Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

k.a.t.k.a.
6. sep 2007

moj muž ked to zbadal tak bol šokovaný ale povedal že tak to má byť .. tie billboardy by mali udierať do očí adolescentom .. mne to moj nazor na interupciu nezmení ani billboard ani video .. je to každého slobodná volba, ale kvitujem to len v prípade že by dieťa bolo ťažko poškodené alebo by žena bola znásilnená ..

adetka
6. sep 2007

ramzesa... tak nech to pustaju zenam, ktore chcu ist na UPT pred zakrokom... aby si to rozmysleli... ale takto ten bilboard jatri rany aj tym zenam, ktore prisli o dietatko nedobrovolne (MA)...

mory
6. sep 2007

hviezda ta kampan na tom krasne zaraba,ale to nic vsimla som si ze mas na vsetky nazory divne reakcie 🙄

megie
6. sep 2007

hviezda...tak som sa zle vyjadrila možno..ale myslela som to tak, že 11tt je vyšší týždeň tehu ako napr. 6-7tt... pardon. 😉

ritaklea
6. sep 2007

mory, hviezda ma normalne nazory ako aj iny ludia... ako by prosim ta zarabali?

hviezda
6. sep 2007

megie to je v pohode 🙂 a mory, tod, to su moje nazory a reakcie a myslim, ze ich prezentujem slusne.

megie
6. sep 2007

adetka má pravdu... 😔

ramzesa
6. sep 2007

adetka jatri, je to smutne, ale ten pocit, ze sa tym bilboardom zachranilo co i len jedno dieta? Pri prirodzenom potrate sa dietatko zachranit uz nedalo, ale pred UPT sa to da, tak preco nie? Nam na zakladnej skole premietali Nemi vykrik a kolky z toho boli pobureny, ze nam balamutia hlavy. Ja som po tom videu mala hned iny nazor na UPT. Dovtedy som ho sice asi ziadny nemala kedze som bola velmi mlada a take veci sa ma este netykali, ale okolo mna sa to bralo ako samozrejmost. Ako ked si ides kupit topanky a sa nevies rozhodnut, ci biele alebo ruzove. Tak tak sa o tom rozpravalo, ci dietatko ano, ci nie. ☹

veva1
6. sep 2007

V 16 tt mi beznom sono vysetreni povedal doktor,nie je to dobre,je mu to luto,ale bohuzial to sa stava- Missed abortion-zamlknuty potrat.Na druhy den som sa hlasila v nemocnici a plodik museli vybrat. Bola a este aj teraz hoci uz cakam znovu babetko velka bolest. Skoro mi puklo srdiecko nad tym,ze sme prisli o mimco a velmi som sa snazila nemysliet na to co sa s nim stalo ,ako vyzeralo,ci to bol chlapcek,alebo dievcatko.Jednoducho to bol plodik a zostal z neho anjelik.
Dakujem velmi pekne autorom toho bilboardu,ze mi to presne objasnili,ze mi ho ukazuju na kazdom kroku,ze viem uplne do detailu ako skoncil.Presne nie bola som o par tyzdnov dalej. 😔

hviezda
6. sep 2007

+ tiez si myslim, ze by bolo vhodne pustat to video pred potratom. ale v nasich nemocniciach nie je na nic cas.. aj na poradni to ide ako na beziacom pase.. teda jasne, ze su aj lekari ako "v ordinacii v ruzovej zahrade" 🙂 ale moc ich takych nie je a aj to chapem, nestihaju.. :(

megie
6. sep 2007

hviezda, ved by to mohli robiť tak hromadne... vezmú 5-10 báb (šak za deň tam robia viac tých zákrokov nie len jeden-dva) a pustia im to. Na to stačí aj 5 minúť... 😖

ritaklea
6. sep 2007

hneva ma, ze to musia robit v kazdej nemocnici. vsak ked na toto doktory nemaju svedomie ani zaludok? sprosty stat... a kde je ich prisaha? vsak ked uz chcem vrazdit, tak si zajdem o mesto dalej. este zlahcovat by to tym zenam chceli.

