Začíname s príkrmom

21. aug 2023

Ahojte zeny,
maly ma 3ti den dnes mrkvu. Vsade pisu kazdu zeleninu samostatne a kontrolovat pripadnu alergicku reakciu. Ine knizky zas, ze k mrkve pridat uz rovno zemiak a vraj aj kvapku oleja, nejakeho tuku. Som z toho uz madar. Je to moje 1. dieta a nechcem nic pokazit. Nedaj Boh mu ublizit.
Dakujem za Vase rady.

bolarazjedna
21. aug 2023

Vieš čo, ja som sa v tom úplne strácala, keďže všade píšu iný postup, doktorka zas mi kázala inak ako moja kamoška pediatricka, a jej dcéry pediatricka zase úplne inak....
Takže, podla mňa si povedz, že idem podľa tejto knižky/tabuľky a ostatné si nevsimaj.... Lebo fakt toľko rôznych spôsobov a postupov je, že podľa mňa sa to nedá veľmi pokaziť...
Dôležité je dodržiavať ze 2-3dni zavádza 1 prikrm, nepridáva k tomu nové potraviny. Ak už papala 3 dni mrkvu, tak kľudne môžeš k tomu pridať zemiak, alebo iba čistý zemiak dávať 3 dni, a potom ich kombináciu.... Je to jedno....ja by som s olejom ešte počkala chvíľu, však aj tak ti teraz ešte nezje toho veľa....

patka06
21. aug 2023

Do mrkvy treba olej, aby nezapiekla.
Ja som začínala zemiakom, až potom mrkva.
Podstatné je, dávať 2-3 dni to isté kvôli prípadnej alergickej reakcii a pri podávaní príkrmu sú dôležité aj tekutiny /v tomto teple ešte viac ako inokedy/ - čiže podávať aj vodu.

biem22
21. aug 2023

Odporúčam na Instagrame profil pediatricka_denjas . Ja som sa s jej postupmi najviac stotožnila a hlavne to tam má v skratke napísané. Ešte k tvojim otázkam, áno treba davat olej, v dmke predávajú detský repkovy napríklad alebo ghee maslo môžeš používať ... Ako sa píše aj vyššie , k prvému prikrmu treba pridať aj vodu. Ja som každú zeleninu dávala osobitne, aby som videla ako mu chuti. Vraj je v pohode pridať k tej vyskúšané ďalšiu ako mix, ale ja som to robila až neskôr 🙂 .

jj298
21. aug 2023

Ako myslis ze mu ublizis? Sama vidis ze jediny spravny postup nie je. Skusaj a sleduj.

mima1608
21. aug 2023

No viem, že do prikrmov sa dáva kvapka tuku vždy. Najlepší olivový olej napríklad. A 3 dni dávaš mrkvu povedzme, potom môžeš 3 dni zemiak alebo skombinuješ že zemiak s mrkvou. Na 7mi deň dáš napríklad hrášok a potom môžeš kombinovať tieto 3 potraviny, a tak ďalej

theanak
21. aug 2023

Ahoj, ja mám tiež prvé bábo a držala som sa rád od pediatričky. Ako prvú som dala mrkvu s kvapkou oleja 3 dni a potom som pridala zemiak a takto znova 3 dni. A ďalej som pridávala zeleninku každé 3 dni niečo nové. Miešala som potom kašičky zo zeleniny, ktorú sme už mali zavedenú+niečo nové. Nedávala som každú zeleninu samostatne. Postupne som ku zelenine pridala aj ryžu, prípadne vločky, aby to bolo sýtejšie.

autor
21. aug 2023

@bolarazjedna dakujem 🫶

autor
21. aug 2023

@patka06 voda u nas nehrozi hned ju vyvrati ako keby naschval 😑

autor
21. aug 2023

@theanak a tiez vsetko na pare ci zemiak si normalne uvarila?

patka06
21. aug 2023

Vodu po lyžičkách, najprv 1 to je 5 ml ponúkať častejšie. Postupne pridávať.
Ak nie vodu, tak to čo bežne dávaš asi teda čaj, len zvýšiť mnôžstvo

autor
21. aug 2023

@patka06 vsetko mozne mame poskusane, nic okrem mlieka, to je trapenie s nim

patka06
21. aug 2023

Aké veľké dieťa?
Len trpezlivo skúšať, ak nie vodu skúsiť čaj, neskôr ovocné šťavy
Tekutiny potrebuje, najmä v tomto teple

autor
21. aug 2023

@patka06 ano no neda sa hned grcka... cokolvek ine ako mlieko mi prosto vypluje, vyvrati hned ako ho dam cez rameno... alebo polozim...

juliacenc
21. aug 2023

Vies co ja som tiez pri prvom dietati stresovala vsetko pofla tabuliek aj ked kazda pisala nieco ine. Pri druhom dam rovno zjest ani necakam na reakciu proste viem ze ziadnq nepride 😀 proste uz to tak neriesim
Clovek by sa z toho mohol aj zblaznit….niektore deti chcu mlieko nechcu este jest napriklad a tym padom stravu odmietaju ale to nevadi lebo v mlieku maju vsetko co potrebuju a postupne sa rozjedia. Nieje vhodne krmit na silu za kazdu cenu. Je to tak, ze ty pripravujes a nakonec aj tak nic nezje… a to este potrva… zaujimavost je ze niekedy deti nejedli do 2-3 rokov len sa kojili. Takze nerob si z toho tazku hlavu postupne davaj ochutnavat a popri tom zaklad mlieko a postupne sa rozpapa ci uz skor alebo neskor

theanak
21. aug 2023

Zemiak som normálne uvarila. Niekedy som varila spolu s mrkvou v troške vody. Ale to väčšinou batat.

kitycat
22. aug 2023

Hlavne daj ten tuk, nasa z mrkvy 2 dni nevedela kakat, to bol Mordor... predtym kludne aj 3x za den

S olivovym som chutnala a je to teda hnus, mast je lepsia ja davam rastlinne maslo, sme bez mlieka

mima1608
22. aug 2023

@kitycat k tomu tuku - tento originál prikrmový z DM nevyzerá zle ako náhrada za olivový. A má aj dobré recenzie.

https://www.mojadm.sk/babylove-bio-repkovy-olej...

autor
22. aug 2023

@kitycat a s ovocim ste ako zacala?

kitycat
22. aug 2023

Zacala som s jablkovou vyzivou co sme mali domacu a potom kapsicky jablko + banan/ jahoda/ malina/ broskyna/ slivka/ cucoriedka tak postupne a ked bolo ok tak som dala aj surovy malinu, aj hrusku uz skusila, hrozno a cucoriedku. Dnes surova slivka

Mala bude mat 10m

autor
22. aug 2023

@kitycat a kedy ste zacala s tymto? Moj ma 4,5 mesiaca.

kitycat
22. aug 2023

Ked mala 6,5m ale je narodena skor o mesiac cize povedzme v tom pol roku 🙂