Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

cat
10. sep 2007

jejke,ten link som sem nedala aby sa niekto cudoval ze 29 r. zena je este panna, mna jej intimny zivot nezaujima, dala som ho sem preto aby si baby precitali aka extremistka je za tymi bilboardami, s chorymi nazormi ze zena nema ist na potrat ani ked je ohrozeny jej vlastny zivot a pod. 😠 Podla slecny Tutkovej ma zena s 2 detmi radsej umriet aby ostali na svete 2 siroty, asi je to podla nej v tomto pripade lepsie ako ist na potrat 😠

mimma
10. sep 2007

Cat, veď to je to, čo ma na tom štve. Také tie na prvý pohľad pekné, sladučké reči a boj za správnu vec a ne druhej strane vo vnútri fanatička ako hrom, bez známky citu...Čo tam po matke a dvoch sirotách, však treba skúsiť, možno to vyjde...hrôza už len pomyslieť. tá neni celkom normálna. A neboj, keby sa to týkalo bezprostredne jej, tak neverím tomu, že by kvôli tomu, aby skúsila, tu po sebe zanechala dve deti, ktoré strašne ľúbi...sorry, ale to je ako keď farár v kostole káže. tiež sa mi niekedy zdá, že nevie o čom.

gaja
10. sep 2007

ahojte...
no túto tému som si nečítala od začiatku ani od konca.. len ma upútal názov...
neviem, čo sa tu všetko rozoberalo alebo čo, možno si to potom prečítam, ked bude čas ale čo chcem uviesť je že sa mi ten bilboard nepáči..

Nepáči sa mi to... z estetického hľadiska.. Sú ludia, ktorí na to jednoducho nemajú žalúdok.. a vidia to deti.. To si tí tvorcovia neuvedomili??? Ako to asi tak chápu 5- 6 ročné deti? Ktoré sú síce bystré a vela vedia, ale... predpokladám, že vela z nich má všelijaké pocity a zlé sny...
Je to nechutné. Kto to mohol nafotiť?! Fotka potratu - hrôza. Berem to - keby to bolo nafotené pre medicínske účely, pre medikov a podobne.. to beriem.. že ako ten plod v tom týždni vyzerá..
Ale toto musel byť riadny idiot, čo to dal na plagát...

Po druhé.. podla mna nik nemôže rozhodovať o tom, či má alebo nemá ísť žena na interupciu a ani odsudzovať ženu, ktorá sa z akýchkolvek dôvodov rozhodne pre interupciu.. Ved aj prečo..
Ona je tá, čo to dieťa musí vynosiť, porodiť a opatrovať a vychovávať... ak to zakážu, tak bude vela potratov "na čierno", bude ovela viac detí v smetiakoch, v domovoch alebo budú nechcené a doma týrané alebo im to dá ta mama riadne pocítiť...
Alebo ako mu môže zabezpečiť bezpečný domov a zdravý rast, ked je na mizine?
A čo potom ženy, ktoré boli znásilnené? celý život žiť s myšlienkami na násilníka...

Podla mna - každá tá žena, ktorá sa pre to rozhodla - nerozhodla sa zo dna na den, nemala to jednoduché.. No ked sa raz tak rozhodla, tak ju treba akceptovať...

gaja
10. sep 2007

táto veta ma pobavila z toho článku parádne..

"
Napriek tomu, že Jana Tutková je slobodná žena bez záväzkov a skúseností s mužom, verí, že má morálne právo radiť ženám a mladým ľuďom v citlivej otázke materstva i v tom, ako sa zachovať v prípade nechceného tehotenstva."

o materstve vie kulové.. prepáčte... asi pre to je slobodná a bezdetná 😵

svetluska.p
10. sep 2007

gaja - ved som napisala, ze je nekompetentna......keby to nebolo take smutne, tak je to celkom vtipne.... 🙂 . Suhlasim s Tebou a mimmou.

mracik
10. sep 2007

tá kampaň by bola pekná a zmysluplná, poučná aj pre malé detičky, keby...
keby bolo na obrázku ŽIVÉ jedenásťtýždňové dieťatko...

jednoducho mi je proti srsti, že hnutie právo na život ukazuje smrť a nie život ☹

no a čo sa týka tej slečny, už si fakt mohli dať záležať a za kampaň postaviť matku aspoň dvoch detí, prípadne aj postihnutého dieťatka, no nie? 😉

jejke
11. sep 2007

Cat, Svetluska, Gretka, baby dala som na Vas a citam to znova a znova...stale mi to pripada ako by bola Jana Tutkova vo vasich ociach na vysmech len kvoli tomu ze nema skusenost, ved oznacenie"stara panna" svedci o vsetkom, nemyslim si ze sa tou debatou niekam dalej dostaneme...
Tak sorry ak mam iny nazor ako VY.
Za tu kampan sa moze postavit hocikto, mohli tam dat hoci aj docenta, vzdy by znamenala POBUROVANIE VEREJNOSTI a to je
nechutny tah. 😉

svetluska.p
11. sep 2007

jejke - mas recht, poburovala by vzdy...
Ale fakt sa jej nik nevysmieva. to sa vysmievame jej iritujucim reciam. a nie to, ze ma 29 a nemala este sex.

