Súhlasite s Green dealom?

1. jan 2024

Suhlasite s Green dealom? Aky mate na to nazor? Je to spravny smer pre ludstvo?

bloger
1. jan 2024

Ja si myslím, že čas ukáže nakoľko to bude úspešné. Ale tieto zelené témy sú veľmi populárne. A určite aj veľmi dôležité. Vždy je dobré ak sa robí niečo pre prírodu.

rooskoliv
1. jan 2024

Podľa mňa sa pýtaš zle. Správna otázka by bola, či súhlasíš s vedcami, ktorí hovoria, že ničíme planétu a o zopár desiatok rokov prekročíme bod, že sa to nebude dať už zvrátiť, alebo v to neveríš.

Green deal je iba určitý súbor opatrení, ktoré by sme mali na začiatok prijať ako riešenie. Lebo ak veríš vedcom, niekde musíš začať. A potom sa uvidí, či to bude stačiť, alebo nie a bude treba omnoho prísnejšie obmedzenia, aby ľudstvo prežilo.

Za mňa, áno, súhlasím. Dám vidím, že prší menej a roky sú suchšie a teplejšie. Rovnako teplota vody v mori stúpa. V mori je menej rýb a si menšie. Čiže áno, ide to do..... A niečo teba urobiť. Máš iný návrh čo? Kľudne to urob. Ak nie, prečo neskúsiť Green deal?

autor
1. jan 2024

@rooskoliv podla mna neexistuje zla otazka, akurat tak debilna odpoved…

vevesh
1. jan 2024

Na jednej strane ano- treba urobit nieco pre zachovanie ekosystemov. Na druhu stranu nie, lebo co zmoze 5% zeme voci 95%, ktore na to zvysoka ehmmm. Pokial nezacnu vsetci spolocne podnikat kroky, tak sa nezmeni nic. A vobec tie prvenstva, ze sme zacali prvi, su taky oblb ludi, ktorym je az prilis dobre, aby mohli spadnut o par priecok na hubu v hmotnom svete -toto sa prave v europe ukazuje. Ale ano, "dakujeme za zelenu politku", ktora v mene zelenej zeme vyvolava vojny, predava vybusniny a zbrane a bombarduje ludi mimo svoje hranice- asi eliminaciou ludstva idu za lepsiou buducnostou zeme🤷‍♀️🤷‍♀️A za dalsie, nie vsetko, co je "green", je aj prospesne pre zem a ludstvo- super prikladom su take elektroauta ci niektore triedenie odpadov, ktore aj tak skonci v spalovni ci na skladkach v afrike...🙄🙄🙄

vroni
1. jan 2024

Nesúhlasím. Nie preto, že by som nesúhlasila s vedcami, ale nesúhlasím s politickými tlachalmi, ktorú majú ekológiu úplne v paži a ich záujem vie vzbudiť len výška ich konta. A tak propagujú "ekologické" eauta, ktoré sú podstatne devastacnejsie než klasické spalovace, vramci "zelenej" politiky vypínajú atómové elektrárne a výpadky kompenzujú fosilnymi palivami, idú obmedzovať leteckú dopravu, ale za každým prdom musia trikrát obletieť zemeguľu a plebsu budú velkohubo prednášať, ako sa musí v záujme ekológie obmedzovať. A potom podporia nejakú tú vojnicku, veď z toho sa nestrieľa, to príroda znesie... No ďakujem, neprosím si podobný "deal".

bloger
1. jan 2024

@autorka podľa mňa jeho odpoved bola perfektná. Absolútne nebola debilná ale k veci a dáva logiku.

autor
1. jan 2024

@bloger mozno keby si viac daval pozor tak moja odpoved, na “debilnu odpoved” nebola myslena v tom zmysle, ze on mal debilnu odpoved. On napisal, ze citujem “Podľa mňa sa pýtaš zle”. Tak som mu len odpisala, v zmysle, ze “nie, nepytam sa zle, preco by som aj mala? Mozno len ty, “zle odpovedas”…musis proste chapat hlbku a myslienku tej odpovede. Ja som chcela vediet nazor na Green deal a nie, ze sa zle pytam.

