Neprospievanie u 8 mesačného

danula.ch
3. okt 2018

Ahojte maminy nepapkacov, idem si k vám po radu.
Som mama 3 deti, z ktorých ani jedno nie je dobrý papkac. Už s prvým to bolo také kadejaké, na hranici minimálnej vahy. Ale toto posledné, to je hrôza. Má 8 mesiacov, narodil sa 3,5 kg a teraz váži 6,7 kg. Minimum prenho je podla nasej pediatricky 7kg. Už dávno som sa naučila nesledovat tabuľky, ale toto ma už začína trápiť. Mám problém doňho dostať moje mliečko, nie že príkrmy. Väčšinou len cucne, tak zvyšok odsavam a dokrmim lyžičkou. Ak sa vôbec podarí. Cele moje kojenie je jedna veľká laktacna kríza. Lebo buď mám mliečka dosť a on vtedy ledva cucne, alebo je kvôli tomu mliečka málo a dokolecka rozbieham laktaciu.
Prikrmy to či mu uvarim, alebo kúpim, nič nechce. Ledva 3 lyžičky a aj to krúti tak hlavou, že mu všetko rozmazem po puse a tu trochu, čo sa mu dostane do pusy, proste vypluje.

danula.ch
autor
4. okt 2018

@mogaa ved ja sa neboJim, skusame chute, ešte nemal 6m, keď sme začali. Len ostalo iba pri tom skúšaní, nič mu zatiaľ nezachutilo tak, aby z toho aj zjedol. Kojene dieťa od 4m? Nie je to skoro?

danula.ch
autor
4. okt 2018

@erickatt ja som s našou dr veľmi spokojná. Praveže ma nestresuje, práve naopak, ukludnuje. Len je veľmi opatrná, tak radšej posle na vyšetrenie, aby nieco nezanedbala. Dôverujem jej, je to skvelá osoba aj diagnosticka. Stále behá po seminaroch, vzdelava sa 🙂.
Je to pravda, my s manželom aj staršie deti, všetci sme takí boli v babatkovskom veku. Všetci sme sa narodili s normálnou vahou, v termine. s manželom nie sme drobci, len nemáme nadvahu, ja mám 169 cm, on 183 cm. A keď bol ešte na strednej, bol najnižší z triedy, celé detstvo to tak mal. Preto sa aj pri deťoch ukludnujem, že aj oni to tak budú mať. Viem, že aj tento najmenší od hladu neumrie, inak je to živé, spokojne dieťa. Len si neviem pomôcť, teraz ma to trápi. A hlavne ma stresuju tie poznamky okolia, že aký je malý. Keď stretneme niekoho cudzieho a sa opýta, koľko má mesiacov, hneď zacne komentovať, že je malý a že si mysleli, že má maximálne 6 mesiacov. Toto dokolecka počúvame, alebo že niekto držal 5 mesačne bábo a bolo oveľa ťažšie .......No počúvaj toto nonstop a nestresuj pri tom....

luba41
4. okt 2018

@danula.ch ako prirastky, ked bol len kojený? príkmy sú len o ochutnávaní, vela detí aj v 1,5 roku len " ochutnáva" popri mlieku..takže to je úplne normálne, že nezje porcie..neuchyluj sa k podávaniu "blbostí" na jedenie, len aby pribral- privela sachridov- medík, cukor, chrupky, sladkosti, sladké jogurty atd..tým získa len zlé stravovacie návyky, z toho sú dalšie problemy..dojčíš cez den často? ponukaš? dojčíš v noci? dobre sa prisáva - cumel, flaša používate?nemá ine zdravotné problemy- hnačky, zápchy, chorobnost zvýšená-sople, kašle, exem?.. tam može byť vela faktorov..