erika153
11. sep 2007

ked uz ide o to ci je "stara" panna alebo nieje tak jednoznacna odpoved znie-je.co je na tom vysmech?ved to je len pravda. a po druhe zena co nema skusenost ani s materstvom ani s porodom dokonca ani so sexom nema co viest taku kampan, v ktorej ide vlastne o to. to ja mozem viest kampan o niecom comu nerozumiem? 😕
tiez mam nazor na kopec veci, ktore som nezazila a neviem jednoznacne potvrdit, zeby sa mi ten nazor po preziti istej udalosti nezmeni.

ritaklea
11. sep 2007

erika, preco by tomu nerozumela??? nemusis dieta vynosit alebo mat sex aby si pochopila, ze to je vrazda... 😅

ramzesa
11. sep 2007

suhlasim s ritakleou, aj ja viem,ze je to vrazda a nikdy som ten zakrok nepodstupila, dokonca ani HAK som nikdy nebrala a viem,ze je zdraviu skodliva a ma vedlajsie aj abortivne ucinky. Snad zena,ktora berie HAK vie, ze v ktorom cykle pocala a aj potratila?, nevie, vedia to len ludia ktori sa tym zaoberaju a ak su to muzi, tiez nikdy neboli tehotni.To teraz znamena,ze nevravia pravdu? A myslim,ze je kazdeho vec, ci je stara panna alebo nie. Neviem,preco v dnesnej spolocnosti je to na vysmech, skor je to na obdiv, ze este aj v dnesnych casoch ma niekto ine hodnoty ako vacsina.

erika153
11. sep 2007

tak matky s dvoma detmi keby ste otehotneli urcite by ste nechali na nahodu keby tehotenstvo ohrozovalo vas zivot ci prezijete alebo nie?? aj napriek tomu ze mate doma dve zive deti ktore vas potrebuju? ved to moze povedat len zena ktora matkou nieje.alebo mozno je ale o tej si uz myslim svoje... 😉 ale ved kazda mame svoje svedomie.
vravela som o tom ze nevie o com hovori.pretoze nieje matka!a nie o antikoncepcii kapiš?
😉

majcik
11. sep 2007

Ramzesa - uplny suhlas ...

ramzesa
11. sep 2007

no vies, erika, ked je ohrozeny zivot zeny, tak tym padom by som povedala,ze je ohrozeny aj zivot nenarodeneho dietatka,kedze mimo maminkinho bruska ho nie je schopny. A vacsinou sa zachranuje ten, ktory ma vacsiu sancu na prezitie... hmmm ale to je tazke rozhodnutie. Ale kolko je takych pripadov,ked je ohrozena matka na zivote? By som povedala,ze len zlomok vsetkych interupcii. Vacsinou sa dietatka zbavuju zeny kvoly neplanovanemu tehotenstvu alebo pre predpoklad,ze je dietatko postihnute,este ani tu to nie je 100%. Ale myslim,ze ak by boli interupcie obmedzene, ze by nemohla ist hociktora zena,tak (si kazdy povie,ze by sa to robilo nacierno)ale ak by o tej moznosti nikto nevedel,tak by nebol na zeny natlak od manzela alebo z rodiny,ze tam musia ist,lebo ak nie... a zena je okolim donutena k tomuto zakroku.No nic, nie je to take jednoduche,ale myslim,ze by mal kazdy vediet dosledky tohoto zakroku. A nech to nikto neobhajuje znasilnenymi zenami alebo zenami ohrozenymi na zivote. Tych je naozaj veeelmi malo.

majcik
11. sep 2007

Ramzesa - poznam viacero ludi, ktorych matkam v tehotenstve lekari predpovedali poskodenost dietata a naliehali, aby si to dali vziat ... No tie maminky sa nedali presvedcit a boli odhodlane prijat a vychovat aj postihnute dieta, no deticky sa narodili zdrave a uplne v pohode...

ramzesa
11. sep 2007

no technika nie je dokonala. Ja som bola na UZV ku koncu tehu a moja mala mala byt prilis malicka, dokonca mala nepomer hlavicky a nozicky, riadne ma vylakali a nakoniec mam doma krasnu zdravu kocku. Na to by som ja nespoliehala, ale ratala by som s tym a pripravovala sa na babetko, ktore by mohlo byt ine.

ritaklea
11. sep 2007

ked sme s manzelom videli video "Nemy vykrik" (z ultrazvuku) tak sa pytame preco nedaju tym detickom najprv nejaku injekciu - vsak ma nervovu sustavu vyvinutu a ocividne sa brani... ci si vravia ze to vydrzi? preco sa potom ludom na smrtelnej posteli podavaju lieky proti bolesti a preco si ani nedokazeme predstavit, ze by nas niekto zaziva zmasakroval...??? ☹ 😢 😢 😢

smejko1
11. sep 2007

ved prave - tie zeny mali sancu slobodne sa rozhodnut.. vedeli pre aj proti a rozhodli sa z vlastnej vole ist, alebo neist. Tiez nerozumiem tej kampani (a uz vobec nie jej forme!!!) teraz, ked sa dokazatelne znizuje pocet potratov..... ja stale verim, ze je to pravo kazdej zeny....