pkgirl30
1. jan 2024

Green deal vôbec neriešim, správam sa k prírode a k svojmu okoliu tak ako by sa mal normálny človek správať

rooskoliv
1. jan 2024

@vevesh
Čo zmôže 5% keď 95% na to kašle? Práve táto tvoja odpoveď je najväčší problém ľudstva. Že nikto nechce začať a niečo pre to urobiť. Niekto ale začať musí. A áno, tí, ktorí začínajú niečo nové, to majú ťažké a treba veľa odriekania a obetovania.

autor
1. jan 2024

@rooskoliv coho si sa ty zriekol a co si obetoval?

vevesh
2. jan 2024

@rooskoliv nesuhlasim- zacat uz zacali vsetci. Neexistuje krajiny,ktora nema ministerstvo zivotneho prostredia. Problem je miera ochrany a jej dodrziavanie resp. trestanie nedodrziavania. A tu naozaj plati, co z toho, ked najvacsi znecistovatelia to maju dakde hlboko, a vobec nie su trestani za porusovanie, tak aj keby mali neviem ake suprove navrhy na bali, pomoze to nula cela nic v konecnom dosledku. Takisto je uplne naivne "cistit vzduch" kontrolou vypustania spodin niekde v nemecku, ked ten vzduch prudi kade tade podla veternych prudov po celej zemeguli a naspat sa ti vrati odniekal z ciny/ameriky opat zacmudene cudo -tam jednoducho su potrebne medzi-nadnarodne dohody, ak sa mame ako ludstvo pohnut dalej a dychat cistejsi vzduch. A to iste plati o vode, podzemnych tokoch a s tym spojenej tazby nerastnych surovin. Ale k tomu sa bohate staty dokopu az vtedy, ked im bude horiet pod zadkom- do slova a do pismena....

ciernysokol
2. jan 2024

Ja tiez s propagandou green dealu nesuhlasim.nemyslim,ze planeta sa otepluje kvoli nasmu spravaniu,tiez myslim,ze oteplovanie sa neda zvratit.to,ze sa k prirode spravame bezohladne,ma hneva uz dlho.rubanie stromov,vyhadzovanie smeti do prirody,chemikalii do vod...uhlikova stopa je podla mna obrovsky podvod na ludoch,staci sa pekne spravat k prirode a zvieratam a ucit to aj deti.nepotrebujeme poslusnost,potrebujeme ludskost a laskavost.

erikavesela
2. jan 2024

@pkgirl30 green deal sa ta bytostne doryka lenbtym, ze zijes v eu a rozhoduju za teba politici, casto tupi ako poleno, ale su v tej "spravnej steane"...presne tito politici kt.rozhoduju po
1.o veciach, o kt.hovno vedia
2. podla toho, co im prinesie viac hlasov
3.podla toho, co im osobne prinesie viac financii

rooskoliv
2. jan 2024

@vevesh
To je veľmi jednoduché, dať zodpovednosť na iných. Že máme ministerstvo životného prostredia. Správna otázka je ale, čo urobia ľudia a nie, čo urobí ministerstvo. Ľudí na SK je 5mil a na ministerstve 100. A ako spomínaš vzduch. Áno, cirkuluje. Ale stále je ho my napr v EU vyčistíme, v globále bude na celom svete o to čistejší, takže to má zmysel, ako keby sme to neurobili.

@ciernysokol
Vo fyzike platí taký nádherný zákon. Volá sa zákon zachovania energie. Čiže energiu nevieš vytvoriť, iba premeniť z jednej formy na druhú. Spáliš benzín a vytvoríš teplo. Ale to teplo sa nestratí. Kam to teplo potom ide, keď tvrdíš, že planéta sa neotepluje kôli činnosti ľudí?

