Nadštandardná dĺžka štúdia

rkko97
5. jan 2023

Dobrý deň Vám želám. Obraciam sa na Vás s takýmto problémom.

V roku 2019 som študoval prekladateľstvo jeden semester, ale štúdium som zanechal vo februári. Následne som si podal prihlášku na učiteľstvo na tej istej škole, UMB v BB. Teraz som v treťom ročníku, Tento rok platím školné za nadštandard. Problém je, že nestíham so študijnými povinnosťami a preto by som chcel ísť do medziročníka, čiže v rámci učiteľstva by to bol štvrtý rok štúdia, ale celkovo piaty. Moja otázka znie, či je to vôbec možné. Štandardná dĺžka môjho programu sú 3 roky.

Toto hovorí zákon: (2) Štúdium podľa študijného programu v dennej forme štúdia nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku o viac ako dva roky. Štúdium podľa študijného programu v externej forme štúdia nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku o viac ako tri roky.

Každopádne by som rád vedel, či s týmto mal niekto skúsenosti, pretože predsa len, prax môže byť iná.

S pozdravom,
Radoslav

lydia13
5. jan 2023

@rkko97 môj priateľ to mal takto isto, je to možné, akurát si neplatíš 1 rok navyše ale 2

lienka.7
5. jan 2023

@rkko97 cize študuješ (nastup na štúdium mas) od roku 2020/2021 nanovo od 1.rocnika, ano? V tom prípade sa ti to rata ako 4 ročník, nie piaty. Piaty len co sa tyka platby za skolne (berie sa to ze si si 1 rok minul).

rkko97
autor
5. jan 2023

@lienka.7 ďakujem!
@lydia13 áno presne tak. Potešili ste ma veľmi, ešte overím pre istotu na študijnom.

lienka.7
5. jan 2023

@rkko97 este doplním, studium musis uspesne ukoncit do 31.8. 2025 (AR 2024/2025), nakoľko vtedy ti uplynie lehota 5 rokov (3+2). Ak to nestihneš, studium ti zanikne zo zákona (nestihneš ho odstudovat v stanovenej dlzke vymedzenej zakonom) - vyssie si citoval

rkko97
autor
5. jan 2023

@lienka.7 Rozumiem, čiže je to tak, že 3 roky učiteľstvo, dva roky, podľa zákona by som mohol ešte byť v medziročníku a už potom by mi zaniklo? Pýtam sa to skôr v hypotetickej situácii, aby som vedel niekomu poradiť, keby niečo.

lienka.7
5. jan 2023

@rkko97 celkovo mas na štúdium 5 AR, v dennej forme. Pocita sa vždy od 1.9. XY do 31.8. XY +1.
Ono mozno rozumne by bolo na 1 rok studium prerušiť (nepozn.dovody, prečo to nestihas) nestracal by si tak cas a ušetril platby školného. Pokojne napis ss ak niečo este