Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

irenkat
4. jan 2009

to aj u nas na Slovensku je tak, ze cim vyssi prijem, tym viac Ti strhnu. priklad: 15tis v hrubom - 12tis v cistom, 37tis v hrubom - 27tis v cistom, je to len priblizne ale z relnych vypl. pasiek.

irenkat
4. jan 2009
gijar
4. jan 2009

irenka- jasne, ved to tiez viem, ale ked pocitam podla tej tabulky tak by mi na svk z mojho platu tunajsieho ajtak zostalo daleko viac ako tu 😉

gijar
4. jan 2009

o viac ako 200e by som mala na svk viac 😉 co uz je pekna suma nie? keby som platila to co zamestnavatel za mna na svk strhava tak este stale by som mala viac ako mam tuna a to asi platim len to co sa strhava za zamestnanca zamestnancovi samozrejme, cize kolko tu potom za mna odvadza ten zamestnavatel, si nechcem predstavit 😖

bambusko
4. jan 2009

gijar, to je len otazka pojmov. ziadny zamestnavatel za nikoho nezaplati zo svojho, su to peniaze, ktore musi zamestnanec vyrobit, cize by mali byt jeho, ale z toho mu vyse 41% zoberie stat na poistnom - len zakladnom, ziadne sukromne, ci pripoistenie. v zahranici pokial viem, to nazyvaju pravym menom, cize tvojich 1000€ je celkovy naklad a tych takmer 400 je cely odvod, nic ine sa neplati. takze je to porovnatelne

http://www.konzervativizmus.sk/article.php?2027

bambusko
4. jan 2009

a potom sa rodia taketo krasne tabulky, kde platime odvody smiesnych 11,8% 😀 ale sa mame

http://www.euractiv.sk/danova-politika/clanok/d...

ale pravda je inde

http://hn.hnonline.sk/2-24568230-k10000_detail-05
http://www.ruzsr.sk/?pageid=235
http://www.ruzsr.sk/?pageid=226

gijar
4. jan 2009

tak v tom pripade sa u nas strhava tolko ako tu? v tom pripade nechapem, preco sa to tu nazyva a ukazuje tak ako to v skutocnosti je a u nas na svk nie....optam sa schvalne nasich kolko v skutocnosti odvadzaju za zamestnanca lebo tomuto to co pises je tazko uverit 😒

petocka
4. jan 2009

bambusko, ja odpadnem.. zamestnavatel neplati odvody za zamestnanca zo svojho?? (hovorim o zivnostnikovi) Ty vies tak presne vypocitat hodnotu prace a pridanej hodoty ktoru zamestnanec vyprodukuje? Z nejakeho dovodu sa hruba mzda + odvody platene zamestnavatelom vola "cena prace".
Zamestnanec plati odvody zo svojej hrube mzdy + zamestnavatel plati odvody (dalsie) z hrubej mzdy zamestnanca. Z toho vyplyva, ze naklad zamestnavatela na zamestnanca nie je len hruba mzda - priratavaju sa k tomu aj odvody platene za zamestnanca.
Prepac, ale nazor ze zamestnavatel tie odvody neplati zo svojho ma sokoval.. 😕

gijar
4. jan 2009

petocka-no presne toto povedal otec ako zamestnavatel- ze to plati on zo svojho a nie zo zamestnancovej hrubej mzdy...pretoze on to plati v podstate z toho, co ma zostat nemu-ako zamestnavatelovi-ako cisty prijem. tak neviem, som povedala, ze sa radsej este spytam....nemam vystudovanu ekonomku takze tomu az tak nerozumiem 😒

