8 mesačný drobček nechce papať

majka2000
29. jan 2012

Čo robiť, už som zúfalá. Môj 8 mes. drobček nechce nič papať, žiadne kašičky a to ich vymýšľam od výmyslu sveta - ovocie, zeleninku, mäsko. Všetko doma pripravené, aby som mu dala to najlepšie a nič. Spapá 3-4 lyžičky a ostatné ide nášmu psíkovi. Skúšala som aj tie kupované jedlá, ale to tiež odmietal ale to sa mu teda ani nečudujem. Poraďte prosím niekto, lebo už ozaj neviem čo s ním. Keď ma zbadá zase s nejakou mištičkou a lyžičkou v ruke, vrieska a keď sa mi podarí aj niečo mu do pusinky dať tak to vypľuje, alebo pre istotu tak zavrie pusu, že mu tam ani lyžičku netrčím. Stále ho ešte kojím, ale už sa mi to nejak nezdá, že by 8. mes. bábätku stačilo len to.

evka4
29. jan 2012

no co ti poradit, musis byt len trpezliva a stale ponukat. pripadne skus na tyzden vynechat prikrmy a potom opat zacinaj od zaciatku, prvy den lyzicku, druhy den dve atd...mozno toto zaberie. ja som mala doma to iste, varila a pripravovala som prikrmy od vymyslu sveta a dcerka nic nechcela, stale som sa nad tym stresovala, rozmyslala o tom a aj tak to k nicomu neviedlo...trvalo mi AZ 7 mesiacov, kym som sa zmierila s faktom, ze dcerka proste nie je dobry jedak, prestala som to riesit a potom sa stal zazrak. dcerka sa rozjedla. sice uz mala vyse roka a doteraz to nie su nejake extra mnozstva, ale patri k detom, ktorym k zivotu staci menej jedla. a to sa cely den nezastavi ani na minutu, v kludnom stave je len ked spi 🙂
ak ti syncek celkovo prospieva a je zdravy, tak treba asi len tu trpezlivost. hlavna vec je, ze zje aspon par lyziciek. ak to bude pretrvavat aj dlhodobo, skus mu dat skontrolovat zelezo v krvi, deti, ktore ho maju nedostatok, casto trpia nechutenstvom a to je potom jeden zacarovany kruh. drzim palce.

melonik7
29. jan 2012

@majka2000 uz som to tu v jednej podobnej teme uviedla - skus dat to jedla (zeleninky, ovocia) trochu tvojho mliecka (mozno na zaciatku viac, postupne znizovat) ..zjemni to celkovu chut prikrmu a tiez babatko jeho chut dobre pozna..vela stastia..

koralinka
29. jan 2012

ja toto isté tiež riešim, mala má 7 mes. a tiež nechce nič papať, je ešte kojená, ale len v noci a rano, doobeda spapa necelé jablko s 2 keksami, naobed príkrm ani vidieť - či zelenina či polievka kupované varene-nič a potom spapa od 50-100 ml - ako kedy kaše a pol banana večer, ale vypije aj pol l vody - a rozmyslam či sa s nou zasycuje alebo prečo nechce 😖

inka070707
29. jan 2012

Syn ma takmer 14 mesiacov a su dni ked nezje nic, dnes za cely den zjedol jednu mandarnku ☹ ked je dobry den, zje na ranajky a veceru tak po 100 ml kase, na obed 100ml zeleninovo-masovy prikrm a kusok ovocia..niekedy sa mi rozplace uz ked vidi lyzicku a to ani neochutnal ☹

