Opaľovací krém pre bábätko. Aký používate?

jenis
22. apr 2007

Ahojte mamicky! Neviem ci tu uz je taka tema, ale asi nie. Takze zacina pekne pripekat slniecko. Ake opalovacie kremy pouzivate pre babetka? Faktor, znacka. Ja si neviem vybrat. Tak poradte. 😎 😎 😎

zuzu13
22. apr 2007

ahoj, my používame DAYLONG Kids faktor 40+, stojí cca 370,-

ena
22. apr 2007

my to iste co zuzu, len stal tusim 390 sk... minuly rok sme mali nieco od avene, ale farbilo to tricka do hneda.

olinel
22. apr 2007

my máme sundance s 50 faktor a kúpila som ho v DM drogérii stál okolo 149.-, neviem to presne.Bol o dosť lacnejší, ale mne sa vidí, že je fajn.

sylvie
22. apr 2007

baby a vy uz teraz pouzivate kremy na opalovanie, alebo to planujete na leto?

olinel
22. apr 2007

my už sme začali používať 😎

jenis
autor
22. apr 2007

uz aj ja by som chcela lebo to slniecko je klamlive

olinel
22. apr 2007

Ved to!Ja Evku natieram už dáke tie tri týždne. 🙂

jenis
autor
22. apr 2007

Daylong ste kupovali v lekarni? Mal uz niekto niveu alebo bubchen? A co sebamed?

ena
22. apr 2007

sylvie: my uz teraz pouzivame, inak, ked videla lekarnicka Filipa, tak zahlasila, ze on je taky svetlucky, ze jemu aj 60tku kludne mozem kupit, ale teraz sme zobrali "len" 40tku.

jenis: daylong v lekarni..

kurcos
22. apr 2007

my uz tiez natierame, mame sebamed 30, 270 Sk v lekarni - chcela som nieco superkvalitne kedze mame len 6 mesiacikov 🙂

samuelko
22. apr 2007

jenis ja som malému kúpila Niveu 50-tku stála 540.sk ale som spokojná 🙂

jenis
autor
22. apr 2007

zatial su rozne nazory, tak neviem asi kazda co vuskusa prve. 😀

ena
22. apr 2007

trocha teorie:

"Dieťa a slnečné žiarenie

Magda Stolárová, publicistika

Vzťah dieťa a slnko sa podobá príbehu o malom princovi. V kapitole o líške si môžete prečítať, že slnko nie je nepriateľom pre toho, kto si ho vie skrotiť.

Ako skrotiť slnečné lúče, aby tým vašim slniečkam neublížili?

Hosť: MUDr. Eva Rasochová z prvej Dermatovenerologickej kliniky NsP v Bratislave-Starom Meste

- Dovolenka je odpočinkom pre pracujúceho človeka i pre mamičku na materskej dovolenke. Keď sa naučíme so slnkom žiť, nie je problém ísť aj s deťmi na dovolenku. Čo sa týka názoru, že malé deti sa nesmú potierať krémom, treba navštíviť lekáreň, v ktorých je široká ponuka dermatokozmetických prípravkov, ktoré sú účinné aj na citlivú a jemnú kožu detí. Treba sa poradiť v lekárni.

Je jasné, že všetci sa musíme pred slnkom chrániť. Detská pokožka je špeciálna, najmä do obdobia 3-4 rokov veku dieťaťa je veľmi tenká.

- Detská pokožka je veľmi jemná, nemá ešte vyvinutú rohovú vrstvu, ktorá je na povrchu a chráni, nemá vyvinuté obranné mechanizmy, preto slnečné lúče prechádzajú ešte hlbšie do pokožky než u dospelého človeka. U detí musíme dávať oveľa väčší pozor než u dospelého človeka.

Je pravda, že do 1. roku veku dieťaťa by dieťa nemalo byť vystavované priamemu slnku?

- Dojčatá sa slnečnému žiareniu majú vyhýbať až do 6 mesiacov. Prípustné je ranné a neskoré popoludňajšie slnko.

Odporučili by ste dovolenku s malými deťmi v tých zemepisných šírkach, kde je slnko intenzívnejšie než u nás?

- Ja by som išla. Poznám veľa známych, ktorí idú aj s malými deťmi. Keď je rozumný prístup a keď si vyriešime aj cestu, ktorá tiež môže byť pre dieťa utrpením a zaťažkávajúcou skúškou, nie je problém.

Krémy a opaľovacie emulzie. Ako sa zorientovať v ponuke?

