Externé štúdium ošetrovateľstva popri dvoch malých deťoch

15. nov 2020

Ahojte,

rada by som sa tu informovala na možnosti externého štúdia v odbore Ošetrovateľstvo. Tie, ktoré ste ho absolvovali, je podľa vás možné zvládnuť tento odbor aj na RD popri dvoch malých deťoch vzhľadom na prax, rozsah učiva atď. ? A po absolvovaní bakalára sú aké možnosti zamestnania ? Ešte podotýkam, že nemám ukončenú strednú zdravotnú, ale gymnázium. Je to veľký problém ?

lluss
15. nov 2020

neviem kam by ste chceli ísť, ja chodím a dá sa to, akurát u nás je požiadavka byť zamestnaná ako zdravotnícky pracovník. Neviem ako je to inde 🙂

evulienkaeko
15. nov 2020

@lluss a mozem sa opytat, ze kde studujete?

era777
15. nov 2020

Bc. osetrovatelstvo externe moze studovat podla zakona ten kto ma ukoncenu SZS odbor vseobecna sestra .. Niekde sa da studovat denne kombinovane, ale podmienka je pracovat ako zdravotnicky asistent (Prakticka sestra po premenovani) po absolvovani bc. si sestra a mozes sa zamestnat v tejto profesii, ci uz v nemocnici pri lozku, na ambulancii, v dome dochodcov, ADOS, atd. 😉

macekovam
15. nov 2020

@era777 niekde sa dá aj bez zdravotnej školy.. Známa chodí do Trnavy a predtým mala asi tiež gympel... Externé alebo kombinované.. Nejako tak to ma

era777
15. nov 2020

@macekovam ak sa to da, niekde tak to nieje podla zakona, ale ,,potichucky,, chcela by som.vidiet ci bude mat na diplome napisane, ze ukoncila externe studium 😉 su proste pravidla, kt.musia platit, ak to nejaka skola obchadza to uz je ich vec ...este do roku cca 2013 +/- sa napr.osetro vobec nedalo studovat externe, aj ked mali baby skoncenu SZS zdr.asistent ...dalo sa.len denne ... (Externe mohli len ukoncene vseobecne sestry) Potom vymysleli denne kombinovane, aby mozu aj tí co chodia do prace a nemozu kazdy den sediet v skole ...ale platia tam ine pravidla ako na externom studiu ... Povinna prax atd. ....to, ze nejaka skola nieco obchadza 🤷

macekovam
15. nov 2020

@era777 pravdepodobne bude mať asi kombinovaná.... Inak ja sa čudujem ako je už možné dnes študovať... Externé si maturitu dorabat... Všetko je to také jednoduché... Dnes už sestrou môže byť každý kto chce... A inžinierom skoro každý kto chce...

era777
15. nov 2020

@macekovam moze kazdy kto chce, lebo nema kto robit 🤷 priemerny vek sestry, je skoro 50 rokov, keby to nedrzia dochodkyne tak neviem, je otazka casu kedy to uplne skolabuje ...aj teraz je vidiet ako je zdravotnictvo v .... Hlavne koli personalu ...skor si myslim, ze skola robi techtle mechtle a bude mat na diplome potom, ze ukoncila denne studium .. kedze nema SZS ....

macekovam
15. nov 2020

@era777 jaj.. No tak neviem.. Potom sa opýtam...

lluss
15. nov 2020

@evulienkaeko v Za. Ako spomína pani podo mnou, je to tak. ALE.. pokiaľ by ste mali záujem, dá sa študovať ešte : diplomovaná sestra, kde nie je podmienkou byť zdravotníkom, mám kolegyne odtiaľ.. tu na SK sa dá len denne, v ČR aj externe a za oveľa oveľa menej peňazí, pre mňa takmer zdarma keďže platím ročne skoro 1000€...
po absolvovaní štúdia ste sestra, platovo rovnako ako Bc. Výnimkou je len to, že keby ste chceli študovať druhý stupeň, t.j. Magistra, museli by ste absolvovať najprv Bc.
🙂

lluss
15. nov 2020

@era777 zatiaľ sa to takto nedá, teda aspoň u nás nie. Možno v inom štáte 🙂 pretože sa musí chodiť na prax + byť zamestnaný ako zdravotník..

