Vodičský preukaz - zistenie, že na to nemám

13. apr 2024

Prosím vás,stalo sa niekomu kto si išiel urobiť vodičský kurz,zaplatil a počas toho zistil že na to nemá a skončil?

neillys
20. apr 2024

A neni to jednoduche?

autor
20. apr 2024

Robi mi problém pri akej rychlosti na akú rýchlosť preradiť 🙃 to preraďovanie niekedy z 2ky do 4ky🤦‍♀️
Aj vam sa to stávalo na začiatku?

madeincssr
20. apr 2024

Orientacne - na vyssi stupen preraduj pri cca 2000 otackach. Pri spomalovani - prudkej zakrute, odbocovani, zeleznicnom prejazde, obchadzani niecoho, predbiehani, si prerad VOPRED na nizsi rychlostny stupen (umerny rychlosti, ktorou budes "prekonavat prekazku"), nie az ked si v tej "prekazke".
Prvy rychlostny stupen sa radi vynimocne, spravidla len ak uz auto takmer stoji, alebo zastavujes v stupani. Ak sa auto trochu hybe a nie si v stupani, prejdes aj na dvojke.

mimusha3
20. apr 2024

Presne takto som na tom bola ja.. Ale ja som si aj tú prihlášku podávala so strachom a dokonca som inštruktorku pár krát pýtala prihlášku, že som si to rozmyslela 😅 keď som jej s tým už išla na nervy povedala, že na prvej jazde mi úprimne povie či na to mám a predstav si, že tak ma chválila, že mi tým dodala neskutočnú odvahu a hoci som vodičák urobila na druhý pokus (pri prvom som zhodila kužeľ) tak s odstupom času som rada, že mi nedovolila vziať späť prihlášku a poviem ti pravdu, v novembri budú dva roky čo mám vodičák (od decembra do marca však nejazdím, pretože sa bojím jazdiť po zamrznutých cestách) a až po tých dvoch rokoch (s dvomi trojmesačnými pauzami) som si len pred pár dňami začala byť v šoférovaní taká istá, že sa nebojím už sadnúť do auta a ísť a nemám už ranné nevoľnosti predtým než sadnem za volant. Je pravda, že jazdím len po meste pretože mimo mesto sa ešte bojím (z dôvodu vyššej rýchlosti, ktorou musím ísť) ale pevne verím, že sa odhodlám aj mimo mesta.

neillys
20. apr 2024

Z 2 do 4ky? To kde si videla? Nemozes ist z dvojky do stvorky ale postupne.. z dvojky do trojky.. a to ta nemusi zaujimat sks rychlost..nad 45 si das do trojky.. skus pocuvat otacky motora ( zvuk)

madeincssr
20. apr 2024

@neillys ano, z 2jky na 4ku sa v praxi zaciatocnika neradi. Ale pri spomalovani sa moze a) postupne radit vzdy na nasledujuci nizsi stupen ('brzdit motorom'), alebo b) "doplachtit" bez plynu na 5ke, alebo 4ke na krizovatku a tam si VOPRED dat 3ku alebo 2jku podla toho, ci si na hlavnej a/alebo zakruta nie je prudka, alebo je prudka, resp. si na vedlajsej a musis pozerat, ci nebudes davat prednost. Cize nadol sa obcas radi aj o viac ako jeden stupen.

neillys
20. apr 2024

@mimusha3 80-90 zi pride vysoka rychlost? A po meste ides kolko 30? Normalne chod mimo mesto s niekym napr v noci… pri 60 si das do 4ky a mozes sa sustedit 😁 a ked budes chciet vyskusas aj 5tku😁

nivea777
20. apr 2024

Z 2 do 4 určite nie,jedine že by si chcela predbiehať a kvôli tomu si podradis z 3 do 2 a na základe vysokej rýchlosti dáš potom rovno 4,ale to ty radšej neskúšaj predbiehať ešte.
Zo 4 do 2 pri prudsom brzdení, ja som napr nepodraďovala ale brzdila na vyradenom a podla rýchlosti ,ktorú som mala po pribrzdeni som si zaradila rýchlost

neillys
20. apr 2024

@madeincssr to zavisi od rychlosti 😁 ak ttam jebnes 2ku pri spomalovani a ides 55 tak uvidis co sa stane.. 2ju si davaj ked mas tachometer na urovni 40 a menej

neillys
20. apr 2024

Alebo si kupte automat a jazdite lepsie ako chodit peso😁🙂

mery34
20. apr 2024

aj u mňa v autoškole bolo cúvanie jedna katastrofa, teraz bývam v centre a cúvam excelentne, nemám ani parkovacieho asistenta, ani kameru, len zadný pípač. Je to cvik.

