Farmácia - Hradec Králové verzus Bratislava

omgperiod
22. apr 2023

Dobrý deň,
Som maturantom, prijali ma na farmaceutickú fakultu do Česka (Hradec Králové) ale aj do BA. Teraz mám taký problém, že vôbec neviem rozhodnúť kde by som mal ísť študovať. Viac ma lákalo BA ale každý mi hovorí, že mal by som vybrať Hradec. Najviac sa bojím od jazyka ,keďže niesom Slovákom a neviem ako by mi po česky darilo, ale ostatní mi hovoria, že slovenčina a čeština je podobná a nemám sa od toho báť. Má niekto nejaké skúsenosti? Keď áno tak prosím napíšte, vypočujem si všetko.
Ďakujem🙂

luckasvec
22. apr 2023

Tiež som šla napísať HK ak rozhodujes len medzi týmito 2 školami, viem ze BA šla kedysi podľa učebných plánov práve z Hradca ale to je par rokov dozadu a teda určite v HK lepšie vybavenie a aj prax, a zase co viem tak naj prístup pedagógov je zase v brne

lilienkah
22. apr 2023

HK je lepšia voľba, BA vyzerá tak že aj dovtedy zatvoria 🙈 na Slovákov berú ohľad ohľadom jazyka no neboj nie je to nič strašne 😊

aeruginosa
22. apr 2023

Ked sa bojis len jazyka, tak myslim, ze obavy su trocha zbytocne. Tebe ako cudzincovi sa slovencina a cestina nemusi zdat taka podobna, ale co viem, tak na vela VS v Cesku akceptuju slovencinu na skuskach, aj pri pisani prac…

luckasvec
22. apr 2023

@aeruginosa určite je to tak veľa kamosiek spolužiakov študovalo medicínu v Olomouci resp celkovo v ČR a mohli po slovensky a teda plus veľa latiny 😁

luccija
22. apr 2023

@luckasvec on sa asi boji prednášok v češtine.Ale Hradec je lepší čo som počula

luckasvec
22. apr 2023

@luccija jj vidis tak som na to nepozerala ze by nerozumel prednášajúcim, ale áno HK je určite lepší

omgperiod
autor
22. apr 2023

@luccija presne, najviac mam strach z prednášok v češtine ale asi fakt zbytočne sa stresujem. Som Maďar ale som študoval na slovenskej základke a strednej čiže asi čeština by nemal byť problém🙂 ďakujem za komentáre!

luccija
22. apr 2023

@omgperiod tak to nebude problém.Neviem prečo som si myslela, že si Ukrajinec.To zase nie je taký rozdiel v jazyku.Budes pozerať české stanice do septembra🙂

kacernakokse
23. apr 2023

@omgperiod nemám s BA skusenosti ale keby si mám vybrať znova, určite by som išla zas do Hradca. Čeština nebol nikdy problém, vyučujúci nemali problém s tým, že som odpovedala v slovenskom jazyku dokonca aj diplomku som mohla napísať v slovenčine. Jediný problém bolo naučenie sa českých názvov rastlín v prvom ročníku ale bol to menší problém ako urobiť organiku 🤣

omgperiod
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veva011
9. máj 2023

@omgperiod ja študujem v BA a ked ti môžem poradiť chod do BA. Sama som sa pred par rokmi takto rozhodovala a som rada, že som si nakoniec vybrala BA. Do Hradca je sa ľahšie dostať, ale ťažšie udržať. Poznám dievča čo vyhodili vo 4. ročníku. V Hradci majú aj povinnú matematiku a v BA je to voliteľný predmet. Nehovorím, že v BA to budeš mať ľahké, ale určite ľahšie ako v Hradci a za ďalšie keď si zoberieš, že tak či tak pôjdeš robiť do lekárne/výskumu a na plate ti to nijako nezmení. Nikto sa nebude pozerať z ktorej farmácie si.