Prečo mamičky prechádzajú z dojčenia na umelú výživu?

dijefcatko
2. nov 2012

Milé maminky, práve píšem esej na túto tému. Zaujímajú ma postoje, nesprávne informácie a ich dôsledky, ktoré spôsobia, že mamička z dojčenia prechádza na umelú výživu. Mám na to svoj vyhranený názor, za ktorým si stojím, ale som zvedavá, či je podobný ako ten váš. Mali ste s dojčením problém? Riešili ste ho? Ak áno, prečo sa nepodarilo ho vyriešiť? Ak nie, v čom vidíte dôvod? Ak patríte medzi mamičky, ktoré z nejakého dôvodu prestali dojčiť, budem vďačná za váš čas 🙂

1ingrida1
3. nov 2012

ahoj, ja som presla na umele mliecko ako doplnok materskeho mlieka, ked mal maly 4 mesiace. dovod bol ten ze maly mi stale plakal,samozrejme ze sme najprv riesili brusko a pod. braval aj kvapky na brusko a stale nepomahalo. lekar mi povedal ze si mam skusit odsat mlieko ked budem mat plny prsnik a to dovtedy pokial pojde mliecko.odsavala som asi pol hodinu co uz dost bolelo a horko tazko som dostala 200 ml. vsetko som dala malemu spapat a ked dopapal zase plac. tak nam z toho logicky vyslo ze mam asi malo mliecka. tak sme to robili tak, ze najprv dostal prsnik a ked pustil a ja som skusila odsat a nic neslo, tak dostal este nutrilon 200 ml na skusku. ze kolko vypije. vypil vsetko a az potom bol spokojny. robili sme to takto asi do deviatich mesiacov kym som si vobec udrzala mliecko. potom uz nic neslo :( doteraz to lutujem,mozno sa dalo spravit nieco preto aby sa mliecko viac rozbehlo.do prvych troch mesiacov mi doslova tieklo az po nohach.stres som nezazivala ziadny,tak neviem co sa stalo. a este som zabudla dodat ze sme s kojenim mali problemy uz v nemocnici, pretoze na to nemam bradavky. maly sa nemal ako prisat. potom mi sestricka priniesla klobucik na bradavky a uz to islo. musela som to pouzivat velmi dlho, asi prvych 10 min. kojenia aby mi nejaka bradavka vobec vybehla aby sa maly mohol prisat.ked bol vecsi a silnejsi tak sa prisal aj bez klbucika, ale bradavky mi ostali tak trochu zdeformovane od toho klobucika.

vierka0
3. nov 2012

nie je to vzdy o nespravnych informaciach, pre ktore mamicky nakoniec nemozu kojit. Moje dieta sa narodilo predcasne, bola taka drobunka, ze sa jej nezmestila ani len bradavka do pusy, nieto dvorec. Odsavala som od zaciatku, davali jej mliecko zo zaciatku sondou, neskor na flasu, no stale sme skusali prikladat, skusali sme klobuciky, suplementor (aj ked som mlieka mala, chceli sme zrychlit tok mlieka), moje dieta jednoducho nemalo saci reflex, nikdy nesla hltavo po mlieku, ani po flasi, nikdy prso "nehladala". Po navrate z porodnice som kontaktovala laktacnu poradkynu, po jej asi dvojhodinovej navsteve pocas ktorych sme sa skusali kojit (prsia boli plne mlieka, dieta bolo hladne) sa to nepodarilo, nakazala mi skusit krmenie po cievke a popritom prikladat..vydrzalo nam to asi dve krmenia, mala mi nechcela tahat z prsta vobec, unavovalo ju to, nakoniec zaspala vzdy uplne hladna, nespapala nic (co nie je pri predcasne narodenom dietati ziadna sranda, kazde nepapanie ju moze oslabit), nehovoriac o tom, ze komplet vsetko bolo od mlieka, vratane mna, skuste si to niekedy, na ilustracnom videu mamicke asistuju este dvaja ludia, nech si to skusi nejaka mamicka sama, je to o drzku..odsavala som plnych sedem mesiacov, moja dcera bola na MM do osmeho mesiaca (zasoby z mrazaku) a potom sme presli na UM - preco? lebo som uz nevladala odsavat (nemala som extra vela mlieka, aj ked pre malu stacilo, okrem toho som mala strasne slaby tok mliecka)..kto ma odsudi, nech si to skusi sam, odsavanie nie je ziadna sranda, je to strasna makacka a obeta, stokrat radsej by som kojila, no neslo to..teraz s odstupom casu som stastna, ze toto narocne obdobie je uz za mnou, mala pije momentalne UM a nic jej nechyba 😉 no strasne mi lezie na nervy pristup, kde sa mamicka povazuje za tu vadnu, ze nekoji, za tu neinfomovanu a neobetavu..mimochodom, moja dcera ma uz takmer rok a ta pusinka ostala stale malinka, vobec ju nevie otvorit dosiroka 🙂 ked vidim dosiroka otvorene pusiny hladnych novorodencov, zavidim tym maminam 😉

