Môžem dať malej obyčajné mlieko z krabičky?

funilieta
17. jún 2008

ahojte, neviem ci je niekde podobna tema, ale nevedela som ju najst. Moja mala ma takmer 5 mesiacov, a kojim ju. Lenze v poslednom case je dost hladna a nestaci jej to. Kupujem tie kasicky instantne } co sa rozrabaju do vody) a to jej velmi chuti. Ale jedna krabicka mi vystaci ani nie na tyzden. Radia mi, aby som skusila normlanu krupicu v kravskom mlieku, alebo uvarit jej taky redsi puding. Nieje to skoro? Ake s tym mate skusenosti? podotykam, ze take prikrmy ako je zemiak a mrkva popucena, mi vypluva a napina ju z toho. Som bezradna

prvapomoc
17. jún 2008

ja neviem prečo stale porovnavate čo bolo kedysi.každa doba je ina a kedysi nebolo tolko chorob a alergii a aj to kravske mlieko bolo ine a zdravšie.teraz je k dispozicii vela druhov UM,su lacnejšie aj drahšie takže sa da vybrať a nemusí sa dieťa ukracovať o zdravu váživu.tak napríklad mlieko Hipp stojí okolo 140sk a aj ine značky su cenovo dostupné.takže si mylsslím že davať tak malemu diťatku mlieko z krabice je hazard s jeho zdravím.

kili
17. jún 2008

ja som sa pýtala teraz mami a mne robila s km od 6m 🙄

miriamkac
17. jún 2008

kili ja som sa dozvedela dnes od mamy, ze od styroch mesiacov sme boli na stavickach z citrusov... 😝 😀

jahodka11
17. jún 2008

prvapomoc, tiez si myslim....a je jedno, ci je v rodine alergik alebo nie, jednoducho su potraviny, ktore sa detom do urciteho veku nemaju davat....alergia sa moze prejavit aj v neskorsom veku ☹

sasenka
17. jún 2008

naša Dr. od roka normálne odporúča kravské mlieko, ale nie z krabičky, ale sačkové, alebo s čo najkratšou trvanlivosťou. Synovi som ho nezačala dávať odrazu ale postupne znižovala dávky Sunaru a zvyšovala KM, teraz ma 16 mes. a pije už kravské, len ked cestujeme, tak pije Sunar.
Ešte pred rokom papal jogurty.
Ono dieťa ak sa neprejaví alergia môže aj citrusy, ale radšej som sa im vyhla, ved je kopa iného ovocia, menej rizikového. Dcerka sa napr. z džúsu, v ktorom bol pomaranč v 8. mes. vysypala celá - a bol to detský džús.

sasenka
17. jún 2008

No a k tomu KM v 5 mes. to je jednoznačne priskoro. Kedysi davali sice kravské, ale od kravy z domu, nie homologizované, spracované, odtučnené, pasterizované... a riedilo sa nejako nejakým odvarom (babka to spomínala) ... a kopa detí pomrelo bohvie na čo ☹ možno aj na neznášanlivosť laktozy...

No a ak chceš dávať bežnú krupicu ... da sa to, kup nejaký druh UM (to je jedno v podstate, kedže aj kojíš, dieťa ma vitamíny tam) no a krupica sa uvarí vo vode a zmieša s teplým UM a je to. Umelé mlieko sa nesmie totiž variť, zrazí sa.

miriamkac
17. jún 2008

Mne sa vysipala po grepe....a to ho jedla skoro v dvoch rokoch na ochutnanie lyzicku 😠

mima595
17. jún 2008

len vlastna skusenost - mojej sestre sa intolerancia laktozy prejavila v 20. rokoch - dovtedy mohla vypit mlieka, kolko chcela, a potom jej zacalo byt strasne zle...až postupne prisla na to, že je to z mlieka.
teraz nemoze ani zemiakovu kasu - dokonca na vlastnej svadbe mala namiesto nej ryzu 😀 😀

A ked sme sa na temu UM versus KM rozpravala s mamou, lebo aj ona zacala s tym, aby som presla na KM, ved ona davala KM od 3. mesiaca, tak jej vravim, vidis, a co ked ma sestra tie problemy z toho!? A bol klud.

