Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

mborlova
8. okt 2012

Ahoj všem, hlásí se jedna nová mamina 🙂 22.9. se nám narodila Terezka (3.180 g a 49 cm). Je mi 37 a mám ještě 11letýho syna. A musím se přiznat, že i když jsem strašně šťastná, že malou máme, tak se mi nějak nedaří vžít se do role mámy na mateřský. Až se za to občas stydím. Je to tím, že už jsem si zvykla na pohodový život - kluk už je víceméně samostatný, v práci fajn lidi, doma pohoda atd. A teď si připadám jak odříznutá od světa. Tak doufám, že se tady z toho aspoň vykecám 🙂

lubka72
8. okt 2012

@bihan Och bože a ty máš nejaké deti? Ja mám čerstvých 40, troch synov, a kľudne niekedy cítim, že by som ešte bábo zvládla, lebo to je to najkrašie, čo môže žena zažiť a že nie je vo vyššom veku trpezlivosť? Prosím ťa, keď vidím nejaké 25 - 30 ročné maminy, ako sú nervózne, ako na deti vrieskajú, ťahajú s nimi, tak ja si pripadám ako tá najtrpezlivejšia žena na svete. A možno teraz som aj ja trpezlivejšia ako to bolo napr. pred 10 rokmi, lebo vidím hodnoty už v niečom inom.

lubka72
8. okt 2012

@mborlova Neboj sa to ťa prejde prvými úsmevmi tvojej dcérky...... 🙂

odrik
8. okt 2012

@lubka72
Veľmi pekne si to napísala 🙂! Ja budem mat 40 v januári, mám jedného 12 ročného synáčika 🙂, ktorý sa nám narodil po 5 rokoch manželstva, potom sa nám dlho nedarilo, ak sa podarilo, potratila som. No a stále mám neuveriteľnú túžbu po druhom dieťatku. Strašne by som si to vedela užiť 🙂!
Držim všetkým maminkám v tomto krásnom veku palčeky a tichúčko im závidím 🙂!

lubka72
8. okt 2012

@odrik Krásne si to vystihla UŽIŤ si to..... Ja si to užívam, tretieho syna som mala ako 36 ročná, a toto bábo som si hádam najviac užívala a užívam.......Minule mi jedna známa mimochodom rovesníčka na moju otázku, či by nechcela druhé, povedala, daj pokoj ja si chcem už iba užívať.... a ja pozerám na ňu, veď ja si to užívam keď ich mám všetkých doma, akonáhle zostanem dve hodiny doma sama, už len chodím z okna do okna, kedy niekto príde. Ale každý vníma užívanie si inak..... Prajem ti, aby sa ti túžba čo najskôr splnila. 🙂
A mimochodom staršie maminy, nemajú kedy stárnuť, vidíš moje rovesníčky už sedia niekde na víne, a ja behám po vonku na kolobežke, či píšeme úlohy.....

odrik
8. okt 2012

@lubka72
Si poklad 🙂, ďakujeeeeem!!! A ja Ti to srdiečka želám ešte krásne a dlhé užívanie 🙂!!!

jakelina
8. okt 2012

@lubka72 já jsem na tom stejně, mám čtyři syny a poslední se narodil skoro před čtyřicítkou. Nejstarší už jezdí na dva týdny na koleje a taky se mi zdá, že je nás doma málo, když odjede.

lubka72
8. okt 2012

@jakelina Joj, tak si na tom lepšie, máš až štyroch, to si fakt kráľovná 😉 .... Ja mám 15 r, 9 r., a 4 ročky, stále až do dôchodku sa mi tu budú striedať pubertiaci, teraz najstarší o pár rôčkov prostredný........atď., takže žiadna nuda....

hanula11
8. okt 2012

@mborlova Terezka za chvilku povyroste a uvidíš, že se to spraví a bude líp 😉 🙂 .
Pak budeš ráda, jakou máte princeznu. Do práce se časem vrátíš a klídek snad časem taky ještě někdy bude (aspoň já v to doufám 😀 ) 😵 .
@lubka72, napsalas to hezky, já si taky užívám, i manžel a babičky s dědečkem. Ještě před pěti lety nikdo z nich nevěděl, jak si ještě užije s malým cvrčkem a teď by neměnili 😉 😵 .

odrik
8. okt 2012

@jakelina
@lubka72
@hanula11
Babulky, netrápte ma 🙂! Čo sa ja s tým jedným možem s Vami rovnať 🙂?! Nooo, ale má len 12, ja o chvíľu 40, tak si ho ešte snáď užijem 🙂!

jakelina
8. okt 2012

@odrik to víš že ano, vždyť se ještě může zadařit 😉

odrik
8. okt 2012

@jakelina
🙂 🙂 🙂 pravdu vravíš, báááárs si ešte mladá 🙂!

