Prečo sa učiť cudzie jazyky?

9. mar 2023

Aký má niekto dôvod sa učiť viac cudzích jazykov, ktoré napríklad nevyužíva v práci? Premýšľam, že či stojí za to sa učiť španielčinu, keď mi prakticky nechýba. 😃

nafka0483
9. mar 2023

Ja mam dovod taky, ze ma to bavi a paci sa mi to.
Ze mozem citat literarne diela v originaloch, ze rozumiem pesnickam, ze si mozem pozriet film v originali, ze sa dohovorim v zahranici, ze lepsie pochopim inu kulturu.

A bavi ma to aj preto, ze som studovala lingvistiku, cize ma bavi poznat strukturu jazyka, jeho fungovanie, porovnavat ho s inymi...

melanta
9. mar 2023

Ja som voľakedy v práci nepotrebovala okrem slovenčiny nič, občas nemčinu. Ale napriek tomu som sa učila nemčinu na vyššiu úroveň a angličtinu, pretože som rozmýšľala dopredu. To, že niečo nepotrebujem dnes, neznamená, že to nebudem potrebovať zajtra. Hovorím teraz viacerými jazykmi ako len NJ a AJ a vďaka tomu mám skvelý job, ktorý by som bez ovládania viacerých jazykov na vysokej úrovni nemala. Ale je v poriadku, ak tebe tie jazyky nechýbajú a v budúcnosti ti bude stačiť to, čo máš teraz.

ttonicum
9. mar 2023

Každý cudzí jazyk ťa niečím obohatí. Trénuješ mozog a btw, nikdy nemôžeš vedieť, kedy príde situácia, že ten cudzí jazyk ti ju pomôže vyriešiť.
Ja som sa učila španielčinu a mienim v tom aj pokračovať presne pre to, že trénujem hlavu 😇

1natasa1
9. mar 2023

Keď ti nechýba, tak je to potom len tvoje rozhodnutie, či máš záujem sa naučiť niečo nové, nejak si rozšíriť obzory a podobne. Na škodu to nie je isto.

missviolet
9. mar 2023

pretoze zrejme by som nebola v jednej praci cely zivot. a vdaka dvom cudzim jazykom sa mi otvorilo vela moznosti uplatnit sa na pracovnom trhu plus ma bavi spoznavat kulturu v danom jazyku, citat si, pozerat filmy, cestovat... aj polovicu kamosiek mam cudzinky vdaka tomu

zitaje
9. mar 2023

V každom jazyku si nový človek 🙂 ja ich ovládam niekoľko, sme viacjazyčná rodina, ja sama učím čínštinu, ešte v tomto živote plánujem japončinu, len nie a nie si nájsť čas 🙂 Japončinu určite nevytiahnem na úroveň, že by som ju dokázala využiť v práci, napriek tomu sa jej plánujem venovať. Každý jazyk ti niečo dá.
Ja som dávnejšie mala také kurzy, kam chodili aj starší ľudia v dôchodkovom veku (na čínštinu!!) a buď to brali tak, že si trénujú mozog, alebo že konečne majú čas na svoje hobby. Jazyk nemusí byť len prostriedok k získaniu lepšie platenej práce. Ak ťa to baví, priťahuje a máš aspoň trocha času a energie na štúdium, rozhodne je to super koníček a nikdy nevieš, či sa ti nebude niekedy ešte aj hodiť 🙂

marianarem
9. mar 2023

Ja som jazykovy nadsenec. Kazdy jazyk obohati myslenie, lebo kazdy ma nejaky svoj specificky sposob vyjadrovania veci. Tiez som zvykla vela cestovat a niet jazyka, ktory by som na cestach nevyuzila (mam plynulu anglictinu a taliancinu, dohovorim sa francuzsky, spanielsky, grecky, rusky, kedysi aj plynule polsky, vysomarim sa aj v nemcine). Ale co ma asi najviac zaujima, je etymologia a suvislosti medzi jazykmi, kvoli tomu viem aj cosi malo z turectiny, madarciny, semitskych jazykov. Len teda nestudujem to nejako vyslovene systematicky, ale v priebehu zivota som sa uz ku kadecomu dostala a coraz viac sa mi to vsetko spaja.

miadi
9. mar 2023

Spanielcina je druhy najpouzivanejsi jazyk na svete. . A dost lahky. Da sa velmi rychlo naucit, vyuzit ho mozes pri cestovani.Ale ked nemas zaujem tak neviem naco vobec Tato tema.

lucykelly
9. mar 2023

ja sa učím španielčinu, lebo sa mi páči a verím, že ju niekedy využijem ... inak nie nadarmo sa vraví, že koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom 😉 ľudia sa učia jazyky, lebo chcú na sebe pracovať, zdokonaľovať sa, rozširovať svoj osobnostný potenciál

denkatn
9. mar 2023

chod do toho Spanielka sa pozriet. mozno preto aby si nesedela len doma sa to treba ucit. ved mozes ist aj do juznej ameriky, vselikde.

danica2711
9. mar 2023

okrem všetkých hlboko pravdivých dôvodov, ktoré uviedli baby vyššie aj preto, aby si na dovolenke v zahraničí nemusela kresliť piktogramy...