lluss
15. nov 2020

@macekovam prečo si to myslíte ? Viete čo dá taká škola zabrať? V zdravotníctve to nefunguje tak ako píšete ....
Byť zdravotníkom je samo o sebe drina, ešte popri tom študovať nie je vôbec sranda.

lluss
15. nov 2020

@era777 dá sa to buď denne kombinovane ako píšete, s tým že máte ukončenú SZš ako zdr. Asistent, alebo externe s ukončeným szš ako všeobecná sestra. Inak nie.

autor
15. nov 2020

Čiže keď som si ako matka na materskej bez zdravotnej strednej školy zmyslela, že by som skúsila externe vyštudovať ošetrovateľstvo, aby som po skončení RD mohla pracovať v tejto sfére, tak môžem na to rovno zabudnúť?

A v prípade práce v domove soc. služieb si nestačí spraviť opatrovateľský kurz ?
Mám aj vysokoškolské vzdelanie, ale v inej sfére, konkrétne odbor psychológia. V kombinácii s opatrovateľským kurzom by to na prácu napr. v domove dôchodcov nestačilo ?

evulienkaeko
15. nov 2020

Inak ja som tiez s vysokou skolou aktualne na RD a chcem ist studovat osetrovatelstvo externe. Ale mne pride riesenie spravit si dva roky ako prakticka sestra normalne na szs externe, a potom mozes ist na osetrovatelstvo a zaroven uz vlastne pracovat v nemocnici

autor
15. nov 2020

@evulienkaeko keď mne vraveli, že po absolvovaní tejto dvojročnej nadstavby "diplomovaná sestra" , že to sú skôr sanitári , asistenti , že je lepšie si rovno spraviť Bc ošetrovateľstvo aj platovo. Ja mám ešte dosť času na RD pred sebou, takže väčšinu toho času by som vedela využiť na štúdium. Preto som si to skôr predstavovala tak, že po skončení RD a štúdia by som sa už zamestnala ako riadna sestra

era777
16. nov 2020

Diplomovana sestra a prakticka sestra su uplne rozdielne veci 🙂 prakticka sestra je len premenovany zdr.asistent zmenili nazov aby zvysia zaujem o odbor nakolko SZS boli uz na pokraji prezitia, gro ludi pocuje sestra tak si mysli, ze je sestra, ale nieje to tak prakticka sestra a sestra nieje jedno ...ale viem ze sa to riesi uz v Bruseli, aby sa to premenuje naspat ..pretoze vsade v zahranici je prak.sestra - sestra s Mgr.vzdelanim + prax ...takze ak ukoncis odbor na sk nikde v zahranici ti to neuznaju ....diplomovana sestra je vyssie odborne vzdelanie = bc.osetrovatelstvo, ale lepsie je studovat ose.nakolko si bc.a mozes ist aj na mgr.z dipl.ses.nemozes ist dalej ...co sa tyka PS nieje to uplne sestra nemozes robit vsetko nemas kompetencie ako plnohodnotna sestra a ktovie ako to dopadne, viem ze aj terajsi minister zdr.to mal v programe zmenit naspat na zdr.asistenta ...

bluebriggs
16. nov 2020

Hlavne si neviem predstavit ako by si študovala externe keďže myslím tam sa chodí do nemocnice na prax, ako by si sa maučila doma tú starostlivosť a rôzne úkony..

autor
16. nov 2020

@era777 takže keby si spravím tú nadstavbu na SZŠ externe dva roky ako tu bolo spomínané, mala by som potom možnosť sa zamestnať aspoň ako ten zdrav. asistent a popri práci si urobiť ešte vysokoškolské vzdelanie Bc ošetrovateľstvo ?

