Bábätko od začiatku odmieta príkrmy

zuzka199
20. mar 2016

Milé mamičky, prosím Vás o radu, ak máte podobnú skúsenosť. Môj syn má 7 mesiacov a je plne kojený. Už mesiac mu dávam nemliečne príkrmy: zeleninu aj mäsko. Ale od prvej lyžičky až do dnes nechce jesť. Keď sa k nemu priblížim s lyžičkou neotvorí ústa ani za svet. Keď ho nejako zabavím a on ústa otvorí a vložím mu lyžičku s jedlom, tak jedlo nevypľuje ale ho zje. Zje tak max. 5-6 lyžičiek a potom už plače, tak už doňho viac netlačím. Keďže už má 7 mesiacov, chcem mu dávať denne dva príkrmy, dnes som skúsila ryžovú kašu a trochu jabĺčka do toho ale zjedol len trošku. Mala ste niektorá tiež takého lenivého jedáka? 🙂 ak áno, kedy sa to tak prelomilo? ďakujem za každú odpoveď. 😵

ruthike
20. mar 2016

Ak sa mozem spytat - krmis ho na lacno? Ako dlho uz prikrmujete?

edn
20. mar 2016

mojej malej som asi 3 mesiace musela spievat, alebo jej davat do ruk hracky, ktore ju naozaj zaujimali a proste strasne zabavat, potom mala obdobie, ze jedla tak neskutocne, ze by asi zjedla aj mna - nestihala som varit a teraz ma obdobie, ze vsetko vypluva.. dam jej jednu lyzicku, to zje, druhu zje, tretiu vypluje, potom zase zje a tak.. treba skusat, co na neho zabera, a skusat akym sposobom mu jedlo pripravovat - ci mixovane, alebo pomagane alebo cele do ruky..Ono to proste vyzera, ze sa chce hrat a nema cas sediet na stolicke a jest.. lebo moja je veeelmi neposedna 🙂

krasnanevesta
20. mar 2016

Ja prikrmujem 4 mesiace a kvoli tomuto davam 3 prikrmy denne po par lyzickach a stale hladam co by zachutilo. A pomaly uz ideme k polovici toho maleho vyzivoveho poharika....juchuu. Asi len vydrzat. Davam viac sladkych prikrmov.....ovocie vyzivy z ovocia kase s bananom a podobne. No co prihod tam trochu cukru a uvidis. Nech sa nauci najskor jest to ci je to zdrave budes riesit potom.

krasnanevesta
20. mar 2016

A ano samostatne jedenie.....to zje aj kona. Maso vzdy vyberiem z prikrmu a dam malej take vacsie kusky nech papa sama a to sa jej strasne paci ze nikdy nic nenecha.

ruthike
20. mar 2016

@krasnanevesta mnohe babetka ak sa naucia najprv na sladke prikrmy, dlhodobo odmietaju normalne chute. A ten cukor... Zubny kaz nie je sranda

siska53
20. mar 2016

@zuzka199 vydrz,su to len prikrmy,oboznamuje sa s novymi chutami. Urcite nesol a necukri!
Nasa mladsia bola slabsi jedak,radsej mala moje mlieko,tiez casto spapala len trosku. Neriesila som. Poddalo sa to. Okolo 2.roku sa to zlepsilo (len pri raste zubov,soploch a dovolenkach to bola vzdy katastrofa).
Ale po 3.roku uz zuby mala vsetky,takze apetit jej zhorsi len choroba (na dovolenky teraz nechodime).
Ale ona ma motivatora -braceka. Oni sa tahaju navzajom,lebo co on nelubil a ona ano,sa naucil pri nej a zas opacne,ona mala vzdy problem s masom (po mne) a vacsinou ked si da on a si to tak pochvaluje,ze masko,mnam,budem mat velke a silne svaly,tak sa zvykne pridat.