- Krémy sa majú kupovať podľa typu pleti. Každý človek by mal poznať svoj typ pokožky aj svojho dieťaťa. Prvý typ pokožky – koža je bledá, nikdy sa neopáli a vždy reaguje začervenaním. Tento typ nikdy nezhnedne. Druhý typ – pokožka je bledá, občas červená, občas aj zhnedne. Tretí typ – pokožka občas sčervenie, ale pravidelne zhnedne. Štvrtý typ pokožky – dobrý, ktorý nikdy nesčervenie a vždy zhnedne. Piaty a šiesty typ – to sú tmavé rasy ľudí. Keď poznáme svoj typ pokožky, podľa toho si treba vybrať krém a výšku opaľovacieho faktoru. Niekedy bola najvyššia hodnota opaľovacieho faktora 15. Potom sa vyskytli 30, 50, potom 100. Teraz vzniká taká úprava, že jednotne najvyššie číslo bude 50, tzn. že nebudú vyššie čísla, ale neznamená to, že to nebudú účinné krémy. Ak bude 50 najvyššie číslo, taký krém bude úplne chrániť pred pôsobením slnečného žiarenia. Keď ideme k moru, treba si vybrať krém podľa typu pokožky a určite neísť s jedným typom opaľovacieho prípravku, čiže s jedným ochranným faktorom. Na začiatok si treba dať vyšší faktor a postupne znižovať.

Pre deti to znamená, že čím vyšší faktor, tým lepšie?

- Podľa typu pokožky a podľa veku dieťaťa. Keď je menšie dieťa, treba dať vyšší faktor. Nestačí len natieranie. Určite treba chrániť aj oblečením, ramienka, ruky, telíčko treba chrániť odevom, na hlave je potrebná šiltovka, klobúčik, deťom treba dávať aj okuliare. Treba pamätať, že mokré ošatenie nechráni tak ako suché šatstvo. Keď sme pod slnečníkom, aj tam sa slnko odráža – od piesku, od vody, v zime od snehu. Intenzita slnečného žiarenia závisí od toho, v akej nadmorskej výške sa nachádzame.

Strecha kočíka prepúšťa 50 % slnečného žiarenia. To ma prekvapilo. Ľudia nemajú stále jasno, čo znamená UV A, UV B-žiarenia.

- 50 % slnečného žiarenia prechádza ešte 50 cm do vody. Teda keď sme vo vode, 50 cm pod hladinu prechádza slnečné žiarenie. Ľudia nemajú vyjasnené typ UV A, UV B, príp. UV C. Ultrafialové žiarenie, ktoré sa označuje ako UV, je iba časťou slnečného žiarenia, ktoré dopadá na našu zem. Na jednej strane je ohraničené viditeľným žiarením, ktoré vnímame, na druhej strane krátkymi vlnami, rtg a iné gama lúče, ktoré nedopadajú na našu zem, pretože sú veľmi škodlivé. O slnečnom žiarení platí to, že čím je vlnová dĺžka dlhšia, tým je menšia energia a je menej škodlivé. UV žiarenie má 3 časti: C, B, A. C – z týchto UV žiarení má najkratšiu vlnovú dĺžku a nedopadá na zem, pretože by bolo pre organizmus veľmi škodlivé. Je zachytené v ozónovej vrstve. UV B žiarenie je dlhšie, ale stále je kratšie než UV A. UV B je nebezpečnejšie než UV A. UV B žiarenie, keďže má kratšiu vlnovú dĺžku než UV A, nepreniká až tak hlboko do pokožky, ale priamo poškodzuje bunku, jadro bunky. Bunka sa opraví, ale keď je poškodenia veľa, v detstve sa bunka často poškodí, potom sa opraví, ale to sa načítava a vo vyššom veku vzniká rakovina kože. UV A žiarenie síce nepriamo poškodzuje jadrá buniek, ale nie v takom rozsahu ako UV B. UV A žiarenie ešte akceleruje starnutie kože.

OTÁZKA:
Dcéru v pôrodnici vystavovali slnečným lúčom vraj proti novorodeneckej žltačke.

- Nazvali to určite slnečnými lúčami. Na dermatologckej klinike aj my liečime pacientov – tzv. fototerapiou. Ale je to len časť slnečného žiarenia. Z UV B žiarenia sa zoberie len určitá vlnová dĺžka. UV B žiarenie má vlnovú dĺžku od 280 do 320 nm, ale z toho sa vyfiltruje len jedna vlnová dĺžka, s ktorou sa ožaruje. Takisto je to z UV A žiarenia, ktoré je od 320 do 400 nm, a zasa vyberie len 1 vlnová dĺžka, s ktorou sa ožaruje.

