Dá sa príkrmami ublížiť?

13. dec 2020

plne kojenemu 6mesacnemu dietatu velmi chutia prve prikrmy (zemiak batat mrkva cukina) z mrkvy ho zapieklo. sestricka nas varuje nedst viac jedla ak9 velkost jeho paste co je tak 20-30gramov... neviem ci mu dat kolko si pyta/chuti mu. ako velmi postupne na to ist aby som mu neublizila. pritom si ide za jedlom hlavu vykrutit... dala by son mu uz aj dvakrat denne. naor zelenina obed vecera. pripadne skusila k tomu masko kazdy druhy den ale ublizit mu nechcem. zevraj deti ktorym chutitreba obmedzovat.. tak ja uz neviem. ake su vase skysenosti?

blumie
13. dec 2020

Podla mna co doktorka to nazor. Moja pediatricka mi zase povedla, ze davat plne kojenemu dietatu ochutnat uz v 4 mesiacoch. Ja som zacala v 5tich a bol to velky boj. Odmietala vsetko, trapili sme sa asi az do tych 10m, vtedy sa to zlepsilo a ked vysli zuby (u nas az v 11m) tak postupne zacala aj kusky. Mozes si stiahnut nejaku tabulku a riadit sa podla nej, ale myslim ze 6m+ dietatu jedlom neublizis ak z neho nerobis pokusneho kralika.
Ja by som sa riadila podla toho ako dlho chces kojit, ak chces kojit co najdlhsie tak nepridavaj hned 1 chod za druhym ale v tom napr. Obede by som mu dala kolko si pyta, samozrejme max. Do 80 - 100 gramov aby ho nebolelo brusko

marcellka32
13. dec 2020

Na obed kľudne prikrm mäsko+zelenina, množstvo koľko chce, dieťa vie kedy má dosť..ak nevie sú na to tabuľky podľa veku, večer kašu na noc

thoughtfulweirdo
13. dec 2020

Moja dcera ako uplne prvy prikrm zjedla vyse 100g mrkvy. Lebo premotivovana prvomatka ocarena apetitom dietata uuuuuplne zabudla, ze to malo byt len par lyziciek na ochutnanie 😂😂 trpla som nasledujuce dni riadne, ci ju nezapecie a nebude jej zle, ale bola maximalne spokojna, ziaden problem neprisiel a tak som uz mnozstva potom vobec neriesila. Od zaciatku prikrmovania v 6 mesiacoch jedla na obed cca 150g porcie prikrmu 😄 a bola skor chude babo, ziaden tucko, ani z tych prikrmov nepribrala nadmerne. Takze podla mojej skusenosti, ak mu nie je z prikrmu tazko, nezapeka ho, negrcka, neboli ho brusko, pekne spi a vsetko je ako ma byt, nijako mu vacsie porcie neublizuju.

hennyinnsbruck
13. dec 2020

Ja som nikdy tabuľky neriesila chvalabohu. Nikdy som nič nevazila, dala som jej koľko zjedla a hotovo. .
Mala 2 roky je tu živá a zdravá. Daj trochu aj na svoj pocit.

suzitok
13. dec 2020

Ja mam tri deti ale tiez som nikdy neriešila tabulky. Riadila som sa svojou intuiciou a potrebami dietata... všetky mam zdravé..

lucia147852
13. dec 2020

Ja som nikdy množstvo neriešila. Jedla koľko jej chutilo. Nič jej nebolo. Ak uvidis že niečo škodí, len to na čas vyhodíš z jedálnička.

elizabet173
13. dec 2020

nikdy som príkrmy nevážila, netušila som, že existujú nejaké tabuľky, riadila som sa aj apetítom dieťaťa, ale aj tým, že radšej pomalšie, ako prirýchlo.

alikal
13. dec 2020

ja som si vazila porcie ale iba pre svoju informaciu, ked jej nieco chutilo, zjedla aj 100g a v pohodke bola, ked nechutilo, ledva dala 30 a hotovo. a tiez sme isli uz v 4 mesiacoch na prikrmy aj ked bola len kojena aj ked "sa to nema", lebo nepriberala, strajkovala vtedy na prse a vybrala som si radsej normalne jedlo ako zacinat s UM. zacala jest prikrmy, najprv len zeleninu a super zacala priberat. podla mna daj kolko chuti, tabulky na deti moc neplatia, tot moja skusenost

jana_eyre_2
13. dec 2020

Ja som tabuľky riešila len pri prvom dieťati, bola som v tom ale extrémne pomalá a opatrna.. pri druhom a treťom som šla podľa ich apetítu a len dávala pozor na postupnosť aby som vedela odsledovať ich reakcie..

