Nové info o detskej strave vs. staré skúsenosti našich mám.

14. dec 2019

Chcela by som vediet vas nazor,ci si myslite,ze to ako nas prikrmovali nase mamy v minulosti( napr.krupica v kravskom mlieku uz od 2.-3.mesiaca,cize aj bielkovina kravskeho mlieka aj lepok) bolo nespravne. Syn ma prave pol roka,takze zaciname prikrmovat. Ked sa rozpravam s mamou,co a ako sa chystam robit,tak na vsetko pocujem odpoved inu. Ako je to mozne,ze sme to ako deti prezili aj napriek tomu,ze sa vtedy nedodrzovali pravidla,ktore su pri dnesnych prvych prikrmich? Som z toho zmatena 😁

pribinak
14. dec 2019

Nase mamky ci babky nemali ani zďaleka take možnosti a vyber ako mame my

Boli 2 druhy umelého mlieka, decku nesedelo? Bolelo ho brucho? No smola. Tak si trochu poreve, aspon bude mat dobre pľúca

Dnes sa mas možnosť sama vzdelávať ohladne stravy, konzultovať s lekármi, mas možnosť výberu

Pozri sa ako vyzera generácia nasich rodicov, Častá cukrovka, obezita, gastro problémy, kardio
Vyrástla nezdravá populácia, ktora je na popredných miestach chorobnosti

Ja ked som robila synovi mlieko a nedala som tam 3 lyžičky cukru, tak svokor ma pomaly označil za krkavčiu mater

90909
14. dec 2019

vies, ono vsetko co sa robilo za cias nasich mam bolo "smrtelne" nebezpecne podla aktualnych meritok. Niekto povie, ze vtedy bola strava kvalitnejsia, mlieko a pod. No podla mna ano aj nie, pocula som uz tiez vselico. Mne mama povedala, ze ako mala som o nejakej parenej zelenine ani nechyrovala, prvy rok ma odchovala na muke, mlieku, krupici, snad ovoci a vyzivach. Nemam klop klop ziadne intolerancie ani sialenu nadvahu. Ked som zacala prikromovat ja, precitala som zopar nazorov, prelustrovala par skupin a vybrala si co mi vyhovuje. Som za zlaty stred, aby dieta poznalo vsetky takpovediac zakladne potraviny, nepreferujem obmedzenia, pokial to nie je nevyhnutne. A tiez som zohladnila ci mame v rodine nejaké alergie a podla toho si davala na nieco väčší pozor. A moj nazor, no mozno bolo, mozno nie, vtedy sa to tak robilo. Bohvie s cim pridu nase dcery a nevesty a my budeme tie sialene babky, co maju divne nazory. Aj ked sa tie súčasné zdaju neviem ake super, clovek nikdy nevie. Nase mamy nam rozhodne vedome neublizovali a to aky zdravotny stav maju súčasní dospeli je subor neskutocne vela faktorov, aj ked jasne ze veľa ludom vyhovuje ta jednoducha rovnica, to preto co sme ako deti jedli, alebo opacne my sme to ako deti nejedli, tak preto hento a toto. Takze tak

lindusss2016
14. dec 2019

@90909 smrtelne nebezpecne to nie je, aspon ja nepoznam nikoho, koho by krupica zabila, ale povedz mi, ake uz len ziviny obsahuje... ved to je uplne chudobna strava. A odchovany sme na lepku a laktoze veru boli, tak nerozumiem, preco tolko ludi v nasom veku ma tieto intolerancie/alergie... lebo to nie je len otazka deti, ktpre sa teraz rodia, poznam kopec dospelakov, ktori maju tento problem, takze urcite sa to nevyvinulo preto, ze by to ich moderne matky povazovali za smrtelne nebezpecne

dskjhfdlkdjhl
14. dec 2019

Aj teraz sa to neustale meni, mam 7-rocny rozdiel medzi detmi a tu mladsiu som uz mala uplne inak prikrmovat ako starsiu, ale nejako som v tom zmysel nevidela, robila som tak isto ako u starsej a som spokojna. Ja som teda tu starsiu priam ukazkovo-tabulkovo prikrmovala, je pravda, ze nemaju ani jedna ziadne alergie, ani ine problemy. Ale my sa cela rodina pomerne pestro stravujeme. Ked sa vsak pozriem na ine deti, tak nejako nemam dojem, ze by boli zdravsie, ako deti z mojej generacie. Aj ked prave ked porovnam seba a moje deti, tak tam to islo k lepsiemu. Vseobecne to vsak isto neplati-otazka je, ze ci preto, ze nie vsetky mamy dodrzuju to, co tabulka kaze, alebo je problem aj inde. Ja tipujem, ze b) je spravne.

ukulela
14. dec 2019

ono ako sme to prezili .... dnes napr vieme, ze kravske mlieko/tvaroh zatazuje este nezrele oblicky. preto sa odporuca az po roku - lebo vtedy su uz oblicky ok. kto ti po 10/20/30 rokoch povie, ze mas preto problem s oblickami, lebo do teba rodicia od 2 mesiacov liali kravske mlieko? dakedy sa pustalo zilou a rana sa ocurala - a ludia prezili.niektori mali stastie a bez ujmy, ini nie.

oli18
14. dec 2019

@pribinak ja som generácia tvojich rodičov. My máme na diagnózy vek. Práveže mladá generácia má veľa zdravotných problémov. Súdim nielen podľa tém na MK, ale sama po lekároch chodím a vidím. Takže nie je namieste poukazovať na generáciu rodičov, lebo vy v ich veku budete na tom oveľa horšie. Žiaľ, nie vlastnou vinou. Súvisí to s nekvalitou potravín, ovzdušia, vody, globalizáciou.... A vaše deti budú na tom ešte horšie. Žiaľ.