Proste sa mi zda nerozumne hazardovat so zdravim dietata, ked teraz veda postupila natolko, že su nam zname urcite poznatky, o ktorych pred 20. rokmi ani nechyrovali.
Tak to nepouzivajme ani susicky, ani automaticke pracky, a žime ako pred 20 rokmi

jarka007
17. jún 2008

Sasenka s tymi "detskymi" dzusmi by sa rovno mohla zalozit nova tema. Mna islo porazit, ked som pre deti kupila na Slovensku jablkovy dzus a po precitani zlozenia som zistila, ze podiel jablkovej stavy je AZ 10%. Ostatok bola voda, cukor, nejake konzervanty a pod. Odvtedy si vzdy najprv precitam, co to obsahuje. Svagrina vo velkom pouziva JUPIK (tusim sa to tak nejako vola), ja by som to detom v ziadnom pripade nedala, aj ked je podla reklamy pre deti. Ak sa dobre pamatam, obsahuje to vela chemikalii.

bambusko
17. jún 2008

mima595, veru tak 1*

ani internet nepouzivajme, ved postove holuby este nevymreli a komunikacia cez ne fungovala 😀

poznam 6 celiatikov, z toho 5 su dospeli a zistili im to po 30-tke ☹

sonoga
18. jún 2008

nie je dobre verit tomu, ze niekedy pili kravske mlieko a ziju. to, ze dieta do cca 2-3 rokov by nemalo pit kravske mleko si nevymysleli odbornici zo dna na den, ale je to vysledkom studii. A preco krupicu? Ved su rozne kasicky uz aj od 4-teho mesiaca. ale pokial este plne kojis, tak si myslim, ze treba kojit dalej a zacat prikrmovat az od tych 6-tich mesiacov.
mima595, aj moja znama davala dcere pit kravske mlieko, vraj uz od tretieho mesiaca a neskor aj priamo od kravy tepelne nespracovane a teraz ma dieta problemy z mocovymi cestami a oblickami. tak moj nazor je tiez, ze co ak nahodou to moze byt z toho. ked si zoberieme, ze ta bielkovina, co sa nachadza v kravskom mlieku je dost zatazova na oblicky.

katia7
18. jún 2008

ach jaj nemozem sa na to divat 😅 ale nic v zlom. jasne ze teraz kravske mlieko na babatku nemusi byt vidno ale ide o to ze KAZDEMU babatku sa do 18 mesiacov este vyvijaju oblicky a PRETO NIE kravske mlieko s tymi velkymi nespracovanymi molekulami bielkovin. asi preto ma chuda problemy s oblickami ale bohuzial je to pravda ze sa my matky rozhodujeme kazda sama ci pit kravske ci nie, ja by som na to nemala zaludok,je to moje dieta a dala by som poslednych 5 korun za umele mlieko aj keby sme mali vsetci chodit v otrhanych handrach 😝 tot moj nazor

sirinka
18. jún 2008

katia7 presne tak...iba by som podotkla, ze oblicky sa vyvijaju az do dvoch rokov, KM je 3x vacsia zataz pre ludsky organizmus ako MM...k tomu MM obsahuje protizapalove faktory a to po celu dobu dojcenia, dokonca po roku sa v nom zase ich mnozstvo zvysuje, to v kravskom nenajdes a udajne ma aj pozitivny vplyv na hladinu cholesterolu v dospelosti...kdezto pri KM musi organizmus vyvinut obrovsku energiu na jeho spracovanie, obsahuje bakterie, ktore nie su pre nas traviaci trakt dobre atd... 😎
a k tomu celkom cerstvemu od kravicky....mnam, ja ho milujem a ako dieta sme ho aj casto pijavali...ale je to ta najhorsia moznost... ☹ obsahuje vsetky alergeni, bakterie a nase telo totalne nevie, co s nim...

emita
18. jún 2008

Ja len chcem reagovať na ten puding. Nedávno mi došiel reklamný materiál od Nutrilonu a tam bol recept na puding:
100ml mlieka Nutrilon, 1lyžica kukuričného škrobu, 1lyžica ovocného nápoja alebo ovocného príkrmu, (1lyžica cukru). Včasti studeného mlieka rozmiešame kukuričný škrob a za stáleho miešania vlejeme do vriaceho mlieka. Poprípade pridáme cukor, necháme prejsť varom a na nalejeme do misiek vypláchnutých studenou vodou. stuhnutý puding vyklopíme a polejeme ovocným nápojom alebo ovocným príkrmom.
neviem ako to chutí, ale ak chcete tak vyskúšajte 😉

ukana
18. jún 2008

sasenka, mne sa UM nezrazilo, normalne som spravila sunar a potom v nom varila riedku krupicu 🙂 Aj Dr. mi to tak kazala 😅

kili
18. jún 2008

emita, super, akurát som rozmýšľala, že spravím malému puding 🙂

kili
18. jún 2008

aj ja som najprv UM varila, a nič sa nestalo, ale potom mi bolo povedaná, že sa tým varením ničia vytamíny, tak radšen nevarím, ale zas sa tým tak nezaťažujem, že striktne nevariť.