ale po skúsenosti čo má moja neter so svojím bábätkom by som bola aj pri 4tom znova veľmi opatrná... Ona tiež šla podľa tabuliek teda, jej bábo má veľké zdr.problemy, čo samozrejme nemá každé dieťa, ale proste vplýva to namna tak, že by som už veľmi zvažovala ako zavádzať prikrmy a šla by som na to opatrne..

hipuska
13. dec 2020

Určite by som nešla do väčších dávok aj keď dieťa chce. Celý tráviaci systém si musí zvyknút po tekutej strave na tuhú-zaludok, čreva. Všetko pekne pomaly. A áno, podla mňa sa da

dejka77
13. dec 2020

Bud rada, ze ma zaujem a daj kolko chce. Ved aj mlieko bude chciet, neboj.

autor
13. dec 2020

dakujem za rady. skusim asi nejaku zlatu strednu cestu. nieco medzi jej apetitom a tabulkou

lubi40
14. dec 2020

kedze iba zacinas tak postupne nahrad 1 mlieko prikrmom - vacsinou to byva obed a zvykne sa zacinat zeleninou. Dieta moze zjest 150 - 250g na jednu porciu. Ak zje menej, daj mlieko, ak zje aspon 150g mlieko uz davat netreba. Ak dieta zapeka, treba pridat trochu tuku - ja som davala rozne oleje (repkovy, slnecnicovy, olivovy...) kavovu lyzicku. Ak ho zapeka zo zeleniny, maso by som nepridavala, lebo to tiez zvykne zapekat. Dalsi prikrm pridat po 3-4 tyzdnoch, ale az ked nezapeka. To zvyken byvat ovocie - plati to iste pravidlo 150-250g....

autor
14. dec 2020

@lubi40 no ona realne zje na obed zeleniny tak 50g. potom materske mlieko. tuly pridavam ale zapeka ju furt. pred prikrmami mavala 4stolice denne teraz jednu denne az za dva dni. pritom ide o par lyzic prikrmu. som zmatena ci to je normalny vyvoj pri zavadzani prikrmov ci nie...

lubi40
14. dec 2020

tak ale jedna stolica denne nie je zapekanie, ale normalna stolica. ved je jasne, ze ked uz je tuhu stravu, tak sa stolica zmeni. Zapekanie je tvrda stolica - ako bobky a bolesti

autor
15. dec 2020

@lubi40 dakujem kazdopadne stolica je lepiva kvazi konzistencie prikrmu ktory zjedla a vidim na babatku ze sa sponuje a je nepokojnejsie ako byvalo... co by si mi poradila ? ja uvazujem ze budem tie prikrmy robit ovela vodovejsie ze mozno to by pomohlo pripadne ich riedit vodou z vlociek.. pediatricka mi k prikrmom neporadila nic. a zo 4stolic denne na 1 za dva dni mi pride ako velky skok pre crievka..

lubi40
15. dec 2020

lepiva stolica je OK. Puci sa, lebo musi vytlacit nieco tuhsie ako predtym - ved aj dospely, ked je na zachode a tlaci, tak musi tlacit 🙂 Ale ok, ak mas pocit, ze nar mrkva mu nerobi dobre, tak treba davat inu zeleninu. Mne vzdy hovorili takto 1/3 zemiaky alebo ryze a 2/3 zelenina. Skus cuketu, tekvicu, uhorku, cviklu... Postupne. Ak ti zje 50g, tak urcite dokrmit mliekom a hlavne nesilit. Dat cas, metabolizmus sa musi "naucit" na navu stravu. POzes dat redsie, alebo davaj na zaciatok probiotika.

autor
15. dec 2020

@lubi40 dik za tipy. probiotika davame. ono dva dni stupel. po 3dnoch zemiakov. potom vysli zemiaky a potom trikrat tekute... skusim vodnatejsie tie prikrmy snad to pomoze. mlieka ma stale vela