Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Daňový bonus na dieťa

danielocka33
16. jan 2012

Ahojte... chcem sa spytat ci by ste mi nevedeli poradit.Moj manzel si uplatnil danovy bonus na dieta a zamestnavatel mu ho dava kazdy mesiac, no my by sme chceli ,aby nam to dal raz rocne...on tvrdi ze sa to neda ma pravdu??

mariaslovakova
7. mar 2016

dobrý deň,poprosím o radu....prišla ma poprosiť známa či jej urobím daňové priznanie,len nemám v tom jasno...od januara do marca bola živnostník,potom do augusta bola evidovaná na úrade práce a od augusta sa zasa zamestnala....zaujímalo by ma či jej môžem uplatniť bonus na deti na celý rok alebo len na tie mesiace co bola živnostník a čo pracovala,teda mala aktívne príjmy.....dakujem

topas103
7. mar 2016

@mariaslovakova pripájam z drsr
Otázka č. 9 - Uplatnenie daňového bonusu SZČO
Kedy si môže uplatniť daňový bonus daňovník s príjmami z podnikania?
Odpoveď
Nárok na daňový bonus si môže daňovník uplatniť, ak bude mať v zdaňovacom období roka 2015 zdaniteľné príjmy z podnikania aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy, t. j. vo výške 2 280 eur a vykázal základ dane, alebo čiastkový základ dane. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosť nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje vypočítaná daň.
Nárok na daňový bonus má každý daňovník, ktorý spĺňa nasledovné podmienky:

dosiahne tzv. aktívne príjmy za zdaňovacie obdobie r. 2015 aspoň vo výške 2 280 eur a to:
z príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania), ALEBO z
príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti; okrem dosiahnutia minimálnej výšky týchto príjmov (2 280 eur) musí byť vykázaný i základ dane z týchto príjmov.
vyživuje vo svojej domácnosti dieťa – vlastné, osvojené, dieťa manžela/ky, v náhradnej starostlivosti, ktoré sa (podľa zákona o prídavku na dieťa) považuje za nezaopatrené podľa zákona o prídavku na dieťa,
preukáže nárok príslušnými dokladmi (kópia rodného listu dieťaťa a potvrdenie o návšteve školy, ak sa pripravuje na povolanie štúdiom ,....)
Pozn.: Pre splnenie podmienky výšky dosiahnutých príjmov sa príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania/príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti NESPOČÍTAVAJÚ.

Nárok na daňový bonus si môže uplatniť i daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezident SR) pri splnení zákonom stanovených podmienok, ktorý mal zdaniteľné príjmy z podnikania, alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a to bez ohľadu na to, či zdaniteľné príjmy dosiahol zo zdrojov na území SR, alebo aj zo zdrojov mimo územia SR.

zx
8. mar 2016

Dobrý deň, tiež sa spýtam ohľadom daňového bonusu..... manžel je živnostník (neuplatňoval si bonus mesačne, platí si odvody) , ja som bola v tomto roku zamestnaná 4 mesiace (inač som ešte na r.d.), idem si uplatniť daňový bonus na deti , otázka znie za koľko mesiacov mi prináleži bonus na deti - teraz neviem či za 4 mesiace ked som bola zamestnaná , alebo za 12 mesiacov?

nibiru
8. mar 2016

@zx len za 4 mesiace a v prvom rade aby ste pri rocnom zuctovani mala narok na danovy bonus musis zarobit za rok viac ako cca 2200€ vyššie je to napisané ja som takto prisla o 80€ ktore mi mali dat za danový bonus za ten rok som nastupila do prace a zarobila len 1500€ takže som nemala narok na vyplatenie danoveho bonusu ale ak si ho davate vyplacať mesačne a nezarobíte z rok tých cca 2200€ nemusite ho vraciat spať danovemu uradu.

zx
8. mar 2016

@nibiru Ďakujem za odpoveď...

nibiru
8. mar 2016

@zx aby ste o neho neprišli nech si ho uplatní manžel a kedže ste na rp tak orem tých 4 mesiacov ktoré ste robili nech si na vás uplatní ulavu.