rebecca2006
29. jan 2012

@majka2000 ja to veľmi dobre poznám, len s tým rozdielom, že nášho Maťka to chytilo okolo roka- tiež asi mesiac okrem mlieka som do neho nič nedostala. Pritom s príkrmami sme začali celkom pekne, zrazu sa niečo zlomilo a bolo po jedení. Aj som tu zo zúfalstva vypisovala, tiež o radu. V zásade, keď nechutenstvo trvalo cca týždeň som ho pre istotu ukázala pediatrovi, čo náhodou za tým nie je nejaký problém, odobrali mu aj rv, akurát mu zistiloi sideropéniu- tj menej železa- dostai sme vitamíny, Pyridoxin a kyselinu listovú- brali sme asi 3 mesiace a potom Cebion multi kvapky. Inak mu nebolo nič. Keď so skúsila v podstate asi všetko- varenie doma, jedlo s maskom bez maska, ovocie, zeleninku, pečivo do ruky..., kupované hippky, křmenie v očíka, na detskom ihrisku..., proste čokoľvek, a bolo to stále zúfalé, tak sme sa na pár dní vrátioli k čistému dojčeniu. Jedlo som mu ponúkla ale ak nechcel, hneď som vzala a dostal prsník. Asi po týždni sme skúsili prkrmy znova- ale len Maťkove najobľúbenejšie. Aˇveľmi pomohlo, keď ho prechodne křmil niekto iný- manžel, babka- lebo ja som už bola na nervy a moja nervozita mu chutido jedla nepridávala. V zásade základná zásada asi je, že proti vôli dieťatka do neho nedostaneš nič a nemá význam siliť. Držím palce

majka2000
autor
29. jan 2012

Ďakujem pekne za rady, asi od zajtra nabehneme iba na mliečko a potom začneme od začiatku. Skúsim nejakú tu fintu na toho môjho drobčeka, hádam zaberie. Inak lekárka hovorí, že je taký aký má byť. Teda máme 8. mes. a vážime 7640 g, tak uvidíme, ale ako som písala do 6. mes. som ho len kojila. Zo začiatku sa celkom dobre napapal, ale teraz to je des. Tak uvidíme za pokus to stojí. 😵

evka4
29. jan 2012

@majka2000 mne este napadlo, ze mozno mu idu zubky, vtedy niektore deti odmietaju jest. pripadne skus zmenit konzistenciu jedla, ak mixujes, skus len popucit vidlickou a naopak... skus krmit rukami...drzim palce,nech nieco zaberie.

lucikan
29. jan 2012

@majka2000 hlavne nestresuj, a nebud ani zufala, aj ked ja chapem, ze nepodlahnut panike je tazke 🙂 Mam osobnu skusenost, tiez sme sa s prikrmami startovali extremne pomaly, este v 9 mesiaci bol moj drobec v podstate plne dojceny. Obcas aj mna prepadli chmurne myslienky, ze preco ine deti jedia asi tak stokrat viac ako to moje? Ale uspesne som ich vzdy zahnala prec myslienkou, ze verim ze moje dieta vie co robi a vie co mu treba.
Tu je par rad ktore ti mozu pomoct:
- stoluj vzdy s malym. Ty jedz svoje jedlo, jemu ponukni svoje. Kludne s nim jedz takto aj viackrat za den a ponukaj rozne veci (je mi jasne ze sa neda navarit na kazdy chod, hlavne ked je velky predpoklad ze aj tak to potom pojde do kosa)
- neprejavuj ziadne sklamanie nad maleho jedenim, ziadne prehnane nukanie, ziadne vychvalovanie za zjedene susta. proste si vychutnavaj svoje jedlo, ponukmi mu jeho, ak si da fajn, ak nie tiez fajn.
- zvaz ci by ste nesli rovno na finger food - jedenie makkych kuskov (my sme kasicky nikdy v podstate nedavali, ale u nas to bol aj sposob prikrmov od zaciatku), su proste deti, ktore chcu mat jedlo rovno v ruke a sami si skusat co to je a co s tym
- bud pozitivna, nestresuj, ked som citala o prikmoch a slabych jedakoch, na viacerych miestach bolo spomenute, ze deti napatu situaciu pri stole vycitia a naplnia ocakavanie, ze opat nic nezjedia (sice nechapem ako by to v tych hlavkach prebehlo, ale budiz, zrejme na tom nieco bude).
Drzim palec, mozes si byt ista ze raz sa rozje, najneskor v puberte 🙂 😉

