Introverti a verejné vystupovanie
Ahojte,
Potrebovala by som nejaké rady najmä od introvertov, ako sa najefektívnejšie zbavím trémy pri prezentácii, alebo inom verejnom vystupovaní. Ja ako introvertka to neznášam a vždy mám aj dni predtým veľký stres a aj počas toho a neviem sa toho zbaviť. Moja práca si vyžaduje vystupovanie a prezentácie pred kolegami minimálne 3x za pólroka. Prácu mám rada, baví ma a určite by som ju nechcela ukončiť, ale takýto stres mi vôbec nerobí dobre.
Prosím, budem rada za všetky tipy a triky, ktoré máte odskúšané a fungujú pre vás 😊
@annie90 Ja nie som typicky introvert, ale tiez som mavala velmi velky stres z prezentacii a aj z vyuky, ucim na VS. Aj sa mi hlas triasol niekedy. Za mna mozem povedat, ze pomohol asi len cas. Ked uz som stala pred ludmi stodvadsiaty krat, tak uz to proste taky stres nebol.
Poznám to, ja som nemal rád prezentáciu ani v škole pred spolužiakmi. Neviem či by bola nejaká rada, keď už budeš mať pred, aj tak príde na teba stres. Ak máš rada svoju prácu, tak proste musíš nabrať nejak odvahu a potom zase byť vo svojej komfortnej zóne.
Mám to podobné. Pri prezentovaní mi začne biť extrémne rýchlo srdce, pulz kľudne aj 120bpm, zle sa mi pri tom dýcha a mám zastrený hlas. Riešil som to aj s mojou psychiatričkou a predpísala mi Atarax. Je to síce antihistaminikum ale na to rýchle bitie srdca to trochu pomohlo.
@annie90 mne pomohla jedna psychologická finta, ani neviem, kto mi to poradil. Treba sa prestať sústrediť na seba, ale preniesť pozornosť na informáciu, ktorú ideš odovzdať - lebo o tú informáciu ide, nie o teba, (toto je kľúčové ) môžeš sa uvoľniť, že ty si len sprostredkovateľ, posol, klebetnik - vieš niečo, o čom ideš poinformovat.
Čo sa týka výzoru, odosobni sa, každý sme nejaký.
A aby sa telo dokázalo vyrovnať so stresom (s tým prejavom), treba sa vyspať, najesť, napiť, osprchovať sa, pekne sa obliecť, namaľovať... Aby tvoje telo nestresovali ešte aj tieto základné veci.
A samozrejme, čím viac prejavov, tým väčšia prax.
Držím palce.
Su na to rozne kurzy, workshopy alebo seminare, ako sa naucit odburat tremu, prezentacne zrucnosti a pod. Vedia pomoct.
Mne najviac pomohlo to, keď som sa stala ,,majstrom v téme”, ktorú som prezentovala. Vedela som všetko odpredu odzadu o danej téme. Teraz nemyslím text prezentácie, to nikdy. Ale mala som o téme poznatky na takej úrovni, že aj keby ma vyviedli z miery, tak jednoducho viem pokračovať a hovoriť o tom aj bez prezentácie. Potom som nebola v takom strese, dokonca som dostala pochvalu ako dobre a sebavedomo prezentujem, pritom ruky som mala spotené až po lakte pomaly 😃
Byt dobre pripravena a natrenovat si co budes hovorit, nemyslim naucit sa naspamat, ale dobre vediet o com a ake pripadne otazky mozu padnut, aby ta to nezaskocilo. Ja som si prve prezentacie zvykla doma vyskusat, musela som kvoli casovemu limitu, pretoze ja by som inak nestihala tak aby som vedela ci nieco vyhodit a tak. Ale pozor, nikdy sa to neuc naspamat, lebo vtedy ak nieco zabudnes, skoncila si…Je fajn vybrat si v publiku niekoho, kto pozorne pocuva a hovorit to akoby jemu, samozrejme nie pritom nanho neustale cumiet, ale akoby sa sustredit na jedneho cloveka namiesto plnej saly. Ja mam este velmi rada prechadzat sa pri prednasani, neznasam stat na mieste. Nie tam zbesilo behat, ale proste nebyt staticka, je to ovela prirodzenejsie a menej stresujuce podla mna. No a potom - prax. Kazdou dalsou prednaskou je clovek zvycajne lepsi a lepsi a tym menej v strese, lebo uz vies reagovat aj na nepredvidane okolnosti, technicke poruchy, zavahania, blbe obecenstvo..,drzim palce.
@annie90 skus v praci poziadat o trening/skolenie ako prezentovat. Nacvicis tam, a potom uz len zopakujes.
Potrebuje to len cvik, a vystavovat sa tomu.