diaszoky
20. apr 2024

Mne

neillys
20. apr 2024

Ak chces dobre jazdit pamataj si ze musis vela sediet v aute a jazdit..

beatinka
20. apr 2024

Dcéra si robila v decembri vodičak. Stres, panika, ona to nezvládne, nejde jej to, bojí sa križovatiek, nestíha radiť… všetko toto bolo. Skúšky zvládla. Testy bez problémov, jazdu s odretými ušami. Kúpili sme jej jazdenku manuál. Vyhýbala sa šoferovaniu ako sa len dalo. Radenie jej jednoducho nešlo, rozmýšlala len nad tým, kedy čo zaradiť. Tak sme auto predali, kupili jazdenku automat. Zrazu s radením nebolo treba rozmýšlať, tak vysvitlo, že problém je aj parkovanie. Zadné senzory auto malo, predné sme dali namontovať. Teraz má čas sústrediť sa len na samotnú jazdu, križovatky atď. A čuduj sa svete, už ju to baví. Nejazdí každý deň, ale cca 3-4 dni do týždňa. Pochopila, že aj keď z nej možno nebude šofér ako napr. ja, keďže premňa je šoférovanie forma relaxu, ale ten pocit slobody a voľnosti, že ked potrebuje, prepraví sa kam chce, nemusí chodiť busom, nikoho sa doprosovať aby ju zviezol, stojí za to. Parkuje vždy radšej ďalej, keď si nie je istá, či sa zmestí, ale aj tak je to lepšie, ako nejazdiť. Takže určite to nevzdaj, aj keď sa ti to možno zdá nezvládnuteľné. Inštruktori ťa nabúrať nenechajú, to sa neboj. A keď spraviš skúšky, priplať si kondičné jazdy, a naberieš viac odvahy. Dcéra mi vždy vravela, že jej to šlo hrozne, ale akonáhle inštruktorka povedala “zavez sa domov”, všetko z nej opadlo a tá trasa domov bola vždy najlepšia časť jej jázd. Čiže aj stres robí veľa. Držím palce

neillys
20. apr 2024

@beatinka super rodicia.. su aj taki zakomplexovani ked 18rocna baba spravi vodicak tak s nou ani nejazdia alebo jej nedaju ani auto radsej a ked s nou jazdia tak len odborne kritizuju namiesto aby boli ticho a svoje dieta pochvalili a povzbudili

slniecko5
20. apr 2024

Nevzdávaj to!
Bola som najväčšie nemehlo na svete bolo mi do plaču po každej jazde a vychádzala som z autá spotena ako myš a dala spm to.
Dnes to milujem, jazdím už 9 rokov.
Nevzdávaj to.

beatinka
20. apr 2024

@neillys ako musím sa priznať, že keď som s ňou šla jazdiť na tom manuále, vyšla som z auta spotená 🤣 Lebo to radenie jej jednoducho nešlo. To 20 metrov pred križovatkou stresy, čo tam zaradiť, kedy zaradiť, kedy pustiť spojku. Ale keby som ju glbala, ničomu by to nepomohlo. Potrebovala som vidieť, že naozaj to radenie je problém. Keď sme kúpili automat, išla som s ňou na prvú jazdu. Najprv som jej ukázala, čo a ako, potom sme sa vymenili a povozila ma krížom krážom. A došlo mi, že ozaj to bolo v tom. Zrazu sa nemusela báť, že jej niekde v križovatke zdochne, že sa nepohne do kopca… A bolo dobre. Ona spokojná a ja kľudná, lebo viem, že nikdy z nej nebude pretekár, že bude jazdiť ako blázon. Jasné, že mám obavy, keď ide, lebo bláznov sú plné cesty, ale to už neovplyvním. 🤷🏻‍♀️

mimusha3
20. apr 2024

@neillys po meste idem 50 teraz a áno ešte rok a pol dozadu som išla 35-40. Nie 80-90 nie je pre mňa vysoká rýchlosť. Vysoká rýchlosť je pre mňa už 70 😜
Ja nechápem, že vy vodiči od narodenia máte potrebu zhadzovať vodičov, ktorí sa s talentom na šoférovanie bohužiaľ nenarodili...