Týka sa fotoalergická alebo fototoxická reakcia detí?

- Samozrejme. Fototoxická reakcia je taká, že do organizmu sa dostane látka, ktorá reaguje so slnkom toxicky, tzn. že vznikne zápal kože, môžu sa vytvoriť opuchy. Zápal môže byť rôznej intenzity. Fototoxický účinok má napr. tetracyklín. Fotoalergický účinok je účinok látky, ktorá alergizuje organizmus, keď účinkuje aj slnko. Také sú niektoré lieky, niektoré látky v rastlinách. Ešte je tzv. alergia na slnko, ktorá môže byť v rôznych formách – ako koprivka alebo vo forme vyrážok, fľakov, pľuzgierikov. To je zasa iný typ reakcie na slnko. Tento vzniká väčšinou na jar, odoznieva v priebehu leta. Na konci leta už človek nereaguje. Kto má tento typ, môžu mu predchádzať tým, že v zime chodí na fototerapiu, tzn. na ožarovanie časťou slnečného žiarenia."
(zdroj: http://www.slovakradio.sk/inetportal/index.php?... )

ena
22. apr 2007

"Ako predchádzať nástrahám leta?

Viera Michaličová, publicistika

Leto má svoje typické nástrahy. O ich predchádzaní ste možno už počuli, ale nikdy neškodí si niektoré rady pripomenúť.

Hosť: MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast

Aké majú byť prípravy mamičiek, ktoré majú malé deti, na letnú sezónu?

- Za ideálne považujem, keď matka dieťa do roka kojí, lebo vtedy môže dať dieťaťu napiť to najlepšie, čo môže mať. Keď matka cíti, že je smädná a suší ju v ústach, určite je smädné aj bábätko. Preto doporučujem, aby dieťatku dala aj medzi kojením 4-5 čajových lyžičiek prevarenej ochladenej vody. To je 25 ml a môže mu to stačiť. 10-mesačné bábätko by malo okrem bežných tekutín, ktoré dostáva v strave – v mlieku, polievke, kaši, ovocí – by malo dostať denne približne 200 ml tekutiny. Za najlepšiu považujem vodu. Prof. Kováč nám na prednáške povedal „tajomstvo“, že od smädu je najlepšia voda. Deťom do konca 1.roka doporučujem prevarenú ochladenú vodu. V lekárni existuje voda, ktorá je sterilná. Je jej dosť veľké množstvo, ale mamičky, ktoré dávajú deťom umelé mlieko, ju môžu použiť aj na jeho prípravu. Je to sterilná voda, ktorá vydrží 48 hodín po otvorení. Samozrejme, nesmie sa preliať, musí zostať v nádobe, v ktorej bola kúpená.

Čo treba zmeniť v stravovaní v lete?

- Malé deti majú stabilný vývoj aj v zmysle výživy. Určite v tomto období môžeme deťom ponúknuť viac ovocia, ktoré obsahujú viac vody. Je vhodné a zaženie dieťaťu smäd. Tekutinu ponúkame medzi jednotlivými porciami jedla.

Ktoré potraviny by ste deťom neodporúčali vôbec?

- K letu patria výlety do prírody. Mnohí ľudia radi zbierajú huby. U detí do 3 rokoch neprichádzajú huby v stravovaní do úvahy za žiadnych okolností. Huby sú aj súčasťou niektorých syrov. Deťom do 6-7 rokov huby ako jedlo nedoporučujem. Rodičia by nemali deťom podávať rôzne sladené džúsy a detské nápoje obsahujúce veľké množstvo cukru. Je dobré dopĺňať deťom tekutinu vodou alebo slabým čiernym čajov, príp. bylinkovým čajom, minimálne osladeným.

Odporúčate cestovať s 10-mesačným dieťaťom vlakom, autobusom alebo lietadlom?
Do akej miery púšťať dieťa na priame slnko? Ako pomáhajú opaľovacie krémy? Znesie detská pokožka vysoké faktory? Je možné púšťať dieťa do prírody, na trávnik, kde hrozí nebezpečenstvo uštipnutia kliešťom?

Doc. Vladimír Hégyi, dermatovenerológ

- Existujú veľmi seriózne štúdie, ktoré dokazujú, že deti do 3 rokov by nemali byť vystavované priamemu svitu slnečného žiarenia. Sú ochranné krémy, ktoré sú špeciálne venované deťom. Polročné dieťa by ešte nemalo byť na slnku. Existuje strieška, dáždnik na kočiari, aby dieťa nebolo vystavené slnku. UV žiarenie prechádza aj cez tkaninu. Dáždnik by mal byť nepriepustný. Dopad UV žiarenia nejde priamo cez dáždnik, ten bráni priechodu infračerveného žiarenia, teda pocit tepla, a určitých vlnových dĺžok viditeľného svetla. Ale UV žiarenie je krátkovlnné a odrazí sa od zeme a dostane sa aj pod dáždnik.

Odkedy by mohlo mať dieťa slnečné okuliare. Je to nejaký spôsob ochrany?

- Okuliare môžu byť pre dieťa skôr nebezpečím, lebo si nimi môže pichnúť do oka. Do veku 3 rokov je to pre nich hračka, ktorú neodporúčam. Určite aj deti do 3 rokov nosia okuliare, ale tie sú prispôsobené veku. Dieťa do 3 rokov nemá byť vôbec vystavené slnečnému žiareniu. Môžeme s ním ísť na prechádzku ráno do 10. h, môže mu urobiť kúpeľ v morskej vode na 10-15 minút na tienistom mieste. Po tejto procedúre dieťa zvyčajne zaspí. Potom sa môže zahrať v nejakom tienistom mieste, znovu ho môžeme okúpať. Dieťa opäť zaspí a okolo 18. hodiny zase môžeme ísť na prechádzku.

Dieťa nesmie nikdy zostať samé v aute nikdy, z nijakých dôvodov.
S dieťaťom je možné cestovať vlakom, nočným vlakom. Cestovanie lietadlom je krátke, pohodlné. Letušky sú ústretové a milé k deťom. Zmeny tlaku sa dajú vyrovnať tým, že dieťa prehĺta. Skôr sa uvažuje o tom, či žiarenie, ktoré je v tej výške iné než na zemi, môže mať na detský organizmus určitý vplyv. Lety sa teda nevylučujú, ale treba ich zvážiť.

Ako s dieťaťom v prírode? Môžeme ísť s ním do hôr? Aké riziká mu hrozia?

- Dieťa do 1. roka by som nenechala pohybovať po tráve. Hrozia kliešte, ostrá tráva. Skôr by sa malo pohybovať iba po deke. Keď dieťa chodí, lezie, je dôležité, aby ho dospelý strážil.
Detská pokožka je veľmi citlivá a často zareaguje aj na prípravky, ktoré sú určené deťom. Deti by som nedoporučovala natierať prípravkami proti slneniu a vôbec nie repelentnými prípravkami. U detí do 1. roka doporučujem sieťku na kočiar, okná, aby sa zamedzilo bodnutiu hmyzom. Opaľovacie krémy až po roku. Je potrebné byť opatrní na bodnutie hmyzu. Jedno bodnutie hmyzu nemusí byť také nebezpečné ako opakované natieranie dieťaťa repelentom.

Aký rH faktor krémov by ste odporúčali deťom?

- Existujú opaľovacie krémy, ktoré sú založené na fyzikálnom základe. Urobia na detskej koži filter, ktorý neprepúšťa UV žiarenie. Existujú krémy s päťdesiatkou, ktoré sú deťom odporúčané. Krémy deťom treba kupovať v lekárni, nie v drogériách. Pracovníčky v lekárni sú poučené, čo majú deťom odporučiť.

Čo odporúčate v súvislosti s kúpaním na otvorených vodných plochách, kúpaliskách?

- Na štrkoviskách, kde je voda primerane teplá, by som pred rokom odporučila kúpanie deťom. Ale dnes v súvislosti s vtáčou chrípkou, s hniezdením a prelietavaním vtákov z južných krajín by som deťom do roka kúpanie neodporúčala a bola by som opatrná vo výbere vodnej plochy pre deti vo všeobecnosti. Je vhodné mať domáci bazén alebo prenesený bazén, v ktorom je voda zodpovedne zhodnotená. Kúpanie v mori je iná záležitosť. To odporúčam."

zdroj :http://www.slovakradio.sk/inetportal/index.php?page=sh...

sylvie
22. apr 2007

tak aj my uz zacneme pouzivat.. minuly tyzden som akurat v dm-drogerii kupila nejaku 50-ku..

jenis
autor
22. apr 2007

ena stacilo dat link a kto chce si precita, ale dik.

ena
22. apr 2007

jenis: oki, ja som nemyslela, ze to bude take dlhe 🙂 Sorry ;)

biccy
22. apr 2007

My mame a uz aj pouzivame Vichy 50,stal 550 Sk,ale sme spokojne. 😀

milhaus
23. apr 2007

objednala som si s oriflame tusim je to 40 - ka

briluxina
23. apr 2007

ahojte, my pouzivame mlieko Eucerin 40 , kupila som ho v lekarni a stalo 480 Sk.

sranda
23. apr 2007

ena, teda ty si ďábel v týchto veciach...super...tieto ťahy si ešte pamätám z vydatých tehuliek, aj barunka a cat tam hádzali dobré rady 😉 a to sa cení.

