Ako zistím, či je obvinenie zo strany spolužiačky pravdivé?

j.a.n.e.7
16. apr 2017

Milé maminy,

mám syna 9r., povedala by som taká stredne ťažká povaha (má svoju hlavu a ide si za tým, za čím chce), ale zase dobrák, len v poslednej dobe flákal úlohy, sem-tam nám zaklamal (napr. že má umyté zuby a nemal) ale aj vážnejšie veci (doniesol si domov niečo zo školy, čo mu nepatrilo a klamal).

Každopádne vážnejší problém so správaním v škole až doteraz nemal. No doniesol poznámku, že na školskom výlete ťahal spolužiačke mobil z vrecka a pokúšal sa vytáčať tiesňovú linku. Iný spolužiak to oznámil majiteľke mobilu a tá mu ho vraj vytrhla z ruky. Oznámila to učiteľke až na druhý deň, aj to preto, že iné dieťa, čo to asi videlo, to oznámilo svojej matke a tá to zas povedala matke toho dievčaťa - majiteľky mobilu. To dievča to matke doma nepovedalo preto, že sa bála, lebo si nedávala pozor na svoje veci. Je to také trochu domotané, každopádne dospelý to nevidel nikto, žiadny učiteľ, len deti.

Syn prišiel domov s plačom, že on sa toho mobilu ani nechytil, tak sme ho netrestali, kým sme sa osobne nestretli tou spolužiačkou a jej mamou. Vypočula som si teda, ako sa to podľa nej celé stalo (a nevyzerala, že si vymýšľa), pričom môj syn stále zoči-voči nej len ticho stál a opakovane tvrdil, že to on nebol. Doma sme sa potom ešte o tom rozprávali a keďže ma niečím iným nahneval, posadila som si ho na stoličku a povedala som mu, že kým mi nepovie pravdu, tak tam bude sedieť. Vyhodila som mu na oči jeho predošlé klamstvá (ktoré sa stali naozaj krátko pred týmto) a povedala som mu, že práve preto skôr verím tým druhým deťom ako jemu, lebo ma už nie raz oklamal. Na to sa zrazu priznal, že áno, on to bol.... uľavilo sa mi, že konečne sa priznal a môžeme to "uzavrieť".

Lenže... o 2 dni bol na prechádzke s mojou mamou, čiže jeho babkou, s ktorou má dôverný vzťah a ona mi povedala, že sa nejako dotkli tej témy na prechádzke a on jej povedal, že sa priznal, lebo som to vraj ja tak chcela. Keď si to tak spätne uvedomím, áno, v podstate som od neho chcela to priznanie a on to presne dešifroval z môjho správania....

Nedalo mi to a spýtala som sa aj jeho samého, prečo sa mi priznal, keď babke vravel niečo iné. On mi na to povedal, že mu to už pripadalo márne.... Prišlo mi veľmi ľúto, že som si vlastne sama zmanipulovala dieťa k priznaniu...

Mne, môjmu mužovi aj mojej mame sa nezdá, že by v tomto klamal ( a bol ešte tak rafinovaný, že najskôr popiera, potom sa prizná a potom povie, že sa priznal kvôli mne), ale zase videli to minimálne 2 ďalšie deti, tak to nie je len tvrdenie jedného dieťaťa proti druhému. Pritom sú dobrý kolektív a doteraz sme nemali problém čo sa týka spolužiakov. Aj keď syn mi spomínal, že sa mu to dievča vraj vyhrážalo, že sa mu pomstí (neviem ale za čo).

Naozaj by som chcela vedieť, čo sa tam udialo.... a hlavne nechcem stratiť dôveru svojho dieťaťa. Doteraz, keď sme prišli na nejaké klamstvo tak nezatĺkal, priznal to, ale v tomto prípade je to omnoho komplikovanejšie.

Čo si o tom myslíte? Ako by ste to riešili? Je to oficiálne obvinenie a ak tvrdí, že je nevinný, tak potom ako rodič chcem stáť pri ňom. Ďakujem za každú radu.

vorkola
16. apr 2017

Skutocne tazky oriesok to rozlusknut.ja by som sa uz nateraz k tomu nevracala., lebo ked tam nebol dospely clovek, tazko to dsifrovatPravda mozno vyjde najavo az ked bude mat viac rokov,mozno 15 -16 rokov.,aj to ako si bude ( a ci si bude) pestovat dusevnu hygienu

lilyianka
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 jedine co ma napadlo,pozret do mobilu tej spoluziacky,ci skutocne bola vytacana tiesnova linka

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
16. apr 2017

Co sa vlastne stalo? Mne to pride neskutočne nafúknuté, riesi sa z kazdej svetovej strany a je to akurat viac a viac zamotané

No boze, tsk jej vytiahol mobil z vacku, no co sa stalo. No nic. Ved jej ho neukradol.
Jedna žalobaba z toho urobila kauzu ako svet.

