Je potrebný jazyk na vysokej škole?

28. máj 2021

Ahojte, som študentka strednej školy, začala som si už čo-to zisťovať o vysokých školách, aké mám možnosti, ako to funguje a tak...a však mala by som pár otázok, budem moc vďačná ak ss nájde nirkto kto mi bude vedieť poradiť
1. Ako je to s jazykom na VŠ?
Je potrebný? Zíde sa?
2. Ak budem maturovať z jazyka B3 namieste B1 ,pomôže mi to nejak pri prijimačkách na VŠ?
3. Koľko približne sú náklady na VŠ mesačne? (Aj s privátom, strava, poprípade,)
4.Je možné dať 4 prihlášky?

sisa_s
28. máj 2021

1. Na vacsine skol mas minimalne skusku z anglickeho jazyka, casto zameranu odbornu anglictinu na terminologiu daneho odboru 🙂 neviem o tom, aby niekde AJ nebol
2. B3 existuje? Ved bezny maturant na gymnazium ma B2 uroven, ci pomoze vyssia uroven (C1) neviem, co chces studovat? Jazyky?
3. Podla toho, v akom meste, niekde stoji internat 40e, niekde 120eur, rovnako privat ceny podla miest, napis blizsie, rovnako strava, niekto je rozky s treskou a wifonky, niekto si objednava pizzu, sushi
4. Aj tisic prihlasok si mozes dat, zaplatis si za ne samozrejme a ked su nutne prijimacky, mozu sa ti kryt terminy

autor
28. máj 2021

Preklep...B2 malo byť napísané

sisa_s
28. máj 2021

Napis aspon, co chces studovat a ktore mesta 🙂 B1 alebo B2 nezalezi vacsinou, ak nejdes studovat AJ, prekladatelstvo a podobne

autor
28. máj 2021

Niesom presne rozhodnutá ešte, ale pravdepodobne manažment v Žiline alebo v inom meste, (manažment ,obchod,ekonomika-moje "zameranie") , otázka na stravu bola tak daná ,že ak niekto tak bol, cca koľko ho to vyšlo, a tú B1 a B2 (konkrétne z nemčiny), je to pri prijimani na VŠ úplne jedno?

sisa_s
28. máj 2021

Robia sa na tu skolu prijimacky alebo sa prijima na zaklade priemeru znamok? 🙂 mne sa na Vš do uvahy bral celkovy priemer, nezalezalo, aka znamka z coho 🙂 mna vyjde strava na internate cca 120e mesacne 🙂 kupujem ranajky a vecere, obedy mam v jedalni skolskej

autor
28. máj 2021

@sisa_s myslím, že všetky čo som si zatiaľ pozrela, mali formou prijímačiek, 120e? To je celkom pohoda, čakala som ,že to bude viac 😂

autor
28. máj 2021

Obávam sa internátu...(som na SŠ internáte, ale na tých VŠ to vraj chodí inak) je to tak? Či nie je sa čoho báť?

sisa_s
28. máj 2021

kazda skola to ma inak, konkretne manazment neviem, ale na urovne jazyka by nemalo zalezat, ak su prijimacky, tak sa uc to 🙂 no kazdeho vyjde inak strava, ak budes chodit na vikendy za rodicmi a nabalia ti dozy na 3dni s obedom, tak usetris 😀 v sk.jedalni mas ceny obedov okolo 2-3e, takze to je lacne, ja minam vela na nakupoch, nie som v tomto setrny jedak 😀 takze mozno ti aj niekto napise, ze minie ovela menej 😀 (vikendy som mimo internatu, takze neminam tam) 🙂 no na slovensku by som sa bala aj ja internatov, ale skor hygieny 😀 ja studujem v cr, takze trosku iny system mame, neviem, ake to je v ziline 😀

