Štúdium zubného lekárstva

mango46
6. apr 2021

Ahojte 🙂. Viem, že je toho už veľa o tejto téme, no chcela by som poprosiť nejakého budúceho zubného lekára, či by mi vedel pomôcť. Veľmi by som chcela ísť študovať zubné lekárstvo, som aj odhodlaná chystať sa aspoň rok a pol vopred. Som odhodlaná obetovať toho veľa. No veľmi sa bojím náročnosti štúdia. Bojím sa, že zlyhám a jednoducho to nebudem zvládať. Mohol by mi niekto z jeho perspektívy vysvetliť obtiažnosť a čo sa očakáva od niekoho, kto sa dostane na tento odbor?

luxus10
6. apr 2021

aj ja som zvedava...

sisa_s
6. apr 2021

Povedala by som, ze najtazsie je vobec dostat sa na zubne.lek....ak sa ucis dobre, si aj manualne trosku zrucna pri praci s mensimi nastrojmi, tak problem by si nemala mat...ja by som odporucila ČR, studuje sa 5r, nie 6 ako na slovensku.. a ocakava sa ,ze budes sediet na zadku a ucit sa 😀

mirka807
6. apr 2021

Nakoľko sa tam hlási brutálne veľa cca 800 a berú 40 ľudí je tam šanca sa dostať veľmi malá minulý rok tam bola na primackach dcéra, a jej chýbalo 6 bodov aby bola nad čiarou. Už len samotné primacky sa ťažké, biológia chémia. A je rozdiel štúdium Blava, Košice a aj Martin...

jaga18
6. apr 2021

Treba kvalitnú prípravu, pretože je naozaj ťažké sa tam dostať. Syn robil prijímačky v Brne, vzali ho aj na zubné aj na všeobecne a vybral si nakoniec všeobecné lekárstvo. Hovorí, že dostať sa tam bola malina proti tomu, koľko sa musí teraz učiť - bežne cca 12-16 hodín denne, podľa toho, koľko času je na praktických cvičeniach na univerzite. Pred skúškami drvenie 20 hodín denne, po skúškach týždenný spánok 😆 ale vraj na zubnom lekárstve to majú o niečo ľahšie. Porovnával s kamaratkou, ktorá je na zubnom tiež v Brne a má toho o niečo menej.
A je pravda, že čo univerzita, to iný systém a náročnosť výučby.

luxus10
6. apr 2021

@mirka807 a stale este plati pri testoch na prijimackach, ze spravna odpoved -bod, nespravna bod dole a nezodpovedana ot. 0 bodov?

mirka807
7. apr 2021

@luxus10 neviem ako to bolo, len viem ze i e otazky boli kosice ine blava. My sme mali knihu tych otazok 1500 bio a chemia a to jej teda hodne pomohlo. Nasa sa teda ucila nonstop nato a bol to teda boj na vseobecne jej tonpomohlo ale na zubne boli tam chytaky.

mango46
autor
7. apr 2021

Určite zvažujem Brno, Bratislavu a Martin. Brno ma láka už len kvôli vyššej kvalite výučby, taktiež kvôli tomu, že štúdium je o rok kratšie. No zároveň sa bojím toho, že nebudem zvládať češtinu, predsa len to nie je môj rodný jazyk. Bratislava a Martin sú zase bližšie k domu, no štúdium je 6-ročné...

sisa_s
7. apr 2021

@mango46 cestina je uplne najmenej 🙂 mam kamosky zubarky zo svk, z cr, a teda tie z cr si velmi pochvalovali 5r studium, ak nie si nejaka madarka, ktora cestinu nikdy nepocula, tak sa nemas coho bat, je to uplne.prirodzene, aj ucenie zo skript, akokeby to ani iny jazyk nebol

martinuska
7. apr 2021

Drviva vacsina knih na medicine je aj tak v cestine.

mango46
autor
10. apr 2021

@sisa_s dakujem za rady, takže teda podľa rád kamarátok sa oplatí študovať viac v Česku?

kaja118
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisa_s
10. apr 2021

@mango46 no im vyhovovalo to, ze je to o rok menej 🙂 plus anatomia v cr je dvojsemestralna, nie 3, takze to je tiez pozitivum, ze sa toho zbavis skor 😀

xenia236
26. jan 2022

Ahoj, ja studujem zubne v Ke…aj ja som si myslela, ze to bude oproti vseobecnemu lekarstvu jednoduchcsie…avsak opak je pravdou. Najma prvy rocnik, o jeden tazky predmet(histokogia)naviac oproti vseobecnemu lekarstvu. Ano je pravda ze napriklad z anatomie toho mame menej a mame iba 2 semestre, nie 3 ale prebrat za jednu prednasku anatomiu (kosti, svaly, zily, tepny a nervy a pod) napr ruky, nohy a celych sustav je sialenstvo…mozno jedinou vyhodou oproti vseobecnym je biofyzika v prvom rocniku, kedy sa pisomky pisu kazdu druhu hodinu (vseobecne lek pise kazdu hodinu) a taktoez aj na skusku mame asi o 20 otazok menej co sa pri pocte 180 otazok…strati😀😀aj z chemie je toho viac, kedze je obohatena o zubarske prednasy. A este propedeutika zubneho lekarstva ale ta je paradoxne najlahsia a dokopy sa pise za semester jeden zapocet, jedna pisomka a na konci zimneho semestra modelovanie zubov.

xenia236
26. jan 2022

Ale zato druhy rocnik je krasna odmena za ten prvy❣️Ziadna anatomia, biofyzika, histologia len v zimnom semestri biochemia a fyziologia

1cleoh2o1
17. aug 2022

@xenia236 ahojky, prosím ťa, je pri študentoch zubného lekárstva veľa bezpodmienečnej prítomnosti na operačných sálach pri iných zákrokoch ako zubných/priamo sa týkajúcich? Myslím kolená, chrbtice, slepé črevá, držanie hákov a podobne… zuby ma zaujímajú a chcela by som ich ísť študovať, ale takéto “krváky” netolerujem veľmi dobre 🙈 ďakujem vopred za odpoveď!