Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

jankabambulka
20. máj 2013

nemáte niekde stiahnutý cenník?? nikde ho neviem nájsť . potrebujem zistiť cenu na apartmán alebo niečo podobné kde sú dve izby ale aby sme boli spojené . ĎAKUJEM

jankabambulka
20. máj 2013

@marsys prosím ťa akosi neviem si to narátať.
sme štyria : ja ako schválený sprievodca, partner sa tam bude striedať s babkou ako neschválený sprievodca a dve 5ročné deti. izbu tým pádom asi Bčkovú _ dve izby majú spoločnú toaletu, kuchynku
ja budem platiť ako schválený doprovod 1,5 kúpeľný poplatok + 7,50 strava
deti budú platiť len kúpeľný poplatok
neschválený doprovod 1,50 +7,50strava
a spoločne za tú izbu -resp, dve dokopy budeme platiť 15€ či 30 ?

mcoya
20. máj 2013

Ahojte, prosim Vas, rozmyslam, ze by som tam zobrala drobca 2 rocneho, nech ho poriadne vysetria a hlavne nech mu pomozu. Casto mava zapaly priedusiek, kasle, ma nabeh na astmu a berie flixotide.
Pomohlo to vasim deturencom?
Ake vysetrenia im robia a ako to tam prebieha?
Ako dlho sa vybavuje pobyt? My mame VSZP, viem, ze to zalezi aj od toho.
Stihla by som to este toto leto? Mam este druheho synceka 4 rocneho, ten je klop klop viac menej v poriadku, takze jeho asi na pobyt nebudem moct zobrat a cez leto mi ho vedia postrazit babky.
Dakujem.

stupacik
20. máj 2013

@mcoya ja som bolas dcerou 3-krát a jej to pomohlo, robili jej chloridy na vylúčenie cystickej fibrozy, ph-metriu na zistenie refluxu, krvné vyšetrenia , preplachy nosa, rehabilitačné cvičenia na podporu dýchania a držania tela. Cez prázdniny neberú mamičky s deťmi, vtedy chodia stredoškoláci.

mcoya
20. máj 2013

@stupacik dakujem, a kolko mala tvoja dcerka rokov,ked si tam bola prvy krat? Robia PH metriu aj takymto malym dvojrocnym, nestaci sono? Lebo uz som citala, ze vela deticiek ma tieto problemy prave kvoli refluxu a ten malemu este nezistovali. Iha, to som nevedela s tymo skolakmi, je to logicke, ze beru skolakov, cez letne prazdniny. No neviem, asi to bude musiet zvladnut doma manzelik s druhym syncekom bezomna 🙂

stupacik
20. máj 2013

@mcoya Veronika mala 3 roky,áno takýmto malým to robia sonom. Neboj tvoj manžel to určite zvládne, ale skús sa spýtať lekárky,či by nemohol ísť s vami, oni by mu urobili len nejaké vyšetrenia,lebo viem,že aj tak tam chodia matky ,ktoré nemajú kde nechať dieťa.

marsys
21. máj 2013

@jankabambulka fuuuha..neviam ako to je s neschvalenym sprievodcom.. ale pokial chces 2 platene izby,budes si ich musiet zaplatit...odporucam zavolat si do prijmovej kancelarie..
ja som bola minuly rok v C a platila som 8e ubytko,7,50e stravu (tu som si neskor zrusila) a 1,50e nejaky poplatok

marsys
21. máj 2013

@mcoya ja som bola v marci u imunologa,poistovna mi v aprili schvalila pobyt a najblizsi volny ternin /volali mi v aprili/ bola az jun v kategorii D a jul v kategorii C

marsys
21. máj 2013

ja som vtedy 4r syncekovi PHmetriu odmietla,tak mu robili len sono...refux sono nepotvrdil. PHmetriu robia detom az od dovrsenia 3rokov.
ja skolaka este nemam a ponukali mi julovy termin v kategorii C./volali mi v aprili/

alami
21. máj 2013

@mcoya Bola som v šrobárovom, keď mal malý 3 roky, mal stále kašel, už to bolo považované za astmu. V šrobárovom mu zistili reflux - takmer najvyšší stupeň. od vtedy drží refluxnú dietu a má sa oveľa lepšie. Vyšetrovaný bol sonom. Veľmi nám to zistenie pomohlo. Odporúčam ti ísť tam 🙂

mcoya
23. máj 2013

@alami dakujem Ti, ja si tiez myslim a dufam, ze to bude skor "len" reflux, hoci ked bol babatko nemal ziadne problemy s vyvratenim mliecka, ale vraj na tom nezalezi, ze niektorym na reflux pridu aj v neskorsom veku. A kaslal aj po behani, lebo moj kasle, ale nie su to take zachvaty kasla, ale len take odkaslanie a beha dalej, potom zakasle znova a hotovo. V noci, ani rano nekasle.

alami
23. máj 2013

@mcoya nám kašlával v noci často a dlho, tiež vždy pri behu. Teraz už z refluxu nekašle vôbec a po 2 rokoch poctivej diety sme boli na fibroskopii a všetko má v poriadku. Dietu ale nevysadzujem, nemám odvahu, je nám na nej dobre. Aj dr odporúčala nejaký čas ešte dietu držať, len už ke´d sem tam, niečo porušíme, tak sa nič nedeje 🙂

mcoya
24. máj 2013

@alami vyborneeee, super, ze Vam to pomohlo. A aka je ta dieta, je to narocne na dodrziavanie? Ja som uz rozhodnuta, ze tam pojdme tiez. V pondelok tam zavolam a popytam sa na moznosti. Nech uz vieme, co a ako mame liecit, lebo je to hrozne. Dakujem Ti a drzim palce nech ste uz len zdravi. 😉

alami
24. máj 2013

@mcoya no, dieta nie je ľahká, ale keď si zvykneš, ide to. tu je naša debata o dietke, odkedy nám zistili reflux https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/gastroezofagalny-reflux-u-deti-nad-3-roky-recepty/
Nám ale zabrala okamžite, takže sme boli veľmi silne motivovaný.
V krátkosti - variť len a len na sucho a na vode - žiadny tuk, potaviny nízkotučné, vysaadiť kakao, čokoládu, džúsy, bubklinkové nápoje, všetko kysnuté, vyprážané, korenisté, citrusy, paradajky, papriku, strukoviny, mak, orechy. 😅

mcoya
24. máj 2013

@alami dakuje, idem pozriet tu dietku. S varenim problem nebude, ja varim vo vode, alebo len na troske oleja, kakao, cokinu, dzusy a bublinkove napoje nepapa ani vyprazane nerobi.. Ale kysnute papa aj to ostatne co si napisala, takze to skusim vyradit. Ale to potom nemoze ani pecivo ani chlebik. No a to som sa tesila, ze ake super dieta mam, ze mi zje aj rajcinky aj papriku 🙂, tak skusim vynechat 😒

alami
24. máj 2013

@mcoya chlebík a rožky dávaj, malo by sa pečivko staršie, ale kto by to jedol 😅 Len nedávaj teda také naozaj super čersvé pečivo.
Kakao sa napr myslí aj v sladkostiach, v bábovke...
Ešte žiadne údeniny-párky, saláma a podobne
žiadne chipsy, či arašidové chrumky

mcoya
24. máj 2013

@alami no s tymi sladkostami a chrumkami to bude tazsie, lebo vidi u druheho i ked aj toho dost odmedzujeme, ale ked budeme musiet tak skusime. Inak maly ma aj porusenu zubku sklovinu a to tiez pisu, ze mozu mat deti, ked maju reflux, takze jedno s druhym....uvidime. 😒

siska07
26. máj 2013

co sa tyka tej stravy 10mesacnemu daju taku istu porciu ako trojrocnemu, strava pre batola.. takze male dieta tolko nezje, mamka moze dopapat, alebo dat do dozy a potom zohriat v kuchynke. nevidela som tu este nikoho varit si stravu 🙂 nieco drobne sa nosi z potravin, ale na varenie nie je cas :D
pracovna je na 3poschodi, susiaky su potom aj na oddeleni v spolocnych kupelnach, ale je aj susicka pradla. na pranie sa zapisuje, max 2 prania na den tj max 4 hodiny na osobu, potom kluc treba vratit. lebo sa stavalo ze mamka dala prat, a odisla na cely den na vylet a ostatni si tak mohli v rukach..
prvy tyzden sme tu mali krasne slnecne pocasie, teraz prsi, 8-13 stupnov. urcite vziat nepremokavu bundu, neprem. topanky, gumaky.