bambusko
18. jún 2008

kili, hlavne zive bifidobakterie - probiotika, sa nicia varom, preto by sa nemalo ani ohrievat v mikrovlnke ani zarabat do horucej vody. ved kvoli tomu, ze to tam pridavaju /okrem inych zloziek/ za um tolko platis 😒

lenocka6
18. jún 2008

Ja by som tak malemu dietatku mliecko s krabice nedavala. Moja dcera zacala pit taketo mlieko asi ked mala 2,5 roka, aj to som si myslela, ze je to skoro. Ale napodiv jej chuti a znasa ho dobre, ale davam jej 3,5 percentné.

emita
18. jún 2008

No práveže v tej brožúrke sa píše: "Mlieko Nutrilon môžete bez obáv použiť aj pri príprave tepelne upravovaných pokrmov, pretože prebiotická zmes sa teplom neničí." My síce Nutrilon nepapáme a neviem ako sú na tom ostatné mliečka. Ale oni tvrdia že sa môže variť...

bambusko
18. jún 2008

probiotika a prebiotika su 2 rozne veci 🙂

seki
18. jún 2008

ahoj tu mas recept od jednej konikarky 😉 :
a skravskym mliekom pockaj este je veeeelmi malinka.

PUDING Z UM A ZLATÉHO KLASU.

240 ml vody
8 odmeriek um
cukor podľa uváženia
2lyžice zlatého klasu

v 1/2 vody rozmiešame um
v 1/2 vody uvaríme zlatý klas+ cukor

davku si uprav.

kili
18. jún 2008

myslíte, že ten puding môžem uvariť na 2 dni dopredu?

katka.m
19. jún 2008

Tak neviem, ja som dávala staršiemu synovi (nebol dojčený) riedené nízkotučné mliečko. Detská lekárka to vedela a vôbec nenamietala. Robila to tak aj moja švagriná a vôbec dosť ľudí v mojom okolí. Tentoraz dojčím, tak toto riešiť nemusí, ale ak by som musela, tak by som to urobila tiež tak. Keď si vezmete, čo všetko už papajú polročné nedojčené detičky... Ale určite nie kravské mliečko dieťatku mladšiemu ako 6 mesiacov.

arabeska
19. jún 2008

kili ja by som radsej urobila kazdy den cerstvy

kili
19. jún 2008

katka 😲 😲 😲
to akože si "živila" svojho prvého riedeným nízkotučným mliekom? keď odmyslíme, že to má látky, ktoré takému dieťaťu nerobia dobre, tak pochybujem, že to malo dosť živín, vitamínov a pod. 😠 🙄

tamia
19. jún 2008

nízkotučné sa vobec nesmie dávať. Ked tak tak plnotučné...

katia7
19. jún 2008

ja zasnem 😅 😕 hej vo vsetkom nizkotucnom su umele sladidla a to je pekny humus 😝

katka.m
19. jún 2008

Tak to trošku preháňate. Nekojené deti po 6. mesiaci jedia už všetko možné a mliečko nedostávajú 8x denne. Nie je ani alergik a nemá ani iné, zlou výživou získané problémy. To, že to takto funguje neznamená, že je to zlé. Živila som ho takto, je zdravý, je tu a lekárka tiež neprišla o licenciu. Je to vec názoru. A nemyslím, že mlieko bez tuku je až taká tragédia. Je za neho aj Bukovský a ten skritizuje aj surovú mrkvu 😀

sirinka
19. jún 2008

bukovsky nie je kompletny...to sorry 😅 a nizkotucne mliecne vyrobky neposkytuju detom dostatok zivin na vyvin ich nervovej sustavy - mozgu a preto su vcelku nebezpecne....a este k tomu riedene...dufam, ze vodou z vodovodu