feb13
3. nov 2012

Ja som sa trapila s dojcenim 9,5 mesiaca pri prvom synovi, prve dva tyzdne som mala privela mlieka, tvorili sa mi hrcky, potom dalsich 5 tyzdnov som mala primalo, potom velmi skoro mi nabehol cyklus a podla mojich hormonov sa hladina mlieka stale kolisala a tie vykyvy boli dost velke... dostala som sa do nemocnice kde som o mlieko skoro uplne prisla ale po prichode domov som to rozbehla znovu aj ked lahke to nebolo... popritom vsetkom on sa velmi nesetrne spraval ku mne, stale mi trhal bradavku, rozculoval sa ze mlieko netecie tak ako on chce a jednak aj preto lebo on je taky nekludny typ co musi byt neustale v pohybe takze aj pocas dojcenia skusal lozit, sadat atd. Ale bola som odhodlana za to dojcenie urobit vsetko a nevzdavat to aj ked ma to bolelo za cely cas a velmi som sa snazila dosiahnut aby sa dojcenie stalo pre mna radostou a zial nepodarilo sa mi to ale dojcila som nadalej... az kym som zostala znovu tehotna, este aj vtedy som chcela dalej dojcit ale zakrvacala som v 6tt a tym padom som to uz povazovala za velmi rizikove tak som ho s placom odstavila. ☹ S druhym synom sme tiez nemali uplne idealny zaciatok, lebo po porode dostal infekciu a bol na intenzivke, kde ho krmili flaskou a strkavali mu cumlik, velmi som sa bala ze mi dojcenie pokazia ale nestalo sa to tak. Ja som za nim chodila stale v case krmenia okrem v noci o 3.00 lebo vtedy sestricky nedovolili a ked uz nebol v inkubatore tak som vzdy ziadala aby som mohla dojcit takze za chvilu sme sa najlepsie dojcili na celej intenzivke. 🙂 Bola som nesmierne stastna ze nam to tak dobre ide. Ale doma zacali problemy, mala som velmi silny vypudzovaci reflex, on nestihal hltat, aj vela vzduchu nahltal a nevedel si odgrgnut takze sme sa dojcili s placom do 3 mes. Medzitym sme dostali aj kvasinky (asi v dosledku ATB este na intenzivke) s ktorymi sme bojovali 2 mesiace ale do konca 3. mesiaca sa vsetko upravilo a vtedy sa mi splnil sen ze som dojcila prvykrat v zivote bez bolesti a mala som z toho radost. 🙂 Zial dlho to netrvalo... teraz som v 8tt a dojcim dalej, aj doktor povedal ze mozem... ale trapime sa, mlieka mam malo kvoli hormonom, aj velmi slabo pribral za posledne obdobie a znovu to pre mna nie je az taka radost pretoze citim ze sa nezasyti a nie je uplne spokojny z dojcenia. Aj ma to znovu zacalo boliet z tych hormonov. Ale sama ho neodstavim jedine ze by som mala velmi zavazne komplikacie, a teraz spolu s laktacnou sa snazime aby sa ani on sam neodstavil ked sa mlieko prestane tvorit (v 2. trimestri... potom v 3. trimestri nabehne znovu), musime to obdobie nejako prekryt, poradkyna ukazala ako ho mozem dokrmovat cievkou popri prsniku aby sa nezabudol prisat ale zatial on to takto nechce ale budeme skusat dalej... a urcite za to dojcenie urobim vsetko co sa len da.
Myslim nazov temy nie je urazajuci a maminky ktore lutuju ze nemohli dojcit dalej alebo vobec a snazili sa za to vsetko urobit lebo im na tom zalezalo ale aj tak to neslo, sa necitia byt dotknute takymito temami. Nemaju na to dovod.