ramzesa
11. sep 2007

smejko, ale ked je to pravo kazdej zeny,tak preco zena, ktora ide na potrat nie je trestne stihana a zena , ktora svoje dietatko zabije hned po porode je? Ved vzdy je konecny dosledok ten isty-mrtve dietatko. 😔

smejko1
11. sep 2007

to je uz zlozitejsia otazka a momentalne ju neviem bez emocii riesit... vzdy som si myslela, ze babatko je az ked mu bije srdiecko, ale momentalne ... je to strasne tazke. Viem vsak, ze zakazat nieco - nech uz je to cokolvek ma opacny dosledok ... No a tiez si myslim, ze tie zeny, ktore to z akehokolvek dovodu podstupit museli, uz potrestane su.... na cely zivot si budu klast otazku, ci urobili dobre....

majcik
11. sep 2007

Smejko - s tymi poslednymi vetami suhlasim ... musi to byt velka trauma ...

Viete, co je zaujimave? Su ludia, ktori tvrdia, ze clovek sa clovekom stava od momentu pocatia a potom je druha skupina ludi, ktori to vyvracaju, lenze nevedia sa zhodnut na tom, ze kedy nastava ten moment alebo chvila, kedy z embrya vznika ludsky jedinec ... nie je to zvlastne?

cat
11. sep 2007

ramzesa preto lebo neexistuje lekarske, pravne..stanovisko kde vlastne zacina zivot, ty povies okamihom pocatia, zakon hovori, teda chrani iba narodene zive dieta. A tieto dve teorie su ako "narazila kosa na kamen". Keby sa zakon zmenil, znamenalo by to iba jedno: ABSOLUTNY zakaz interrupcii.

ramzesa
11. sep 2007

smejko ano su uz potrestane a kolke predtym netusili do coho idu a teraz,ked sa o to viac verejnost zaujima zistuju fakty a su z toho este viac mimo a mozno viacere si povedia,ze keby toto boli vedeli,tak nic nepodstupia? Kvoly tomu su tie bilboardy, na ukazanie skutocnosti.
A srdiecko...ja som bola na UZV s druhym babetkom,ked som bola v 10tt,ale podla vsetkeho to bolo trosku skor,kedze som vtedy kojila a cykly som mala vselijake. A moja bambulka uz mala velke srdiecko, nozicky, rucicky, proste vsetko co bolo treba. Uz sa len zdokonalovala. A ked ide zena v takom stadiu tehu na interupciu? Ja som proti uz aj v prve hodiny, myslim tu tabletku alebo HAK, ale ajtak zena vacsinou na to pride, ked uz je minimalne v tom tretom alebo stvrtom tyzdni.

mracik
11. sep 2007

cat, nemáš celkom pravdu. Zabitie v sebaobrane nie je trestné (ani u dospelých ľudí), takže ak je matka priamo ohrozená na živote, tak by interupcia mohla byť povolená, aj keby sa za začiatok života považovalo počatie 😉

Inak k tým zákonom, ústava hovorí, že život človeka je hodno chrániť od počatia, ale je to taká nešťastná formulácia... nehovorí totiž, že každý život sa musí chrániť 😒

cat
11. sep 2007

mracik ..ja viem ze nie, ze by to nemohlo byt postavene takto. Bolo by to ..velmi tazke napisat toto pravnicky presne tak aby v tom boli obsiahnute aj vynimky typu ak je zena ohrozena na zivote, znasilnenia a pod..vzdy tu budu ludia typu Tutkova ktori budu kricat ze treba absolutny zakaz. Ja si myslim ze zakazy k nicomu nevedu, vzdy sa najde cesta pre toho kto chce.

ritaklea
11. sep 2007

prisla som na zaver tejto temy:

su zeny, ktore srdce, dusu a chrbtovu kost maju a potom su take, ktore sa na to len hraju 😀 😀 😀 😀 😀

grettka
11. sep 2007

presne tak, ja som tiez toho nazoru, ze zena, ktora to chce urobit, tak to urobi, aj ked to bude zakazane... a ktora nechce, tak to neurobi...

cat
11. sep 2007

gretka, este by som ta doplnila, kazdy by sa mal spravat tak aby sa nemusel rozhodovat ci potrat al. nie. Teraz si odmyslime tie extremy typu znasilnenie..

mracik
11. sep 2007

no ja si myslím, že je veľmi ťažké až nemožné zakázať niečo, čo už bolo povolené a ľudia si na to zvykli...

ale ženy by mali byť riadne informované, čo robia,
mám v najbližšom okolí dve ženy, ktoré podstúpili interupciu na nátlak svojich manželov a keď si neskôr uvedomili, čo urobili (videli nejakú foto) mali z toho obrovské psychické problémy, ktoré pretrvávajú doteraz, hoci od jednej interupcie je to už viac ako štyridsať rokov ☹

grettka
11. sep 2007

cat, v tomto mam rovnaky nazor... 🙂