Syndróm Alice v krajine zázrakov

zmokito
7. feb 2015

Neviem, ci sa s tymto syndromom niekedy niekto stretol, ale dufam, ze sa medzi vami niekto najde.
O co ide: Syn (coskoro 6r.) mal horucku, v noci ma zavolal k sebe a ked uz som sedela pri nom, zrazu zakrical, preco som tak daleko. Sadol si, hlavu mi vopchal do tvare a hovori mi: "Moje oci ta vidia hrozne daleko." Neprikladala som tomu velku vahu, myslela som, ze ide o halucinacie z horucky. Lenze horucka ustupila a tieto "halucinacie" ostali - vacsinou vecer, ked zaspava, ale stalo sa to uz aj cez den a viackrat - pretrie si oci a povie mi, mami, preco si tak strasne daleko.
Nemaju vase deti nieco taketo? Alebo nezazili ste nieco podobne ako deti aj vy? Vraj to u deti nie je az take neobvykle a udajne z toho vyrastu, ale mam celkom obavu, ci to nemoze byt zaciatok niecoho zavaznejsieho 😖

jaja018
7. feb 2015

@zmokito Syndróm Alice v krajine zázrakov
Ide o neurologický syndróm, kedy postihnutý človek nedokáže rozoznať veľkosti. Vyznačuje sa skresleným vnímaním času a priestoru. Pacienti s týmto syndrómom popisujú vidiny objektov alebo častí tela ako väčšie alebo menšie než v skutočnosti sú.
Tento ojedinelý syndróm môže byť spôsobený vírusovými infekciami, epilepsiou, migrénou a bolesťami hlavy či mozgovým nádorom.
Ochorenie malo byť inšpiráciou pre napísanie príbehu Lewisa Carrolla - Alica v krajine zázrakov. Predtým sa tiež označovalo ako Toddov syndróm podľa anglického psychiatra Johna Todda, ktorý takéto stavy popísal prvýkrát v roku 1955.

sednaja
7. feb 2015

@zmokito Vôbec som sa s týmto nestretla, ale pri čítaní mi niečo napadlo........či dobre vidí, či nepotrebuje okuliare? Ale asi len táram, dúfam, že to nebude nič vážne, držím palce

jaja018
7. feb 2015

Ja by som skusila neurologa

zmokito
autor
7. feb 2015

@jaja018 dakujem 🙂 nieco som si nacitala, tak som sa dostala aj k nazvu 😉

@sednaja vidis, zabudla som dodat, ze syn je dalekozraky, chodime pravidelne na kontroly a okuliare ma nosit uz len do skolky, doma netreba. No uvidime, v pondelok volam doktorke, lebo mam celkom obavy - na jednej strane sa pise, ze z toho vyrastie, na druhej strane niektori ludia pisu, ze to suvisi so zavaznejsimi problemami. 😒

jaja018
7. feb 2015

Aaaa nestazije sa na bolest hlavy? U deti sa casto pripisuje tento syndróm k migrénam

zmokito
autor
7. feb 2015

@jaja018 nestazuje, nic, len ze sa mu vidim byt strasne daleko... musim sa ho spytat, ci aj zvuky nepocuje hlasnejsie alebo ci nevidi farebne skvrny, vraj to by mohol byt priznak nejakeho typu migreny bez bolesti hlavy

jeemima
7. feb 2015

@zmokito ahojj pocuvaj z mojho manzela sa dodnes smeju sestry ze ako dieta kazdy vecer alebo v noci sa budil a plakal ze vidi strasne daleko....dodnes si to pamata a hovori ze to bol hrozny pocit.....inak neviem akos a vola ta diagnoza ale mojmu manzelovi ostalo z destva ze nevidi na jedno oko.....v destve mu prestal fungovat nerv ktory prenasa informaciu z oka do mozgu....skusim pozriet diagnozu....je to caste ale ak sa na to prid v detsve tak sa to da poliecit tym ze sa zdrave oko prelepi aby sa to "lenivsie" namahalo a ten nerv poriadne fungoval

jeemima
7. feb 2015

amblyopia teda tupozrakost

zmokito
autor
7. feb 2015

@jeemima DAKUJEM!! no urcite budem volat doktorke, aj ocnej, tam sice mame o mesiac termin, ale snad budeme moct prist aj skor. A vypytam sa aj na neurologiu.

