Výbavička pre bábätko

9. feb 2023

Ahojte, pre niekoho táto diskúsia bude asi zbytočná a hlúposť ale potrebujem poradiť 🙂
Som prvorodička a nemám predstavu čo by jedna výbavička do postielky mala obsahovať.
Našla som si pani ktorá by mi to šila ale na stránke má strašne veľa vecí a ja sa neviem rozhodnúť čo fakt potrebujem a čo je na "dekoráciu".
Zavinovačka- potrebujem ju iba v pôrodnici alebo ju aj doma využijem?
Hniezdo a vankúšik v hniezde- je to do postielky a ešte aj npr do obývačky na sedačku alebo reálne čomu slúži?
Úplne tenučký vankúšik do postieľky- je to nutné?
Pletenec- je to taktiež do postielky a buď sa rozhodnem pre pletenec alebo vankúšiky ktoré sa dajú aj viazať?
Obliečky, plachty, deka- treba.
Baldachýn- asi treba iba keď ide o svetlú miestnosť.
Organizér na postieľku- využijem ho?
Rozmery matracu by mali byť rovnaké ako rozmery postieľky, nie ani väčšie ani menšie?
Ospravedlňujem sa ale nemám sa koho opýtať, verím že poradíte 🙂

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monika_bub
9. feb 2023

Začnem takto poporiadku ako ste to spomínali a popíšem Vám ako to bolo u nás
Zavinovačka...vyuzili sme aj doma,drobec v nej zaspával do cca troch mesiacov. Potom už bolo príliš teplo tak v nej nechcel byť.
Hniezdo sme využili asi mesiac a potom z neho vyrástol. Kym sme ho používali tak bol v ňom na gauči pri mne. A vankúšik sme nepoužívali vôbec. Neodporúča sa to kvôli možnému riziku udusenia.
Pletenec sme nemali, príde mi to veľmi nepraktické co sa prania týka.
Mali sme len taky tenší mantinel 180 cm a úplne nám stačil. Vankúšiky sú podľa mňa tiež fajn pokiaľ neuberá ju príliš miesta z postieľky.
Co sa posteľné ho prádla týka využijete podľa mňa len plachty na matrac+nepremokavu podložku, ktorá matrac chráni. Počas teplých dní spal de bec pod dekou a v noci v spacom vaku, aby mu bolo teplo a deku si neodkopaval. Pod perinou začal spať teraz keď už má viac ako 1.5roka.
Baldachýn je podľa mňa zbytočný lapač prachu, skôr podľa mňa oceníte zatemnovacie závesy.
Organizer na postieľku som využívala prvé mesiace, kým som drobca ešte v noci prebalovala, poprípade sa mu stala nehoda počas noci a musela som prezliekat. Mala som tam nachystané plienky, vlhčené utierky, náhradné pyžamko, krémy na zadok. Ale pokiaľ máte nejaký príručný stolík alebo komodu, kľudne tie veci viete uložiť kamkoľvek.
A matrace áno sú v rozmeroch presne ako postieľka, 60x120 alebo 70x140 cm.
Ak máte ešte otázky kľudne napíšte hoc aj do správy 🤗

beata_k
9. feb 2023

Zavinovacka - nikdy som nepouzila ( 2 deti)
Hniezdo - nikdy som nepouzila
Vankusik - neodporuca sa vankus do 2 ci 3 rokov
Pletenec - ak bude dieta v postielke tak vyuzijes. Aj tak by dom radsej volila iny mantinel, kvoli uspore miesta. Dieta si neobija hlavu ked spi.
Baldachyn - lapc prachu
Rozmer matraca je ako rozmer postielky.

kitycat
9. feb 2023

Ja zavinovacku pouzivam, som na nu naucena z porodnice. Teraz mam teda uz perovu zavinovacku, predtym bola zavinuta v decke.
Zavinovacka je dobra, ze kym je drovec, lahsie sa nosi (hlavne muz sa bal bez nej drzat🤣) teraz uz la nohy volno prekryte dekou a nie zavinute na silno aby si zvykla. To zavinute evokuje brusko a zabranuje aby sa budili pohybmi ruk a noh, lebo zo zaciatku ich tak strhava.

Ale oficialne, co sa tyka mantinelov, vankusov na to ti povedia doktori, ze v postielle ma byt len babo.

Ja mam zavinovacku a klin lebo grckala a uz aj minimantinel lebo bol pekny 🤦‍♀️

4stanka4
9. feb 2023

Zavinovačku som využila ale aj tak som mala najradšej klasickú perinku
Hniezdo: bola v ňom asi 2x
Pletenec ma až teraz vo veľkej posteli aby sa neobuchala, v postieľke mala klasicky mantinel
Baldachyn-lapac prachu
Organizer: mala som ale nikdy nepoužila.
Paplón+obliečky sme používali až keď trosku podrastla ani sa malé bábätka nemajú zakrývať aby si ho nestiahli na hlavu a neudusili sa. Vankúšik mala v sade s paplonom taky plosky ale potom s ním vymyslala,hrala sa sním tak jej ostal iba klinovy vankúš.
Matrac sme mali 60x120cm ako postieľka.

kacena4
9. feb 2023

do postielky som vyuzila len mantinel proti prievanu plachtu deku/nieco na zakrytie a nic viac polohovala som dieta so zrolovanou dekou + zavinovacka zalezi ake mas dieta jedno nebolo nikdy v zavinovacke len v porodnici ine som zavinovala do 6m lebo si to ziadalo na zbytocnosti ti len pada prach, ak budes nieco potrebovat dodatocne kupis

anavixy
9. feb 2023

Ak sa chces riadit bezpecnostou pri spanku, tak spaci vak a to je vsetko.

katesocka
9. feb 2023

Syn nebol v perinke/zavinovačke vôbec, dcéra má mesiac, a zatiaľ spí v perinke (hlavne v noci). Hniezdo som využívala aj pri synovi a takisto teraz pri dcére, dobre sa mi v ňom polohuje. Žiadny vankúš za mňa, ani v hniezde ani iný. Syn má prvý vankúš teraz odkedy je v škôlke, aj to teda viacmenej len tam, doma ho veľmi nepoužíva a to má 4 roky. V postieľke máme mantinel, pri synovi som ho ale dala preč keď si do neho často zaboril hlavu a tak spal. Prvý paplón mal ako 2 ročný asi, dovtedy sme používali deku alebo látkovú plienku, neskôr spací vak. Baldachýn sme nemali.

autor
9. feb 2023

@jj298
@monika_bub
@beata_k
@kitycat
@4stanka4
@kacena4
Ďakujem vám krásne, už tomu lepšie chápem a teda rozhodovať sa bude oveľa ľahšie😊
@anavixy
@katesocka

ropucha6
9. feb 2023

Zavinocka do cca mesiaca, potom uz tam mala nechcela byt, tak pouzivame spacie vaky. Hniezdo za mna ano, mam dve, jedno v postielke a jedno na prenasanie po schodoch. Vankusiky nie. Pletenec nemam, mam tenky mantinel. Perinu az neskor. Baldachyn je lapac prachu.