monikusa
4. nov 2012

Dovolila by som si teda aj ja reagovat na danu temu, kedze podobnu odpoved som medzi prispevkami nanasla ;) Ja som dopredu mala urcene, ze v pripade, ze budem mat mlieko, budem syna dojcit max. 9 mesiacov, prip. do doby, kedy mu vyjde prvy zub. V prip. ze by mlieko nebolo, tak by nebolo a urcite by som sa za to nesla obesit. Do 9 mesiacov preto, lebo to je zhruba doba, ked uz dieta prechadza pocas dna na normalne jedlo a mlieko je doplnok rano a vecer. Podla odbornych clankov a publikacii, ktorych som tiez precitala dost, v tomto obdobi MM uz prestava plnit vyzivovaciu funkciu a jednoducho nestaci. Podla tychto istych clankov, po roku uz splna iba funkciu emocionalnu. S tymto nazorom sa stotoznujem a neviem si vobec predstavit, aby moj, tohto casu skoro dvojrocny syn, ktory chodi, ma uz skoro vsetky zuby a rozprava, na mne visel reps. mi na verejnosti trhal tricko akoze mama daj cici, to mne osobne uz pride chore. Respektujem vsetky mamicky, ktore dojcia co najdlhsie samozrejme, je to kazdeho osobna vec. Moj syn od 7. mesiaca prespi celu noc. V 9. mesiaci dostal pekne jedneho vecera flasu, ktoru som mu s laskou spravila s najkvalitnejsou formulou aka na trhu je ;) , mne do tyzdna pekne krasne odisiel ten zvysok mlieka co som este mala bez akychkolvek problemov a ani ho nenapadlo, ze nejaky prsnik niekedy existoval. Nikdy som ho neucila spat so mnou v posteli kvoli dojceniu, ja ho rovnako milujem aj ked spi sam vo svojej postielke a od prveho roka sam vo svojej izbe. A mame rovnaky bonding ako deti, ktore su kojene ovela dlhsie a spia s mamou v jednej posteli. A ako tu spominala mirage v jej prispevku, hned som uspesne 9. mesacne dojcenie zapila poharom vina a bola som rada, ze to mam uspesne za sebou. Nemala som problem nastupit do prace ked mal syn 10 mesiacov (na polovicny uvazok). A este na margo doplnim pre zadavatelku otazky, ze keby nahodou som mala nejake zdravotne komplikacie, zapal prsnika alebo by mi dojcenie bolo neprijemne, moj syn by s laskou dostal flasu okamzite v tom momente a nekojila by som vobec. Tot moj nazor pre zadavatelku otazky.

lussy23
4. nov 2012

Dojčenie je určite veľmi dobré a krásne. Neznášam ale, keď niekto odsudzuje matky, ktoré nedojčia a vyhlasujú ich za zlé matky, ktoré si nezáslužia deti Niekedy s ami zdá, že by dali ženy, ktoré nedojčia najradšej do basy. . Podľa mňa je zlá matka taká, ktorá sa o dieťa nestará, týra ho.
Dojčenie nie je všetko, Bábo určite enzomrie, keď nebude dojčené. Dôležitejšie ako dojčenie je láska k dieťaťku. To že žena nedojčí, neznamená, že ho neľúbi....
Tie ktoré odsudzujú nedojčiace matky: škoda, že sa to nedá urobiť tak, že by si obuli topánky matky, ktorá dojčiť nemohla. Somzvedavá ,akoby sa cítili, keby ichdojčenie veľmi bolelo, mali chorobu, alebo hocijaký iný dôvod, ktorý tu mamičky popisovali.
Netreba nikoho súdiť. Aj žena, ktorá nedojčí, miluje svoje dieťa. ten kto takéto ženy odsudzuje je málo inteligentný a je to obyčajná citlivka, ktorej robí radosťodsudzovať žienky, ktoré nemôžu dojčiť. je mi ľúto detí žien, ktoré odsudzujú nedojčiace matky, lebo aj tie deti budú odsudzovať druhých. naozaj smutné.

Podľa mňa, aj ženy, ktoré nedojčia milujú svoje dieťa a nezaslužia si byť kameňované a odsudzované.

dadica
4. nov 2012

Pri synovi sme prešli na umelé mlieko okolo roka, lebo ma začal hrýzť. Po prvej vypitej fľaši si na moje mlieko už ani nespomenul. Dcéra má skoro 17 mesiacov a dojčíme stále (doslova 😉 ).
Mimochodom otázka mi vôbec nepripadá ako nejaké vyrývanie alebo odsudzovanie. Zakladateľka chcela počuť dôvody a nie nikoho tým uraziť.

red_kika
4. nov 2012

nevidim ziaden zly dovod, preco by babo nemohlo dostat aj UM.
mna kojenie este len caka. ano urcite chcem kojit, ked sa bude dat ale ak nie tak UM je rovnako dobre. inak by ich tolko nebolo na trhu. su skumane a tym padom vyhlasene za dobre, inak by neboli na predaj.

ale tiez mi uz teraz lezu na nervy otazky, ci budem kojit. jak keby to bolo to jedine co babo moze papat, lebo vsetko ostatne je zle prenho.

zara248
4. nov 2012

Mile maminy čitam prispevky a tie čo nemaju žiadny problem s kojenim sa tu najlepšie kritizuje a maju najviac otazok že ,,prečo,, matky nemaju mlieko a nekoja nechapu to a hlavne odsudzuju taketo maminy ale nepochopia to nikdy ake je to skľučujuce že spravite preto aj nemožne a proste to nejde mlieko sa straca a nespravite s tym nič.Mam už tretie dieťa a každe som kojila presnejši nazov trapila asi tri tyždne,bradavky popraskane až do krvi pila som tekutiny čaje na tvorbu mlieka a použivala som tie najdrahšie kremy na bradavky ake existuju na trhu a nič.A dospela som k zaveru že všetko je na prirode ake ma kto vyvinute mliečne žľazy ine vysvetlenie nemam a pači sa mi prispevok maminy elize presne to vystihla zaklad je aby maminy svoje deti ľubili nezaleži na akej vyžive vyrastaju čo maju povedať maminy v Afrike riešia take temy ako tu na mk??

latvia
4. nov 2012

dojcila som 5 mesiacov, iked mlieka som mala aj rok po ukonceni dojcenia. prestat som nechcela, komunikovala som aj s laktacnou ale nepomohlo, maly odmietal dalej pit, mal koliky dennodenne aj po 3. mesiaci veku, tak som s tym po case postupne sekla, dala UM, lebo predsalen to mlieko tak malemu babatku chyba. od 9. mesiaca uz uplne odmietal umele , tak som ho vobec nenutila, po roku sme presli na kravske krabicove trvanlive ktore pije doteraz, cca liter na den. kebyze si mozem vybrat, dojcila by som co najdlhsie, hlavne kvoli tomu ze je to hned hotove, financne ma to nestoji nic a mam to kedykolvek k dispozicii 😉 prestala by som kedy by som uz mala pocit ze mam prestat.

sjuzan77
4. nov 2012

myslim, ze som chodiaci zoznam problemov, ktore sa pri dojceni mozu vyskytnut. problemy od narodenia - mala sa nedokazala prisat, za 3 dni schudla pol kila, pri pokusoch o prisatie mi rozhryzla obe bradavky(na lavej bola 0,5cm diera-jazva je doteraz). cez rany sa zaniesla infekcia, takze sa nehojili, pri kazdom prisati obrovska bolest-manzel ma musel drzat aby som od bolesti nepustila malu, mala pila krv, hnis.infekcia trvala 4 mesiace-4mesiace bolesti.do toho zistili malej chudokrvnost-nevladala sat a ja som mala slaby tok mlieka. dojcenie trvalo 1,5 hodiny, dalsiu pol hodinu dokrmovanie(cievkou na prsniku).po dojceni nasledovalo hodinove odstriekavanie mlieka-islo to doslova po kvapkach-aby som mala cim malu dokrmit pri dalsom dojceni.do toho som si presla niekolkymi zapalmi, 3x mi odislo mlieko a musela som malu odnaucit od klobucikov. musela som odolavat natlaku okolia, aby som to uz nechala tak, dokonca aj laktacna poradkyna to vzdala a prestala sa mi ozyvat. takze asi tolko o dojceni, o ktorom som vsade citala, ze su to nadherne a nezabudnutelne zazitky. ale ked mala zacala papat prikrmy(po ukoncenom 5.mesiaci, pretoze malo priberala), vsetko sa zazracne upravilo. dojcim stale, dnes bez bolesti, bez dokrmovania, mala napapana za 15 minut. nazyvam to zazrakom.. sama nechapem, ako som to mohla vydrzat a preto dokazem pochopit krmenie UM, nie vsak v kazdom pripade. mam v rodine aj pripad, kedy zena odmietla dojcit, lebo sa jej proste nechcelo.
nazor na UM - nie je mi po srsti, myslim, ze to nie je prave najzdravsie, ale napriek tomu som ho kazdy vecer malej zarabala, pretoze bola hladna. cez den mi vystacilo na dokrmovanie moje odstriekane mlieko, ale vecer uz nebolo a dieta nedam spat hladne.

valentyne
4. nov 2012

preco? pre vela dovodov... Ja som kojila do 15.mesiaca, uz som mala malo mlieka, mala bola este smadna a tak mala caj alebo nutrilon,a tak som to odstavila. Uz som si povedala ze staci aze by som si v klude chcela dat nieco pikantne, pohar vinka alebo tabletku na migrenu...
Dovody su rozne. Nech si koji kazda tolko,co chce. Kym o tom neviem,netrapi ma to,ale osobne sa mi zda cudne,ked 2rocne dieta vonku vyzlieka mame tricko so slovami "mliecko mliecko"... to sa mi zda chore. Sorry,je to len nazor.
A co sa tyka uzasnosti kojenia - vraj v mater.mlieku ma dieta vsetko,co potrebuje,a kojene dieta nema reflux, koliky, atd... Nasa mala oboje, ale nastastie nic tragicke. Len to "uzasne" vsetko,co ma byt v mlieku nedostavala - zelezo a ani imunoglukany. A po roku kojenia nemala takmer ziadnu imunitu. Ako to,ked je tolko kojena? To som pocuvala kde kade... Takze mozno aj to bol dovod...
Tak ci onak ju lubime s prsom aj s flasou, je nase zlatinko a trvalo par dni,kym som si zvykla,ze ma necucka. jej to nechybalo vobec...

mirka_aa
4. nov 2012

ja som mala problemy s dojcenim..nazaciatok,chybna informacia z nemocnice,ze dojcit sa ma kazde tri hodiny...nie je to pravda,dojcit sa ma na poziadanie babatka,a ked to babu nejde,o to viac treba dojcit..no okolie mi vravelo,preboha,ty ju mas na cicke hodinu?sak ti vydudle bradavky...a ze dieta sa ma dojcit len par minut...to bola prva chyba...ze som ich pocuvla a dodrziavala som cas...
po mesiaci ked som u pediatricky zistila ze malinka velmi malo pribrala,tak mi nakazala prikrmovat..ja na to a nepokazim tym uz nadobro dojcenie?ona nie nieee..ona pribere,zosilnie,a bude tahat jedna radost...len 2x som malu prikrmila z flase a bolo..prso ani vidiet..vobec sa uz nechcela prisat len cakala ze ci jej nieco samo natecie...tak som volala laktacnej poradkyni a ta mi velmi pomohla a nastastie sme to zachranilia dojcim dodnes...cize chybna info od pediatricky,ze prikrmit flasou...nie je problem ak treba prikrmit,ale nie flasou aloe napr cievkou alebo lyzickou...
podalsie,darmo ze som si v tehotenstve citala selico mozne o dojceni,prax je nieco ine...taka laktacna poradkyna by mala byt v kazdej porodnici a automaticky dat mamickam rady...aby predysli zbytocnym problemom... ja som mala prdpoklad na krasne kojenie,plno vela mlieka od zaciatku,vysunute bradavky,mala sa snazila ale nemala som spravne prakticke informacie...

ivanka.7
4. nov 2012

Zvlastne je, ze tu citam ovela viac nenavistnych a rypavych od nedojciacich matiek o tom, ako ich dojciace matky vraj nenavidia 😝 akurat ze tu nenavist od dojciacich nevidim.
Ja osobne dojcim, lebo... tadaaa... som leniva a pohodlna matka. Mam mlieko stale so sebou, je zarobene a ma spravnu teplotu. A plni nielen funkciu na zahnanie hladu a smadu, ale aj upokojuje.
A ano, ked sa ma niektora mamina, ktora ma problem s mliekom spyta, co by mohla urobit, dam jej kontakt na laktacnu a nehovorim "zarob UM". Kamaratky a zname co prestali, prestali vacsinou preto, lebo mali malo mlieka, zacali dokrmovat a potom im mlieko odislo uplne.
Ale inak je mi srdecne jedno, akym mliekom ostatne mamy krmia svoje deti. Mna zaujima, cim je krmene moje dieta.

micuchova
4. nov 2012

mam znamu, ktora zije v zahranici...ked sa jej narodila mala, mlieko nenabehlo. vsteci okolo nej ju tlacili, kojit kojit kojit, chudera zblbnuta tlakom okolia..kojila cele dni a noci, revali obe. az skoncili obe v spitali..ona u cvokara, mala na JIS...nakoniec jej doktorka musela nakazat dat malej UM...

moncicip
4. nov 2012

No dovolim si aj ja pridat svoju skusenost. Ja som kojila maleho 10tyzdnov, viacej sa jendoducho nedalo aj ked som robila vsetk oco som vedela. Pila com caje na podprou laktacie, aj lieky som jedla aj vsetk oco mi kto poradil som vyskusala ale jednoducho to neslo. Tak som si jedneho dna povedal ze ja svoje dieta trapit nebudem len za cenu toho aby som si mohla povedat ze ano kojim a presli sme na umele mlieko. Dost dlho som sa preto trapila, lebo stale dookola pocuvat tie sproste poznamky ze mala som vydrzat a preco nekojim a bla bla bla.... nebolo to pre mna lahke, ale podrzal ma moj muz a povedal mi ze nic sa nedeje a to ze nekojim este neznamena ze som zla matka. Ano prestala som kojit ale myslim si ze niesom onic horsia matka ako tie ktore koja dodnes a svoje dieta mam rovnako rada ako zeny ktore koja. A za celych 14mesiacov svojho zivota nas maly bol len 1x chory takze aj imunitu ma dobru napriek tomu ze bol tak malo kojeny.

verronicka
7. nov 2012

@dijefcatko ja so kojila cca 6mes...potom som presla na UM...