danula.ch
autor
4. okt 2018

@luba41 prvý mesiac mal krásne nadpriemerne prírastky, mliečka bolo habadej. Potom prišlo to naše staré známe odmietanie. Pár krát cucol a bolo po papani. Toto som mala aj so staršími, podobný scenár. Odvtedy pribral menej ako priemer a teraz už chudne. Samozrejme môžem odsavat od rána do večera, nebude mliečka toľko, ako keď si on vytiahne sám. Cumel ani fľašku nemá, jedine fľašu s naustkom na vodu. Prisava sa podľa mňa správne, ponukam každé 2 hodinky, najneskôr po 3 hodinách a ak je práve malo mliečka, tak ak každú hodinu. To isté v noci, dosť často sa budi. Tráviace problémy som si nevšimla a máme dvoch školákov, bol už vďaka tomu pár krat na jar slabunko nachladnuty, postacilo céčko a sirup na odhlienenie. Za 3 dni bolo po chorobe.
S tým prisladenim to beriem tak, kým sa nerozpapa, potom postupne obmedziť. Robila som podobné veci aj pri starších a nikdy s tým nebol problém. Na druhej strane nechcem, aby do 1,5 roka iba ochutnaval, to by sa už mohol vedieť normálne najesť. Obidvoch starších som dojcila rok, odstavili sa sami, dcérka z hodiny na hodinu. Aj pri tomto najmensom by som chcela maximálne toľko, aj keď jasné, možno to bude viac. V žiadnom prípade už ale nie ako hlavný zdroj, keď mu to už teraz nestači. Treba s tým niečo robiť. Niektoré deti to tak možno majú, že do neviem kedy len ochutnavaju a inak sú dojcene, my máme ale ešte aj s tým problém. Mliečka mam malo a ešte ani to nechce všetko. Niekedy si po 2 hodinách odsajem 30 ml a ak odsajem viac ako 60ml, tak hikam, že ako veľa.

luba41
4. okt 2018

@danula.ch ak nastalo odmietanie hned po prvom mesiaci, niekde je problem..uzdičky v puse nad zubami - pod jazykom? ak je problem v nich, tak bude snimi problem aj pri inom vo vývoji..no ked nebude chciet ine jedlo, tak čo bude jest ked mu zoberieš mlieko?ja by som netlačila na príkrmy, na ne má ešte čas, čo ked sa nerozpapá ani za pol roka?..a vody kolko vypije za den?netreba odsávať, radšej ponukni častejšie..

mogaa
4. okt 2018

@danula.ch hej prikrmovať začala po skončení 4.mesiaca, lebo malá chcela stále papať....napapala sa doplna, vygrckala a o hodinu chcela zase....zo začiatku to bolo taká klasika 1-max.2lyžičky či zo zeleninky alebo zemiačikov, no potom sa to rozbehlo....asi po mesiaci jej skúsila dať detskú výživu, vtedy jej ju spráskala celú a stále pýtala🙂postupne jej začala dávať všetko🙂teraz keď vidí že niekto je, tak v momente je pri ňom a "pýta", takže ona je taký jedák....po 4.mesiaci začala s prikrmovaním aj preto, že chceli priletieť na Sk(žijú v Írsku) a nechcela ju v lietadle kojiť, najskôr skúšala UM z toho malú ale napínalo, tak začala príkrmy...nakoniec neleteli, ale malá sa rozpapkala poriadne...

mogaa
4. okt 2018

Inak sa mi tu páčia také rady že stačí do roka "skúšať"a len kojiť...nestačí, mlieko môžeš stratiť zo dňa na deň, rovnako môže malý prestať chcieť papať aj tvoje mliečko a skončíte na infúzkach lebo nebude chcieť nič......treba skúšať a treba skúšať všetko....v stravovaní sú 2extrémy- buď niekto je nezdravo alebo extrémne zdravo. Dieťa by malo jesť všetko, treba preferovať zdravú stravu, ale potrebuje aj cukry a tuky. Malé dieťa je veľmi aktívne, veľmi veľa energie spáli pohybom, do toho rýchlo rastie - potrebuje energiu doplniť stravou. Vôbec sa netreba trápiť tým že je blbosti(prázdne kalórie), ak má aj dostatok živín zo zdravej stravy a "blbosti" sú len doplnkom k strave...Poznám mamičky ktoré deti stravujú len zdravo a dieťa keď sa dostane k sladkostiam tak nevie čo so sebou lebo musí zjesť celý balíček cukríkov či celú čokoládu naraz....Ak by mu ale dali občas jeden cukrík či kúsok čokolády, tak dieťa nemá potom potrebu ak sa dostane k sladkosti zjesť ju celú hneď a naraz....