sara2830
26. okt 2016

@angua27 ahoj,rada by som sa informovala na DB na dieťa ,priateľ si ho uplatnil keď som bola na RD ,rodine však dostávam ja a mam nastúpiť do novej práce a sekretárka mi oznámila ,že keď poberám rodinné ,mám aj bonus a priniesť cestné prehlásenie priateľa ,že ho nepoberá...dá sa to vôbec počas roka zmeniť?a on zarobí viac,nebolo by lepšie nechať to tak? ďakujem 🙂

xstelinka
26. okt 2016

@sara2830 Dá sa to zmeniť kedykoľvek.Ale nie je to tak, že keď ty poberas rodinné musíš mať aj bonus. My to máme s MM tak, na mňa sú rodinné a muž má bonusy.

angua27
26. okt 2016

@sara2830 - nie som si vedomá toho, že by daňový bonus bol viazaný na rodinné prídavky a musel ich poberať jeden rodič.

ak by si sa však rozhodla, že obe chceš poberať Ty, ako Ti už povedala sekretárka, je potrebné, aby Tvoj priateľ v práci oznámil, že ukončuje uplatňovanie daňového bonusu a spísal čestné prehlásenie, že ho už nepoberá. následne si ho začneš uplatňovať Ty. je to možné aj počas roka. daňový bonus sa vypláca za mesiace, takže on si napr. posledný krát uplatní v novembri a Ty začneš od decembra.

daňový bonus na dieťa je pevne stanovená čiastka, takže nerozhoduje výška zárobku. je preto jedno, ktorý z vás dvoch si bude bonus uplatňovať. 😉

sara2830
26. okt 2016

@xstelinka pekne ďakujem 🙂

sara2830
26. okt 2016

@angua27 ďakujem,radsej to nechám ako to je,kedze ja len začínam a ktovie ako to bude v novej práci...jemu to tiež vyplácajú v daňovom priznaní raz za rok....este raz vďaka 🙂

chorucka
26. okt 2016

Ahojte poprosim vas o radu aj ked do danoveho je este casu Takze Ja som od 1.3.2015 nezamestnana ale bola som v ochranej dobe lebo som bola tehotna takze som bola na PN do 7.8.2015 potom som isla na urad prace a na MD som isla 13.8.2015 z uradu ma vyradili 30.9.2015 ked som porodila Manzel si v roku 2016 namna neuplatnil dan ani nic MD mi skoncila 6.4.2016 7.4.2016 som isla znova na urad docerpat podporu a manzel isiel na MD od 7.4.2016 do 19.10.2016 a ja som 19.10.2016 nastupila na RD Manzel je zamestnanec a pobera mesacne danovy bonus a ja pridavky A otazka znie Ked sa bude robit danove v roku 2017 moze si nana nieco uplatnit ?!

xstelinka
26. okt 2016

@chorucka Pocas casu tvojej RD a MD si moze daco uplatnit,pocas nezamestanosti neviem.

nekahandmade
28. mar 2017

prosim vas, neviete poradit? Moze maminka dostavat danovy bonus ked chodi do prace, ma zmluvu ale pri tom pobera aj prispevok na dieta, lebo dieta nedosiahlo este 3rokov?

evittam
28. mar 2017

@nekahandmade Ak zdanitelny prijem dotycnej maminky dosiahne polovicu minimalnej mzdy za rok tak ano. Za min.rok plati 2430Eur. Narok na DB nema nic spolocne s prispevkami na dieta ani s rodicovskym ci s rodinnymi pridavkami

https://podpora.financnasprava.sk/280045-Nárok-...

evittam
28. mar 2017

@chorucka Moze si uplatnit NCZD na manzelku-odpocitava sa od tej sumy tvojs podpora a MD za r.2016-ak tieto dve sumy presiahnu vysku 3803.33Eur nemoze si na teba uplatnit nic. Ale asi si to uz poriesila.😉

chorucka
28. mar 2017

@evittam Dakujem Mam viac ako 3803.33€

nibiru
30. mar 2017

Pokiaľ pracujete tak samozrejme mesačné si ho môžte uplatniť aj keby ste nezarobili toľko vracať ho nemusíte ale ak by ste si ho uplatňovali ročné tak nárok nemáte ja som sa to dozvedela na daňovom ked som si ho chcela uplatniť raz ročne tak som si ho potom nechala vyplácať mesacne.samozrejme môže si ho uplatňovať len 1z rodičov.