bambusko
4. jan 2009

to je kvoli tym terminom. celkova cenu prace musi predsa niekto vyprodukovat - jasne, ze aj zivnostnik pracuje a produkuje, ale nevyraba predsa aj na dalsich 😕 kvoli tym nehoraznym odvodom nemoze dat zamestnavatel vyssiu mzdu, resp. by mohol mat vyssi zisk. ale nikto nebude predsa robit stylom, ze zamestnanec vyprodukuje len svoju hrubu mzdu a zvysok zamestnavatel vyrobi na urokoch ap. vysokymi odvodmi ubera stat obom stranam a prezentuje sa to, aki su zivnostnici zdieraci 😨 80% ludi pritom nevie, kolko svojho zamestnavatela skutocne stoja. 😒 ak ma stoji ako zivnostnika zamestnanec 750€ vratane vsetkych odvodov, ak by boli nizsie, s rovnakou sumou mozem disponovat tak, ze zamestnanec dostane viac

yvetta
4. jan 2009

bambusko ja ta uplne chapem 🙂

roasha
4. jan 2009

gijar hej,mas pravdu. 😉

bambusko
4. jan 2009

petocka, hej pravdu mas, neviem presne vypocitat aku hodnotu zamestnanec vyprodukuje, do toho sa vnasa viac veci - technologie, know-how, pracovne prostriedky... som to ekonomicky zjdenodusila 😝 ide o to, ze stale sa ukroji rovnako velky kus z kolaca zamestnavatela 😉

sassi
4. jan 2009

no ja mam na vyplatnej páske
čistu mzdu - to je to čo dostanem na učet
hrubu mzdu - to je moja mzda s odvodmi, poistením a danou
a aj Cena práce - a to je aj s peniazmi, čo za mna platí zamestnávatel

cena práce je skoro dvojnásobná ako čistá mzda ... takže aj tu je to tak, že za zamestnanca sa do štátu odvedie kopa penazí

teodorka
4. jan 2009

mam 1 zamestnanca a platim za neho odvody sama zo svojho 😒

sassi
4. jan 2009

no aj my sme mali zamestnanca v obchode
ona dostala 10.000 na vyplatu a my pomaly 8000 platili za nu na odvodoch a daniach 😒
teraz mam predava sama, je to naročnejšienikam nepohne (lebo hned musí zavrieť)
ale inak to nijako nevychádzalo - proste zamestanec na seba nezarobil ...

bambusko
4. jan 2009

teodorka, to je len uhol pohladu 😉 lebo take sa vola charita 😎

roasha
4. jan 2009

bambusko 😅
..........draha charita... 😝

bambusko
4. jan 2009

nenormalne, ti poviem 😖

roasha
4. jan 2009

....este ked musis striehnut,co zamestnanci potiahnu,vychadza to kazdy mesiac dost... 😝

teodorka
4. jan 2009

asi tak ale samej sa mi nechce byt furt v robote to sa radsej zamestnam niekde ja ako mat firmu alebo obchod v mojom pripade a cely den v nom sama byt a potom ked chcem niekde ist tak surovo zavriet a nezarobit nic to sa tiez neda dlho vydrzat.Poznam zopar takych sama ide na tovar ,donesie ,predava,uctovnictvo si sama robi.Aj ked je chora a potom jej este vsetci zavidia ked vidia ze ma nieco nove ale to nikto nevidi ze ona nerobi 8 hodin a to nehovorim ze o praci rozmysla stale aj ked v nej nie je

gijar
4. jan 2009

bambuska- vraj sa nelisime od zahranicia, aj tu je hruba mzda, cista a cena prace, to znamena, ze ak mi z 1000e strhnu 350 , tak okrem toho este namna "doplacaju" dalsie prachy tak ako u nas....cize vysledok je ten, ze je to tu niekolkonasobne horsie s tymi odvodmi a danami, nie ako si hovorila na zaciatku, ze sa na svk skoro rovnate zahranicu- ee....vraj.

