicok a skusit s niekym hovorit. Uvazujem vytvorit online skupinku ludi denne na 1 hodinu a konverzovat s nimi. Dostanu domacu ulohu slovicka a tie si musia zamemorovat, tam nic ine nepomaha na zaciatku ;( Potom vytvarat kratucke vety, otazky a odpovede. A tak postupne pridavat gramatiku. Chcem urobit zaklady nemciny pre zdrav sestricky a opatrovatelky co chcu ist do Rakuska a Nemecka, cize cielena priprava na pracu v tomto odbore a na pohovor a tiez vybavim papiere k tomu potrebne.