Čo je to slušný plat?

20. feb 2022

Ahojte,.sme 5 clenna rodina,.čiže 3 deti, dom, hypotéka, 2 auta.
Čo je pre Vás slušný ok plat, resp.spolocny príjem. Úver, energie, benzín u nás činia mesačne 1250 Eur.
Ostatné financie idú na potraviny, drogéria, oblečenie, poistky, sporenie,.stravovanie v skols.zariadeniach,.zážitky.

Pri akej sume mesačne by ste boli ok v kľude.

Ďakujem za názor.

katren
20. feb 2022

@lianka123 ano, uplne v pohode....aj na vylety chodime, hotely ako pises, nas nikdy nelakali, nemame potrebu tam chodit, na dovolenku pri more tiez chodime....2 auta mame....nie, nemame sa zle, mame sa dobre 😉

andy03
20. feb 2022

My spolu príjem cca 4000€ A to je pre mna taký ideál.
Výdavky na domácnosť + poistky cca 300€ , hypo nemáme, auto firemné - takze výdavky totálne minimálne - nechávam nám na úcte 2000€ Na všetko čo potrebujeme a výlety , ostatne ide na sporiaci účet, ideme stavať chatu tak mame aspoň dôvod si utiahnuť opasok a tešíme sa z toho.
Keby som mal len výdavky 1200€ tak by som potrebovala minimálne 3000 príjem na fungovanie + rezervu ..

belllinka
20. feb 2022

@katren to sama vychovavas troch pubertiakov, mas plat 680 eur a zijete si v pohode? Neverim

liz_lemon
20. feb 2022

@belllinka pise, ze maju 2 auta, takze urcite nie je sama na 3 deti s platom 685, tolko mozno ona zaraba, ale ktovie kolko ma jej muz

lopka1313
20. feb 2022

Ja mam pocit, ze tu asi takmer nik z vas nezije na slovensku zo slovenskeho platu. Lebo take cifry tu hadzete, ze na vacsine slovenska je polovica z nich ako plat v cistom pre jedneho len suma, na ktorej sa zamestnavatel zasmeje, ked si ju vypytate... Pri vydavkoch bez stravy a zabavy 1250 eur by bolo super, ak by ste mali cisty prijem aspon 2000, idealne viac, super by bolo 2400, ale neviem, kde zijes, lebo posielat muza do zahranicia alebo na tyzdnovky niekde, aby zarobil a popritom prestal zit, tak to by som urcite neposielala, ale skusila sa uskromnit a zoskrtat nieco...

zmrzlinka2021
20. feb 2022

@lopka1313 zarabat nad urcity limit neznamena robit v zahranici a prijem rodiny netvori iba plat muz ale aj zeny. Dnes uz nie je nic vynimocne, ze zena zarobi aj viacej ako muz.
A otazka je co je to "slovensky plat", pretoze kazdy za to "normalne" povazuje to, co on zarobi, ale rodiny su rozne, platy su rozne..

lianka123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dahra
20. feb 2022

@lianka123 - víkend lyzovacka? 1000€? Som sa strašne zasmiala, chystáme sa ako 5 členná rodina autom smer severné Taliansko (cca 1400 km ta a späť) navštíviť kamošku na 5-7 dní niekedy v máji. Rozpočet môjho muža je neminúť za celý pobyt viac ako 1000 euro vrátane nafty 🙂

belllinka
20. feb 2022

@liz_lemon tak preco zavadza a pise, ze 685 plat? Ten ma asi iba ako svoje vreckove a muz musi zarobit viac

elementissa
20. feb 2022

@amelia89 tak my máme 100k hypo, brali sme ju pred piatimi rokmi a splátka je 350€, čo teraz sa ešte poníži, lebo pred 5 rokmi boli vyššie sadzby ako teraz. A mám 4i v BA. Pravda je, že dnes má hodnotu o 100k vyššiu ako keď sme ho kúpili. Ale tak ako vtedy, ani teraz sa nedá ísť 100% hypo, potrebuješ 20% vlastné zdroje a ešte máš aj limity zhora - hypo musí byť maximálne 8nasobok tvojho ročného príjmu (keď ste dvaja tak spoločného rocneho príjmu) a po odrátaní hypo ti musí vyjsť vankúš. Správne nastavená hypo nepresahuje 30% celkového príjmu domácnosti. Raz keď zarábaš 1000€ mesačne, tak si 300k hypo nevezmes ani kebyže sa rozkrájaš. Ak má autorka hypo+ energie+ benzín 1250€, ťažko povedať, koľko z toho je ten benzín, ale dajme tomu, že 300€ benzín, tak 950€ hypo+ energie, čo znamená, že ich mesačný príjem musí byť aspoň 3000€, inak by sa k takej vysokej hypo ani nedostali.