autor
28. máj 2021

Rozmýšľala som aj nad CR ,ale z finančnej stránky neviem či to utiahnem, preto rieším ceny VŠ intráku, stravy tam, no a tej hygieny...no nevyjadrujem sa, už SŠ intrák mi stačí na posúdenie hygieny😂

sisa_s
28. máj 2021

Ja v cr mesacne miniem na internat+stravu+drogeriu cca 250-280eur 🙂 ceny internatov su drahsie, ale na lepsej urovni, no nie je to malo, +treba ratat skripta do skoly

aurorastone
28. máj 2021

@sisa_s chcela som napísať, ze my sme nemali aj, ale potom som si spomenula, ze sme mali angličtinu pre chemikov, tuším ako povinne voliteľný alebo len voliteľný predmet 😆, ale kamoška na predškolskej a elementárnej pedagogike na Bc stupni tuším nemala 😁

sisa_s
28. máj 2021

@aurorastone myslela som, ze vsade je aspon zaklad, kamoska na IT mali skusku z angliny, ja detto, ale odbornu, zameranu na medicinsku anglictinu,... 🙂 v dnesnej dobe podla mna zaklad pre vsetky vš odbory ovladat anglictinu, kvoli zdrojom k studiu a pod, ale je mozne, ze niekde to nemaju povinne 🤷 😀

dominika113
28. máj 2021

Ja študujem ekonomika a manažment podniku v Žiline 🙂ak chceš môžeš mi napísať a spýtať sa čo všetko chceš vedieť

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
29. máj 2021

v Žiline na internáte varia v jedálni aj večere - nemusíš si nič kupovať. Syn si nevie vynachváliť obedy, vraj super výber a aj množstvo...
Internáty nič moc - potrebovali by poriadnu rekonštrukciu. Je to krajské mesto, takže budeš potrebovať na viac e na podnájom.
Na VŠ nepotrebuješ žiadny jazyk, Žilina má podstav študentov....berú každého najmä na techniku...

ajka0207
29. máj 2021

V Žiline manažment kde, na pedase?

ajka0207
29. máj 2021

@sisa_s ale to si mala až na škole, či? Vzali by ťa aj keby nevieš ani slovo.

dominika113
29. máj 2021

@deti95060810 neviem síce na ktorom je ale ja čo som mala tak nebol najhorší ale na veľkom diely sú dosť na tom zle
Na VŠ sa učí angličtina alebo aj ruština na ekonomike a manažment podniku je v 2 ročníku

deti95060810
29. máj 2021

@dominika113 syn už skončil VŠ, už tam uči - možno aj teba....😉
Tie intráky sú staré - VEľký Diel...ale vraj super obedy....