megie
6. sep 2007

veva, veď to... 😒 😔

karkulka55
6. sep 2007

ramzesa: ved samozrejme ze sa treba chranit pred, a nebrat potrat ako formu antikoncepcie, len si myslim ze je to na kazdej zene ako sa rozhodne...zena moze mat aj zavazny dovod preco podstupit UPT...no proste nikto by to z principu nemal zakazovat...

kazdopadne ja by som na potrat nesla, musel by byt veeeelmi zavazny zdravotny dovod, inak nie...
aj tak je to vsetko o vychove a v akom prostredi sa vyrasta...bilbord este nikdy nikoho nevychoval a ani neusmernil, ci zmenil...

karkulka55
6. sep 2007

ritaklea: absolutne s tebou nesuhlasim... 😔

sloniiicek
6. sep 2007

mne osobne sa zdaju tie bilbordy velmi hnusne a nevhodne. mozno to beriem velmi osobne, ale pohlad na ne mi velmi ublizuje. mozno chceli oslovit zeny, ktore uvazuju nad potratom. ale nam, ktore sme o babatko nedobrovolne prisli, tak rozhodne veeeelmi ublizuju!!!! nezda sa mi to ako vhodna kampan proti potratom.

mracik
6. sep 2007

inak som si spomenula, ako som asi päť ročná počula v správach prvý krát o antikoncepcii a potom som videla mamu papať nejaké tabletky, ani za svet mi nechcela povedať, čo to je,
nemohla som v noci spávať, lebo som sa bála, že moja maminka užíva tie tabletky proti bábetkám a zdalo sa mi to strašné
až o niečo neskôr som zistila, že to boli tabletky na hnačku, strašne som si vydýchla 🙂 no keby som vtedy uvidela ten bilboard, tak asi skončím na psychiatrii

tým som chcela povedať, že detičky všetko prežívajú ešte oveľa citlivejšie ako my dospelí, nebola by som rada keby moji chalani nemohli pre to, čo vidia na ulici spávať,
takže bilbordy nie, lebo deti nemám ako pred nimi chrániť, ale reklama v časopise môže byť 😉

bilka
6. sep 2007

robila som v zdravotnictve a viem, ze kazdy jeden lekar a aj zdravotnicky pracovnik ma pravo slobodne sa rozhodnut, ze nebude vykonavat UPT a nebude sa ucastnit tohto zakroku. robila som na ARO tak viem, ze aj samotne sestricky mali pravo ak to nebolo v sulade s ich moralnym presvedcenim, nebyt pritomne a neasistovat lekarovi pri uspavani tychto pacientiek a nikto ich k tomu nenutil. takze nie je to tak, ze kazdy jeden lekar gynekolog musi vykonavat aj interupcie ze to automaticky spada pod jeho kvalifikaciu.
a viem ze tento zakrok nerobia ani v uplne kazdej nemocnici. napr. ruzinovska, o nej som vedela ze kedysi bezne robili UPT u zien ktore sa pre nu dobrovolne rozhodli, ale posledne som pocula ze uz sa to zmenilo.

ramzesa
6. sep 2007

No neviem, podla mna,ked uz je zena tehotna a ide na UPT je to uz neskoro pustat. Tie bilboardy by mali byt na vystrahu, aby ludia boli zodpovedni, aby to nebrali tak, ze vsak co,ked otehotniem,tak este mozem ist na potrat. Aby zbytocne neriskovali. Aby vedeli,ze je to vazne rozhodnutie, ktore sa uz neda zmenit. Ze to nie je sranda,ze ide o zivot nenarodeneho dietatka, ktore uz je, zije, bije mu srdiecko, ma rucky, nozky...Aby vedeli, ze sex je spojeny s plodenim a vzdy je tu riziko. Ziadna antikoncepcia nie je 100% spolahliva.

hviezda
6. sep 2007

megie - mohli, ale nikde na slovensku sa to nerobi... (teda neviem o tom, kludne ma opravte, ak sa to niekde robi...)
castokrat maju zeny zavazne dovody take, ze ju do toho dotlaci aj vlastna mama, ktora nechce, aby jej okolie volalo jej dceru tak-a-tak .. alebo priatel, ktory ju posle na potrat, lebo sam nevie co to je a boji sa zodpovednosti a predsa je lahsie sa "toho" zbavit..
myslim, ze zeny,ktore maju tieto zavazne dovody by mali ist samy najprv ku psychologovi, alebo do nejakej poradne, nech sa najprv poradia co sa da spravit, aby sa dieta zabijat nemuselo.. proste aby dostala psychicku podporu.. urcite to nie je pre nich "len tak" .. (urcite su aj take, ktore to beru ako formu antikoncepcie, zial, aj take su, ale ja si myslim-a dufam-snad to nie je vacsina..) ale kolko zien o takychto strediskach/poradniach vie, a kolko z tych, ktore idu na potrat, to aj vyuziju..
- tieto poradne by takisto mohli byt pre mamicky, ktore mali zamlknuty alebo prirodzeny potrat.. aby sa s tym lahsie vyrovnali..

ritaklea
6. sep 2007

bilka, ale teraz vysiel zakon, ktory to prikazuje, ci?

hviezda
6. sep 2007

mracik - ale keby ti maminka povedala, ze su to tabletky na hnacku, tak by si mozno spavala lepsie 🙂

cat
6. sep 2007

nie nevysiel nijaky taky zakon, bola iba snaha zmenit resp. zrusit zakon o vyhrade svedomia.

ritaklea
6. sep 2007

hviezda, dcery ktore takto pocuvaju matku alebo nebodaj frajera - ah jaj ☹ ☹ ☹ ... tie matky si to dufam pri pohlade na bilboard slusne vyzeru...

ritaklea
6. sep 2007

cat, to som potom zle v tych spravach pocula?

adetka
6. sep 2007

ritaklea... terajsi minister zdravotnictva chce zrusit vyhradu svedomia u lekarov... podla ktoreho sa v mnohych nemocniciach UPT ani nedal urobit... v Bratislave sa to v poslednej dobe da robit len v Ruzinove (este pred par rokmi to robili aj v Petrzalke)... teraz to uz nebude mozne... aby sa UPT dalo robit len v jednej nemocnici v Bratislave... tusim 😖

megie
6. sep 2007

hviezda, veď práve o také dievčatá, ženy mi ide, viem o čom to je... 😔 ☹ Tá poradňa by mala byť povinná si myslím. Ešte pred vstupnými vyšetreniami.

bilka
6. sep 2007

mam podobny nazor ako ramzesa, myslim ze podchytit to treba omnoho skor.

koniec koncov pustat to video zene, ktora sa rozhodla a prisla do nemocnice s tym ze vsetko prehodnotila a chce zakrok podstupit, by mohlo byt tiez dost drasticke, pretoze si viem predstavit ako by to kazdu jednu totalne vyplasilo a rozhodilo a napokon v strachu a uzkosti ktory by v nej ten pohlad vyvolal,by sa rozhodla skratovo a mohla by potom spatne lutovat /aj ked ak by uz mala svoje mimi v naruci verim, ze by to tak nebolo / ze pod tlakom zmenila rozhodnutie...

je to fakt zlozite. zrejme ziadna zena by nedokazala s chladnou hlavou po vzhliadnuti videa, vojst na salu a podstupit to cele, ale tym ako je to silny emocionalny sok, mohlo by to v danom momente uplne potlacit racionalne dovody pre ktore sa rozhodla ist na interupciu a to tiez nie je dobre, vystavovat niekoho v tak zdrcujucej situacii takemuto tlaku...

urcite suhlasim s tym, ze prevencia je to co ma zmysel. 😉

hviezda
6. sep 2007

dnesny ramzesin prispevok z 11:11 sa mi paci a suhlasim.