erickatt
4. okt 2018

@danula.ch pošli ich do prdele. Keď povedia že je malý ty im a vy by ste mohli shudnut ci niečo podobné. Mne chodí chlapček. Tatino ako ( ten obor z Harryho Pottera,) chlapcek vysokyyyy mal 4 a mysleli si ze má minimálne 6 .. a tez jej ludia dohovarali taky veľký a place, taky velky a nevie rozprávať a mazna sa.... Ale on je v hlavičke ako všetky ostatné 4 rocne deti. Neboj ešte bude vyšší ako vy..

danula.ch
autor
4. okt 2018

@luba41 s ním je to tak, raz krásne papa, potom nechce. Môžem ho prikladat aj kazdu polhodinu, keď si dva krát potiahne a dosť. Odsavam, aby som neprišla o mlieko. Keď som neodsavala, bolo to horšie. Vody vypije asi deci denne, v lete dva. Plienky má ok, precikane

danula.ch
autor
4. okt 2018

@erickatt ved my im s manželom už odo vieme s úsmevom, že veď dobrého vela nebýva 🙂. Ale aj tak to štve. ľudia to berú ako fajn konverzaciu, ale si neuvedomujú, že nám to príjemné nie je

mogaa
4. okt 2018

Ono veľkosť dieťaťa sa veľmi nedá ovplyvniť.....Naša sa narodila drobunká a krásne to odbehla, ale kamarátka má predčasniatka teraz budú mať 2roky a výzorovo sú tak na rok(drobunké, chudunké). No a potom detičky chudučké ktoré nechcú papať nech sa im dáva čokoľvek....Neterka bola taká, len kosť a koža - samá ruka,samá noha🙂 a keď sa zaťala tak by nejedla ani 2dni, ako malá chcela jesť len hranolky s tatarkou🙂a až babka ju naučila pred škôlkou jesť aspom kúsok rožteka aj to tak že ho musela jesť s ňou🙂do určitého veku jednoducho jedávala len to čo jej chutilo, inak by račej bola hladná....a to skúšali zemežlčový čaj a pod....dnes je to zdravá mladá žena ktorá má sama bábo🙂

danula.ch
autor
4. okt 2018

@mogaa no, len chudáci rodičia, koľko sa museli natrapit. Ale také hranolky s tatarkou vôbec nie sú zlé! 😀

lilli19
8. okt 2018

@danula.ch mne sa nezda zase az tak chudy ak hovoris ze ste aj vy.moja mala v roku vazila 7,5 kg a bola vysoka, dr nic neriesila ja som chuda tiez.ja som vsak zacala prikrmovat ked mala skoro 8 mesiacov, papac je dobry doteraz.vyskusala by som cerealne kase nomina napr. pridat do nich hrusku, jablcko alebo pokojne na slano.vyborna je cervena sosovica so zemiakom skus mozno mu zachuti a zasyti.kojila by som urcite dalej, mozno mu mliecko staci.vynechala by som absolutne blbosti ako su kukuricne chrumky z toho teda nepriberie.a este k tomu ze nepapa vyzivy...moja mala dlllho nechcela domace ani kupovane v skle-plula mi to a ked som spravila cerstvu len sparit jablko s cim kolvek v avent hrnci zjedla plnu misku, vyskusaj. mliecna kupovana kasa ju vzdy napinala.skus sa pridat na fb do dkupinky co jedia zdrave deti, nacerpas vela cennych rad a maly sa urcite na nieco "chyti"