Jedine co treba je zistiť ci fakt niekto vytočil tiesňovú linku, ucka nech urobi hodinu o tom, ze preco sa nesmie vytáčať len tak a hotovo.
Ja by som to uzavrela a basta.

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

Hmmm..... no poznámka prišla v stredu pred sviatkami, vo štvrtok bolo stretnutie "oboch" strán, lebo som dúfala, že keď bude konfrontácia zoči voči tak pravda výjde najavo, ale nestalo sa..... a ešte v ten istý deň sa aj priznal, potom sme to už neriešili, ale včera bol s babkou a ona mi to povedala... akože samotný "skutok" mi nepripadá taký vážny ako skôr to, že zrazu som v situácii, kedy neviem, nakoľko môžem veriť vlastnému dieťaťu a ako sa zachovať - ak to necháme tak a nebudeme to rozmazávať a vezme vinu na seba, možno nám raz vytkne, že sme sa ho nezastali.

alex49
16. apr 2017

a vytočila sa tá linka alebo nie? lebo ked nie, tak sa vlastne nič nestalo, dobre, možno jej ho vybral z vačku, ale možno jej skoro vypadol a tak jej ho podal a tú tiesnovú linku si vymyseli deti potom
"Iný spolužiak to oznámil majiteľke mobilu a tá mu ho vraj vytrhla z ruky. Oznámila to učiteľke až na druhý deň, aj to preto, že iné dieťa, čo to asi videlo, to oznámilo svojej matke a tá to zas povedala matke toho dievčaťa - majiteľky mobilu"
prešlo to cez troch dospelých a 3 deti, kým to prišlo k tebe, každý si mohol upraviť pravdu podla seba
neriešte to už, mobil nie je zničený, linka sa nevolala, syn pochopil, že klamať vo vážnych veciach sa nemá. hotovo

blahowoman
16. apr 2017

Ahoj, myslim si, ze kazda matka pozna svoje dieta a vie ASI coho je schopne... Ja za seba, ja by som verila mojmu dietatu, nech sa deje cokolvek... Ja mam 12r dceru a ked bola este v skolke bola obvinena, ze nadava ¨(velmi skaredo)...Dcera sa vola Sandra a v tej triede boli Sandry dve. Bola som z toho zhrozena, lebo u nas doma sa nenadavalo, ale kedze sme boli v obdobi po rozvode kde v rodine otca sa nadavalo casto a aj na mna, bola som b pomykove, ci si to dcera odtial zobrala, alebo co sa deje... Strasne som ju skarhala a ziadala o ospravedlnenie v triede... NO, dcera mi stale tvrdila s placom, ze ona nenadava, nie, ja som verila zhrozenej ucitelke, ktorej to povedali DETI, ona to nepocula pozalovali jej to deti... Na druhy den, sa mi ucitelka ospravedlnila, ze moja SANDRA to nebola, bola to ta druha SANDRA. od toho momentu som si povedala, nikdy viac. Takze pokial tvoj syn tu tiesnovu nevytocil a nie su ziadne dokazy , zeby urobil nieco zle, nechaj to tak a nevysetruj to. Ja by som mu len vysvetlila, ze take veci su trestne, ze to nie je ziadna sranda. Deti su velmi zakerne v dnesnej dobe, takze ja by brala troska s rezervou taketo reci co povedali deti a verila tomu svojmu. a to, ze doma klame, ze si zuby umyl a neumyl. Moja dcera ma zjedenu dobosku a obal s nej na stole a zvalí to na svojho 5r brata 😀, ktory len kuka...aka doboska 😀

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

A riešim to aj preto, že v poznámke sa učiteľka vyhrážala aj riaditeľom a pokarhaním.... ak sa bude niečo podobné opakovať. Toto napísala za 3 roky prvýkrát.

blahowoman
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 sama nevie, ci sa to stalo naozaj. Vies ja nie som za to, ze dieta moze vsetko a rodic ho zachrani, to nie, ale pokial naozaj nic take neurobil, netreba ho hned karhat a vyhrazat sa mu. Potom sa bude citit ukrivdeny a klamat bude stale... je to predsa len chlapec, tí su a vzdy budu vacsi vymyselnici ako dievcata.

pribinak
16. apr 2017

Jedine co by som riesila je ta linka. Ostatne je uplne zbytocne, nafúknuté. Su tie dalsie deti tak velmi dôveryhodne?

Ja by som hľadala spôsob ako zistiť ci ta linka bola fakt vytočená alebo nie. Skúsila by som sa opýtať na linke, alebo tak.