jakelina
8. okt 2012

@odrik 😀 😀 😀 já stará raketa 😀 😀

hanula11
8. okt 2012

@jakelina now comment (neumím anglicky tak sorry za chyby 😀 ), nejstarší babuše jsem tu určo já 😝 😅

odrik
8. okt 2012

@jakelina
Nie sme síce najmladšie, ale stále kráááásne 🙂! Ako vraví moj syn: "Maminka, Ty si stále rovnako krásna, len Ti to už trošku dlhšie trvá 🙂".

jakelina
8. okt 2012

Já svůj vzhled nekomentuju, snad to není nejhorší, ale žádná sláva to není. 😀 😀 😀 😀

lubka72
8. okt 2012

@odrik neboj, možno sa ešte zadarí a to bude radosti a potešenia 🙂

odrik
8. okt 2012

@lubka72
Ďakujem mooooooc 🙂!

bodka70
8. okt 2012

@odrik , jasne že ešte je veľká šanca. 🙂
Ja ani neviem ako som otehotnela v 41.rokoch a to náš intímny život s mužom nebol v poslednom čase bohvieaký, plodným dňom sme sa vyhýbali, používali ochranu, lekár mi po dvoch cisárskych rezoch a 2.potratoch vravel, že už dieťa ani mať nemôžem (plod sa vždy uchytil v rane po sekcii) ...a napriek tomu prišiel malý zázrak... 😉
čo má prísť to príde, ak je nám súdené mať ďalšie dieťa, kdesi vo vesmíre na nás čaká 😉

odrik
8. okt 2012

@bodka70
Ďakujem za krásne slová 🙂!!! Takýto zázrak by ma neskutočne potešil 🙂! A Vám prajem s malým zázrakom veľa radosti!!!

odrik
8. okt 2012

@bodka70
Fotečky sú nadherné 🙂!!!

dommonvoj
8. okt 2012

Já jsem šla do práce,když malá měla 4 a půl měsíce,a to jsem jezdila domů jí ještě kojit,nechtěla pít z flašky.Dneska vůbec nechápu,jak jsem to mohla všechno ustát.Ale pro ty naše prďolky zvládnem i hory přenášet.Dneska už jsme tak naprogramovaní,že je to až k nevíře.S manželem se střídáme v hlídání a Domče ani nevadí,že jeden z nás odchází.Vždycky jí řeknem,kdo je s ní doma ,ona si zakřičí jupííííí,a pohoda.Není ani k jednomu fixovaná natolik,že by brečela,když odchází.To spíš já, mám někdy pocit,že jsem měla s ní zůstat déle doma,ale na ní nevidím nic,co by jí nějak poznamenalo,že jsem šla tak brzo do práce. 🙂

mborlova
9. okt 2012

@hanula11
@lubka72 děkuju vám za podporu, taky doufám, že až bude Terka větší, že se všechno srovná 🙂

mborlova
9. okt 2012

Nevím, jak jste na tom vy ostatní, ale můj starší syn (11 let) je sice z Terezky nadšený, že má konečně sourozence, ale nějak hůř nese, že už mě nemá pořád "za zadkem". Problém je v tom, že od 1. třídy jsem ho vozila do školy i ze školy, protože chodí do školy kousek od mé práce, takže jsme byli pořád spolu. Navíc to není zrovna ten typ,co by byl rád, že nemá mamču v dosahu. Teď jezdí s manželem a každý ráno vypadá, že jede přinejmenším na severní pól a aspoň tak na půl roku. No a jelikož i já jsem na něj dost upnutá (což se doufám taky změní, když už mám ty děti dvě 🙂 ), tak to nějak špatně snáším. Asi to dělají i rozhozený hormony v šestinedělí,ale kluk mi to moc neulehčuje.

dommonvoj
10. okt 2012

To se všecko srovná,možná,že syn tak reaguje na situaci ,že aniž by sis to třeba uvědomovala pozoruje na tobě,že jsi z toho trošku špatná.Já mám 22 letého syna a ten se mě každý den ptá jak je ti?Oni ti kluci jsou více vázáni s mámama,podle mě bych se mu snažila dodat více kuráže,nedat mu ani trochu najevo,že jsi smutná,že jede do školy s tátou a né s tebou.Mohl by si časem vydedukovat,že kdyby jste neměli malou,furt by jsi byla šťastná. Je to boj s těma našima dětičkama.Kolikrát si ani neuvědomujeme jak ty děti vnímají atmosféru kolem sebe.