DOVOD:
babatko bolo stale hladne aj napriek tomu, ze som ho kojila tak casto ako chcel (kludne aj kazdu pol hodinku), cez den mi to nevadilo, ale v noci to bolo uz dost unavne, preto som mu skusila dat asi v 4mes. UM na noc a pospinkal si aspon 1-2hod. co bolo pre mna uplne super, ze som mohla spat v noci 1-2hod. v kuse 🙂 ale popri tom som ho sem tam aj nakojila takze to nebolo, ze som ho odstavila od MM naraz. Vsetko islo postupne az sa mi potom prestalo mliecko robit aj som si odsavala ale naspat sa to uz nepodarilo vratit . Takze troska aj moja chyba,ze som mu skusila UM vobec dat, pretoze si tak na to zvykol, ze potom zacal to moje MM odmietat...plackal pri kojeni, jedoval sa...no proste nechcel, ked som si odsiala to vypil niekedy.

Ak by som mala druhe dietatko, snazila by som sa dojcit dlhsie troska a s UM sa tak neponahlat...ale v tej chvili sa mi to zdalo spravne rozhodnutie, lebo som bola naozaj unavena...mamicka,ktora si to nezazije ze je kazdych 30min. v noci hore, nakoji a o 30min. zase...niekedy som ani nespala vobec. Ale hlavny dovod bol, ze mi odmietal prso a nechcel sa prisat a stale plackal ☹

Takze to je moja skusenost, ktoru by som teraz (si to priznam) ak by sa dalo riesila uz inak 🙂 a nenechala sa hned odradit od dojcenia, ked babatko odmieta MM a viac by som sa snazila to dojcenia predlzit....ale dojcila som aspon 6mes.tak som rada aspon tak 🙂

lenka_b
7. nov 2012

Ahoj. Ja som dojcit chcela, ale proste to neslo. Mala mi vobec nepriberala, chodili sme stale do poradne, lekarky na mna tlacili, aby som jej davala Umele mlieko, proste uz sa to nedalo znasat. Videla som, ze aj mala je nervozna, lebo papat chcela, ale ja som jej nestacila. Hocijako som sa snazila, aj som odsavala a aj tak jej to nepomahalo. A ked sme zacali dokrmovat, tak hned sa vsetko zmenilo. Mala bola pokojnejsia a zacala priberat. Takto som ju trapila 8 tyzdnov, kym som si priznala, ze jej nestacim. Od vtedy bol pokoj 🙂 Cize tu nejde o to, ze tie, co nekoja, su lenive matky. Proste ked to raz nejde, tak to nejde. Zase mam kamosku Irku, ktora ma uz 2 deti a ani pri jednom nekojila. Ona sa totizto od zaciatku rozhodla, ze kojit nebude. A to ju nerobi zlou matkou podla mna. Vsetky sme ine 🙂