@annie90 ja som sa naucila predstierat, ze som extrovert v praci. Je to ako rola, ktoru zahram a potom vypnem. Urobim co treba, pridem domov, vypinam tel. Je to vycerpavajuce, ale ja si to kompenzujem tichom a samotou vecer a cez vikendy.
Ja neviem môj syn je od malička introvert ale poriadny 😁ale čo študuje ho extrémne baví a každý polrok si musí obhájiť prácu a veru nemá ani stres a to pred komisiou a je úplne v pohode. To co robí ho baví a je v tom dobrý tak zdvihlo mu aj sebavedomie.
Ďakujem všetkým za rady, vyskúšam ich postupne a uvidím, ktorá bude pri mne najviac fungovať😊
Za prvé si treba ujasniť prečo máš trému. Tréma nevyplýva z toho či si introvertom alebo extrovert,ale z toho ake máš sebavedomie, ako ovládača danú problematiku, s ktorou vystupujes a pod. Extroverti mávajú tiež trémy a introvertom poznám xy a nemusia mať žiadnu. To s tým absolútne nesúvisí.
A kurz ako sa rozpravat s rodinou nepotrebujes? A kamaratmi, znamymi, na uradoch, s lekarmi? Za mna 100x horsie rozpravat svoje osobne veci niekomu nez nejakych par holych faktov zreprodukovat.
čas a trening, predtym sa odreagovat vzdy ako sa da, nemysliet na to..
Za prvé si treba ujasniť prečo máš trému. Tréma nevyplýva z toho či si introvertom alebo extrovert,ale z toho ake máš sebavedomie, ako ovládača danú problematiku, s ktorou vystupujes a pod. Extroverti mávajú tiež trémy a introvertom poznám xy a nemusia mať žiadnu. To s tým absolútne nesúvisí.
@barbie2023 ja mám trému z veľmi jednoduchého dôvodu, ktorý priamo súvisí s mojim introvertizmom a to je ten, že sa cítim veľmi nepríjemne keď som stredobodom pozornosti, čo pri prezentácii som (+ necítim sa komfortne pri väčších skupinách ľudí, ktorých nepoznám). Sebavedomie mám podľa mňa také normálne, v problematike ktorú prezentujem sa vždy dobre vyznám. Takže tam je skôr ten ľudský a spoločenský faktor.
A kurz ako sa rozpravat s rodinou nepotrebujes? A kamaratmi, znamymi, na uradoch, s lekarmi? Za mna 100x horsie rozpravat svoje osobne veci niekomu nez nejakych par holych faktov zreprodukovat.
@leidin ako som napísala vyššie ide hlavne o to, že sa cítim veľmi nekomfortne ako stredobod pozornosti v skupinke viacerých ľudí, ktorých nepoznám. A keď sme už pri tých lekároch a na úrade, aj z toho mám stres, vždy sa musím na to pripraviť.
@barbie2023 ja mám trému z veľmi jednoduchého dôvodu, ktorý priamo súvisí s mojim introvertizmom a to je ten, že sa cítim veľmi nepríjemne keď som stredobodom pozornosti, čo pri prezentácii som (+ necítim sa komfortne pri väčších skupinách ľudí, ktorých nepoznám). Sebavedomie mám podľa mňa také normálne, v problematike ktorú prezentujem sa vždy dobre vyznám. Takže tam je skôr ten ľudský a spoločenský faktor.
@annie90 ja to mám tiež a mám priam úzkosť keď sa mám len predstaviť. Ale žiaľ , sú situácie keď musíme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a prezentovať sa. Takže len predýchať a opakovať si ,že ta to nezabije 😆 ale posilní.. neviem , mne v živote nič nepomohlo. Zmierni to len dôsledná príprava na to čo budes hovoriť , prip nejaké otázky čo ti môžu k tomu dať, pekne oblečenie,v ktorom sa cítiš dobre a pekne je tiež dôležité a vidina nejakej odmeny,ktorú si po tom doprajes.
Ďakujem všetkým za rady, vyskúšam ich postupne a uvidím, ktorá bude pri mne najviac fungovať😊
@annie90 som introvert, ktorý vie geniálne zahrať extroverta. A pomohlo mi, že ma rodičia dali na základnú umeleckú školu odbor bábkové divadlo. Nuž a tam sa vyučujúca rozhodla, že vraj sa skvele hodím na uvadzacku. Takže introvert stal pred divákmi a musel s nimi komunikovať.🤣🤣🤣🤣najlepšia škola pre introvert a.

@annie90 pomáha keď je ti úplne jedno čo si o tebe pomyslia, dokonca keď vopred počítaš s tým že to dopadne katastrofálne