siska07
27. máj 2013

internet wifina je, ale je zablokovany pristup. treba si kupit na recepcii - hodinu, tri alebo pat. pat hodin stoji myslim 3.6e. signal na wifinu je aj dole v herni, a na celom oddeleni 2a. ostatne oddelenia neviem.
vysetrenia robia podla zdr. stavu dietata resp. na poziadanie sa treba domahat.. krv a vytery robia hned na druhy den kazdemu dietatu. potom dodatocne spirometriu, ph metriu - vylucit reflux sonom, rtg alebo hadicky so sondou. vysetrenia na alergiu, astmu, a kazdemu aj chloridy v pote - cysticka fibroza. podla potreby su tu potom aj ambulancie kde vas mozu poslat - pneumo, imunoalergo, orl, kozne, chirurgia.
spiromeriu vacsinou od 3r, ale su tu aj mladsie deti, a boli na tom tento liecebny pobyt aj predosly..

oktavia
27. máj 2013

@siska07 ahoj, a ty si momentálne tam? A čo sa týka tej stravy, to malým deťom nedávajú mixované stravu alebo tak? Môj malý je len mixované 🙂

oktavia
27. máj 2013

@oktavia teraz čítam, že si tam, my nastupujeme zajtra, čiže idem ešte pribaliť gumáky. 😉

peter32
27. máj 2013

Ahojte, ja sa tam tiež chystám s mojimi deťmi mám 5,5ročného syna a 18mes. dcéru...lebo su ustavične chorý...nič nezaberá...tak pojdeme aj mi..presny termin este nemame ale sa to vybavuje uz...tak uvidime. Chcem sa spítat, chodíte tam normálne na stravu mamičky? Alebo teda dá sa aj odhlásit a znova prihlasit na stravu potom...?Oplatí sa vôbec tá ich strava? A s obchodmi je to tam ako? Su tam aj nejake potraviny alebo tak? Ďakujem pekne za odpoved. ( Lucia )

marsys
27. máj 2013

@peter32 strava v kategorii D je povinna, A,B,C si ju mozes uplne zrusit...bud si stravu budes platit,alebo ju zrusis na cely pobyt...strava sa plati len celodenna 7,50e/den... strava sa dava 5x denne aj detom aj dospelym a je,, jedla,,velke porcie,podla mna sa oplati. potraviny niesu v Dolnom Smokovci, len v Starom Smokovci, alebo v Novej Lesnej( o dedinu nizsie) co je asi 20min peso. v srobarovom ustave je bufet s wifi.

marsys
27. máj 2013

uuups trosku som sa kopla...nie nova lesna ale POD LESOM ..je tam hned vedla potravin aj posta.

peter32
27. máj 2013

aha, tak ďakujem za info...som len zato rozmýšlala s tou stravou....že moja malá toho vela aj tak nezje....že by sme to nejak zužitkovali....potom na izbe...🙂 a asi teda asi to "B"čko by som vzala....lebo aj švagrina asi pojde s nami...no mám zatial také zmiešané pocity...aj sa bojím trocha...že ako to zvládnem s detmi....no hádam sa "nezbláznim" :D . Takže si mám aj plienkovú výbavu potom brať...nemám sa spoliehať na obchody radšej tam však? No hádam sa zmestíme do našej malej fabie...keď budeme baliť...... 😉

marsys
28. máj 2013

@peter32 nemusis mat obavy...zvladnes to uplne super 🙂 a ked sa zadari super kolektiv ,,dovolenka,, k nezaplateniu 😎
ja som si po tyzdni stravu zrusila a dojedala po malom 😉 v podstate je to ,,udajne,,zakazane ale mne nikto nic nepovedal......plienky ti doporucujem zobrat z domu nakolko v potravinach je asi aj ,,vysokohorska,,prirazka..
s detickami si to tam uzijes...uvidis,ze bude super..tie dni tam strasne rychlo letia...lebo sa stale nieco deje..a ochotne maminky ti velmi radi pomozu ci poradia 🙂 strach nechaj doma a uzi si hory,vzduch a super pobyt 😉

siska07
28. máj 2013

@oktavia som sa pytala tej mamicky s malym 10mesacnym, tak stravu si ty pre babatko mozes vybrat ci mixovanu alebo taku ako ostatne deti. jej by napr. uz mixovanu nespapala, tak na male kusky taku pevnu ako mali ostatni. napr. ked su zemiaky, maso a stava, tak tie male deticky nemaju bravcove ale nejake telacie alebo kuracie na prirodno, a omacka nie je ochutena a okorenena, ale len taka biela alebo cira, dietna.

siska07
28. máj 2013

@marsys wifina v bufete je zaheslovana, dakedy sa dalo aj na skola 2 napojit, ale uz to je zablokovane.

marsys
28. máj 2013

@siska07 vdaka za info... pred rokom som sa pripajala na skola_2 alebo aj pani v bufete mi dovolila pripojit sa.