fanta3
7. nov 2012

Prvy dovod preco mamicka prichadza o mliecko je neochotny nezauceny personal v nemocnici. Kedze ako to tu uz bolo spominane, dojcenie je sice prirodzene, no kym sa to mamicka aj dietatko nauci, tak to chvilu trva a ak je mamicka prvorodicka a nema ponatie ako ma spravne dojcenie vypadat, tak je odkazana len na pomoc personalu v nemocnici. Ja som rodila prveho synceka v Trnave, kde personal o kojeni nie je zauceny, mamicka ma jedine informacie s plagatu na chodbe oddelania sestonedelia, kde je v skratke znazornene ako by spravne prisatie malo vyzerat- no ak ma mamicka, male, velke bradavky, vpadnute bradavky a dietatko nespolupracuje, tak sa podla toho plagatu proste neda riadit. Po sekcii prikladaju dietatko prvy krat az na druhy den, co sposobuje, ze mlieko sa spusta neskor (mne napr. az na 5.den), takze moj drobec sa 5 dni krmil z flasky z obrovskou dierkou, takze mal mlieko bez namahy a potom samozrejme ze sa mu kojit nechcelo. No doma sme sa popasovali s tym a nakoniec sme sa zacali kojit a kojili sme sa rok. Zdalo sa mi to adekvatne dlha doba, aby mal dobre vybudovany imunitu z mojho mliecka a zaroven, aby zas nebol moc na mne naviazany (stale som musela byt len pri nom a ked ma nevidel, tak strasne revy, len na mne vysel) a po psychickej stranke sa mi uz kojenie v takom veku nezdalo nevhodne.
Druhu dcerku zatial krmim materskym mliekom (bude mat 4mesiace)- odstriekavam a pije cez flasku- kedze ma razstep, nevie sa prisat, no tiez neviem dokedy takto vydrzime, lebo pri dvoch malych detoch doma sa proste tak casto odsavat mi nedari, aby som malej stacila, tak asi coskoro budeme kombinovat materske aj s umelym mliekom.
Urcite sa to neda specifikovat, ze ta co koji=dobra matka a ta co nekoji je zlá. Vsetky lubime svoje deticky najviac ako vieme. snazime sa im dat to najlepsie co mame. Niekedy ked kojenie ozaj nejde ( nech je dovod akykolvek), tak je to skor o trapeni, mamicka je nervozna a potom aj dietatko to samozrejme citi a je tiez nervozne. Ziadne veci robene na silu nie su dobre a ked to nejde, tak to nejde, svet sa nezbori.....i ked to okolie da mamickam co nekoja urcite pocitit. Mne osobne tiez strasne liezli na nervy otazky vsetkych na okolo ci kojim, ci mam dostatok mlieka atd atd- je to velky tlak na mamicku a ked to nejde, tak je to prasky. Co koho do toho, cim si krmim svoje dieta- myslim ze je to kazdej osobna vec. Ja pri navsteve nikomu nepozeram do chladnicky cim sa doma krmia, tak co kazdeho zaujima, cim sa stravuje moje dieta. 🙂

zakana
6. júl 2016

ahojte... moj syncek ma 1 mesiac... od zaciatku nebol s kojenim problem ale asi po dvoch tyzdnoch ma prsniky zacali neskutocne boliet... kazde dojcenie som preplakala od bolesti a ked som davala maleho spinkat uz som myslela na to ze o hodinku sa zobudi a ja budem musiet tu bolest prezivat znova... bola u mna aj poradkyna... maly sa pekne prisaval a ona len ze budeme skusat toto a hento... aj u lekara som bola a on vraj je to normalne.... no ked som kazdu hodinu pri kojeni plaka od bolesti, lebo kazdy vravel ze to musim vydrzat tak moj manzel sa na to uz nemohol pozerat a kupil UM a maleho nakrmil... teraz kombinujeme obe mliecka ale viem ze postupom casu maly spohodlnie a uz nebude chciet prsnik... kazdy na mna pozera ako na vraha ked poviem ze davam aj UM.... kazdy sa ma pyta preco a ked im opisujem bolest ktoru som prezivala tak na mna pozeraju akoby som si to vymyslela... ten tlak na dojcenie je hrozny... ja som vyrastla tiez na UM a som tu ziva a zdrava a svojho syna milujem a vzdy budem a verim tomu ze aj on mna bez ohladu na to ake mliecko mu davam... ved ho nenechavam hladovat ale robim vsetko pre to aby to bolo stastne babatko