neillys
20. apr 2024

@mimusha3 nezhadzujem to vobec.. ja lenze rat ked som siel mimo nesto a bal som sa pridat zastavili ma policajtl ze spomalujen dopravu😁😁

mimusha3
20. apr 2024

@neillys v tom prípade sa ospravedlňujem. Ja len, že dosť často sa s týmto stretávam,že vodiči od narodenia (takto volám vodičov, ktorí sa so šoférovaním v krvi už narodili) dosť zhadzujú nás vodičov, ktorí si veríme v tom šoférovaní menej..

nivea777
20. apr 2024

@mimusha3 ja ani netrubim na ludi, to už musi byt keď na niekoho zatrubim,ale na spomalovanie premávky som teda hakliva a úprimne,keby ide niekto predo mnou v meste 35 na tachometri( reálne ide ešte menej) tak ma to riadne rozculi,hlavne to je aj na pokutu.

autor
20. apr 2024

@slniecko5 tiež sa ti triasli nohy zo začiatku,preto že si sa bála že neubrzdíš,ked auto pred tebou spomalí ?

slniecko5
20. apr 2024

Pripadalo mi to cele ako najťažšia vec na svete (dnes sa z toho smejem) a že to nikdy nezvládnem. Tým, že som Si to tak vydrela, okamžite po vodičáku som napriek všetkým obavám začala hneď jazdiť a bolo to najlepšie Rozhodnutie. Máme veľkú rodinu, rok bývame mimo mesta, dve autá, môj život by bol bez toho veľmi ochudobnený

slniecko5
20. apr 2024

Proste už si sa dala na cestu a dokráčaj do
Cieľa. Bud teraz alebo nikdy.

mimusha3
20. apr 2024

@nivea777 pozri, už aj mne sa stalo, že mi išiel (zhodou okolností napríklad ) včera predomnou vodič tridsiatkou.. Tiež som bola z toho nervózna, lebo už som si zvykla ísť tou päťdesiatkou, ale vravím si: Čo ak je tam niekto, kto je čerstvo po vodičáku? Veď zase to nie je každý deň, tak trocha ohľaduplnosti je na mieste..
A ako vravím, keď som si už v šoférovaní istá, idem 50 cez mesto, nie je problém, ale kvôli tomu aby som nezdržiavala premávku si mimo mesta netrúfam a za ďalšie- mimo mesto je minimum 70,takže aké zdržovanie premávky?
Ísť viac ako 50 cez mesto je tiež na pokutu presne tak ako ísť 35,prečo sa nikto nepohoršuje nad tým?

nivea777
20. apr 2024

@mimusha3 ja som ohladuplna dosť.Ako som napísala,netrubim po ľuďoch. Naposledy,čo si pamätám, som zatrubila na pána asi 40 rokov,ktorý mal zelenú a nepohol sa lebo vykecaval so ženou. Inak si ponadavam sama pre seba. Zažila som minule na diaľnici ked som bola v ľavom pruhu,že auto na mňa blikalo pomaly z kilometra lebo si to hnal možno aj 180. Ja som sa samozrejme po odbehnuti preradila doprava a pánko keď bol na mojej úrovni zrazu začal brzdiť lebo zbadal radar 🤣🤣 tak na takýchto sa zasmejem riadne,asi ma aj videl lebo bol taky zaskočený.

mimusha3
20. apr 2024

@nivea777 ja síce po diaľnici nejazdím (a ktovie či niekedy vôbec budem 😅), ale aj v meste toho zažijem dosť. Tiež napríklad včera, keď sa mi pán otáčal (na 3x) v križovatke.. Tam ma isto išlo urvať, pretože je to z kopca, takže 50 idem ako nič a zrazu som musela prudko brzdiť, pretože pánko sa musel otáčať v križovatke a ja som musela čakať kým sa otočí. A vôbec ho netankovalo, že ma ohrozil aj obmedzil.. A cyklisti.. Tiež mám skúsenosti len z mesta, ale no.. Vravím ohľaduplnosť na cestách musí byť. Veľa šťastných kilometrov ti prajem. Dobrú noc.

sinusoida
21. apr 2024

Kúp si plus hodiny jazdy, v našej rodine to jedna tiež len tak zvládla a cvičiť a cvičiť tú jazdu.