Dávka v nezamestnonosti a materská

laura222
13. nov 2017

Ahojte. Chcela bysom sa popytat ci nema niekto skusenost s otehotnenim pred likvidaciou firmy. Jedna sa o to ze sme sa zacali snazit o dieta a zaroven som sa z pracovneho hladiska dozvedela ze firma kde pracujem xy rokov tu uz dlho nebude. Nemam presne informacie o datume kedy sa oficialne zatvara, ide vsak o to ze teraz som ostala zarazena na co mam z financneho hladiska narok pripadne co robit. Ak by sa mi podarilo otehotniet este pred tym ako firma zavrie mam poziadat o davku v nezamestnanosti a potom mam narok aj na matersku? Viem ze poberanie naraz nie je mozne ale aka je tam ochranna lehota? Napr keby otehotniem co ja viem v januari a firma zavrie k 1.3. co robit? Do 1.9 mam narok na davku v nezamestnanosti a potom nastupujem na matersku? Budem mat matersku 75% z platu ci uz by sa ma to netykalo? Dakujem za rady!

chiara189
13. nov 2017

ochranná doba je 8 mesiacov, teda musíte byt tehotná ešte v čase ked vám trvá pracovný pomer. na matersku sa da nastupit naskor 8 týždnov pred termínom porodu

laura222
autor
13. nov 2017

@chiara189 to znamena ze ak napr otehotniem mesiac po tom ako zavru firmu nemam narok na tych 75% napriek tomu ze od VS som nebola nezamestnana jediny mesiac? Z coho mi potom rataju matersku? Pripadne ak by som bola na rizikovom /kedze uz mam cez 35../

chiara189
13. nov 2017

Potom mas narok len na Rodicovsky prispevok

linda03
13. nov 2017

@laura222 mas narok normalne na matersku aj ked otehotnies po zatvoreni firmy.. len musi byt splnena lehota - musis byt nemocensky poistena za posledne dva roky pred porodom min. 270 dni.. materska sa rata z prijmu za kalendarny rok pred nastupom na matersku.. ale najlepsie je si to overit na SP.

evittam
13. nov 2017

@laura222 Tak ako pise
@chiara189 .
Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat 270dni NP za posledne dva roky pred porodom, dalej musi byt NP aktívne v case nastupu na MD alebo musis byt v ochrannej lehote. Cize ak by si otehotnela az po skonceni PP tak by si sa musela znovu zamestnat aby si mala narok na MD, prípadne DNP.

nivea777
13. nov 2017

@chiara189 z ochrannej lehoty sa nemoze nastupit 8 tyzdnov pred TP.. musi sa 6

laura222
autor
13. nov 2017

Fuha tak teraz som sa stratila 😳 Ak by som otehotnela napr az mesiac po zatvoreni firmy nemam narok na Matersku? Mam velmi vysoke odvody z platu a odvadzam ich nonstop cez 10 rokov. Cize 270dni za 2 roky pred porodom by som splnat mala aj ked by otehotniem napr mesiac po tom ako firma zavrie, nie? Alebo zle pocitam? Viem si pripadne odvody platit aj v case nezamestnanosti aby som neprisla o matersku? Nerada by som totiz po X odpracovanych rokoch prisla pri novej vyske materskej o vyse 900e matersku kvoli tomu, ze firma kde pracujem zavre v termine ktory by u mna sposobil ze som 10 rokov platila plnu vysku odvodov zbytocne a dostanem nejakych 200e 😰

evittam
13. nov 2017

@laura222 Pokial nebudes mat aktívne NP alebo nebudeš v ochrannej lehote tak je ti platenie tých 10rokov na nic, bohuzial tak to u nas funguje. DNP si mozes platit len ako dobrovolne nezamestnana ale to by ti vysla aj tak len minimalna MD a nie z platu, jedine nove zamestnanie, byt tehotna a nesmies odpracovať u noveho zamestnavatela 90dni bez PN a OCR, ak odpracujes tak ti MD bude uz pocitana z noveho prijmu.

laura222
autor
14. nov 2017

@evittam no to su teda vyborne zakony :( clovek dre x rokov a potom ked ostane na materskej s dietatom dostane od statu naplute do tvare 😡Cize mi len ostava modlit sa aby som otehotnela este kym tu firma bude a nie potom..ak by som si platila DNP v rovnakej vyske ako som mala odvadzane z platu preco mam narok len na minimalnu matersku?

evittam
14. nov 2017

@laura222 Pretoze DNP musí trvat minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD. Su to dve odlišné poistenia. Pozri ty mas este moznosti si zariadit MD.
Ja som pred rokmi nemala, nebola som v tom taka "zbehla" ako dnes. Tiez som platila nemale odvody 10rokov a kvoli zivotnej a pracovnej situácii,ktora ma prinútila si zalozit živnosť a neplatila som par mesiacov SP som dostala prd a nie MD. Neriesim, su to zákony ake su, hlavne,ze mam zdravé deti, my sme zdravi, spokojný a pokojný zivot.😉

laura222
autor
14. nov 2017

@evittam ano to ti verim a prave preto sa snazim zistit vsetky moznosti este pred tym ako budem "v tom". Mozno to ani nevyjde kedze mam x zdravotnych problemov ale aspon z hladiska financneho by som to rada mala vyriesene aspon vramci MD, kedze RP je naozaj vysmech od statu.. ak by som pred likvidaciou firmy nebola tehotna pravdepodobne sa pozriem na tie podmienky pre DNP, to vidim ako jedinu schodnu cestu

beky1813
14. nov 2017

@laura222 mna napadla este jedna cesta a to je nova praca.

evittam
14. nov 2017

@beky1813 To uz je tu spominane.😉

laura222
autor
14. nov 2017

Ano presne tu novu pracu sme riesili len potom to musim "poriesit" este vramci skusobne ale potom sa mi zas bude vyratavat materska z novej prace a pochybujem ze tam by som nastupny v takej vyske aku som si vybojovala tu