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

@blahowoman Veď toto, materinský inštinkt nepustí, doteraz som si bola vždy istá, či ma malý skúša klamať alebo hovorí pravdu, ja osobne neviem klamať a myslím, že ani naše deti to nemajú po kom zdediť, je to proste na človeku vidieť...

blahowoman
16. apr 2017

@pribinak mas pravdu,,,treba zistit ci to vytocil...ak nie, tak by som to tiez neriesila.
@j.a.n.e.7 jasne, a tie male klamstva...treba upozornit, ze vies o tom, ze nehovori pravdu..napr. tie zuby, ale nekarhat... Ja sa len poviem, rozmysli si co povies, lebo ja na to vzdy pridem... co cert nechce, vzdy na to pridem a potom mi dcera povie, ze som bosorka 😀. ale to su len tie klamstva o zjedení chipsov, dobosiek, povysavani/nepovysavani a pod.

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

Po rozhovore s mamičkou dotknutej spolužiačky som pochopila, že tiesňová linka vytočená nebola a vlastne s tým by nemal byť žiaden problém. Ale je fakt, že som si nevyžiadala ten mobil na nahliadnutie, to by som skôr čakala, že spraví učiteľka, keď už písala tú poznámku... Ak by aj vytočená bola, nedá sa z toho zistiť, kto ju vlastne vytočil.... No nič, určite p. učiteľke povieme, že syn s tým nie je stotožnený a detektor lži si asi necháme na "ťažšie" prípady 🙂

pribinak
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 tak co vlastne riešite? Neexistujúcu kauzu. Ucitelku by som poslala do riti! Ona si ma overiť fakty a az potom volat rodicov, davat poznámky a robit z komára somára.
Teraz by som sa ka vyhrážala riaditeľom. Decko ma traumu, nechce ist do skoly, boji sa vas - ucitelky, ....

Podla toho co pises, zlyhala ucitelka.

tova
16. apr 2017

to je vobec dovolene aby take male deti mali sebou mobil? a to ze si ho vysadila na stolicku a ziadala aby sa priznal, to vies ze takto sa to robi na policii, aj par hodin kym clovek to psychicky nezvladne a prizna sa aj ked nic nezrobil. Svojmu dietatu budem verit stale.. Moje deti mi neklamu lebo aj ked nieco zle zrobia mi povedia a neni z toho velke halo. Mlada namiesto mobilu nech si nosi digitalku na ruke,

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
toskanka
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 A ako si s nim riesila ine veci? Ako pises v uvode, ze si priniesol nieco zo skoly, co mu nepatrilo a klamal? Ake veci to napr. boli? Erarne skolske potreby, alebo co evidentne patrilo inym spoluziakom? Tieto veci potom vratil spat s priznanim, ze ich zobral? Toto mi pride vaznejsie, ako pokus vytocit tiesnovu linku z mobilu spoluziacky.

lucka08099
16. apr 2017

V tomto ako zistit celu prevdu ti velmi neporadim. Napadla mi vsak jedna vec. Dotykove telefony, ak su zablokovane a rozsvieti sa displej, tak je tam hned moznost vytocenia tiesnovej linky. Takze ak aj mal tvoj syn jej telefon, nemusel priamo chciet vytocit tiesnovu linku. Mohlo sa len stat, ze sa dispej rozsvietil a popri tom mozno nieco stlacil a cele sa to nafuklo ze uz vytacal tiesnovu linku. Nevravim ze to tak muselo byt, ale je tu aj taka moznost

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

@toskanka No bolo to od magnetiek z tabule, kľúčov či zámkov a iných drobných vecí v prvom ročníku až po jednu hodnotnejšiu elektronickú vec, ktorú vraj našiel v učebni informatiky (to bolo ale len pred pár dňami) a okamžite sme to vrátili do školy ako som to zistila, pričom mne tvrdil, že p. učiteľka (nie triedna) mu to dovolila si nechať, čo sa mi samozrejme nezdalo a až keď sme šli za ňou, tak mi na schodoch povedal, že to nikomu nepovedal.... čiže sa priznal tesne pred "odhalením".

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

@tova Tak to ma hneď prvé napadlo, že ak by deti nenosili do školy mobil, nemuseli by byť takéto problémy. Náš syn ho nemá a ani tak skoro mať nebude, kým to fakt nebude nutné. Samozrejme ho to láka, je v tom veľmi šikovný, vie nájsť také funkcie čo ja ani neviem na čo sú...

toskanka
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 Neuvazujes nad navstevou detskeho psychologa? Ze co na jeho spravanie odbornik?

bosoriak
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 Mna by zaujimalo cosi ovela dolezitejsie: CO ROBI 9 ROCNE DIETA V SKOLE S DOTYKOVYM TELEFONOM??