@autor
A čoho som sa vzdal? Do roboty chodím MHD, aj keď mám auto. Nekúpujem si, čo vyslovene nepotrebujem. Kupujem lokálne potraviny. V byte kúrim na 21C Max. Deti chodia do najbližšej školy, nech ich nemusím voziť cez celé mesto. Na krúžok idú sami MHD. Kupujem SK potraviny a pod

beataxxx
2. jan 2024

Prečo agresivita? Ved ta odpoved bola erudovaná a k veci, vidieť že roskoliv je v problematike výborne zorientovana

vroni
2. jan 2024

@rooskoliv, prosím ťa, nedávaj príklady, ktorým sám nerozumieš. Zákon zachovania energie rozhodne nič netvrdí o zachovaní tepla. Že pri spaľovaní vzniká teplo, je fakt. Že na globálne otepľovanie má takéto teplo vplyv je síce fakt, ale tiež sa tento vplyv pohybuje v miliontinach percenta. Zem sa otepľuje a ochladzuje periodicky. Globálne oteplenie bolo aj za čias dinosaurov, nemám vedomost, že by používali akékoľvek spaľovanie. Obrovske oteplenie nastalo v Európe v 15. storočí, až také, že vo Švédsku pestovali figy (tvrdí svedske národné múzeum), cca 300 rokov na to prišla "mala doba ľadová", nejako to teplo predsa len "odišlo", s človekom či bez neho, nejaký významný vplyv tam nie je.

vevesh
2. jan 2024

@beataxxx to nie je pravda. Co urobia ludia je miliontina vplyvu ako to, co urobi vlada. Ty sice usetria 150 co2 na meter, ale JEDNA bomba vypusti minimalne 100 milionov CO2 do vzduchu. Vies kolko ich denne na svete ide? Tie sa totiz nepouzivaju len vo vojne, ale aj na odstrel budov, tazbu surovin, cvicenia vojsk, testovanie novych zbrani atd. A to neratam lietadla a dopravne zaoceanske lode/tankery, ktore su najvacsimi znecistovatelmi a tiez sa to u nich pohybuje v miliardach a trliardach co2. Gratulujem ti k tvojmu dobremu pocitu, ale vplyv na zivotne prostredie maju taketo rozhodnutia, ze nepouzijem auto a deti mi chodia za roh do skoly, minimalne. Skor by si zivotne prostredie usetril minimalnym obmienanym spotrebicov a namiesto kupy novych, opravou starych. Ale toto sa financne v eu neoplati a teda nenosi....

gigie24
2. jan 2024

Urcite som za ochranu prirody a ohladuplnost k nej a su tu aj dobre a kvalitne opatrenia, avsak patra niekto aj hlbsie?
Dali ste si otazku co bude napr. s fotovoltikami, solarnymi panelmi ked skonci ich funkcnost? Viete o tom, ze tieto panely sa nedaju nijako recyklovat? Co bude s milionmi panelov o 30 rokov? Opat skoncia len v prirode o o 50 rokov tu mame dalsiu ekologicku katastofu… Nie je jednoduchsie kurit eleltrikou, ktorej vyrobime na Slovensku take obrovske mnozstvo, ze ju aj predavame. Co keby obcania Slovenskej republiky mali lacnu elektrinu a mohli kurit za prijatelne ceny?
Zaujima niekoho co sa deje so separovanym odpadom v Bratislave? No mnohi z nas to vidia, vsetko vysypu do jedneho smetiarskeho auta…
V prvom rade na urodnych poliach nestavat domy, betonove dzungle, deje sa to stale, nase polia sa stali staveniskom a ako si potom zabezpecime kvalitnu potravinovu sebestacnost?
Nechcem tu zasahovat do tychto veci, ale urcite by bolo velmi uzitocne, keby sa kazdy z nas aspon v malej miere podujal na ozdravovani prirody a tym aj nas ludi…