Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

lucinocka12
30. okt 2013

ahojte, idem sa poradit..objavil sa my pri liecbe roac..ekzem ruky mam cele posypane vyrazkamy, to by ani nestvalo, mam uz na to krem, ale zacal ma boliet chrbat, ze vraj od tych liekov... doktorka povedala ze ked sa to bude zhorsovat musime ukoncit liecu...mam z toho nervi. konecne som sa dopracovala k tomu ze sa zbavim vyrazok, a teraz toto. je to nepridemna az paliva bolest, neviem ci ma bolia svaly alebo kosti. Mali ste ten problem? hej a este lekarka my povedala ze za cely cas co lieci ludi mala len dve take pripady bolesti . Ako to u vas dopadlo..

karinne
30. okt 2013

@lucinocka12 Ja mám taktiež veľké bolesti chrbtice a pri mojej skolióze je to neznesiteľná bolesť. A tiež niekedy neviem či ma bolia kosti alebo svaly, totižto na telesnej mám s tým veľké problémy pri atletike a aj do posilky som musela kvôli tomu prestať chodiť, lebo som absolútne nič nevládala. Hlavne nemaj nervy, ja som tiež s tých liekov výbušná a niekedy mi to je až ľúto, ak na niekoho bezdôvodne vyletím. Je to ťažké sa ovládnuť. Ako dlho už užívaš roacuttane ?

kdy
31. okt 2013

@lucinocka12 taky se mi dělal exém na rukách (v posledních 2 měsících léčby) a záda mě také bolela, ale dalo se to snést

nicci254
1. nov 2013

ludia, myslim ze si staci precitat metrovy pribalovy letak a hned vam dopnu tie vedlajsie priznaky..myslim ze pri takomto silnom lieku by mala byt samozrejmost si ten letak prestudovat, vsetko co tu opisujete od bolesti chrbta az po ekzemy spadaju pod vedlajsie ucinky

lucinocka12
1. nov 2013

@karinne no zatial sa to da vydrzat, ale beriem ho len druhy mesic a uz bolesti a ekzem, no do konca je este daleko, preto sa bojim ci to budem mohla dokoncit. tak hadam sa to az tak nezhorsi.

lucinocka12
1. nov 2013

@nicci254 no si mudra moja, jasne ze mam pribalovy letak prestudovany cely, ale pri tych bolestiach nieje nic napisane o tom, co postupuje dalej ked zacnu bolesti, len ze treba obmedzovat namahanie atd. len som chcela vedieť co robili ostatni ked mali take problemy. dakujem za pomocnu odpoved

kdy
1. nov 2013

@nicci254 myslím, že si každý leták přečetl a s vedlejšími účinky se tak seznámil, ale myslím, že to není úplně k užitku,, přináší to jen další stres. 90 ˇ% vedlejších účinků se tě nebude vůbec týkat.

nicci254
1. nov 2013

@lucinocka12 lenze na taketo odpovede je lekar 😉 ten najlepsie vie co s tym preto ak mas silne bolesti urcite treba s tym zajst za lekarom lebo tu nic neporiesis

pa3kkk
1. nov 2013

čaute som chorý tak som začal brat antibiotiká (ciprofloxacin) a paralen achcem sa spýtať ci sa mi môže zhoršiť pleť lebo mam taky pocit ze sa mi mierne zhoršila.
Som 2 mesiace po dobrati roacc.
Ďakujem za odpovede

dominika_144
2. nov 2013

Vedel by mi niekto ešte poradiť ako to je s alkohol a cigaretemi ? či to škodi moc na to alebo nie ? dakujem 🙂

sypac077
2. nov 2013

@pa3kkk nemali by

sypac077
2. nov 2013

@dominika_144 radšej pri roaccu nepi a s cigaretami to radšej tiež nepreháňaj (ak fajčíš), jednak to ide do peňazí a jednak je to nezdravé

dominika_144
2. nov 2013

@sypac077 no šak nepijem často len idem na oslavu tak preto sa pýtam ... a fajčiť fajčim tak preto sa pýtam

langys
2. nov 2013

Brala som Roaccutane takmer rok, po dobratí to bolo OK,ale odvtedy prešli dva roky a celý problém je naspäť a dokonca akné je ešte horšie ako pred liečbou ☹ takže strata času,peňazí, nervov a všetkého....

langys
2. nov 2013

@slnecko3 Ahoj 🙂 mám podobný problém,rok som brala roaccutane,ale je to už dva roky a odvtedy mam akné znova nazad ☹ dokrotka mi znovu chce predpisat tie hnusne tabletky,ale nechce to vsetko prežívať znovu....más osobne skúsenosti s liečbou vlastnou krvou? ako dlho liečba trva a boli to? vdaka za odpoved 🙂

nicci254
2. nov 2013

ja som rok a pol po liecbe, teraz pouzivam dalacin t a celkom dobre mi to lieci obcasne akne..neuvazovala si o nejakom lokalnom antibiotiku? pred tym ako by si zacala dalsiu liecbu

sypac077
2. nov 2013

@dominika_144 tak v tom prípade maximálne 1-2 poháry vína, prípadne piva 😀 tvrdé radšej nepi, roacc dosť zaťažuje pečen a alkohol to isté....