agnes28
8. feb 2015

ja mám s týmto syndrómom osobné skúsenosti. Vždy v detstve pri horúčke som videla veci iné... ťažko sa to opisuje, niekedy som mala pocit že mám obrovskú hlavu... 🙂 niekedy boli veci vzdialené... párkrát sa mi to stalo aj v dospelosti a u mňa to súvisí s migrénou. nie som si už istá či sa mi to stávalo aj bez horúčky... ale myslím že áno. verím že Tvoj syn bude O.K., ale ak ho vyšetria budeš kľudnejšia @zmokito

zmokito
autor
8. feb 2015

@agnes28 dakujem, ano, pocula som, ze to moze mat suvis s migrenami. Dnes sme mu vysvetlili, co sa deje a ze nam to musi hlasit zakazdym, ked sa to stane, lebo sa mi zdal z toho trochu vydeseny... no a dnes uz si z toho aj srandu robil, tak verim, ze nic vazne to nebude a ze z toho vyrastie 🙂

rutie
8. feb 2015

Nam sa stala ina "haluz", ale tiez to suviselo z horuckou. Dcera (vtedy 5r.) mala horucku pri zapale obliciek okolo 39,5 st. C a so synom (vtedy 6r), ktory je matematicky nadany som ratala priklady na nasobenie a delenie (5x12, 100:20, 25*8). A dcera, ktora dovtedy tak normalne scitavala a odcitavala cca do 20, zacala z postele hadzat spravne vysledky skor ako syn. Pridala som na obtiaznosti a ona dalej hadzala spravne vysledky. Zacali sme delit, to uz slo do velkej nasobilky a ona to davala bez chyby. Volala som muzovi do roboty, neveril, tak som mu ju dala k telefonu a odisla z miestnosti - uveril 🙂. Teplotu som jej zrazila liekmi a zabalmi a rano ked sme sli k doktorke boli jej mimoriadne matematicke schopnosti prec. Scitavala a odciatavala a nasobila cca do 20 podobne ako predtym. Doteraz nechapem, co sa s nou dialo... Je sikovna, ale v matematike sa nejako mimoriadne odvtedy neprejavila ...

rutie
8. feb 2015

Ozaj a moja druha dcera (3 roky), ked mala nasposledy horucku, tak sa v noci zobudila a uplne bluznila, ze je vsetko smradlave a spinave. Ale mala absolutnu paniku z toho. Prinutila ma prezliezt jej pyzamo, musela som ju umyt (ale aj tak revala, ze ci nevidim aka spinava je ta voda), pri utierani mi revala, ze aj ten uterak je spinavy, ze ju zase zaspinim. Nechcela byt vo svojej posteli - ze ma spinave periny, smrdelo jej aj v jej babatkovskej postielke. Chvilu bola u nas v posteli, ale s panickym odporom zahlasila, ze jej smrdi aj tato a ze aj nasa postel smrdi. Ale to bola cista nefalsovana panika, ziadne "kyvanie" s rodicmi. kedze ta ocistna sprvha bola studena, klesla jej teplota a upokojila sa. Po par hodinach sa opat zubudila so strasnym placom, ze vo dverach su ludia, co jej vsetkych zabili (tatinka, surodencov, babku) a idu zabit aj maminku. Revala v totalnej panike" Maminku mi nechajte, aspon moju maminku, ja ju strasne lubim, nechajte mi maminku. Drzala ma za ruku a hovorila: Mami schovajme sa uz su tu, oni mi aj teba zabiju. Ukazovala na dvere, opisovala postavy ako vyzeraju, co maju v rukach, co maju na sebe. (Nepozerava nikdy telku, u nas sa nikdy nehraju pocitacove hry, obcas si kukne Masu a medveda alebo Krtka na tablete). Rano bola uplne OK, ziadne nasledky sme nepostrehli. Je to velmi nezbedne a radostne dieta.

zmokito
autor
9. feb 2015

@rutie to su naozaj desive zazitky, fu, nebolo by mi vsetko jedno teda 😲
Ja som volala nasej dr, tak nas posiela na ocne a neurologiu, ako som si aj myslela.

rutie
9. feb 2015

@zmokito Daj prosim pootom vediet, co vam povedia. Zaujima ma to. U nas to bolo fakt desive, mala bola nesmierne vydesena. Rano si ale nic nepamatala.

