Môže fotograf zverejniť fotky mojej dcéry?

13. nov 2023

Ahojte
Mala sa bola fotit u profesionalnej fotografky - 1.rok
Stale cakam na vyretusovane fotky ale vsimla som si, ze tri fotky uz zverejnila na svojom instragrame ako asi tie promo fotky alebo ukazku svojej prace alebo neviem ako to nazvat ale ma na to pravo? Aj ked som nedala suhlas?
Ziadny papier ci zmluvu som nepodpisovala , kontaktovala som ju cez jej oficialnu fb stranku dohodli termin prisli do atelieru a za hodku sme mali fotky komunikujeme cez fb este som nic neplatila
Moze toto profesionalny fotograf?
Nechcem aby fotky mojej dcery boli niekde zverejnene a pri foteni ma nenapadlo sa to opytat resp povedat ze si to neziadam, myslela som so ze ked mi ich odovzda tak sa spyta ze ci moze zverejnit..

syslik81
13. nov 2023

mala ta na to upozornit a podpisat zmluvu ..ak nesuhlasis poziadaj ju o stiahnutie fotiek ..

bozenas
13. nov 2023

Nemyslím si, že by mal bez vášho súhlasu zverejniť nejaké fotky. Beriem to z toho hľadiska, že moja neter je fotografkou a každého sa pýta, či súhlasia aby nejaké fotky zverejnila. Určite by som požiadala o stiahnutie fotiek.

matana2
13. nov 2023

Raz sme sa takto fotili, pri plateni sme mali moznosti, ak chceme vsetky prava k fotkam sme si museli zaplatit.

autor
13. nov 2023

Zajtra napisem v akom stave su tie fotky a ze si nezelam ich zverejnovanie

lienocka9793
13. nov 2023

Nás sa fotografka spýtala či môže zverejniť fotky, ja by som ju určite kontaktovala a požiadala o stiahnutie

autor
13. nov 2023

@matana2 este skontrolujem jej odicialnu stranku ci to tam niekde nieje spomenute

petamich
13. nov 2023

vzdy doteraz fotograf/ka ziadal/a suhlas so zverejnenim fotiek

autor
13. nov 2023

Dakujem zajtra to budem riesit

niqua
13. nov 2023

Ja som sa len vžila ak by to fotografka spravila nam....asi by ma trafil slak, nikdy by som nesuhlasila so zverejnovanim fotiek mojej rocnej dcerky...mame za sebou taketo fotenie, normalne by ma to poburilo...mrzi ma Vasa situacia, verim, ze to vyriesite k spokojnosti a bez hadok 😊

mamamasama
13. nov 2023

Nie. Nesmie. Naša fotografka nám za zverejnenie normálne platí. Teda nie cash, ale dá zľavu na foto. Ak nechceme zverejnenie, nezverejní a zaplatíme plnú sumu. Je to ochrana osobných údajov. Na to musí mať zmluvu.

dadis
13. nov 2023

Hmm..by ma zaujimalo, ci by ste sluzby fotografa vyuzili aj vez nazornej ukazky jeho prac..to vam nevadi pozerat na cudzie deti a oberat ich o sukromie 😀..ale ano, suhlas si mala fotografka vopred vypytat..

autor
13. nov 2023

@niqua Ani mi nehovor svagrina dosla l nam ze ake krasne fotky malej hovorim ved ja som ich nevidela a ona ale ja ano a ukazala mi ich zverejnene na instagrame skoro mi oci vypadli

autor
13. nov 2023

@mamamasama dakujem uz som jej pisala

kati301
13. nov 2023

Tie fotografie patria fotografovi, on má na ne nárok, aj podla zákona. Mozes ju poziadat, ale ona nemusi súhlasiť. Hold to je riziko fotenia u profesionálov. 🙂

mondolina
13. nov 2023

podľa čoho ste si vybrali danú fotografku? nie náhodou podľa fotiek? čo mala v galérii? krajinky? 🙈

prasiatko30
13. nov 2023

@kati301 nemyslim si, ze fotograf ma pravo zverejnovat fotky kohokolvek bez suhlasu klienta - a este k tomu maloleteho dietata bez vyslovneho suhlasu jeho zakonneho zastupcu

prasiatko30
13. nov 2023

@mondolina kazdu zverejnenu fotku ma mat suhlas klienta - ak iny klient nema problem so zverejnenim jeho fotiek tak nech sa paci, ale fotograf ma poziadat o suhlas s verejnenim fotiek svojich klientov

autor
13. nov 2023

@mondolina tak aspon steknem nie? Mozem zverejnit? Slusnost sa kdesi vytratila? Je to dieta!! Ty si to svoje vystavuj na internete kde chces

autor
13. nov 2023

@mondolina ja si budem platit z fotografie pre moju potrebu keby som chcela tak si dieta odfotim sama a capnem na internet a zadarmo

autor
13. nov 2023

@kati301 vies mi napisat ten zakon? Aj ked ziadna zmluva podpisana nebola? Neslusi sa aspon opytat ci s tym suhlasim??

mondolina
13. nov 2023

dobre 🤣 ešte že máte z čoho vyrobiť problém 😉

kati301
13. nov 2023

Autorsky zákon.

maranco
13. nov 2023

Zákon je občiansky zákonník § 11-16 Ochrana osobnosti
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1...

pozri si niečo z tohto
https://banos.sk/poradna/ochrana-sukromia-a-neo...

tu je keď jeden rodič dáva fotky na net a druhý s tým nesúhlasí
https://www.pravnenoviny.sk/zverejnovanie-fotog...
https://www.epravo.sk/top/clanky/publikovanie-p...

fotografka by mala ovládať zákony, ak cítiš krivdu môžeš podať Návrh na začatie konania o ochrane osobných údajov
https://dataprotection.gov.sk/uoou/sk/content/n...

autor
13. nov 2023

@maranco dakujem ale naozaj ma zaujima, ci moze zverejnit fotografie pokial to nikde na stranke uvedene nema ( ze fotky su jej majetkom bla bla) a ani v cenniku ziadne vykupenie prav na uverejnovanie fotiek a nespisali sme ziadnu zmluvu a ani sa neopytala, ci to moze zverejnit ?

autor
13. nov 2023

@maranco prvy link odstavec 3 to je vlastne toto? Tie umelecke ucely?

autor
13. nov 2023

@maranco a potom co ta posledna veta ze aj napriek tomu to nesmie byt v rozpore s opravnenymi zaujmami ?

maranco
13. nov 2023

to je že ste na prechádzke v parku/na námestí a fotí park/námestie, napríklad do turistického sprievodcu, tak sa tam objavíte medzi inými ľuďmi.
ale detailnú portrétovú fotku zameranú na vás ako sedíte na lavičke by takto nemohla použiť bez vášho súhlasu

prečo sa potom v škôlkach podpisuje súhlas/nesúhlas na fotenie detí na akcii/výlete a zverejňovanie na web škôlky/sociálnu sieť?

autor
13. nov 2023

@maranco coze nemala na to pravo? Viem sa ohradit tym obcianskym zakonnikom?

maranco
13. nov 2023

Tu je text z fotobanky.

Ak fotíte fotografie, na ktorých sú hlavnou témou dobre rozoznateľné tváre ľudí, budete potrebovať súhlas so zverejnením a predajom. Príslušný formulár so súhlasom je vždy na stiahnutie v rámci konkrétnej fotobanky, takže si ho nechajte podpísať a nahrajte ho spolu s fotkami.

autor
13. nov 2023

@maranco fotobanka predsa nie je to iste ako profesionalny fotograf ci ano?