Prerušenie štúdia na vysokej škole

11. okt 2022

Dcéra začala študovať na výške a teraz mi písala, že nevie sa sústrediť a pripravovať, lebo má depky zo školy a celkovo už pár mesiacov má plačlivú náladu, keď sme sa jej vypytovali, čo jej je, tak tvrdila, že nič....a dnes zrazu, že to nezvláda, že chce prerušiť štúdium...neviem, čo jej na to povedať, neviem, čo chce ďalej robiť, má skočený gympel, takže vyskakovať si nemôže...neviem ani, či bude môcť pokračovať na tej istej škole denné štúdium, ale na inom študijnom programe...keď sa jej človek doprosoval, aby komunikovala s nami, tak ona ako dospelá nebude s nami nič riešiť, ale toto ma prekvapilo...

deti95060810
11. okt 2022

možno by som skúsila niečo na pamäť, resp. sústredenie...
asi zle znáša ten skok SŠ - VŠ

autor
11. okt 2022

@deti95060810 áno, asi to má po mne, že nemá rada zmeny a ja neviem ako jej pomôcť, nechcem aby sa tak skoro vzdávala

pribinak
11. okt 2022

Študuje odbor ktorý chcela? Alebo len taký na aký sa dostala?

deti95060810
11. okt 2022

autorka - býva na internáte? aj to môže byť problém...

autor
11. okt 2022

@pribinak sama si ho vybrala

autor
11. okt 2022

@deti95060810 nechcela chodiť na intrák, že cestovanie jej nebude vadiť

autor
11. okt 2022

niekde asi je chyba, lebo aj na brigádu chodila v lete, bola to síce fyzická práca, ale skončila to po mesiaci, že nevládze....keď takto bude všetko predčasne končiť, tak netuším čo s ňou bude

lucka_ke
11. okt 2022

môže mať nedostatočnú výživu a anémiu, a preto nevládze... alebo je vyčerpaná zo štúdia a proste potrebuje oddych a regeneráciu, zobrala by som ju na vyšetrenie krvného obrazu + podľa potreby (štítna žľaza?) a uvidíte či sa to dá zlepšiť alebo bude treba ozaj prerušiť

22abigail22
11. okt 2022

Keď odmieta komunikovať (lebo je "dospela") tak by sa k nej mali aj tak správať.
Dala by som jej ultimátum.
1. Buď nech pokračuje v štúdium (veď, VŠ sa len teraz začala takže samozrejme chvíľku potrvá kým si zvykne)
2. Alebo, nech ukončí štúdium ale s tým, že jej dáte napr. mesiac/2 na to aby sa zamestnala (na TPP) a začala prispievať xx€ na chod domácnosti alebo sa osamostatnila.

Lebo podľa toho čo píšete mi skôr príde, že je len lenivá a slečna potrebuje nakopnúť do prdele (s prepáčením)

deti95060810
11. okt 2022

mne nepríde že je lenivá , skôr zle znáša zmenu... možno keby vydržala dlhšie na VŠ, zvykla by si a už by to išlo pekne ďálej..
ako znášala zmenu ZŠ - SŠ? tiež tak ťažšie?

domini404
11. okt 2022

Ahoj, ja som prerušovala tiež teraz štúdium, ALE na mojej škole sa dá prerušiť len keď máš úspešne skončený semester, t.j. môžeš prerušiť ešte pred začatím letného semestra, cca v januari-zaciatkom februára, alebo potom od júna do konca augusta... podmienka prerušenia štúdia je úspešné absolvovanie predošlého semestra. Neviem na akú školu chodí dcéra, ale nemyslím si, že to bude také jednoduché ako si predstavuje.

autor
11. okt 2022

@domini404 chodí na Univerzitu Komenského....no ale keby zas nespravila skúšky, tak ju môžu vylúčiť a tým pádom by sa už nemohla vrátiť na túto istú školu ak dobre viem...počula vo svojom okolí, že niekto po mesiaci prestal chodiť kvôli zdravotným problémom a možno si myslí, že sa to dá prerušiť už teraz

autor
11. okt 2022

@deti95060810 nejako výrazne nemala ťažkosti, niekedy ju samozrejme niečo trápilo ale nič vážne

kitycat
11. okt 2022

Ma placlivu naladu niekolko mesiacov a pritom tvrdi, ze nic... A teraz chce prerusit studium.. A co dalej?

Ty ako rodic jej mozes dat tu pomocnu ruku, ale zabrat musi ona.

Ja som sa zo SS na VS uplne mimo odbor, takze som sa po prvom semestri uz na VS nevratila a zacala pracovat... A to som nemala ani gympel, ale odbor SS, ktory sa tazko uplatni bez VS.

sparrows
11. okt 2022

Prvý semester je najhorší, všetko nové, je toho veľa. Aj na mňa bolo. Ale uvedomila som si, že študujem zlý odbor a teraz som začala odznova - na tej istej škole. Rok som dokončila a môžem povedať, že letný semester bol pre mňa o mnoho lepší po mentálnej stránke. Nech aspoň vydrží do skúškového, možno si uvedomí, že sa jej tam nakoniec páči alebo sa aspoň uistí, že tade cesta nevedie. Napadlo ma ešte, že možno trpí úzkosťami? Tie vedia spraviť svoje…

autor
11. okt 2022

@sparrows môže byť že má úzkosti, žiaľ vyzerá to tak

domini404
11. okt 2022

Čo som tak narýchlo pozrela, na UK sa dá prerušiť štúdium aj uprostred semestra s tým, že sa prerušuje buď na 1 celý semester alebo potom na 1 rok (2 semestre). Dĺžka prerušenia nemôže presiahnuť 2 roky. A je potrebné, aby doručila písomnú žiadosť dekanovi. Ale tiež som toho názoru, že keď už chce prerušiť, tak nech sa potom o seba stará, ak má zdravotné problémy, nech ide lekárom alebo na terapie, nie že bude len doma stonať.