Hlavne to velmi neries,dojci a bud trpezliva. Niektore babatka si dlhsie zvykaju na nove chute. Dzkedy pomaha,ze skusaju jest oni sami ci lyzicou alebo do rucicky uvarneu zeleninku a tak.

senta_sofia
20. mar 2016

@zuzka199 jasne, kojeneho bezmala do 2 rokov a zacal jest az po odstaveni. Dovtedy pan lyzickar, lyzicku-dve a dost.

fishie
20. mar 2016

pozor hlavne na B12 vitamin, nachadza sa len v zivocisnej strave...ak nechce masko, tak treba davat castejsie zltok...niekedy je lepsie davat mrkvicku a inu "sladku zeleninu" lebo ovocie moze byt kyselkave na chut...niekedy je problem aj vo forme stravy...mixovane nechce, ale skor kusky alebo naopak...treba skusat a ked nechce "teraz" skusit o pol hodinku ...ja som bola dost benevolentna a malu do jedenia az tak nenutila a skoncili sme s anemiou a nedostatkom b12 vitaminu...to byva caste u plne kojenych deti, ktore zacinaju neskoro s inou stravou

evittam
20. mar 2016

@zuzka199 Každé dieťa je iné, ja mám našťastie obe veľmi dobrých "jedákov". Záleží aj od toho ako pripravuješ príkrmy. Nie som fanúšik cukru a určite nie bieleho - keď už použijem-veľmi málo, tak trstinový alebo med....Čo sa týka zeleninových príkrmov - neviem ako ich pripravuješ - moja rada určite trochu ochutiť - bylinky, rasca a malá štipka soli na zvýraznenie chuti zeleniny vôbec neuškodí.... 😉 . Skús ten príkrm napríklad ochutnať - či to chutí tebe... 😉

lucia0309
20. mar 2016

Nas maly ma 8 mesiacov a odmieta prikrmy ani jednu lyzicku nezje. Uz sme asi kazdy druh jedla vyskusali a nic nezabers. Zatvori usta a bodka...ale skusam kazdy jeden den ...drzim palce snad sa nase deti rozpapaju

ruthike
20. mar 2016

@evittam presne - chut je dolezita. Vsetci od svokri az po poradnu ma presviedcaju, ze mimca maju ine chute - ale teda aspon moja mala nejedla nic co bolo chutovo blee. Pri druhom babe mi uz ani nenapadne hokus pokus

miciluci
20. mar 2016

do prvych narodenin odmietal takmer vsetko,neskor preferoval jedla bielej farby(asi mu pripominali moje mlieko ),celkom pekne sa rozpapal az ked mal vyse dvoch rokov :-P
chce to vela trpezlivosti a hlavne do nicoho nenutit,vsetko potrebne dostava babo z tvojho mliecka.teraz je to aj tak o ochutnavani a spoznavani novych chuti 🙂

evittam
20. mar 2016

@ruthike Presne tak. Ja som raz kúpila tie umelé príkrmy , že pre prípad ak by sme niekam išli a nestihnem navariť - no syn to nechcel ani za svet - keď som to ochutnala ani som sa mu nedivila - išlo to rovno do koša-nechutné. 😉 Kamoška sa mi "sťažovala", že malý (8-mesačný) jej nezje nič len sladké príkrmy...tak som jej nedávno poslala čo som varila malej - len som to pomixovala - volala mi, že ako som to varila, lebo že malého nestíha kŕmiť ako mu "berie". 😎

miricka77
20. mar 2016

No niekedy je to na nervy s tým jedenim.moje dvojčatá jedia len keď spievam. čiže spievam tak 5krat do dňa,kým obidve nakrmim.niekedy im napodobnujem zvuky zvierat a oni opakujú.blbe je,že môj priateľ toto odmieta robiť,takže krmim iba ja,alebo teda kŕmi on a nezjedia takmer nič a revu pri tom.
Takže skusaj ako radia baby,skús ho niečím zaujať,odpútať pozornosť, daj do ruky lyžičku,nech sa s ňou zabavi.neboj,in sa hladný nenechá.po 7mesiaci môžeš skúšať zas nové veci-jogurty,možno mu zachuti.

mia265
20. mar 2016

@zuzka199 Do môjho som tlačila od pol roka,začal jesť až keď mal 6 meisacov,teraz má 9 a pol a kaše zje viac ako ja a ešte sa durdí,keď mu nechcem dať, neboj,prelomí sa to,ja som tiež bola v strese 😀

juhseverzapad
21. mar 2016

Súhlasím s @krasnanevesta . Skús aj sladké veci, trebárs aj jogurty. Možno by mu aj stačilo pichnúť rožok do ruky.