lulu19
29. jan 2012

@majka2000 ahoj napisem ti ako to bolo u ns moj maly tiez odmietal papat presne ako ti pises8 mesiacou a len 2-3 lyzicky bolo aj tak ze anoi to a bol cely den le kojeny uz som bola zufala ved predsa mu to nemoze stacit ale asi stacilo a tak som mu len ponukala a ponukala a on my zop dna na den spapal viac az som sa cudovala no a dnes my spapl som sa cudovalaza za cely den teda myslim orem mliecka lebo to on vzdy hoc ako sa napapa tak to mliecko musi byt 🙂 chlebik polovicku teda striedku ,polieocku tak asi 2 dcl v tom mal jeden zemiacik a mrkvicku asi 4 lyz jogurtu jednz celu rybku ten pangasiusaz som sa cudovala .tak len to ze on sa rozpapa len hoo treba ponukat a nie nutit .skusk mu dat tie kukuricke chrumky u nas to teraz leti 😀 😀 😀 😀

edie63
29. jan 2012

@koralinka a nie je ona nahodou najedena z toho jablka s 2 keksami? ja davam mojej 16 mesacnej dcere bud len cele jablko na desiatu, alebo maximalne do toho 1 piskotku, ale viac nie, aby sa prilis nenajedla 🙂

annalena
29. jan 2012

@majka2000 skus co napisala @melonik7 , u nas to bolo jedine, co zabralo, MM do prikrmu a postupne som mnozstvo mlieka znizovala, mala mala vtedy uz skoro 9 mesiacov, ked zjedla ako tak obed.

teodorka
29. jan 2012

@majka2000
my mame cez 11 mesiacov a tiez sme viac menej plne kojeni ,su dni ked chce len prsnik a ostatne odmieta a vypluva ,ale aj tak za cely den viac ako 5 lyzizciek nicoho nespapa a popritom rastie a pribera ,cika ,kaka dobre tak to ani neriesim ...

koralinka
30. jan 2012

@edie63 neviem, ale si myslim, že jablko trávi, že vyhladne po ňom a to jej dávam tie sunarka kekse-čiže to je také velke ako piškota, o týžden ideme do poradne po 2 mes konečne tak som zvedava ked ju odváži že čo povie

majka2000
autor
30. jan 2012

@evka4 to som tiež už skúšala iba vidličkou rozdrviť, ale keďže máme len dva zúbky nemá to čím pohryzkať a to sa zase dusil z jedlom, ale ďakujem za rady, hádam niečo zaberie

majka2000
autor
30. jan 2012

@lucikan to je dobrý nápad, dnes to skúsime.

evka4
30. jan 2012

@majka2000 tak mu to mixuj, ja niekedy este teraz mixujem , ked ma dcerka horsi den 🙂 neboj, o chvilku sa budes len usmievat pri spomienke na toto obdobie nepapania, lebo tvoje dietatko bude mat taky apetit, ze bude chciet zjest aj teba 🙂

edie63
30. jan 2012

@koralinka mna to napadlo iba kvoli tomu, ze niekedy ani moja dcera nezje tolko a ja som vzdy davala pozor na to, kolko toho zje na desiactu, kedze ona nikdy nebola dobra jedacka, dlho sme mali problemy, vsetko vypluvala, uzili sme si 😉 drzim palce, aby na poradni bolo vsetko OK 🙂

koralinka
30. jan 2012

@edie63 Ďakujem, asi je po mne - ja som tiež od detstva nejedávala veľa ale často tak je asi celá po mne ako v dalších 99 percentách :D niekedy sa až čudujem, ako sa to poddá vo všetkom 🙂

riamim
30. jan 2012

Vyskúšaj mu dávať jedlo v celku - napr. varenú mrkvu, banán, rožok, aj kúsky mäsa - poukladaj to na stolík pred neho a nech si sám berie čo chce a koľko chce. Bude síce celý zababraný a možno aj budeš musieť vymaľovať kuchyňu, ale niektoré detičky sa takto veľmi dobre najedia.

majka2000
autor
30. jan 2012

@riamim To sa mi celkom páči, vyskúšam. Dnes naša desiata, zase skončila po 2 lyžičkách, ale idem sa vrhnúť na obedík a hádam to takto popapá. ďakujem