liz_lemon
20. feb 2022

@belllinka to netusim, snad nam to objasni, lebo je to nerealne aby 5 ludi vyzilo z takeho nizkeho prijmu a este aj na dovolenky a vylety chodia

danielahamar
20. feb 2022

@belllinka ona tam píše, že plat to áno, ale len o strave sa pisalo. Takže ja to beriem tak, že len stravu z toho financuje🙄

matkahelka
20. feb 2022

@danielahamar ale ak ste 5 a minies 600€, tak zrejme nekupujes vo velkom zeleninu (kilo paradajok 2.49€, 1 ks uhorka 1.19), ovocie (kus ananas 2.49€), orechy, lososa, hovadzie maso. my sme traja (stvrta je novorodenec, tak ju neratam) a na stravu miniem mesacne 800€. samozrejme, ze by sme sa prestravovali aj za polovicu, ale nebudeme jest lacne polske kuracie maso z kauflandu. takze suma za stravu odzrkadluje to, aka kvalitna a pestra ta strava je.

matkahelka
20. feb 2022

3000€.

amelia89
20. feb 2022

@elementissa Dakujem za vysvetlenie,ale vsetko ovladam. My sme si kupovali byt teraz a hypoteku tu pisat nebudem lebo vysvetlovat sa mi nechce.
Autorka nikde nenapisala ze nemaju taky vysoky plat,ona sa len pyta s akym platom pri takych vydavkoch by sme sa citili ok.

Sama pises ze vas byt by stal teraz raz tolko,tak jednoducho to je realita a poviem ze nie raz ale minimalne 3x to je cena momentalne bezneho bytu 90m2. Logicky my sme 20% na to mali inak by nam ju samozrejme nedali. Hypoteka netvori ani 30% naseho prijmu ale je velmi vysoka. Ja som tym naozaj len chcela poukazat na to ze fakt v dnesnej dobe to nie je ziadne “wow” mat taku hypoteku, to je bohuzial standard (opakujem sa, novy byt v hlavnom meste).

amelia89
20. feb 2022

@lopka1313 vies co verim ti uplne ale podla mna 2 ludia s VS vzdelanim (alebo podnikatelia, alebo ludia v nejakom dobrom remesle) dneska spolu fakt kludne 3000€ zarobia, nepride mi to az take scifi (pisem o hlavnom alebo vacsom meste). Ci preco myslis ze nie ? Ja som ako absolovent po 3 rokoch uz zarobila 1500€ v cistom na administrativnej pozicii (v korporate a s 2 cudzimi jazykmi). a to uz bolo pred par rokmi.

fantaghiro21
20. feb 2022

@amelia89 u nás mam ja a dcéra intolerancii na mlieko, histaminovu intoleranciu a ja mam alergiu na lepok, nepotrdenu celiakiu, z krvi vyšla ale z gastro nie.. Čiže žiadny recept, všetko si hradim sama...
900 eur na stavu teda neminime. Sme 4 ale neverím zvlášť ako debil.
Všetko z jedného... Ci minime pol smotany delakto na varenie alebo celú pre celú rodinu az tak nehrá rolu... Treba len pri varení trochu uvažovať...
Keďže mam HIT, treba veľa aj tu zvážiť... Co zvládame a co nie...

euka210
20. feb 2022

@liz_lemon my dame 5dnovu dovolenku na Sr do 600e a sme 5. Nepotrebujem hotel, chcem sukromie, ani wellness, ...a deti maju tolko zazitkov z poznavania Slovenska...

amelia89
20. feb 2022

@fantaghiro21 ok to je v poriadku ja som nenapisala 900 ale 600-700 a napisala som ze “kludne sa da” ak vy neminiete tak samozrejme ti verim a verim ze aj varis v ramci obmedzeni za menej penazi.

Ja z jedneho hrnca varit nemozem, potraviny musim mat co najcerstvejsie + rozne specialne takze opakujem sa : nie je problem to minut a to nekupujem lososa 4x do tyzdna. Samozrejme ze by sa asi v niecom usetrit dalo ale kym nemusim som vdacna ze tie potraviny mozem kupovat takto - ale nie je to ziadna sialenost minut tych 600-700€ za mesiac u nas,vobec.

lopka1313
20. feb 2022

@amelia89 lebo ja nehovorim o Bratislave (a ani o USS v KE) ale o zvysku Slovenska. Lebo v takom Humennom ked zapytas 1500 v hrubom, tak Ta vysmeju a otocia aj ked mas 2 vysoke skoly a 20rocnu prax. Preto o tom hovorim. Ine je napr. remeselnik, ak je fakt ziadany a robi na vlastnu past a vypytat si moze, lebo nik iny to nerobi a robi dobre a ma vzdy plny diar, tak mozno ano, ale v klasickom zamestnani urcite nie... A aj v Humennom ci v Poprade ziju ludia.

liz_lemon
20. feb 2022

@euka210 ale mas prijem 685, ako pise ta baba?

