Starostlivosť o záhradu

18. máj 2023

Tešila som sa že konečne si zasadim záhradu a budeme mať úrodu.Na jar som celú záhradu okopala,manžel spravil s rotavatorom.A zasadila som mrkva cibuľa hrášok zemiaky uhorky reďkovky kaleráb karfiol kukurica tekvica atď.Po dvoch týždňoch mi všetko pekne výšol.Lenze vyšla aj burina.Ja že idem okopavat a do toho deti boli choré dva týždne,potom ja.A teraz už vyše týždňa každý deň prší.Uz je burina vyššia než to čo som zasadila.Ako sa takto starať o záhradu keď môžem a prší?Aj to si môžem len po večeroch na hodinku keď deti zaspia.Inac nestíham popri práci a domácnosti.Ako sa staráte vy o záhradu?Kedy si nájdete čas chodiť okopavat,polievať atd?Dajte rady a tipy ako na to

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
negymama
18. máj 2023

@stvura tak ja uctujem na zivnost, to je kazdemu jedno ci to robim cez den ci vecer. cez tyzden som 1-2 dni v meste, inak doma.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama tak toto sa mi páči, a to ste odkiaľ doviezli toľko zeme?

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 nejaka zem zvysili, ktoru nam doviezli na pivnicu, ale bola dost tazka. vacsinou je vlastny kompost, mame kompost cca 1,2 m vysoky, 2x3,5 metra velky, tam ide vsetko, burina, bioodpad, pokosena trava, drvina z konarov, este aj susedia nam nosia odpad, nie kazdy chce mat doma kompost...po 1-2 rokoch je na spodku krasny kompost...takze kazdy rok mozeme urobit cca 1 zahon. To nie je robene naraz.

negymama
18. máj 2023

aj kuraci hnoj davame, a kedysi u susedov sa pasol kon na pozemku, takze aj konsky hoj sme mali 30-40 furikov za flasku a jeden plech kolacov - bartrovy obchod.😀

jelka21
18. máj 2023

@zuzinabila najlepsie je jo zalozit na jesen ...zuzitkujes odpad zo zahrady naspodok zahonu...a v jari len navrch dosypat zeminu, co sadne.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
0silvia0
18. máj 2023

@stvura
@negymama budeme musieť aj my postupne takto uvažovať, lebo u nás je problém rýľovanie, nikoho to nebaví...

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
negymama
18. máj 2023

@0silvia0 aj my sme niekedy rylovali jak divi, ... dnes je trend bezorbovej udrzby pody, poda by sa mala kyprit bud vobec alebo len plytko. Hlboke prevracanie pody skodi.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama
@stvura kompost máme aj my, v komposte nie je problém, aj tú hlinu by sme nejako zohnali. Len teraz mi zostáva prehovoriť manžela na nový štýl starostlivosti o záhradu, ale takto postupne po jednom záhone by to snáď šlo, držte mi palce.

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 skus pozriet dokument "Kiss the ground" je dlhy, ale v mnohom inspirujuci, da ti obraz ako pracuje poda, najviac prace v pode urobia korene, huby a bakterie.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama díky, pozriem.

matkav21
18. máj 2023

nenechavaj holu zem, okolo zeleniny zamulcuj napriklad slamou, stiepkou alebo aj pokosenou travou. Bude ti vyrastat menej buriny casom a hlavne ti to udrzi aj vlahu, tak nemusis tak casto polievat. Inak vyvysene zahony tiez v buducnosti odporucam, ak nechces sadit strasne vela. A do takeho zahona sa da sadit na husto, takze pri dobrej organizacii sa da tiez dost posadit.

gwendolyn
18. máj 2023

@matkav21 nam sa napr. v tom mulče držia slizniaky a všetko obžierajú, vy s tým nemáte problém?

matkav21
18. máj 2023

@gwendolyn ja mam vyvysene zahony, tak menej. No tento rok sa naucili chodit aj tam. Skusam prirodne zbrane - kavovu usadeninu pri rastliny a niekde som rozhodila ovsene vlocky, ktore vraj ked pozeru zomru. Zatial po par dnoch nevyzera, ze by bola zelenina viac vyzrata, tak uvidime

negymama
18. máj 2023

@matkav21 skus posypat na zahon kremelinu, je to prirodne a slimaky to nemaju rady, respektive to im zabranuje znasat vajicka a rozmnozovat sa. Plus je to aj hnojivo.

negymama
18. máj 2023

https://www.vinarskepotreby.eu/kremelina-f4-2kg...
Kremelina sa preto odporúča aj ako účinná ochrana pred slimákmi. Stačí ju nasypať v kruhu okolo rastliny. Kremelinu môžete využiť aj na posypanie listovej zeleniny, ktorá má od škodcov poškodené listy. Tam kde je kremelina, škodcovia sa pracú kade-ľahšie.11.

uctovacik123
18. máj 2023

@negymama tvoju odpoveď som si vykopírovala a vytlačila. Vyvýšený záhon si založím podľa teba. Super odpoveď a rada 🙂

slniecko5
18. máj 2023

@negymama keď budeš robiť kurz pre beginners záhradkárov, napíš🙂 fantastické rady.

slniecko5
18. máj 2023

Ideme tiež do vyvysenych záhonov, pár ks, ale tento rok už určite nie, teraz sme.len zrovnavali terén. Budem veľmi hepi, keď stihneme.na jeseň nasadiť aspoň zelený plot a pár stromov.

negymama
18. máj 2023

@gwendolyn no presne nam sa tiez neosvedcil mulc, velmi nam to hnilo a premnozili sa tam slimaky a hryzce.

isis234
18. máj 2023

@0silvia0 my sme tomu hovorili " šinták" akože šintuje... aj hlina sa prevzdušní. Ja som radšej burinu trhala s koreňmi do vedra a vynášala von za záhradu- mali sme tam kompost. Potom na ďalší rok z toho dávali pod uharky

negymama
18. máj 2023

@slniecko5 to su vsetko skusenosti metoda pokus omyl...na zaciatku som aj vytrhala komplet vykliceny petrzlen v domneni ze je to burina.

matkav21
18. máj 2023

@negymama ďakujem, pozriem sa na to a vyskusam. O tomto som este nepocula

slniecko5
18. máj 2023

Inak fakt pouvažuj o webinari na túto tému, máš čo ponúknuť.

0silvia0
18. máj 2023

@isis234 áno, áno, aj môj dedko tomu hovoril šinták, neviem prečo môj otec neprevzal jeho rétoriku.

0silvia0
18. máj 2023

@slniecko5 výborný nápad s tým webinárom👍 viaceré by sme mali záujem.

btus
18. máj 2023

@aurelia2000 fólia je to najhoršie zlo, ktoré môžeš dať do záhrady. Trpia s tým korene rastlín. Keď tak potom je lepšia slama.

77daniela77
18. máj 2023

.