sardinka335
21. mar 2016

@zuzka199 a načo mu chceš dávať denne 2 prikrmi? POdla mna to vobec nie je nutne.Bohate stačí ,,obed,, čo ti zje tých 5 lyžíc či kolko.....si myslím ze tlačíš na pilu ved je to len mesiac čo mu ich davaš...ešte strašne malo a uz by si chcela ,,zázraky,,. Deti raz jedia lepšie a raz horšie. Niektore jedia na figu ešte v zakladnej škole...takze ťažko povedat kedy sa ktore dieťa rozpapa.

zuzka199
autor
21. mar 2016

Mile mamicky, ste velmi mile ze ste si nasli cas a odpisali mi.
@ruthike - prikrmujem uz mesiac a 4 dni presne a je to medzi dojceniami na obed, potom ho dokrmim mlieckom a ide spat.

@siska53 - dakujem vydrzim 🙂

@senta_sofia : dakujem pekne za odpoved aspon viem ze aj ine deti maju s tym problem 🙂

@lucia0309 - tak to budeme mat obriu trpezlivost kedze nas takto trenuju 🙂 aj ked mi je luto ze ti nechce papat, na druhej strane viem ze nie som zdaleka jedina ktora sa takto trapi a natahuje s malym huncutom 🙂

@sardinka335 - chcela som davat dva preto aby nemal malo zivin, aj ked viem ze v mlieku ma toho dost a aj preto aby si zvykal ze treba najest 🙂

dakujem vam vsetkym za nazor a drzim vsetkym palce co sa trapia a tym co papaju tak dobru chut a len tak dalej 🙂

ruthike
21. mar 2016

Ja som pri malej okolo 7. Mesiaca vyhutala toto (pila malo mlieka, prikrmy primala ale malo - pretoze nebola nikdy uplne hladna hoc mi za cely den vypila niekedy iba 600 ml - proste malo pila a stacilo): rano okolo 6tej po zobudeni flasa, o take 2 hodky ranajky, na desiatu okolo 10.30 flasa. Okolo 12.30 -13.00 obed,po spanku flasa, vecera a flaska na noc - to si len par krat glgla tak som jej vzdy davala okolo desiatej v noci a to potom vypila a pekne spala.Ked ti pekne pije z prsnikov, neboj ma dost, mozes mu davat vitamin d - to sa kojenym babam odporuca a len mu pekne ponukaj - bud pozitivne naladena a neukazuj stres ani ked nezje vela. Ide sa dalej;) oni tie babetka niekedy potom neskor mami radi takto stengruju. Ked nezacne lepsie jest okolo roku vtedy proste treba znizit davky materskeho alebo um. Moja mala teraz papa viac ako jej dva krat vacsi bratranec:D

zuzka199
autor
21. mar 2016

@ruthike dakujem velmi pekne, budem trpezliva 🙂

luba41
21. mar 2016

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/ tu je čítanie na dlhšie..základ je, neuberať na dojčení..vela detí sa rozje až v 1-1,5 roku, aj neskor..takže žiaden stres..MM dostatočne pokryje všetko čo dieťa potrebuje.. hlavne nesiliť, nechať nech dieťa jedáva rukou / neštopať lyžičkou/, vidličkou..

monka338
21. mar 2016

Ahoj, netreba zabudat, ze je to len "prikrm" a nie plnohodnotne jedlo v tom zmysle, ze ma zjest "cely tanier", nakolko do jedneho roka je plnohodnotnou stravou tvoje mliecko. Naozaj mu staci zatial len par lyziciek. Len teraz si zacala prikrmovat a myslim si, ze 2 prikrmy denne je este velmi skoro a z toho by ho mohlo boliet brusko.Ak Ti nepapa maso, co si myslim, ze je tiez este skoro, tak sa nic nedeje. Moja mala zacala jest maso az po 2-och rokoch. Utekala som s nou k pediatricke, na vysetrenie na Kramare, ze ci je vsetko v poriadku, kedze mi odmietala maso v akejkolvek forme a lekarka mi povedala, aby som ju nenutila. Spravim jej zbytocne blok, ona si ho sama vypyta a aj sa tak stalo. Varila som vela strukovin, ktore papala a bolo vsetko v poriadku.
Chcem len povedat, ze 1x denne prikrm zatial bohato staci a ostatne tvoje mliecko. Skusaj a co nechce, tak ho nenut, aby si nespravila blok. Urcite by som nenahradzala prikrm sladkym príkrmom. Na to ma este cas. Ja som varila velmi vela zeleninovych polievok a to papala tak, ze som ju nestacila krmit. Potom som jej robila aj 3x tyzdenne vyvar s kopou zeleniny, co som cele rozmixovala a mala sa isla zadusit. V tom som mala vsetko potrebne zastupene. Skus mu do jedla dat napr. trosicku mletej rasce, ale par zrnicecok cervenej mletej papriky a hned to ma inu chut. Drzim palce. My sme mali nieco podobne a hlavne klud a do jedneho roka sa s tym nejako extra nestresuj. Kamaratky maly zacal jest prikrmy az v 15-mesiacoch a je vsetko v poriadku. Daj mu do rucicky lyzicku, nech si ju sam dava do pusinky a casom mu daj na u trosku jedla a tak skusaj.

