Veriaci - pokrytci

2. nov 2023

Aj vám príde ze veriaci sú pokrytci? Ako sa píše v biblii, podľa ovocia ich spoznáš. Neodráža vás to od viery? Ja som ateista, asi hlavne kvôli tomu pokrytectvu co vidím všade, fakt ak som spoznal par kresťanov co to aj žili tak je to veľa.

ruxandra
3. nov 2023

@fineta to bude asi tym, ze kazda poznáme inych ludi 🙂

ruxandra
3. nov 2023

@silvike ked sa verejne hlásim k skupine ludi, ktora vyznáva nejake morálne hodnoty, tak to znamena, ze aj ja vyznávam tie hodnoty, nie? Takze mne staci povedat, ze je veriaci a automaticky ho tak beriem.
Ci aj ked chodim do kostola, tak mozem robit ludom zle a nie som pokrytec, ano? 🙂 dobre vediet

jana_eyre_2
3. nov 2023

Prepáč ale fakt neznášam takéto zovšeobecnovanie.. ja nie som kresťan, nikdy som nebola, nie som ani pokrstená.. ale poznám viac kresťanov ktorí sú naozaj dobrí ľudia.. poznám aj takých čo nie sú dobrí ľudia.. tak isto sú rôzni ateisti, ale aj inak veriaci ľudia.. naozaj nemám rada ak niekto všeobecne označi akukolvek skupinu ľudí ako nejakých (doplňte si) akoby každý z tej skupiny nebol jedinečny a nemal 1000roznych vlastnosti.. takéto všeobecné kecy len podnecujú už bez tak napätú situáciu v spoločnosti a ja nechápem prečo má niekto potrebu takto všeobecne ľudí skatulkovat..

fineta
3. nov 2023

@ruxandra určite aj tým. Nemyslíš si, že to záleží aj od uhla pohľadu? Poznám veľa ľudí, ktorí veriaci nie sú, kamošku mám presvedčenú ateistku a je veľmi láskavá, nápomocná, hľadajúca v každom človeku dobro a v problémoch aspoň kúsok pozitívneho. A nikdy by som si nedovolila súdiť ju za jej presvedčenie, pozerať na ňu zhora. 🙏

silvike
3. nov 2023

@ruxandra Ved verit v Boha neznamena automaticky ze som bez chyby, neomylny, dokazem vzdy a za kazdych okolnosti konat spravne. Alebo ze som bez emocii, pocitov prezivania akehokolvek, nie len toho dobreho, ale aj zleho. To kde na to ti neveriaci prisli ? Trosku asi nepochopenie toho celeho. Veriaci ( aspon katolici) sa pri kazdej omsi biju do prs a vravia " moja vina, moja vina, moja najvacsia vina". Takze oni si verejne aj priznavaju ze su hriesni a slabi. Preto prosia znova a znova Boha o pomoc pri zvladani skusok a tazkosti. Uz ide len o to ich srdce, to ich najhlbsie vnutro ako uprimne to naozaj aj myslia, tu ich snahu o zmenu zivota. V tom je mozno to pokrytectvo. Ale stale stale su to ti isti ludia ako neveriaci. Ja som mala v zivote stastie aj na uzasnych neveriacich ludi ale aj na uzasnych veriacich ludi. A samozrejme poznam aj "veriacich" co okolo viery asi ani nesli ( cista formalita a ziju kadejako) a mala som stastie aj na otrasnych neveriacich ( ale u tychto je to asi podla vasej logiky akceptovatelnejsie). A zrejme aj vy poznate aj tych neveriacich, ktori prave nie su najukazkovejsi. Ci nie ? Ci len ti veriaci vo vasom okoli su take zloby ?

silvike
3. nov 2023

@jana_eyre_2 Uplne moja rec. Perfektne zhrnute.

ruxandra
3. nov 2023

@fineta ano, urcite zalezi od ihla pohľadu. Asi by som mala upresniť len to, ze to co som doteraz napisala, som myslela len na ludi, ktorych uz poznam a vidim ako sa správajú. Ked teraz spoznam niekoho noveho a povie mi, ze je veriaci, neodsúdim ho hned, ze to bude zly clovek, normalne mu dam sancu ukazat mi, ze je fajn 🙂 len ked pozeram spätne, tak moja osobná štatistika takychto stretnutí hovori o inom, bohuzial. Kazdy ma sancu ukazat mi, ci je ci nie je dobry clovek, len ked mi niekto ukaze, ze je zly a zaroven potom povie, ze je veriaci, tak ma to proste sklame.. :(

ruxandra
3. nov 2023

@silvike tak ja som uz v prvom príspevku pisala, ze som obklopená viac veriacimi, neveriacich poznam asi len tak mozno dvoch a ti sa správajú normalne, takze to ako sa správajú ostatni neviem porovnať.
Do kostola som chodila v mladosti viac nez dost, takze som videla ako sa tam klanaju, div sa az pod zem nezahrabu a akonáhle vysli von tak len zloba a hnev.