sasesoe
29. máj 2021

Ahoj,
1) pri jednotlivych odboroch na VS sa da pozriet studijny plan - zoznam predmetov. Okrem povinnych tam su aj povinne volitelne a volitelne. Zvacsa plati, ze potrebujes nazbierat tusim 60 kreditov za 1 rok (180 za 3 roky) a niekde mas i stanovene minimum z povine volitelnych. Povinne musis absolvovat. Jazyky byvaju casto povinne volitelne al volitelne a niektore skoly vyzaduju i 2 rozne cudzie jazyky, pricom z jedneho ocakavaju vyssiu uroven a z druheho staci nizsia. V zavislosti od sloly/odboru to moze byt B2 a B1 uroven alebo C1 a B2. Vynimocne nizsie. Na jazyky odporucam pozriet stranku a fb Jazykovy mentoring, vela tipov je dostupnych bezplatne. Jazyk Ti bude urcite uzitocny i pri pisani seminarok a zaverecnych prac, ovela viac zdrojov a materialov sa da najst v zahranicnej literature 🙂
2) pozri si podmienky prijatia na jednotlive odbory. Niekde to je tak, ze ak mas maturitu na urcitej urovni, tak nemusis na prijimacky, niekde beru len podla znamok, niekde sa robia prijimacky vzdy.
3) cenu stravy v jedalni by si tiez mala vediet vygooglit na strankach skoly - pozri sekciu internaty alebo jedalen. Takisto cena internatov - aj v ramci jednej univerzity byvaju rozne s roznou cenou/vybavou. Podobne cena privatu sa da pozriet - cena podnajmu na realitach. Niekde je mozne byt napr 4 v 2-izbovom byte a tym to je lacnejsie, len treba zvazit ako napisat zmluvu a ako budete riesit, ak niekto sa bude chciet odstahovat skor (dostane intrak v 2.hom kole, ci nespravi skusky al proste sa sam rozhodne vzdat vs a odist niekam inam).Nezabudni hladat zariadene byty/izby al potom prirataj cenu za nabytok. Dalsie naklady byvaju na skripta - to odporucam cim skor sa zapisat v skolskej/univerzitnej kniznici a hned ako vies, kt odporucaju na dany predmet, tak rezervovat (uz pocas prvej prednasky). Niekde maju napr 6ks niektorej knihy, co je samozrejme malo pre cely odbor. Tiez byvaju v skole inzeraty na knihy od starsich, cize nemusis kupovat vsetko nove.
4) prihlasok mozes dat kolko chces, pozri si cenu pri kazdom odbore, zvykne byt rozdielna pri elektronickej a papierovej. Tiez pozri, ak das na 1 skolu/fakultu viacero, ze ako si potom volis, ktoru finalne chces, ak by Ta prijali na obe. No a samozrejem tie prijimacky sa Ti mozu kryt, niekde davaju 2 terminy, ale nie vsade.
5) pri vybere odporucam pozri si profil absolventa, ale este dolezitejsie, pozri si pracovne ponuky - co by si chcela robit a co vyzadaju. Lebo mozno skolu zvladnes bez plynulej anglictiny, v praci to moze byt komplikovanejsie. Na financie si vies vziat studentsku pozicku - googli. Tiez v zavislosti od odboru sa popri mnohych VS da brigadovat. Minimalne cez leto, ale casto i cely rok. Len to potom chce dobry time manazment a nenechavat veci na poslednu chvilku. Drzim palce.

monka105
29. máj 2021

1. Podľa toho, aký smer si zvolíš. Niekde je jazyk povinný, inde povinne voliteľný, ale rátaj s tým, že už pôjde o odborné výrazy.
2. Úroveň B3 neexistuje, môžeš maturovať na B2 a ak veľmi chceš, v súkromných jazykových školách si vieš spraviť certifikát z C1-C2 (čo nikdy nie je na škodu, v žiadnej profesii, znalosť jazyka je v dnešnej dobe nutnosť).
3. Podľa toho, do akého mesta pôjdeš študovať, ale rátaj okolo 200 eur mesačne aj so stravou.
4. Môžeš si podať prihlášok koľko chceš, ale pozri si vopred sumy, pretože to nie je zrovna lacná záležitosť.

sisa_s
29. máj 2021

@ajka0207 no vziat by mozno vzali, ale skusku by som nespravila bez znalosti B2 urovne, lebo bola narocna 🙂 a kedze vacsina z nas bola z gymnazia, kde je maturita z B2, nebol to problem, nikto nebol zaciatocnik

ninusa221
29. máj 2021

Na vs som mala anglinu iba ako priebežne hodnotenie. Dosť som sa toho bala kedže anglinu neviem a ani nemam zaujem sa ju učiť. Čo sa tyka bývania tak ja mam byt s priatelom 225€ na osobu plus strava aj fajčim taka 100-ka ako kedy. Kamošky čo maju byty tak za izbu sa to pohybuje okolo 100-200 e. Čo sa tyka štúdia a dake výdavky kedže je online takže žiadne niesom ani ten typ čo ma každu knihu doma čo nam da profak ako odporúčanú literatúru. Takže nič jedine čo som si zaplatila bol isic a je mi ma 2 veci.