lorela
21. mar 2016

@zuzka199 Buď trpezlivá, aj pár lyžičiek stačí. Skúšaj nové druhy zeleniny, ich rôzne kombinácie s mäskom, niečo mu určite zachutí. Spomínam si, že u môjho dieťatka hrala dôležitú úlohu aj konzistencia; príliš rozpučené kašovité jedlo jej nechutilo ani v tých úplne prvých príkrmoch.
Ale v žiadnom prípade sa nenechaj zlákať na cestu sladenia a solenia (tobôž sladké tzv. jogurty) - pre 7 mesačné bábo to ani zďaleka nie je vhodné a dlho ešte nebude.

zuzka199
autor
23. mar 2016

Dakujem @lorela urcite nechcem sladit ani nic podobne, on si nejako zvykne 🙂

@monka338 dakujem za odpoved, Kedy si ty davala dva prikrmy denne? a ked si dala malej lyzicku hned si ju davala do ust? lebo moj maly sa s nou hra, mava a bucha ale do pusy si ju neda 🙂 uvidime, nestresujem sa nejako, aj vdaka radam tvojim aj inym a viem ze ked on bude chciet tak si vypyta 🙂

monka338
24. mar 2016

@zuzka199 ja som zacala davat 2 prikrmy denne az okolo 9-tich mesiacov a to som dala nieco samozrejme na obed a potom kasicku na dobru noc. Pravdou je, ze som jej dala sem tam piskotku alebo rozok do rucicky a skusala ho cumlat. Malinky si musi na to zvyknut, oboznamit sa s jedlom. Je to prenho nieco uplne ine a musi to pochopit. Zacni v klude a pomalicky. Neboj sa, nic sa mu nestane. Zaludok ma este malicky, tak to netreba prehanat. On sa rozpapa. Deticky maju obdobie, ze raz jedia krasne a vsetko a inokedy skoro nic. No s lyzickou sa tiez najskôr hrala a potom skusala davat aj do pusinky. Pockaj a ked uvidis, ze si ju dava do pusinky, tak ju skus do nieco namocit (jedla) a budes skusat. Na chute sa musi naucit 🙂 Drzim palce)

zuzka199
autor
24. mar 2016

@monka338 dakujem pekne takze si myslis ze staci mu teraz davat iba na obed jeden prikrm a viac nie? a mozem sa opytat aku kasicku si davala? ja este kojim tak stale neviem ci mliecnu alebo nemliecnu asi ich budem striedat raz taku a raz taku 🙂

misaandriana
26. mar 2016

Aj ja mam taky problem.. ma 8a ked mu chcem dat zemiacik alebo nieco take ho napina.. viem asi preto, ze je zvyknuty na tekute..ale.mal by uz zacat jest..jedine co spapa je kis bananoveho jogurtiku

zuzka199
autor
26. mar 2016

@misaandriana Ahoj tak je to fakt niekedy ťažké. Aj môjho malého tak napínalo keď to išlo dole hrdlom inokedy sa tvári že to je v pohode. Mne dnes prvýkrát otváral ústa. Som sa veľmi potešila. No uvidíme ako to pôjde ďalej. Držím palce.

misaandriana
26. mar 2016

Vies co ze aj mne dnes otvaral usta 🙂 na zemiak.. inac hocico mu dam iba na jazyk uz ho napina

zuzka199
autor
27. mar 2016

@misaandriana no ale dnes zase strajkoval 🙂 a co davas este? okrem obeda, davas aj nejaky iny prikrm? na skoru veceru kasu alebo nieco podobne?