A reálne je vôbec šanca sa zamestnať s tou nadstavbou ? aj platovo ako by som to cca mala by ma zaujímalo ak sa môžem opýtať a vie mi niekto povedať ? Či by som vôbec mala na školné na tú vysokú školu popri tej práci a či by ma reálne niekto aj zamestnal s tou nadstavbou

lluss
16. nov 2020

Určite sa nebojte o zamestnanie .. a áno, keď budete ZA, môžete študovať Bc popri práci 🙂 držím palce.. platovo podľa toho v akej nemocnici sa zamestnáte... 🙂

era777
16. nov 2020

Ano ak budes mat nadstavbu tak mozes ist dalej na bc.dennne+kombinovane 🙂 ale rataj,ze musis byt zamestnana od zamestnavatela nosis potvdenie, ze vykonavas prax + su tam aj nejake dni povinne v nemocnici popri skole (10dni) tak to bolo niekedy plat skus pozriet na profesii, neviem presne klamala by som 🙂

era777
16. nov 2020

Dnes som zrovna nasla prispevok na komore sestier o tom co som tu pisala 🙂

lluss
16. nov 2020

@era777 presnejšie okolo 4000 hodín, inak nebude študent pripustený k štátniciam. A je to 4 ročné štúdium

era777
16. nov 2020

@lluss anoo na dennom studiu, ale na dennom kombinovanom sa rataju hodiny z prace ak si zamestnana, preto je tam podmienka byt zamestnany ako ZA + este musia odpraxovat aj v nemocnici mimo prace 🙂

lluss
16. nov 2020

@era777
Ja tam študujem tak viem🙂 tiež DK formu..

era777
17. nov 2020

@lluss asi ako, ktora skola 🤷 tak to bolo, mozno zas je to inak 🙂 tak pevne nervy hehe

autor
18. nov 2020

@lluss čo som pozerala na rýchlo ponuky, tak väčšinou žiadajú aspoň Bc stupeň alebo prax, tak zato sa pýtam, či by ma vzali niekde aj s tou nadstavbou len, ale tak hádam by sa niečo našlo, však teraz je zdravotníkov nedostatok


@era777 však ja by som rada bola zamestnaná, len aby ma aj zamestnali niekde

janka95
21. nov 2020

Ahoj. Ja študujem druhý rok praktickú sestru a tiež plánujem ísť na bc. Snáď sa mi podarí zamestnať, v maji maturujem : )

saimaa
21. nov 2020

Pokial viem, v TT a po novom aj NR sa dá študovat externe a nemusíš mat skoncenu zdravotku, nie? oficialne sa to aj volá externé. že a či to je kombinované, no je mi jasné, ze tam bude kopa praxe, to je jasné....či sa to pri dvoch detoch stihat dá, hm...čoby nie? ak naozaj más , kto bude s detmi, kým budeš na prai, ci v skole, preco nie...stále lepsie ako studovat popri detoch a navyše aj práci..... jasné, dá sa najprv dva roky n azdravotke studovat praktickú sestru (dva dni v týždni to je), co je zadarmo, ale podla mna casom bude tlak na to, ak zacnes pracovat v zdravotnictve, aby si si bc/mgr dorobila, to dvojrocne vecerné studium je nic....jedine, ze by si po voch rokoch studia vecerne, si sa zamestnala niekde v zdravotnictve a popri tom studovala vš....toto sa mi zdá dost zdlhavé... ja keby mi má byt kto s detmi a mám na to peniaze, neváham a idem na vš rovno.....

ksenzy1
6. mar 2021

Pripnem sa k starsej teme. Tiez by som si chcela spravit externe osetrovatelstvo. Mam ukoncenu strednu zdravotnicku skolu este ked sme koncili ako zdravotnicky asistent. Teraz pracujem ako prakticka sestra v DSS. Som z Mt u nas v Mt na fakulte su prisne podmienky takze pochybujem. Je nejaka moznost studia po blizku teda ZA popripade BB ak to stihnem s prihlaskou kedze je uz marec. Prosim poradte. Dakujem za rady.

lluss
6. mar 2021

@ksenzy1 ahoj ak ti môžem poradiť, pre zdr. Asistentov - Za- VŠZaSP .. ak chceš viac info napíš správu 🙂