danula.ch
autor
8. okt 2018

@lilli19 na radu dr. sme vynechali klasické príkrmy a ideme na kalorickych bombach. Kaše mu celkom chutia, dnes zjedol na obed rekordných 10 lyziciek 😀. Zarábam mu mliečne kaše do materského mlieka, občas tam prilejem nutrimliečko. Zistila som, že si rád odhryza z jedla, napríklad som mu dala hryzkat kraj syroveho pannini a papal jedna radosť. To isté jabĺčko. Ako keby mu to pevné viac vyhovovalo. Už neriesim zdravé a nezdravé, čisté zúfalstvo toto....... Sme úplne mimo bežného postupu zavádzania prikrmov, dávam mu ochutnavat čo chytím do ruky. Samozrejme veci ako-tak vhodné......no nikdy by som neverila, že raz budem takéto robiť. Ale keď si ho chytím a cítim to doslova chudé telíčko, tak by som mu dala hádam aj z klobásy odhryzat, len aby jedol 😀. Z umelého mlieka ho napinalo, takže kojim ďalej, aj keď by som už najradšej prestala. Čo len z tohto bude......

lilli19
8. okt 2018

@danula.ch tak super ked mu chutia kusky, mozno mu len vadi kasovita konzistencia....vyziva sa da aj tak, ze len naparis kusy jablka a nemixnes, sksu mozno spapa. kusky zemiaka, mrkvy a celkovo zelenina na kusy a ked spapa aj masko tak. zajacie je makucke a rychlo hotove. No u tak maleho by som riesila zdrave nezdrave veruze 🙂 on sa rozpapa

erickatt
9. okt 2018

@danula.ch ono. Ja som veľká a kasovyte ma napìna. Jogurt, banan, výživa.brrrr.. Takže to môže bit. Urob mu koníkov ( nie modrych 😀) z chlebíku... Uz moze uvarene bielko s vajicka,. Uvarenu zeleninu,, cukina je super, brokolica, karfiol

danula.ch
autor
9. okt 2018

@lilli19 ved jasné, že nedávam až tak nezdravé, len občas už polavim v striktnosti. Zase nedám mu jesť tu klobasu alebo bryndzaky, ani kaše už neprisladzam. Celkom inak som to robila u tých starších, ktorí tiež neboli jedaci a trápili sme sa, ale predsa ako-tak jedli, aspoň tie kupované prikrmy. Tento najmenší to je už extrem a po 3 mesiacoch marneho snaženia príde istá forma rezignacie. Ale snažíme sa ďalej, aj keď je to veľký boj 🙂

kandrea
7. aug 2020

@miriama11 dobry prosím vas potvrdila sa u vas alergia na mlieko? Dcérka ma skoro rovnaky problém. Gastro este nedohľadne dlho sa caka.

miriama11
8. aug 2020

@kandrea vyslovene z testov jej to nevyslo, ale vysla alergia na vajecny bielok. Ale napriek tomu mala aj mliecnu dietu a ekzemi zmizli aj stolica sa upravila. Sem tam jej nejake flaciky vybehnu, ale uz mala aj po citrusoch, takze nedavam jej. A vajicka tiez obmedzujem aspon vo forme prazenice a tak.v pecive jej nevadi.

miriama11
8. aug 2020

@kandrea a mlieko uz pije normalne ale dostala aj lieky na podporu chuti do jedla , lebo ma 3roky a 10kg. Za posledny pol rok nepribrala vobec. Ale odkedy berie tabletky tak pribrala zas 300g. Tak aspon nieco.a mame ist na endokrinologiu ci ma v poriadku rastove hormony, lebo je taka drobna.

kandrea
8. aug 2020

Dakujem za odpoved. Tak uvidíme ako dopadneme my. Naša ma 6 rokov a 17 kg ☹ . Ona priberá za rok 1 kg.