bambusko
4. jan 2009

hm 😒 no v absolutnych cislach to je neporovnatelne, to iste, ale myslim, ze co sa tyka % zatazenia, nie je v tom nejaky priepastny rozdiel. vsade musia ludia pracovat, nieco zarobit, nieco vytvorit pre inych a este prispiet do statnej kasy. jedina vec, co ma u nas se..e je ta sprava statnej kasy. no mame, ako sme si zvolili 😖

erikasadek
4. jan 2009

bambusko, dam ti priklad moj muz, teraz jeho vyplatna paska, hruba mzda, je 3680 euro , cisteho dostal po stiahnuti 2474 euro, v tom nie su dane, ktore budu, podla prepoctu keze v decembrovej paske vyplatnej ja vysledne cislo....okolo 900 euro, kedze sme manzelia a mame dve deti, ak by sme mali jedno dieta tak platime 1500 euro, ak by sme nemali dieta a je slobodny, platil by 2300 euro...
to aby si mala priklad.....pokial viem slovensko patri mezdi najjslabsie krajiny co sa tyka socialneho a danoveho stahovania..... minule sme boli v tabulke teda ste v europe na 14 mieste.. francuzsko je na 3 mieste.... 😉

bambusko
4. jan 2009

erika, to je rocna dan? tipujem, lebo ako slobodnemu by mu vela neostalo... a nema tam aj celkovu cenu prace? to by ma celkom zaujimalo, ked si pri zdroji info 🙂

erikasadek
4. jan 2009

ano , tu sa plati rocne dan, teda na tri krat v marci a maji a potom tretia cast v septembri , a potom je este v otobri , dan za byt, co je akolo 500 az 700 euro zalezi kde byvas...
vysvetli celkova cena prace.. 🙂

gijar
4. jan 2009

erika- hej to som myslela ze s tymi danami (lenze ja to tak neviem povedat, ze ake to su presne tie rocne a tak lebo nie som francuz ani MM nie je) je to oooveeela horsie ako na svk. takze najprv zistit info treba a az potom tvrdit, ze sa to da porovnavat so zahranicim 😉

bambusko
4. jan 2009

celkova cena prace je, kolko stoji zamestnavatela zamestnanec. cize ak este plati aj zamestnavatel nejake odvody ap. nad tu sumu hrubej mzdy. lebo podla toho, co si dala cisla, su fondy zatial asi 33%.

aj tu sa dan plati rocne, ale stahuju sa mesacne preddavky, dan za byt a ostatne sa plati tiez

erikasadek
4. jan 2009

gijar da sa zistit lahko, na decembrovej vyplatnej paske je vzdy napisane, kolko je vysledna suma na platenie dani... 😉
hodis na do ...
teda na nete mas tresor public, a tam si kludne hodis data, podla
a toho kolko je rodinnych prislusnikov a ine, a tam ti potom vyhodi vyslednu sumu, kolko budes platit toho roku.. 😉

bambusko to ti neviem povedat, pretoze to je staihnutie odvodu , za socialnu , za nezamestnanych, odbory, a ine, za pridavky, no je toho velka...
co odvadza zamestnavatel, nie je napisane je napaske, to su ich zamestnavatelske odvody toto su povinne odvody zamestnanca, ale je to palka, ked si to zoberies..
ja viem ze su to velke zamestnavatelske odvody, ze je vela, hlavne v restauracii, co odvazdaju len polovoicne, aby nemuseli vela platit statu...kolko ti neviem povedat, pretoze mi muz zhabal tu pasku, a aj doklady okolo, ze je to sukromne a na net to nepatri, tak som skoncila... somar.. 😀

gijar
4. jan 2009

hej rocna dan je aj na svk, ale tu sa to vazne neda porovnavat, proste bud tomu veris alebo neveris, ale ked tu nezijes tak to z clankov nezistis....myslim, ze erika to vie dobre povedat, zije tu 15 rokov, fakt to tu neni ruzove!!!na svk sa mame lepsie, teda mate momentalne ☹ to je vysledok mojho laickeho uvazovania, som skor na jazyky, akonomike nerozumiem 😀 ale vidim, co vidim.