fineta
3. nov 2023

@ruxandra a tvoje kritériá na hodnotenie dobroty človeka sú objektívne? Prepáč, taký človek neexistuje, aby videl dovnútra druhého. 😊

vanilka83
3. nov 2023

A prečo sa vlastne sustredis na iných?prečo nezačnes od seba!veď aj v biblii je hoďte do nej kameňom,kto ste bez viny!ale nie o tom to je,dívať sa na iných co robia,ale milovať blížneho svojho ako seba samého a ty to nerobíš!lebo sudis a súdiť nás bude len Boh....takže ty si ateista len kvôli tomu,že ostatní podľa teba(hadzes nás všetkých do 1 vreca)sme zevraj pokrytci,to je už len super filozofia života!takže keď ostatní sú zlí podľa teba ty budeš neveriaci,s týmto predsa Boh nič nemá. Očividne máš medzeri v tom kto je Boh a aké má s nami zámery, o com je viera. Ja nie som dokonalá,to viem,veľmi dobre ale vieš co?nikdy sa neprestanem aspoň o to snažiť.

ruxandra
3. nov 2023

@fineta tak do hlavy im nevidim, to je jasne 😅 ale to ako sa spravaju je vidiet

lalenka33
3. nov 2023

@0silvia0 samozrejme, v tomto s tebou súhlasím. V každom náboženstve sú aj takí aj takí. A tá moslimka je extrém všetkých extrémov.

viestta
3. nov 2023

@ruxandra ja som obklopena ludmi. Lepsimi, horsimi, zlymi aj dobrymi. Akosi neskumam kto je veriaci, kto nie. Je to pre mna absolutne nepodstatna informacia, ja ludim delim podla inych kriterii.

ruxandra
3. nov 2023

@viestta ja to tiez neskúmam, oni sa s tym chvália sami, pripadne to vyplynie z konverzácie (ak mi niekto pravidelne na otazku aky mal vikend hovori, ze bol v nedelu v kostole, tak je to jasne, ci nie?

silvike
3. nov 2023

@ruxandra Tak asi je to hlavne z tej tvojej vlastnej skusenosti. Ja taku nemam. Ja som za svoj zivot stretla veeelmi vela uplne super perfektnych veriacich ludi zijucich vieru v kazdonennom zivote, ziadnycj pokrytcov. Ale vravim, poznam aj neveriacich uplne ze super perfektnych. Na kazdej strane barikady sa najdu vzdy aj super ludia aj teda kadejaki farizeji, falosnici, pokrytci ktori siria zlobu, nenavist. Tak to treba brat. Veriaci nie je o nic menej bezny clovek ako neveriaci. Ma takisto pravo na omyly, chyby a zle rozhodnutia.

viestta
3. nov 2023

@ruxandra pre mna je viera nepodstatna informacia ak mam "hodnotit" cloveka, ktoru zvycajne ani neregistrujem. Ano, najde sa nejaky extrem, ktory si dovoli o sebe prehlasovat, ze je lepsi ako ja, lebo ja som ateista, ale takych ludi ja zo svojho okruhu vypustam, nie kvoli ich viere, ale kvoli tomu aki su.

silvike
3. nov 2023

@ruxandra No ved o to ide. Byt v nedelu v kostole absolutne nevypovedne. On tam mohol byt koli tradicii, zvyklosti, nanuteniu rodicov, pre "dobro" v rodine, proste x inych dovodov len nie viera. Ale samozrejme mohol tam byt aj z vlastneho presvedcenia, preto ze naozaj veri.

ruxandra
3. nov 2023

@viestta ale ved uz som to pisala vyššie, ze ludi hodnotím na základe toho ako sa spravaju, a ked sa mi zda, ze sa spravaju zle, tak potom ma velmi sklame, ked zistim, ze su veriaci. Nie je to naopak, ze ked mi niekto povie, ze veri, tak ho hned odsúdim - toto urcite nerobim! Uz som to tu dnes parkrat pisala
@silvike ^

vorkola
4. nov 2023

@viestta Ked si clovek, voci tebe dovoli prehlasovat, ze je lepsi ako ty, tak to nie je veriaci clovek.,lebo eriaci clovek je pokorny, nevyvysuje sa, naopak ,proste dokonay veriaci ,by sa mal snazit mat uctu kazdemu cloveku,ci uz aj k neveriacim, ved viera je dar,od P. Boha,cez napr.vychovou v rodine, alebo v nejakej veriacej komunite,alebo citanim v dospelosti, a pride na to ze nieco existovat musi na otazky, kto som , na co tu som ,otazky typu rozlisovania dobra od zla.Takze musi existoavat nejaka vyssia energia, a my vieme ,ze je to Boh,a Boh = Laska

viestta
4. nov 2023

@vorkola o tom ci existuje alebo neexistuje nejaka vyssia sila sa daju viest dlhe debaty, ale pre mna neexistuje. Ludia su bud dobri alebo nie. Staci?

juliacenc
6. nov 2023

Nechapem, preco pokritci? Prosim o vysvetlenie zaujima ma to