k fajčeniu- fajčenie by samostatne o sebe nemalo byť nejaký problém (ani pri roaccu), ale ako som spomínal je to blbý zlozvyk, ktorý ide do peňazí a zdravie to neskôr fajčiarovi taktiež spočíta... cigarety negatívne ovplyvňujú aj kožu, kedže odbúravajú vitamín C(fajčiari by mali vraj denne prijímať cca 1 g Cečka aj viac/podľa toho koľko spotrebujú cigariet) a práve vitamín C pôsobí napríklad na tvorbu kolagénu, ktorý urýcľuje proces hojenia a taktiež pôsobí na pružnosť ciev a kože, preto sa u fajčiačov skôr vyskutujú aj vrásky/cievky/pigmentové škvrny a podobne... Takže, ak si s fajčením začala len nedávno, skús s tým skončiť, lebo neskôr to môže byť zložitejšie 🙂

karinne
3. nov 2013

@lucinocka12 ja to beriem už asi 2 a pol mesiaca, tiež mám také fľaky na rukách a suché ekzémy, ale natieram si to hydratačným krémom, takže je to už lepšie, len mám strach či mi tam tie biele fľaky neostanú

lucinocka12
4. nov 2013

@karinne ja som sla radsej k lekarke, je to reakcia na lieky, dala my krem locoid, a uz je to lepsie....

michalkkk
8. nov 2013

@sypac077 ahoj...prednedavnom si spominal aj liecbu B5 tak som sa rozhodol ze to vyskusakm objednal som si 2balenia po 250 tabliet 500mg pantothenic acid ..malo by to vystacit tak na mesiac ak budem brat davky 10g zo zaciatku samozrejme pojdem s mensimi davkami...dam vediet ci mi zabralo...dost som o tom cital takze mam v tom celkom dost velku nadej dufam ze mi toto konecne pomoze

sypac077
9. nov 2013

@michalkkk ahoj, áno spomínal, akú značku si si objednal? a odkiaľ z británie alebo z USA?

michalkkk
10. nov 2013

a
@sypac077 ahoj objednal som si tuto znacku bolo na nu mnoho pozitivnych ohlasov tak uvidim...ale z ebayu http://www.amazon.com/Foods-Pantothenic-Acid-50...

sypac077
10. nov 2013

ok Now foods je kvalitná značka, takže dobrý výber 🙂

ivka67
11. nov 2013

Ahojte, som tu nová a dlho dlho som čítala túto diskusiu(ešte som ju nedočítala:D ) a chcem len napísať, že ODO DNEŠKA t. j. 11.11. 2013 sa dávam na dlhý boj proti tomu hnusnému akné. Ja som taký prípad, čo sa s tým trápi od 14tich rokov (teraz mám 22) a stále sa to vraátilo,inokedy som mala pleť ako detskú prdelku ,ale v poslednej dobe to išlo dolu vodou zmenila som kožného a dostala som sa k doktorke-žene, ktorá mi poradila aknenormin. Veľa som o ňom čítala a nikdy by ma nenapadlo, že ja si to dám predpísať( som viac menej odporca takýchto zásahov do tela), ale už je to otras. Už sa mi robia tie také podkožne vyrážky , hnisavé, cystické ...Hlavne čelo a LÍCA- tie som nikdy nemala vyhádzané.

Tak som si dala prvú tabletku a liečba má trvať 32 týždňov(pôvodne to malo byť 26,ale najprv sme to spravili s dr. tak, že vyskúšame ako to bude na mňa pôsobiť a potom zýšime dávku) Vážim 73 kg a beriem 40mg dvakrát za deň(dr. mi chcela dať 50).

Zaujímalo by ma hlavne aké krémy a make up používate pri takej suchej koži- ja som si kúpila od biodermy sensibio Hydra krém-ten je priamo určený pri liečbe roaccutanom a jelení loj.. Zatiaľ niesom "suchá" :D ,ale časom to ževraj príde.

Tak sk sa tu nájdu dobré duše,ktoré tieto lieky berú a chcú pokecať budem veľmi rada🙂

domdaa
12. nov 2013

Ahojte. Čítala som si nejakú časť konverzácie (celá sa naozaj nedá) a chcem sa opýtať: Ja už skúsenosti s roaccutanom mám. Brala som ho 2 roky dozadu cca pol roka. Lenže akné sa mi znova vrátilo a bola mi doporučená znova liečba roaccutanom. 😒 Vraj táto bude už kratšia. Ja som mala len suché pery a stále som musela piť... Ale k veci, chcem sa spýtať báb, ktoré to už užívali druhý krát, či im to pomohlo a akné sa znova nevrátilo... Ja už som z toho na nervy a zúfala. Vyskúšala som možné nemožné a jediné, čo mi pomohlo, bol Roaccutan. Dúfala som, že nebudem patriť medzi tie "vyvolené", ktoré budú musieť liečbu opakovať, ale ak to zaberie, podstúpim to znova. Dámy, pomohlo Vám to? Ďakujem 🙂

ali12377
21. nov 2013

@domdaa citujem z letáčika roaccutanu:

Dávkovanie: Terapeutická odpoveď na liek Roaccutane a jeho nežiaduce účinky závisia od veľkosti podanej dávky a líšia sa u jednotlivých pacientov. To si vyžaduje individuálnu úpravu dávkovania počas liečby. Liečba liekom Roaccutane sa začína dávkou 0.5 mg/kg denne.
U väčšiny pacientov sa dávka prípravku pohybuje medzi 0,5 a 1,0 mg/kg denne. Pacienti s ťažkou formou akné alebo postihnutím trupu si môžu vyžadovať vyššie denné dávky až 2 mg/kg.
Zistilo sa, že kumulatívna liečebná dávka 120 mg/kg zvyšuje počet remisií a znižuje výskyt relapsov ochorenia. Z toho dôvodu sa dĺžka liečby u jednotlivých pacientov líši v závislosti od veľkosti dennej dávky. Kompletná remisia akné sa často dosiahne liečebným cyklom v dĺžke 16-24 týždňov. U pacientov so závažnou intoleranciou odporúčanej dávky sa odporúča pokračovať nižšou dávkou počas primerane dlhšieho obdobia.
U väčšiny pacientov dôjde k úplnému vymiznutiu akné po jedinej liečebnej kúre. Ak dôjde k jednoznačnému relapsu ochorenia, liečebná kúra liekom Roaccutane sa opakuje v rovnakej dennej a kumulatívnej liečebnej dávke ako počas predchádzajúcej kúry. Vzhľadom na to, že k viditeľnému zlepšeniu ochorenia môže dôjsť až v priebehu 8 týždňov po ukončení liečby, opakovaná liečba by sa nemala zahájiť pred uplynutím tohto obdobia.

Z toho usudzujem, že tvoja lekárka a väčšina lekárov, ktorí tento liek predpisujú, nemajú ani páru á o tom, akým spôsobom účinkuje liek roaccutane. .. A potom sa čudujete, že máte relaps....
Nemám čo viac k tomu dodať 🙂

elliem4
22. nov 2013

@ali12377 ja usudzujem z tvojho komentáru že o ty tom tiež nemáš ani páru. To čo si tu skopírovala je len príbalový leták od výrobcu. Ak by si ho stačilo prečítať, riadiť sa ním a dávkovať si lieky presne podľa neho, boli by sme lekármi všetci 🙂 . Kožní lekári majú množstvá seminárov, školení atď. ako liečiť pacientov týmto liekom , ako postupovať, ako dávkovať a podobne. Okrem toho sú pri liečbe isotretinoínom ešte mnohé iné aspekty, podľa kt. lekár stanoví dávkovanie - veľmi dôležitým je krvný obraz. Nie všetkým je možné stanovovať rovnaké dávky. U každého je to individuálne, každý ma iný typ pleti, stupen postihnutia tváre akne, každy organizmus liečbu znáša inak. A to že sa akné vráti, je takisto idividuálne, niekomu postačia nižšie dávky, a akné sa mu nikdy nevráti a niekto môže brať maximálne dávky a po čase sa mu to opäť vráti. Lekár je tu nato aby celú liečbu monitoroval poďla momentálneho stavu pacienta a takisto aj upravoval dávky, hlavne lekár s tým už má skúsenosti a vie ako postupovať. Takže to že by každý mal brať dávky presne podľa toho čo si tu skopírovala nieje pravda. Nevravím, že neexistujú lekári, kt. možno o tom nemajú ani páru, ale určite to nieje vačšina.

ali12377
22. nov 2013

@elliem4 Ďakujem, že si ma oboznámila, že nemám ani páru o tom 🙂 aj to je názor, beriem!
Viem veľmi dobre, že počas liečby sa pravidelne berie krv a to kontrétne okrek KO, hepatálky, lipidový profil a podľa potreby aj ďalšie,,,, avšak zdôraznujem ešte raz,,, počas liečby je dôležitá KUMULATÍVNA dávka liečby, to som chcela tým dlhým príspevkom prízvučiť 🙂

elliem4
22. nov 2013

áno, celé to spočíva v kumulatívnej dávke, ale na jej výpočet existuje viacero spôsobov kt. majú lekári zaužívané, nielen to čo udáva príbalový leták, ale nie vždy je nevyhnutná, dosť to závisí od závažnosti stavu akné. Chcela som tým povedať že podľa mňa väčšina lekárov vie čo robí, a to že sa to vráti je veľmi individuálne 🙂

ali12377
22. nov 2013

@elliem4 čítam priebežne túto diskusiu,,, a viac ako polovica tých ktorý roaccutane užívali a vrátilo sa im akné vybrali kumulatívnu dávku 120mg/kg,,,, brali menšie dávky, v čom nie je problém,,,, ale menšie dávky je potrebné brať počas dlhšieho obdobia... a táto podmienka sa väčšinou nenaplní,,,, lebo v domienke, že akné je preč, tak roaccutane sa môže vysadiť aj napriek tomu že nedosiahli kumulatívnu dávkua ani 100mg/kg.

myslím, že si vôbec nerozumieme