K tvojmu synovi len tolko, ze mas co si chcela. Chcela si priznanie, tak ti ho dal. 🙂 Vies co mas robit, ja na tvojom mieste sa ospravedlnim, poviem mu, ze si to urobila zo zlosti z toho, co klamal v minulosti. A nech ti povie pravdu. A co povie, s tym operuj ako s pravdou, kym sa nepreukaze opak. Nic vazne sa nestalo, nikto nie je zraneny, nikto neprisiel k majetkovej ujme, takze zas to netreba tak hrozne rozmazavat. 🙂

A klud a nohy v teple, kazdy rodic robi chyby, robime ich vsetci. Chyby su na to, aby sa z nich clovek poucil a ukazal dietatu, co sa da robit.

Drzim palce.

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

@persica Čo myslíš, že by si nerobila? Myslíš to, že učiteľke povieme, že máme k tomu obvineniu výhrady? Práve preto nebudem vypisovať litánie do žiackej (aby si to nemohol syn prečítať), ale poviem jej to osobne bez prítomnosti syna.

pribinak
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 Ach take suveníry ako magnety a ine drobnosti, ze si zoberie, to nemozes brat ako krádež
Deti si bezne berú to co sa im paci a co akoze nutne potrebuju
To nie je krádež, o tom treba rozpravat sa a netreba robit z toho velku vec
U nas v MS bolo take dieta, ucitelka to normalne vysvetlila matke, ze netreba dieta trestať sní tobit z toho halooo

bosoriak
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 Jo a k tvojej otazke z nadpisu: nezistis, co sa stalo. Po tolkych dnoch uz ani "svedkovia" nebudu tusit, co sa vlastne stalo. Ja by som mu verila, co ine mas robit? Kto iny ma verit svojmu dietatu, nez rodic?

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

Kočky, ďakujem, že ste si našli čas aj na cudzie problémy v tento sviatočný čas, potrebovala som "rozšíriť" obzor a to sa vám podarilo, vnukli ste mi nové myšlienky ako sa k celej veci postaviť. Ďakujem moc a želám vám krásny nedeľný večer.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ullala
16. apr 2017

Dokopy sa nic nestalo, ale riesite to ako keby ju okradol. Chudak chalan.

j.a.n.e.7
autor
16. apr 2017

@toskanka Ak sa to bude opakovať, určite to zvážim, ide predsa o jeho dobro....

margotka33
16. apr 2017

@j.a.n.e.7 nuz prilis to komplikujes.. mala si ho vypocut, pripadne dat nejaky prijatelny trest.. Maly je uz taky zdeptany, ze od neho sa pravdu uz nedozvies.. Ja si spomynam na takyto incident s mojim susedom.. Tiez sme mali 10...Chalan ma vyprovokoval.. Pourazal mna a mojich rodicom.. Ja som mu neostala nic dlzna... On rychlo volal svojej mame ta mojmu otcovi.. Otec vecer prisiel a komfrontoval ma pred susedou... Ta svojho synacika ani nezavolala a cely cas sa usmievala.. Ja som sa musela ospravedlnit a doma som este dostala dve facky.. Vysla som z toho najhorsie.. Nikoho nezaujimalo, ze on zacal prvy a vyprovokoval ma... Otec mi samozrejme neveril, lebo potom by si musel priznat, ze on sam urobil chybu.. A mam este jeden zazitok z tychto cias v skole.. Kedy mi nikto neveril iba moja mama.. Klasicky den v skole.. Tv, necvicila som.. Po telocviku mala byt matika a pisomka.. Tasky sme si nechavali zamknute v triede a kluce od triedy mal predsednik 🙂. Ja som si chcela nieco vziat z tasky tak som si z dovolenim sla zobrat klucik od triedy do chlapcenskej satne.. O 10 min. som ho tam vratila. Telocvik skoncil a mala byt pisomka z matiky.. Klucika nebolo.. Trieda zamknuta.. Ja som sa samozrejme priznala, ze som bola v triede ale klucik som vratila.. Triedna mi neverila, vlasne nikto.. Naco by som si sla pytat dovolenie, keby som ho chcela zahodit, alebo nepisat pisomku.. Proste by som ho zobrala zahodila a neriesila.. Jedine mamina doma mi uverila.. Davno som na tu prihodu zabudla.. Vynorila sa mi az teraz ked to tu citam.. Ani tie druhe deti nemusia byt take svate a dokonale.. Mozno klamu oni a dobre sa na tom bavia.. A ty sa uz pravdy nedopatras.. Mozno o par rokov, ked uz na tom nebude zalezat..