Ja si pamatam z detstva, asi 10 rokov som mala, ze ked som mala pri angine strasne vysoku horucku - (vyse 41 śt C po liekoch a zabaloch), moja mama mi potierala pery citronom (uz neviem preco, citrony som milovala ako dieta), kym cakala na prijazd sanitky. Mala som pocit, ze je strasne daleko a ze ku mne sa priblizuje len obrovska ruka a ide ma zadusit tym citronom. Ale neopakovalo sa to uz neskor.

zmokito
autor
20. feb 2015

@rutie No tak sme absolvovali ocne aj neurologiu. Na ocnom z tejto stranky vsetko v poriadku, iba silnejsie dioptrie mu predpisala 😒 ale ocne pozadie aj tlak aj vsetko, co pozerala, tak je v norme. No a dnes na neurologii ho dr povysetrovala, skonstatovala, ze vsetko v poriadku, ze teoreticky by to mohla byt aj detska migrena, ktora sa mu prejavuje takto "aurami", ale nerozvinie sa to az do bolesti hlavy. No a keby sa to zhorsovalo, mame hned volat. Ale zacina sa to zlepsovat, uz to nemava kazdy den, uz len obcas mi povie, ze som daleko. Tak snad to bolo iba docasne 🙂

smudlinka8255
26. feb 2015

@zmokito pisala som vam mail ale pisem preistotu aj tuna tak ako uz ste boli so synom u lekarky lebo moj syn ma 5 rokov a tiez presne to co opisujete zacne plakat ze ma vidi daleko a ja som pritom blizko...keby ste odpisali budem vam velmi vdacna

smudlinka8255
26. feb 2015

@zmokito az teraz som si vsimla vasu odpoved takze ocne v poriadku tak dufajme ze to nebude nic vazne s,tymi nasimi deckami a este mohli by ste napisat ake konkretne vysetrenia mu robil neurolog velmi dakujem

zmokito
autor
26. feb 2015

@smudlinka8255 uz som vam pisala spravu, ale napisem este aj sem - neurologicka mu zistovala reflexy tym kladivkom, kontrolovala, ci udrzi rovnovahu, ci vie udrzat smer chodze aj so zatvorenymi ocami, ci dokaze skakat na jednej nohe - vsetko bolo v poriadku. Na CT nas neposlala zatial, ze ked sa mu to zlepsuje, tak nech zbytocne nemusi behat po vysetreniach, iba keby sa to zhorsilo, tak sa mame ozvat.
Drzim prsty a syna upokojte, ze sa nemusi bat, my ked sme nasmu vysvetlili (tak primerane detsky), tak sa na nas zacal aj smiat, ze aki sme smiesni, ked sme taki mali 😀

jamanka
24. aug 2016

ahojte, je tato tema este aktualna?

ivka1103
7. sep 2016

Ahojte, aj ja by som potrebovala poradit v tejto teme...prave sa nam to deje pri 6 rocnej dcerke...prosim o nejake rady...dakujem pekne

sky_1
8. mar 2022

@ivka1103 dobrý deň ,ako ste to zvládli ,odišlo to samé? Nám sa to deje u 10rocneho

ivka1103
8. mar 2022

@sky_1 ano chvalabozku 🙏🏻 Boli ste u ocneho prosim? Ake ma prejavy? Urcite to odzneje

sky_1
9. mar 2022

@ivka1103 no hlavne pred zaspávanín má syn také pocity , že vidí všetko ďaleko.
Chvíľu to trvá, musí si zasvietit svetlo alebo sa chvíľu rozprávame a prejde to.
K očnej je už objednaný.

adriana1980
9. mar 2022

Aj môj syn toto mával. Začalo to okolo 8meho roku a trvqlo asi 3-4 roky. Ale nebolo to často. Teraz má 14 a už nieco cez 2 roky to nemáva. Úplne to vymizlo 🙂

ivka1103
9. mar 2022

@sky_1 zajdite k ocnej a ak bude vsetko ok, neriesila by som nic uz…chce to cas, prejde to same. Uplne vsak chapem, vystraseni sme z toho boli aj my 🙈 ale ako prislo, tak odide na 100% 😊