Ja som plánovala malej kúpiť Nivea 50, lebo detskú kozmetiku používam len tú, ale jej dr. ma od toho odhovoril, že čím vyšši faktor, tým väčší "sajrajt" a prehovoril ma na Daylong 40, ktorý som nakoniec aj zakúpila, tak som zvedavá...Máte niektorá s ním skúsenosti? idem kuki vyššie či ho tu niektorá spomínala.

mrenka
23. apr 2007

srandi, aj my pouzivame daylong, mala ma z neho tvaricku "ako babatko prdelku" 😀 ja som s nim velmi spokojna 😉

sranda
23. apr 2007

mreni,
ďakujem a už ju natieraš? Či už minulé leto si jej to dávala? Trošku som sa bála toho ťahu, lebo malá inú kozmetiku neznesie, len Nivea.

mrenka
23. apr 2007

srandi, moja mala je strasne citliva, ja jej davam vacsinou len co mam od koznej - excipial a potom na tvaricku od bebe klorane, ale uz ju asi 2 tyzdne natieram tym daylongom a fakt super, ved vyskusajte, uvidis 😉

ena
23. apr 2007

sranda: my sme zacali natierat daylongom, mne celkom vonia.. a je napisane na letaku ze moze farbit oblecenie do zlta, ale zatila sa nam nastastie nic zababrat nepodarilo 🙂

megg
23. apr 2007

aj my mame Daylong a mne to hrozne pripomina dovcuuu 😝 🙂 A je super...

sranda
23. apr 2007

mreni,
aj nasa mala je hrozne citliva, od narodenia som ju natierala 1% kyselinou mliecnou v kreme anionici, ale kedze som sa velmi nudila, jedneho dna som jej mrskla niveu na skusku, nic sa nestalo, potom zasa a teraz fici len na nej.Aj bebe klorane pouzivame , alebo mydlo oilatum.

franti
23. apr 2007

ahoj babenky...my sme pouziali v lani vichy 50 a potom nivea 40...tento rok mame nivea 40...natieram ho uz styridsiatkou teraz, tak na leto budem musiet kupit asi silnejsi faktor, hlavne k moru, my sme totiz velmi biely...maly to ma po mne... 🙂

jenis
autor
24. apr 2007

Tak asi skusim ten daylong. A uvidime. Dik vam vsetkym za rady. 🙂

tilly
25. apr 2007

baby, ale na ten daylong pozor
1) je od 1 roka (aj skôr sa môže používať microsun, je od tej istej švajčiarskej firmy)
2) my sme celý minulý rok používali daylong, my dospeláci používame daylong 16 spray už 6 rokov a nemali sme žiaden problém, môj muž je ten najhorší fototyp (svetlé vlasy, modré oči, pehy,... a ja ten druhý najhorší, svetlohnedé vlasy, modré oči...), okrem toho ja mám miernu fotodermatózu, takže mi veľmi pomáhal, no ale k veci, minulý rok sme na malom minuli dve balenia a načali sme tretie, teraz pred dvomi týždňami, ako bolo to teplo, tak som tým načatým malého natrela a strašne sa vyhádzal, svrbelo ho to, tri dni sme nespali, hodila som otázku na babetko, že čo to môže byť a ozvalo sa mi asi 7 mamičiek, že má tú istú skúsenosť a že tiež použili daylong, jedna z mamičiek sa pýtala v lekárni a tam jej povedali, že tam možno niečo zoxidovalo, alebo tak, ale pre istotu som kúpila iný, lacný krém a potom uvidíme, či kúpime ďalší daylong...
TAKŽE, ak si kúpite daylon, tak ho najskôr vyskúšajte na ručičke a keď nenastane reakcia, tak ho používajte 😉

nie som proti daylongu, je to kvalitný výrobok od švajčiarskej firmy, ale radšej si ho najprv odskúšajte, lebo my sme tri noci nespali, čo malý plakal, ako ho to svrbelo, zabrali len fenistil kvapky a fenistil, aj to len na dve - tri hodinky