hanula11
15. okt 2012

Tak zase trochu nakukuju 😉 .
U nás je teď docela veselo. Zkusila jsem trochu chodit do práce, má to být na dohodu (v cool-centru), chtěla jsem to zkusit než mi začne natvrdo pracovní proces. Asi mě čekají dvanáctky + hodinové dojíždění do práce, z práce.
A malá už byla nemocná, ne moc, ale někde se nachladila. Minulý týden byla dost u tchýně, ale tam se jistě nenastydla 😉 😝, že má rýmu a měla zvýšenou teplotu, je moje vina 😠 😎. Njn, to jsou ty zlaté rodinné vztahy.
Ještě že už je dnes na tom líp, ve středu jsem nás objednala na vstupní - tříletou prohlídku k nové mudře, snad nebude muset konstatovat, že je Aďule nemocná 🙄 😨. Njn.
@mborlova, co mladej? Ten náš "mladej" kozoroh si na mě tak dlouho privilegoval právo nejmladšího (přece nepotřebujeme další dítě, je nás dost ... jeho názor cca od 12 let 😖 😀), až se malé sestřičky dočkal ve dvaceti 😎 😵. Sice si taky trochu zvykal, ale nakonec to překousl (kozorozi jsou rádi když se o ně maminky starají až do ....) a už si zvykl 😎 😀.
No, román tu je, stačí 🙂

mborlova
15. okt 2012

@dommonvoj dík za názor - něco na tom bude 🙂 Je fakt, že jsem z toho byla ze začátku hodně špatná, že se mi všechno otočilo vzhůru nohama. A kluk je dost citlivej, tak to asi ze mně vycítil. Teď už si začínám zvykat, tak snad si brzo zvykne i kluk 🙂

@hanula11 mladej už se aspoň netváří, že jede na severní pól 🙂 Ale zkouší to pořád - jestli by nemoh zůstat doma, že bude pomáhat se ségrou, že chce být se mnou atd. Sice není kozoroh, ale střelec, ale taky by nejradši, abych ho stále opečovávala 🙂 Jsem zvědavá, za jak dlouho si to všechno sedne. Teď mi to sice nepřijde, ale určitě to pak všechno uteče a budu psát jako ty, že mi zase začne pracovní proces 🙂

dommonvoj
16. okt 2012

Můj mladej je taky kozoroh,a upřímně svatá pravda.Je mu skoro 22 a furt se chová jako puberťák,nebo to v něm vidím já a on už dávno puběrťák není.Kdo ví,asi fakt nechceme podvědomě,aby ty naše dětičky dospěly.ještě štěstí,že mám tu prďolku,pozoruji,na jiných holkách co jsou staré jak já,že už se spíš tlačí k babičkám.Mám tu v práci hned tři babky v mém věku a fakt,když se na ně koukám a poslouchám jsou někde úplně jinde než jsem já.Není nad malé dítě,které vás žene stále do předu 🙂

mborlova
17. okt 2012

tak jsme se s klukem přesunuli na další level 😀 Teď je mu ráno pokaždý něco - jednou ho bolí hlava, pak břicho, pak zase v krku, potí se, má pocit že má teplotu atd. Pak odjede s taťkou a pak mi píše, že už to přešlo. Zkouší to hezky.

jankatt1971
17. okt 2012

Budem mat 41 rokov, o par dni termin porodu a poviem vam, s prvym tehotenstvom sa to neda porovnat. 🙂 som ovela pokojnejsia, plna energie, kazdy den si vychutnavam, tesim sa na ten maly uzlik, ktory ma udrzi v pohotosti dalsich par rokov. Zatial nemam ziadne zdravotne problemy, aj tripple testy sme mali v poriadku, obcas mi tvrdne brucho, ale beriem to v pohode. Pri prvom tehotenstve som volala doktorovi tusim kazdy druhy den, zo vsetkeho som bola vyplasena. Teraz? Teraz ked nieco, lahnem si, vylozim nohy a o chvilku je vsetko v poriadku. Mala mi v bruchu skace jak na trampoline. 🙂 4 roky som chcela este babo a tento rok sa to konecne podarilo. Moj starsi syn to berie normalne, nemozem povedat, ze by skakal od radosti, ale vidim na nom, ze sa tiez tesi. Hlavne preto ze nebudem chodit do prace a budem ho moct vozit do skoly. 🙂 a co sa tyka veku: necitim sa na to cislo, ktore mam na krku. A v dnesnej dobe ked sa pozriete na 60tnicky, tak vyzeraju ako 40tnicky v minulom storoci. Kazda mlada ktora povie, ze by vo vyssom veku uz nechcela dieta, nech si to povie, ked ten vek pride. Lebo tiez som si to hovorila. A zrazu, casom, som to prehodnotila. A poviem vam, teraz som stastna.