amelia89
20. feb 2022

@lopka1313 no vsak jasne,to uplne beriem. Ale zase mne nepride take scifi to co som ti napisala ja. Tu su zase uplne ine vydavky,uplne ine ceny bytov,domov vies. Cize kazdy si zije v nejakej bubline a napise tu svoj nazor,takze to ze ja verim tomu ze v Humennom je to scifi ver ze pre xy-tisice ludi to zase v BA scifi nie je. Ale zase sci fi su tu tie splatky hypotek😂

elementissa
20. feb 2022

@amelia89 náš mať reálne hodnotu o 100k vyššiu, kupovali sme za 150k, podobné byty (dokonca nezrekonstruovane) v našej časti sa konkrétne v januári predávali za 250k.
Jasné, že ľudia majú aj vysoké hypo, len som chcela poukázať na to, že na vysokú hypo potrebuješ vysoký príjem. A síce sú ľudia, ktorí zarábajú 5k mesačne a viac, je veľa tých, čo zarábajú 600 v čistom a takí jednoducho nedostanú hypo 800 alebo 900€.

andrejkap123
20. feb 2022

Co je na tom nerealne ze maju take vydavky? Vsak teraz stoji 3 izbovy byt v BA 230 tisic a viac. To je splatka kolko? 600-700€. Dost mozne ze si kupili este drahsiu nehnutelnost napr. 4 izbak alebo proste novostavbu. Povedzme ze hypo 700. Energie sa kludne vysplhaju aj na 170€ mesacne (v novostavbe). A 2 auta tankovanie no minimalne kazde po 100€. Ano je to “len” 1070€ ale to som dala uplne minimalne vydavky.

andrejkap123
20. feb 2022

@andrejkap123 a podla mna uplne minimalne a nerealne 😀

amelia89
20. feb 2022

@elementissa no vsak o tom ziadna 🙂 To sa tyma ludi ktori taku vysoku hypoteku a teda aj plat maju - a autorka teda asi ma taku vyssiu hypoteku (ak teda neminaju na benzin 400€ mesacne😆)

danielahamar
20. feb 2022

@matkahelka tiez mame ročne mimco, áno staršie deti mi nejedia ovocie a zeleninu, takže to len pre nás dvoch, akurát tie uhorky musím na kvanta😲. Mäso mame najviac 2x do týždňa, lebo nikomu viac nechuti, keďže jedia v škole. A nekupujem poľské mäso 😉. Ale je to vec názoru a až keď človek zistí, koľko vyhadzuje, si uvedomí, že polovičku z toho nepotreboval a k tomuto stavu sme už dospeli za 20rokov spoluzitia

lopka1313
20. feb 2022

@amelia89 inak moj priatel robi v korporate v BA a v cistom ma cca 1200-1300. A ja mam v BA este menej, ale nerobim v korporate. Obaja mame vysoku skolu aj dostatocne dlhu prax a nie je to nasa prva praca.

@zmrzlinka2021 pisala som o polovicke sumy, co tu hadzu baby, ako o plate pre 1. Viem, ze prijem v domacnosti sa sklada z platov 2 osob, pripadne este inych prijmov. A ked maju 3 deti, tak na tyzdnovky/do zahranicia asi tazko bude chodit mama (ak teda nemaju deti od 15 vyssie). A o slovenskom plate sa mozme bavit napr ako o priemernom plate, co je neviem uplne presne, ale dajme tomu 1200 v HRUBOM? (Aj to je na mnohych miestach v SR len snom, zarobit ako zamestnanec tolko.) Preto, ked tu baby hadzu sumu 3000-4000 v CISTOM ako prijem 2 osob, pride mi to dost neskutocne na tuto krajinu a klasickych ludi (naozaj nemyslim manazerov vo velkych firmach, lekarov, vychytenych pravnikov, podnikatelov, dobrych IT a mozno ani dobrych remeselnikov).

amelia89
20. feb 2022

@lopka1313 preco by malo to byt neskutocne? Prave som ti napisala ze je to uplne bezny plat 2 osob v BA. Vsak si zober ze keby si ty robila v tom istom korporate ako tvoj priatel tak mate spolu 2600€ cca, to zas k 3000 take scifi neni nie?
A dalsia vec, ja som mala 1500 v cistom,moj muz je IT tam su platy inde, a mali sme okolo 30. Tak ak tu zeny napr pisu platy v 40tke fakt to nie je ziadne scifi.

lopka1313
20. feb 2022

@amelia89 ale pochop, ze inde ako v BA korporaty s platom 1200 v cistom nenajdes. Mozno niekde v KE, ale aj to su v rovnakej firme nizsie platy ako v BA. Ja sa nestazujem na na vysku nasich platov s mojim priatelom, ani na to, ze su to BA platy, len hovorim, ze 3-4 tis pre dvoch aj v BA nema az tak vela rodin (vzhladom na velkost mesta). A inde na slovensku to ma naozaj malokto.
Asi to neriesme, kazda z nas ma svoju pravdu a nevyriesime tu nic, len zaspamujeme celu diskusiu.