Rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky

viki831
23. aug 2022

Ahojte... ma niekto skúsenosti s rozsirujucim studiom primarnej pedagogiky? Potrebujem ho, lebo mam vystudovanu slovencinu s etickou vychovou a ucim na prvom stupni.
Da sa to zvladnut? Kolko platite za sk.rok? Kde vsade sa to da studovat? Napiste mi vsetko co vas napada nech som pripravena :D Dakujem 🙂

tortelinka
23. aug 2022

@viki831 ja idem do 2.rocnika, napíš ss

lilope
23. aug 2022

@viki831 ja ti nepomôžem, len sa zaujímam z akého dôvodu to ideš študovať, keď už učíš na ZŠ? Ideš si rozširovať počet predmetov či o aké rozšírenie ide?

sella38
23. aug 2022

@lilope kvalifikacia pre 1. stupen ZS

viki831
autor
23. aug 2022

@sella38 presne, ja som totiz kvalifikovana pre 2. stupen

sarianna
23. aug 2022

pripnem sa, ak mozem

lilope
23. aug 2022

@sella38 aha
@viki831
Takže po 1. stupni VŠ môžeš učiť predprimárne, po 2. stupni VŠ primárne, ale len 2. stupeň a na 1. stupeň si musíš spraviť nadstavbu? Ak je to tak, tak naše školstvo je strašne vtipné 😂

jarka212
23. aug 2022

@lilope no lebo študovala slovenský jazyk a etický výchovu a neštudovala pre 1.stupeň, pre 1.stupeň a škôlku sa študuje zvlášť odbor, potom sú odbory podľa predmetov, ktoré sú pre 2.stupeň a nie pre 1.stupeň, takže je to rozdiel...

lilope
23. aug 2022

@jarka212 chápem, chcela som vedieť ako to funguje, keďže s predpokladala, že keďže môže učiť na 2. stupni, tak automaticky aj na 1. stupni. Príde mi takéto dodatočné štúdium pre výučbu na 1. stupni ZŠ zbytočne prehnané, keďže výučba na 2. stupni je predsa len, náročnejšia a kvalifikáciu by mohli absolventi získať počas celého štúdia. Ale to sú len také moje úvahy. Vďaka za objasnenie.

lilope
23. aug 2022

@jarka212 už mi to vysvetlili 🙂

jarka212
23. aug 2022

@lilope ja tiež nie som učiteľka, ale čo viem, napr. aj na Trnavskej uni, sa presne tento odbor učí zvlášť Predškolská a elementárna pedagogika a potom sú zvlášť podľa predmetov a plus aj kombinácie, napr. učiteľstvo biológie ako samotné alebo učiteľstvo biológie v kombinácii, potom zvlášť je napr. aj sociálna pedagogika a vychovávateľstvo...a asi na výučbu 1. stupňa považujú málo skončiť len po Bc. akýkoľvek smer...

andrea78
23. aug 2022

@lilope Nechapes to spravne, splietla si dokopy uplne rozdielne veci. Ona ma vystudovanu predmetovu aprobaciu. Tym je kvalifikovana na ucenie tychto predmetov , ale na 2.stupni ZS a na SS. Ona uz kvalifikovany ucitel je, chce okrem svojej aprobacie aj moznost ucit na 1. stupni. Robi si preto rozsirujuce studium primarnej pedagogiky, co je kvalifikacia pre 1.stupen. Rozsirujuce studia su urcene pre uz vystudovanych pedagogov, ktori si chcu svoju kvalifikaciu v niecom rozsirit.

lilope
23. aug 2022

@andrea78 ja už som ti pochopila po 1. príspevku komentujúcej, ktorá mi to vysvetlila.

viki831
autor
23. aug 2022

A po ukonceni studia budem kvalifikovana aj na telesnu alebo matiku napriklad? Nie ze mi riaditelka povie no teraz uz mozes ucit slovencinu a etiku na prvom stupni :D

andrea78
23. aug 2022

@jarka212 Predmetovu aprobaciu studuje clovek rovno od zaciatku, 5 rokov studia. Nie je mozne zacat predskolsku a elementarnu pedagogiku, tu ukoncit ( trva 3 roky , Bc.titul) a potom ist na akukolvek predmetovu aprobaciu na dva roky. Tak to nefunguje.
Predskolska a elementarna pedagogika je bakalarsky odbor. Tym je clovek kvalifikovany pre matersku skolu a SKD. Je bakalar. Nie je vobec kvalifikovany na 1.stupen ZS. Ak pokracuje v studiu, zvoli si odbor Primarna pedagogika, ktorym ukonci studium po 2 rokoch s titulom magister. Teraz je kvalifikovany na 1.stupen ZS ( cize predprimarna a elementarna pdg 3 roky + primarna pdg 2roky = kvalifikovany ucitel 1.stupna).
Predmetova aprobacia - je jedno v akej zvolenej kombinacii - 5 rokov, Mgr. = kvalifikovany ucitel pre 2.stupen ZS a SS v tychto vystudovanych predmetoch.
Rozsirujuce studium - trva 2 roky a je urcene pre uz kvalifikovanych ucitelov (Mgr.), cim ziskaju dalsiu kvalifikaciu v tom, co este vystuduju, cize si ju rozsiria.

miskajerry
23. aug 2022

@viki831 áno, ale len na prvom stupni

jarka212
23. aug 2022

@andrea78 veď ja to viem, možno som to málo hore rozpísala, ako som to aj uviedla, že konkrétne predmety sa študujú zvlášť - to som myslela, ako tých 5 rokov od 1.ročníka VŠ, a Pedag. a element. je ako odbor zvlášť, keď si napr. otvorí stránku Trnavskej uni - Pedagogickej fakulty, je to tam rozpísané presne, čo sa koľko študuje od 1.ročníka aj tie odbory: https://pdf.truni.sk/student?studijne-programy

viki831
autor
23. aug 2022

A vedeli by ste mi povedat ake su tam predmety?Pocula som aj nieco take ze budem potrebovat aj potvrdenie od logopeda

sarianna
23. aug 2022

@andrea78 prepacte,mam dotaz, vyznate sa v tom viac ?? ja mam specificku situaciu, tak ci by ste mi poradili v IP. vdaka

andrea78
23. aug 2022

@sarianna neviem ci az natolko, ako bude treba, zalezi od toho o co konkretne pojde. Napis IP.

miskajerry
23. aug 2022

@viki831 zo začiatku to bude nezáživné, ku koncu budú didaktiky predmetov ( ako učiť), na prvom stupni budeš môcť potom učiť všetky predmety okrem náboženstva a angličtiny

viki831
autor
24. aug 2022

dakujem krasne baby 🙂 bojim sa ze tu matiku a hudobnu nedam

slivcakova
19. sep 2022

@tortelinka zdravím ja tento rok nastupujem na štúdium.ako dá sa to zvládnuť?

slivcakova
19. sep 2022

@viki831 aj ja by som sa pridala.tento rok nastupujem dala info

tortelinka
20. sep 2022

@slivcakova napiš ss, popisem viac