nekahandmade
31. mar 2017

a nejaka maminka mala to taku situaciu, ze pobierala DB na seba a po pritom robila, mala prispevok na dieta? 🙂
ide o to, ze zobavam sa, ze ked si poziadam o danovy bonus, tak timto padom v uradoch si poviedia. ze strasme vela ziadam od statu kedze pobieram este prispevok.. a nechcem zeby mi ho zabrali

evittam
31. mar 2017

@nekahandmade Aky poberas DB na seba? Myslis nezdanit.cast na danovnika? A DB na dieta nema nic spolocne s prispevkami na dieta a rodinnymi pridavkami. Ak splnas podmienky naroku tak nan narok mas.

nibiru
31. mar 2017

@nekahandmade poberala som rodičovský príspevok aj si uplatňovala mesačné daňový bonus absolutne to nema na seba vplyv.

evittam
1. apr 2017

@nibiru Ale si musela mat aj zdanitelny prijem vo vyske minimalne polovice minimalnej mzdy za dany rok a nielen rodicovsky.😉

nibiru
1. apr 2017

Myslíš tým ako mzdu ze nusi byt minimálne vo výške polovice minimálnej mzdy?Ano základ mzdy mam okolo 580 eur v hrubom aj ked som bola pn a dostala som fakt úbohé minimum dostala som ho mesačne. Ked som nastupila do prace bol september kvoly ocr mi nevyslo to minimum tak som dosla o 80eur cca musela som ist opravit danove tam mi daňovnícka povedala aby som si ho dala vyplácať mesačné ze aj ked by som nezarobila tu ciastku vraciat bonus nemusim tak som aj urobila.

nibiru
1. apr 2017

@evittam pozerám ze som to nezrozumitemne napísala ospravedlňujem sa bola to odpoveď na to ci aj pri rp a práci ma nárok na daňový bonus 😀 tak ešte raz pracovala som ma tpp,poberala rp a aj si uplatňovala daňový bonus na dieťa

evittam
2. apr 2017

@nibiru No ved to je v poriadku.😉

nekahandmade
3. apr 2017

A prosim Vas, co napisat ked sa chce dostat DB?
Staci, ze manzel napise vyhlasene, ze nepoberal DB na dieta?

simca06022011
3. apr 2017

@nekahandmade ak si zamestnana tak sa to pise 1) bud do ziadosti o vykonanie rocneho zuctovania dane - tj. spätne, a dostanes ho potom vo vysledku RZD, alebo 2) do vyhlasenia co sa podpisuje zamestnavatelovi, tento DB sa potom uplatnuje mesacne a dostava sa kazdy mesiac ku mzde. NIektore mzdarky chcu okrem vypisania "dietata" aj rodny list. Toto si uz vydiskutovat treba v praci, aky maju postup. 3) ak si podavas prizannie sama, tak si to tam odratas (za predpokladu, ze ziadny zamestavatel to neuplatnovat, pripadne odratas iba časť, ktora nebola uplatnena napriklad)
A zivnostnik si ho uplatnuje v danovom priznani.
Ziadne vyhlasenia netreba pisat, len uplatnovat si to moze len jeden, na to nezabudnite, urcite to treba zrusit ak si to uplatnoval predtym manzel, tj aby o tom zamestnavatel vedel.

evittam
3. apr 2017

@nekahandmade Nic sa nepise. Priklada sa kopia RL. A je to tvoja zodpovednost ak by ste ziadali obaja.

evittam
3. apr 2017

@simca06022011 RL je potrebny. Uvadza sa rodne cislo dietata.😉

simca06022011
3. apr 2017

@evittam no neviem, niekto potrebuje niekto nie :D Ja si RC odpisem, alebo mi ho napisu do ziadosti sami. Este to tak aby som archivovala aj toto :D Ani kopiu RL od nas nikto neziadal ani z DU.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli