Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

majka35
13. nov 2008

dojčenie

slnieckova
13. nov 2008

🙄 boze aka som sprosta... jasne 😀

sisstin
13. nov 2008

to snad ani není spisovně, ale prostě správně 😅 nepočeštěné 😝

vivere
13. nov 2008

to bol len ranny utlm 🙂 😉

bihan
13. nov 2008

Siss, u vás je to správne, u nás je to nespisovne 😉

slnieckova
13. nov 2008

mozno 😀

sisstin
13. nov 2008

bihan: já jsem myslela, že se to vůbec nepoužívá v SK..že je to prostě přebrané z češtiny 😕

jabber
13. nov 2008

emjee - já myslím, že by se názvy témat měly opravovat na gramaticky správně, protože když pak něco hledám, tak to nehledám s hrubkou, tudíž to nenajdu 😝 😀

na Slovensku se používá kojení a je to nespisovně? To jsem taky vůbec netušila 😅 😀

slnieckova
13. nov 2008

jabber 😲 tak to mi vobec nenapadlo... svata pravda, nemam sancu najst temu, ktora je zadana s gramatickou chybou... jedine, ze sa v tej gramatickej chybe trafim 😀

jabber
13. nov 2008

slnieckova - přesně 🙂 anebo vyzkoušet všechny možnosti, jaká chyba by tam mohla být 😀

slnieckova
13. nov 2008

😀 ked niektore baby su tak "napadite v gramatickych chybach", ze nemas sancu dojst na tu chybu 😀 v zivote by ta nenapadla... 😀

slnieckova
13. nov 2008

🙄 by TI nenapadla 😀 😀

jabber
13. nov 2008

U těch názvů témat si ani nemyslím, že by se někdo urazil, spíš může být rád, že není za blba 🙂

slnieckova
13. nov 2008

jabber to je jedno, lebo v prispevkoch sa potom tak ci tak prejavi 😀

jabber
13. nov 2008

to jo, ale tak příspěvek za chvíli zapadne a každý na to zapomene, ale téma tam může viset měsíce 😀

jabber
13. nov 2008

nehledě na to, že mě štve na to koukat 😀 😀 😀

slnieckova
13. nov 2008

to sme dve 😀 😀

nobody
13. nov 2008

emjee ... náhodou, stačý sy probrat trochu toho modrího koně a na pohodu --- tu se hrubki nenajdou 😉

3558
13. nov 2008

359 strana a tema Volna diskusia pre baby z Anglicka.

emjee
14. nov 2008

nobody moja anglictina nie je az taka super, ale nemas v motte preklep? nema tam byt tongue? 😀 len tak nahodoV 😀 😀 😀

emjee
14. nov 2008

zuzka myslis "barbikiu" ? 😀 😀 😀 takto vytrhnute z kontextu to znie ako auto pre barbinu 😀

wanda007
14. nov 2008

treba si cit pre pravopis budovat. V praci som prichadzala do styku s pisomnostami a textami, tiez vo mne hrkne, ak vidim v texte hrubku, hlavne ked uz nie je moznost ju opravit, taky vytlaceny casopis v naklade 100tisic... Hned si o cloveku pomyslim, no ten je asi nejaky iq... a schvalne neprejde par hodin, resp. dni, a podobny psi kus sa moze podarit aj mne... takze sa snazim nesudit a snazim sa sustredit na obsah. Ak mozem a som si ista, zakaznika taktne upozornim na chybu (a nielen na gramaticku), predsa mi zalezi na jeho uspechu, jeho uspech je aj moj... kazdy mame talent na nieco ine a tolerantnost by mala byt na mieste
myslim, ze dovody na pravopisne chyby su nasledovne:
1. prapovodna neznalost zo ZS (napr. koli - kvoli, nahodoV - nahodou, mnoz. cislo sme milY) - nemali sme vsetci rovnake moznosti sa vzdelavat, podpora od rodicov sa roznila od rodiny k rodine, ucitelia - niekto mal stastie na dobreho, niekomu ucitel "nesadol", niekto bol neustale chory a vela vymeskaval...
2. chytro-chytro a nepozornost (napr. bez diakritiky, preklepy, niekedy to mnoz. cislo) - netrapi ma na internete (MK), sms...
3. pouzivanie viacerych jazykov (gramatyka PL vs. gramatika SK, address EN vs. adresse FR) - toto vie fakt zdegenerovat vas vycibreny cit pre gramatiku vsepovany pocas celeho detstva...
dalsie?

skuska
14. nov 2008

no a co si myslite o casto pouzivanych slovickach TATI , TATINO?

vivere
14. nov 2008

skuska, tati, tatino su citovo zafarbene slova, ktore su sucastou spisovnej slovenciny 😉

jabber
14. nov 2008

skuska - no tak to je takové hovorové, ne? Já na tom nic špatného nevidím 🙂

skuska
14. nov 2008

ved mne sa to paci , ale kamoska mi povedala ze TATI je cechizmus ☹

DAVAM HLASOVAT - kto si mysli ze TATI je cechizmus a kto ze NIE 😀

vivere
14. nov 2008

tak oprava 🙂

slovencina povazuje za spisovne: tata, tato, tatko, tatusko

tata -u, tato -a mn. -ovia m. hypok., otec
tatko -a mn. -ovia m., hypok. otec; pren. expr. prezývka obľúbeného staršieho spolupracovníka alebo vedúceho: bol tatkom dielne
tatuško -a mn. -ovia m., hypok. otec

hypokoristikum je slovo používané v dôvernom styku vyjadrujúce kladný citový vzťah, maznavé slovo (napr. Jano, ocko);

melory
14. nov 2008

po chvili a ci za chvilu?

vivere
14. nov 2008

o chvilu 😉

melory
14. nov 2008

na nete ked sa instaluje mozila mi pise po chvili.... 😉